Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση rlink σε renault kadjar


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, giannis-21 said:

Δοκίμασα 3 φλασάκια. Αγόρασα και νέο 32gb μπας και είναι κάποιο χαλασμένο. Περίμενα κανένα 20λεπτο να πετάξει το μήνυμα αλλά τίποτα. 

Ποιό Renault έχεις?? Είσαι ήδη σε 7.x.x.x?? Πόσες θύρες USB έχεις?? Τα αρχεία φαντάζομαι τα βάζεις στο στικάκι με τον φάκελο R-LINK και όχι χύμα, έτσι??

Πάνω στην μπάρα ειδοποιήσεων βγάζει μήνυμα ότι διαβάζει το στικάκι??

Πρόσθεσε και το παρακάτω αρχείο μέσα στον φάκελο...

https://mega.nz/file/0HZ0RB4I#lewvGzMettNkWL8LBOwMwvWeXGac9PxIAAAAAAAAAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Ποιό Renault έχεις?? Είσαι ήδη σε 7.x.x.x?? Πόσες θύρες USB έχεις?? Τα αρχεία φαντάζομαι τα βάζεις στο στικάκι με τον φάκελο R-LINK και όχι χύμα, έτσι??

Πάνω στην μπάρα ειδοποιήσεων βγάζει μήνυμα ότι διαβάζει το στικάκι??

Πρόσθεσε και το παρακάτω αρχείο μέσα στον φάκελο...

https://mega.nz/file/0HZ0RB4I#lewvGzMettNkWL8LBOwMwvWeXGac9PxIAAAAAAAAAAA

Έχω Kadjar. Είμαι ήδη σε 7, την πέρασε η αντιπροσωπεία. 2 usb έχω. Τα αρχεία πάντα σε φάκελο R-LINK. Πάνω λέει εντοπίστηκε αρχείο αναβάθμισης παρακαλώ περιμένετε. Περιμένω 20 λεπτά αλλά τίποτα, δεν ξεκινάει αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε την αριστερή USB, στην δεξιά και εμένα την πρώτη φορά δεν το διάβαζε. Βάλε και το αρχειάκι "forceupdate.txt" στον φάκελο...

Εναλλακτικό link για την συγκεκριμένη αναβάθμιση, μήπως κάτι έχει πειραχτεί στο άλλο zip...
https://mega.nz/file/jVdDRQQS#OZttk63QBzh0jPlb6xI9umG_c2DJ8PfPCaFZ5gyBFdk

Και για του λόγου το αληθές...

Spoiler

IMG_5496.JPG.2156d2f4e9dbf82c49658b41e17b9eec.JPG

IMG_5501.JPG.2bf5a130ec8a94b7df8b9ff6cb3f2af6.JPG

IMG_5507.JPG.135ddf8f4e3f395995777e8a7cdcbb5f.JPG

IMG_5506.JPG.02e38b954a365e23764734a17e2d8cbc.JPG

IMG_5505.JPG.560bb8185569b64aa05fad62ecec2f8c.JPG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πηδηχτω απο το παράθυρο που έλεγαν και στο ριάλιτι..... δεν θέλει με τίποτα να ξεκινήσει την αναβάθμιση. Μου έχει ανεβάσει την πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω ιδεα απο το RLink, θελω μονο να αναφερω οτι σε ενημερωσεις TV μεσω USB ή ακομα και εγκατασταση windows, μου εχει τυχει αρκετα συχνα να εχω περιεργα θεματα με no-name usb sticks. Σε αλλο παραδειγμα με usb stick τουρμπο εξ δεν μπορουσα να αναπαραγω το αρχειο βιντεο που ειχα μεσα και οταν μετεφερα το αρχειο σε αλλο επωνυμο usb stick η αναπαραγωγη του βιντεο εγινε απροβληματιστα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Χωρις να εχω ιδεα απο το RLink, θελω μονο να αναφερω οτι σε ενημερωσεις TV μεσω USB ή ακομα και εγκατασταση windows, μου εχει τυχει αρκετα συχνα να εχω περιεργα θεματα με no-name usb sticks. Σε αλλο παραδειγμα με usb stick τουρμπο εξ δεν μπορουσα να αναπαραγω το αρχειο βιντεο που ειχα μεσα και οταν μετεφερα το αρχειο σε αλλο επωνυμο usb stick η αναπαραγωγη του βιντεο εγινε απροβληματιστα.  

Sandisk, kingstone και ADATA είναι τα στικάκια και μάλιστα του κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς κουλό. Δοκίμασε ένα Hard Reboot το R-Link. Κρατημένο το Power του για 15+ δευτερόλεπτα, βγαίνεις έξω και κλειδώνεις για ένα 5λεπτο το αυτοκίνητο. Τον κινητήρα τον έχεις σε λειτουργία κατά την προσπάθεια, έτσι?? Επίσης, παίζει να είχες βάλει τπτ "σπασμένους" χάρτες, οπότε και έχεις Patched έκδοση της 7.x.x.x??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, SaFiS είπε

Εντελώς κουλό. Δοκίμασε ένα Hard Reboot το R-Link. Κρατημένο το Power του για 15+ δευτερόλεπτα, βγαίνεις έξω και κλειδώνεις για ένα 5λεπτο το αυτοκίνητο. Τον κινητήρα τον έχεις σε λειτουργία κατά την προσπάθεια, έτσι?? Επίσης, παίζει να είχες βάλει τπτ "σπασμένους" χάρτες, οπότε και έχεις Patched έκδοση της 7.x.x.x??

Έκανα hard reset και δούλεψε αμέσως. Έβαλα την 8 και πάω για την 9. Βρήκες την λύση! Ευχαριστώ . Μετά θα σε ρωτήσω για τους χάρτες 🤣

Επεξ/σία από giannis-21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έκανα αναβάθμιση στην 9.0.37.211 . Το apple car play πως ενεργοποιείται ξέρουμε; Επίσης να φανταστώ μόνο με καλώδιο; Ασύρματα δεν παίζει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, giannis-21 είπε

Αφού έκανα αναβάθμιση στην 9.0.37.211 . Το apple car play πως ενεργοποιείται ξέρουμε; Επίσης να φανταστώ μόνο με καλώδιο; Ασύρματα δεν παίζει;

Πρέπει να φτιάξεις 2 αρχεία και να τα βάλεις σε αδειο usb, μετά πατάς κατω δεξιά πολλές φορές για να μπείς στο developer mode όπου μπορείς να το ενεργοποιήσεις. Ψάξε στο youtube με τις λέξεις developer mode rlink και θα βρεις πολλα βιντεάκια. Εννοείται μόνο καλώδιο, εκτος αν σκάσεις κανα 150άρι και πάρεις συσκευή για να είσαι ασύρματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, giannis-21 said:

Αφού έκανα αναβάθμιση στην 9.0.37.211 . Το apple car play πως ενεργοποιείται ξέρουμε; Επίσης να φανταστώ μόνο με καλώδιο; Ασύρματα δεν παίζει;

Ωραιος! Το Car Play εμενα το ειχε ενεργο απο το εργοστασιο γτ ετσι το ειχε παραγγειλει ο προηγουμενος. Θεωρητικα εχεις την πλακετα γτ εχεις το διπλο USB. Ειχα διαβασει οτι η πλακετα του Car Play ειναι εκει μεσα και ειχαν αρχισει να τις βαζουν περιπου στα μεσα του 2016 και μετα. Για να μην μπλεξεις με OBD και DDT4ALL, πιο ευκολο απο Developer Mode οπως ειπε και ο φιλος απο πανω…

Για τους χαρτες, αργοτερα που θα κατσω στο PC θα σου απαντησω με τα Links…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα εύκολα developer mode. Android auto δουλεύει κομπλέ. Με το iPhone της γυναίκας έχω θέμα. Συνδέθηκε, δουλεύουν φωνητικές εντολές Siri αλλά δεν φόρτωσε το carplay πότε 🤔

Παραθέτω τα βήματα που ακολούθησα στο developer mode για να υπάρχουν μαζεμένα

 

Once in developer menu > DiagRW > Gen2.0 >
SVRP > Present
AAP > Present
Carplay > Present
Android auto > Present
SAVE (top of page) and return to developer menu. At bottom you will see Android Auto Projection & Car Play. Enable both before exiting.

Press and hold down volume button to do a soft reboot. Screen may go blank for like 10 seconds (this feels like an enternity when its your first time).

Επεξ/σία από giannis-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Δοκιμασε παλι ενα Hard Reboot. Καποιες λειτουργιες που ενεργοποιησα με το DDT4ALL τις ειδε μετα απο το Hard Reboot…

θέλει πάντα hard reset μετά απο αλλαγές. Εμένα το android auto δουλεψε μονο μετά απο reset

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...