Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση rlink σε renault kadjar


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι κάτοχος Grand Scenic εδώ και λίγες μέρες…👌

Και εγώ από φωτογραφίες βλέπω ότι το full screen στο CarPlay είναι εντυπωσιακό και τρώγομαι να αναβαθμισω… 

Παντως θεωρώ να χαθεί το CarPlay δεν γίνεται αφού υπάρχει… Ίσως αν δεν μπορώ να μπω σε developer mode να πρέπει να γίνει μέσω διαγνωστικού…

Και μια επιπλέον ερώτηση οι χάρτες έχουν κάνει άλλη ενημέρωση μετά το 2020;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για τους χαρτες, επισημα οχι. Ανεπισημα υπαρχουν με πατσαρισμενο αρχειο. Αν και με AA & AC τους θεωρω περιττους. Στο Megane τους εβαλα μονο για τον πατερα μου ωστε να μην μπερδευεται με το ΑΑ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2023 στις 7:40 ΜΜ, SaFiS είπε

Για τους χαρτες, επισημα οχι. Ανεπισημα υπαρχουν με πατσαρισμενο αρχειο. Αν και με AA & AC τους θεωρω περιττους. Στο Megane τους εβαλα μονο για τον πατερα μου ωστε να μην μπερδευεται με το ΑΑ…

Καλά ναι εννοείται! Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις! Θα διαβάσω ξανά οδηγίες για αναβάθμιση και το βλέπω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι! Έχει ασχοληθεί κανείς με την προσθήκη κάμερας οπισθοπορείας σε αυτοκίνητο που δεν έχει; Είδα ότι υποστηρίζεται η λειτουργία της κάμερας και μπορεί να ξεκλειδωθεί με το ανάλογο λογισμικό. Γνωρίζετε αν κάποιος αναλαμβάνει Αθήνα η Θεσσαλονίκη την εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/11/2023 στις 12:15 ΜΜ, SaFiS είπε

Ο φιλος εχει παρει Grand Scenic αν δεν κανω λαθος οποτε στην μεγαλη οθονη εχει διαφορα μιας και ΑΑ & ΑC παιζουν πλεον Full Screen σε 8 & 9…

Μετά από αρκετές μέρες βρήκα χρόνο να ασχοληθώ και να αναβαθμισω αρχικά στην έκδοση 8… Σε ευχαριστώ πολύ φίλε @SaFiSγια τις αναλυτικές οδηγίες παλαιότερα στο θέμα..! Εξαιρετική επιλογή η αναβάθμιση λόγω του Full Screen καθώς σε συνδυασμό με CarPlay Ai Box (ασύρματο CarPlay αλλά και ένα σωρό άλλες δυνατότητες πχ YouTube) αναβαθμίζεται το αυτοκίνητο σε πολύ μεγάλο βαθμό στο κομματι του infotainment… Ευχαριστώ πολύ!

IMG_5761.jpeg

IMG_5760.jpeg

Επεξ/σία από sidnick10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 29/03/2023 at 01:15, SaFiS said:

@logokrimenos Ναι, το Cornering Lights είναι αυτό που ανάβουν τα προβολάκια ανάλογα που στρίβεις. Μόνο με OBD / DDT4ALL γίνεται. Γιατί όμως να το απενεργοποιήσεις?? Εγώ το βρήκα πολύ χρήσιμο σε απόλυτα σκοτάδια όταν είχα οδηγήσει αυτοκίνητο με τέτοιο σύστημα, γι'αυτό και το ενεργοποίησα και στο δικό μου. Έχω βέβαια αλλάξει και τα προβολάκια με τα Led από το Talisman οπότε έχει άλλη ποιότητα στο φως σε συνδυασμό με τα Led φανάρια...

@giannis-21 Για το Expert ESP χρειάζεται συνδυαστικά Developer Mode και OBD / DDT4ALL. Για την κόπωση μόνο με το OBD / DDT4ALL και με την προϋπόθεση να έχει το αυτοκίνητο το απαραίτητο / συγκεκριμένο PDC Module και όλα τα περιμετρικά ραντάρ...

Τα προβολάκια που έβαλα...

120859309_970070160138170_7896389231328457079_n.jpg.8bbe5df74c984a952fb2c30901e08d35.jpg

Καλημέρα!
Αγόρασα το https://www.skroutz.gr/s/20477705/Vgate-Diagnostiko-Aytokinitou-ELM-327-OBD-2-me-WiFi-OBD2.html όπως ανέφερες και είδα πως ενεργοποιούνται τα cornering lights σε αυτό το βίντεο: 
https://www.youtube.com/watch?v=leh2oZJvy-E 
Ήθελα να ρωτήσω εάν όντως είναι τόσο απλή η διαδικασία και εάν έχεις να μου πεις κάτι (π.χ να προσέξω κάτι συγκεκριμένο στη διαδικασία;) 
Ευχαριστώ και καλά Χριστούγεννα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Holymage94 Ετσι οπως το ειδες ειναι. Απλα προσοχη με τι πατας και αν δεις σαν να κολλαει, περιμενεις γιατι αργει η επικοινωνια. Καλα ειναι να παιρνεις και ενα screenshot με τις υπαρχουσες ρυθμισεις πριν σκαλισεις οτιδηποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι παιδιά!

Πλέον στην v9 παρατηρώ δύο "προβλήματα":

1) Το σχέδιο (η εμφάνιση) του χιλιομετρητή είναι κολλημένο στο sport και δεν μπορώ να το αλλάξω (είτε είναι σε sport, είτε σε comfort πχ δεν αλλάζει η εμφάνιση)

2) Δεν μπορώ να αλλάξω ούτε το driving mode, παρόλο που αλλάζει από το μενού (Πχ βάζω eco και δεν αλλάζει ούτε το στυλ οδήγησης ούτε η απόκριση στο γκάζι ούτε τίποτα)

Νομίζω πως ειναι κολλημένα και τα δύο σε ένα mode.

Δοκίμασα hard reset αλλά δεν δούλεψε.

Συμβαίνει και σε εσάς που πήγατε στην v9? 

Επεξ/σία από Holymage94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα, δεν νομιζω πως εχει να κανει με την αναβαθμιση το προβλημα σου. Εχεις δοκιμασει Hard Reboot του R-Link?? Κολλανε που και που. Πειραξες τπτ με το DDT4ALL??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δοκιμάσει hard reboot, δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα με ddt4all.

Το ψάχνω μήπως υπάρχει καποια ρύθμιση που άλλαξε με την αναβάθμιση, και μπορώ να την βρω με ddt4all αλλά ακόμα τίποτα δυστυχώς

IMG_20240214_133346.jpg

Επεξ/σία από Holymage94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Ειμαι και εγω κατοχος ενος renault kadjar 2016. Ηθελα να ρωτησω αν ξερετε γιατι ενω κανω χιλιομετρα μηδενίζετε καθε 1-2 χιλιομετρα και δεν ξερω ποση καταναλωση εχω και ποσα χιλιομετρα εχω ακομη να διανυσω. Εχω την εκδοση 7.0.24.161

Επεξ/σία από geo 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, kostis444t said:

φίλος σκέφτεται να αγοράσει το kadjar 2017-2018 1600 με τα 130 αλογα diesel ,ξέρετε αν αυτο εχει σύστημα adblue ?

Αν δεν κανω λαθος μονο το μοντελο με τον Blue dCi 1.5 115PS εχει AdBlue…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα

Πριν δύο εβδομάδες αγόρασα από την Γερμανία ένα Renault espace του 16 και είχε μέσα το Rlink 2 με έκδοση 2.2.17 και του πέρασα μόνος μου την έκδοση 2.2.19. Για να αποκτήσω android auto διαβάζοντας στο διαδίκτυο, πρέπει να βάλω την έκδοση 7,8 η 9. Επικοινωνώντας με διάφορες αντιπροσωπείες στην Αθήνα ο μόνος που προσφέρθηκε να ασχοληθεί είναι στο Γέρακα και αν πετύχει θα κοστίσει πάνω από 100€ οι υπόλοιποι λένε ότι μπορεί να χαλάσει η οθόνη για πάντα και θα χρειαστείς καινούργια. Επειδή έχω τρομάξει λίγο με αυτό το θέμα,έψαχνα άλλες λύσεις και βρήκα κάτι dongle που τα κουμπώνει στην θέση usb και λειτουργεί. Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοια dongles;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/02/2024 at 10:41, salpnik said:

Χαιρετώ την παρέα

Πριν δύο εβδομάδες αγόρασα από την Γερμανία ένα Renault espace του 16 και είχε μέσα το Rlink 2 με έκδοση 2.2.17 και του πέρασα μόνος μου την έκδοση 2.2.19. Για να αποκτήσω android auto διαβάζοντας στο διαδίκτυο, πρέπει να βάλω την έκδοση 7,8 η 9. Επικοινωνώντας με διάφορες αντιπροσωπείες στην Αθήνα ο μόνος που προσφέρθηκε να ασχοληθεί είναι στο Γέρακα και αν πετύχει θα κοστίσει πάνω από 100€ οι υπόλοιποι λένε ότι μπορεί να χαλάσει η οθόνη για πάντα και θα χρειαστείς καινούργια. Επειδή έχω τρομάξει λίγο με αυτό το θέμα,έψαχνα άλλες λύσεις και βρήκα κάτι dongle που τα κουμπώνει στην θέση usb και λειτουργεί. Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοια dongles;

Καλησπέρα φίλε, επειδή και εγώ το έκανα πέρυσι στον αντιπροσωπεία στην Γέρακα, θεωρώ πως δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Οι άνθρωποι εκεί το έχουν κάνει πολλές φορές και ξέρουν, επομένως κατά τη γνώμη μου να το πας εκεί. Από κει και πέρα, τα dongles που λες σου δίνουν wireless android auto (δεν συνδέεις δηλαδή κινητό με αυτοκίνητο μέσω καλωδίου), όμως προϋποθέτει να έχεις android auto ήδη. Αυτά από εμένα και ελπίζω να βοήθησα

Επεξ/σία από Holymage94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...