Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση rlink σε renault kadjar


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Μόλις αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Kadjar και προς μεγάλη μου απογοήτευση και μετά από πολύ προσπάθεια κατάλαβα ότι δεν μπορεί με τίποτα να συνδεθεί με το κινητό μου (S22 ultra). Η αλήθεια είναι ότι ενώ έχει γίνει pair με το link αλλά συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχόμενα με αποτέλεσμα ούτε μουσική μπορώ να ακούσω από το κινητό μου ούτε κλήσεις μπορώ να κάνω. Ψάχνοντας on line για λύσεις βρήκα αυτό εδώ το thread. To R-link είναι στην έκδοση 2.2.15.703. Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας πιο πάνω ή μόνη λύση είναι να το πάω σε μια αντιπροσωπεία να μου το αναβαθμίσει στην v7. Το θέμα μου είναι ότι ζω σε νησί και λόγω εργασίας δεν θα μπορέσω να φύγω πριν από το Νοέμβρη. Μήπως υπάρχει κάποιο workaround ή προσωρινή λύση για να κάνω την δουλειά μου μέχρι τότε? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, bergodor είπε

Καλημέρα παιδιά. Μόλις αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Kadjar και προς μεγάλη μου απογοήτευση και μετά από πολύ προσπάθεια κατάλαβα ότι δεν μπορεί με τίποτα να συνδεθεί με το κινητό μου (S22 ultra). Η αλήθεια είναι ότι ενώ έχει γίνει pair με το link αλλά συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχόμενα με αποτέλεσμα ούτε μουσική μπορώ να ακούσω από το κινητό μου ούτε κλήσεις μπορώ να κάνω. Ψάχνοντας on line για λύσεις βρήκα αυτό εδώ το thread. To R-link είναι στην έκδοση 2.2.15.703. Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας πιο πάνω ή μόνη λύση είναι να το πάω σε μια αντιπροσωπεία να μου το αναβαθμίσει στην v7. Το θέμα μου είναι ότι ζω σε νησί και λόγω εργασίας δεν θα μπορέσω να φύγω πριν από το Νοέμβρη. Μήπως υπάρχει κάποιο workaround ή προσωρινή λύση για να κάνω την δουλειά μου μέχρι τότε? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Όπως θα είδες στο thread είχα ακριβώς ίδιο πρόβλημα με ακριβώς ίδιο κινητό. Όπως λες σωστά η μοναδική λύση είναι να κάνεις αναβάθμιση σε αντιπροσωπεία στην έκδοση 7. Μέχρι να το κάνω είχα βολευτεί αρκετά με το συγκεκριμένο

Ugreen Bluetooth Αυτοκινήτου 5.0 για το Ταμπλό (AUX / Audio Receiver / με USB θύρα Φόρτισης) 70601 | Skroutz.gr

μπορείς βέβαια να βρείς κάτι αντίστοιχο αν δεν σου αρέσει αυτο. Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος με την ποιότητα ήχου, σίγουρα χαμηλότερη απο το να συνδεθεί απευθείας, αλλά βάραγε πολύ καλά το ηχοσύστημα (BOSE εκδοση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα , μόλις έκανα εγκατάσταση την 2.2.19 , αρχικα όλα καλά . Μια ερώτηση , δοκίμασα να μπω σε developer mode για να ενεργοποιήσω το Apple car play αλλά δεν είδα πουθενά το gen_2

IMG_8156.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα αναβάθμιση σε 3.3 και μου εμφάνισε το gen 2 , επιλέγω το car play  , πατάω save και όταν πάω να πατήσω το read και δεν μου αποθηκεύει την εντολή … επίσης στην σύνδεση του κινητού με το Bluetooth όταν μιλάω στο τηλέφωνο κάνει σκρατς σκρουτς(για iPhone κινητό )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, giannis19902008 said:

Τελικά έκανα αναβάθμιση σε 3.3 και μου εμφάνισε το gen 2 , επιλέγω το car play  , πατάω save και όταν πάω να πατήσω το read και δεν μου αποθηκεύει την εντολή … επίσης στην σύνδεση του κινητού με το Bluetooth όταν μιλάω στο τηλέφωνο κάνει σκρατς σκρουτς(για iPhone κινητό )

Πάτα save και μετα κανε restart το rlink. Κράτα πατημένο το power button μεχρι να σβησει και μετα απο λίγο το αναβεις παλι. Σύνδεσε με καλώδιο το κινητο και λογικά θα δουλέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, μόλις ολοκλήρωσα όλες τις αναβαθμίσεις και είμαι πια με την τελευταία της 9, απλώς έχω 3 ερωτήσεις:
1. Ενεργοποίησα το android auto και βλέπω ότι αφήνει δύο μικρά κενά πάνω και κάτω, δείτε τη φωτό (με τι ασχολούμαι θα μου πείτε; 😁)
Έτσι είναι σε όλους; Φταίει το κινητό μου;

2. Πλέον χάθηκε το gps του αυτοκινήτου και με δείχνει στη Γαλλία, είναι νορμάλ; συνέβη και σε εσάς;

3. Δε μπορώ πια να αλλάξω ούτε τα χρώματα στις πόρτες -παρά μόνο αλλάζοντας το στυλ (neutral-comfort-sport κλπ)- ούτε την εμφάνιση του καντράν που ειναι κολλημένο σε ένα συγκεκριμένο στυλ, συνέβη και σε άλλους;

 

353830709_2330487823808630_7765831428924021257_n.jpg

353815401_569175208626344_8825852109466208492_n.jpg

On 27/06/2023 at 14:56, giannis19902008 said:

Δεν μου κρατάει την ρύθμιση , κάνω το ρισταρτ μπαίνω να δω τις ρυθμίσεις και το car play είναι απενεργοποιημένο, μόνο το android auto λειτουργεί .

Έχω την εντύπωση πως παρέλειψες να τα ενεργοποιήσεις ΚΑΙ από το αρχικό μενού του developer options (δες φωτό)

viber_image_2023-06-28_15-35-52-300.jpg

Επεξ/σία από Holymage94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SaFiS said:

Απο ποια εκδοση εφτασες μεχρι την 9 και τι βηματα ακολουθησες??

Από 2.2.19 με πήγε η αντιπροσωπεία στην 7, μετά μόνος μου σε 8-->9-->9.037 (από τα αρχεία που είναι ανεβασμένα εδώ)

Να σημειώσω ότι το gps έφτιαξε μόνο του τελικά!!

Ωστόσο το καντράν είναι κολλημένο σε ένα στυλ εμφάνισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω παντού για την θύρα usb , τελικά σε kadjar 2016 με αναβάθμιση σε 3.3 υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης iPhone με Apple car play ? Το έχει κάνει κάποιος (στο r link με μικρή οθόνη ) ;; Πρέπει να γίνει αλλαγή των θυρών ;;; Γιατί ενώ μου ανοίγει την επιλογή του Apple car play όταν το επιλέγω δεν αποθηκεύεται ;;; Κάνω κάτι λάθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και από μένα εγώ έχω ένα espace του 2016 το έχω από το 2019 το έχω πάει στην αντιπροσωπεία έιχει την 2 αν θυμάμαι καλά έκδοση και μου το πήγανε στην ε7 όπως φαίνεται και στη φωτογραφία τώρα θέλω λίγο τα φώτα σας πώς θα το φτάσω στην 9 και αν γίνεται να τα φτάσω στη νέα για να δουλεύει το android auto

IMG_20230809_140416_HDR_remastered.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Jortou said:

Καλησπέρα και από μένα εγώ έχω ένα espace του 2016 το έχω από το 2019 το έχω πάει στην αντιπροσωπεία έιχει την 2 αν θυμάμαι καλά έκδοση και μου το πήγανε στην ε7 όπως φαίνεται και στη φωτογραφία τώρα θέλω λίγο τα φώτα σας πώς θα το φτάσω στην 9 και αν γίνεται να τα φτάσω στη νέα για να δουλεύει το android auto

IMG_20230809_140416_HDR_remastered.png

Δεν χρειάζεται να φτάσεις στην 9 ντε και καλά για το android auto. Προσωπικά δεν είδα καμία διαφορά 7 με 9. Τσάμπα την ταλαιπωρία και το άγχος μην γίνει καμια μαλακία στην εγκατάσταση και μπρικάρει η μονάδα.

Για το android auto θα βρεις πιο πισω αναλυτικές οδηγίες για το πως μπαίνεις στο developer mode και το ενεργοποιείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...