Προς το περιεχόμενο

Insomnia Forumvision #1


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, siss400 είπε

καλα τοση γκρινια ειχα να δω απο το τελευταιο τουρκικο ρε σεις, ελεος! 🤣

 

Βλέπεις και τούρκικα πουλάκι μου; Αυτό είναι είδηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άιντε ωρέ, ψηφίστε! Δε σας βλέπω να ψηφίζετε! Δεν είναι εκλογές! 👅

Βλέπω οι παλιοί την έχετε αράξει. Ο χρόνος κυλάει, τικ -τακ, τικ - τακ. 💣

Μάλλον σας άρεσαν τόσο πολύ που τα ακούτε για 125η φορά. 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρος #2 - Αποτελέσματα

ΤίτλοςAGECONDRHEMMERAFERGABGBOGILJENJIMJUDLILLOVMAXMICMRHNOMNOVOZOSISSTRTRI
1 Gaby Moreno… 1182001012121012512121210#012100212
2 Théodore, P… 10411250050301027#5120285012123
3 Cuba Feliz … 101020120106810102600126712025#
4 Yello - Out… 9408301014#831001012106744102
5 Acetre - Mã… 916000061166703880#101051040
6 Gravitysays… 777012000507#8350460587000
7 Abderrahman… 764606080251200000100#010508
7 Sonne Hagal… 760078402500400#6844012714
9 Trivial Ple… 7433#100480220000705323877
10 Ludovico Ei… 698000337030062710080660#0
11 Le Shuuk - … 56070012001200010100500000#00
11 Tool - Late… 56006080360710#70240000300
13 Supertramp … 46000010040800012#07240035
14 Múm - The B… 40#0100000006006303108606
15 Lebanon Han… 3812184000000#0100012000000
16 Abba - The … 360100070#7000102030000060
17 Kinny & Hor… 321052#0000000403000000080
17 Στιχοιμα - … 320#0002000435400000310010
19 Septicflesh… 3100006#100400004050002000
20 Korn - You'… 270003#000105880001000001
21 Esperanza S… 2404102000000000007000#100
22 Alpha Beta … 2250072700#00000010000000
23 Xanopticon … 14004550000000000000#0000


Σχόλια ανά τραγούδι

Round #2:
FER: Ωραίος ο γύρος. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν καλύτερος από τον 1ο. Μετά την 1η ακρόαση, έτσι κι έτσι. Τώρα στην 4η, 5η ακρόαση μου αρέσουν αρκετά κομμάτια. Πάντως δε δυσκολεύτηκα καθόλου με τα μηδενικά. Εύκολα ήταν. Έχω απορία για το πώς θα ψηφιστούν τα κομμάτια αυτού του γύρου.
GIL: Μου άρεσε περισσότερο ο 1ος γύρος αν και μερικά τραγούδια από το 2ο γύρο είναι υπέροχα. Έχω την αμυδρή υποψία ότι συμμετέχουν πολλοί μεταλλάδες στο παιχνίδι, αλλά μπορεί και να είναι ιδέα μου...
JIM: Ήταν κάπως δυσκολότερη η επιλογή στον 2ο γύρο. Υπήρχαν αρκετά ενδιαφέροντα κομμάτια.
MAX: 3-4 κομματια ξεχωρισα στα οποια εβαλα τους πρωτους βαθμους. Απο εκει και περα καποια μηδενικα και χαμηλοι βαθμοι θα μπορουσαν να εχουν διαφορετικη σειρα.
NOM: Το επίπεδο ανεβαίνει και δυναμώνει ο ανταγωνισμός. Πολύ καλύτερος αυτός ο γύρος.

Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light :
FER (12): Μπράβο στην κοπελάρα με την κιθαρίτσα της. Με ταξίδεψε με τη φωνάρα της. Η μελωδία επίσης πολύ ωραία. Τελικά δε θέλει πολλά. Είναι να το ΄χεις.
GIL (12): Υπέροχο! Με διαφορά το καλύτερο του 2ου γύρου. Εξίσου καλή είναι η studio εκτέλεση από το άλμπουμ "Alegoría" 2022 Metamorfosis Enterprises Inc.
Ζωντανή εκτέλεση στο Kennedy Center's Concert Hall στις 6 Δεκεμβρίου 2019.
JIM (12): Πολύ καλό. Μπράβο για την επιλογή.
JUD (12): 12άρι άνετο, απροσδόκητο, αφού ξεκίνησε από το 4-5 και ανέβαινε σιγά σιγά.
LIL (12): Τι ωραιο! :)
NOM (12): Φωνάρα η Gaby Moreno και η ερμηνεία της συγκλονιστική! Μεγαλειώδης η συμμετοχή της συμφωνικής ορχήστρας. Απογειώνει το τραγούδι, που είναι υπέροχο έτσι κι αλλιώς. Δεν χορταίνω να το ακούω και θα το λιώσω στη συνέχεια. Από τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού. Υποκλίνομαι στην προσπάθεια του συμπαίκτη!
JEN (5): Πήρε πολύ βοήθεια από τη συμφωνική ορχήστρα, συν το μικρόφωνο και την τέλεια ακουστική της αίθουσας. Για να είμαι δίκαιη με το βαθμό επειδή δε γνώριζα το τραγούδι το άκουσα και σε άλλη ερμηνεία από την ίδια.
NOV (1): Πολύ πρόσφατα έβαλε Gaby Moreno ο CIN
CON (0): Μηδέν μεν αλλά από τα τραγούδια που σκέφτηκα αν άξιζε 1-2 βαθμούς (όχι παραπάνω)
DRH (0): Αυτό έμεινε χωρίς βαθμούς. Μάλλον το αδίκησα
SIS (0): Αλλο ενα μηδεν που δεν επρεπε να ειναι τετοιο.

Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil :
CON (12): Πολύ ωραίο κομμάτι, όχι ότι είχε μεγάλο ανταγωνισμό βέβαια, μαζί με των Abba το καλύτερο του γύρου.
SIS (12): Τι τελεια μπαλαντα!
JEN (10): Επιτέλους ένα ωραίο τραγούδι! Έπαιρνε 12 μέχρι που άκουσα και έψαξα τον κο Abdelli.
NOM (8): Με κέρδισε από τις πρώτες νότες. Υπέροχη μελωδία, ζωντανός ρυθμός, εξαίσια ερμηνεία! 'Ενα τραγούδι που θα θέλω ν' ακούω στη συνέχεια.
JUD (7): 7 για την ωραία φωνή κυρίως
DRH (5): Το είχα πιο ψηλά και στην πορεία έπεφτε
FER (5): Εκείνη με τα γυαλιά η Ρεμπούτσικα είναι; Όχι ε; 😜 Ωραίο, ωραίο. Με έφτιαξε! Κρίμα που το βάζω εδώ. Όσο το ακούω μάλιστα, τόσο περισσότερο μου αρέσει. Λοιπόν, θα κατέβει άλλη μια θέση ο Ludovico κι αυτό θα πάρει 5άρι τελικά. Σόρρι Λουντοβίκε!
NOV (5): Καλές αυτές, έχουν και Gabriel, καμία σχέση με τη δικιά μας;
JIM (2): Ενδιαφέρον με ωραίο ρυθμό.
GIL (0): Συμπαθητικό folk τραγουδάκι απ' αυτό το γυναικείο folk τρίο από το Παρίσι.
Από το EP "The silent veil EP" 2012 Belleville Music.
MIC (0): Εδώ θα ήθελα να μου περίσσευε κανένα βαθμουλάκι να του δώσω αλλά ψάχτηκα σ'όλες τις τσέπες, τίποτα. Το ντουλαπάκι του αυτοκινήτου άδειο, ένα 12άρι μόνο είχα στο πορτοφόλι, σιγά μην του δώσω 12άρι.
LIL (#): 😁

Cuba Feliz - Lagrimas Negras :
MIC (12): Κλασικό son, πολύ γνωστό άρα κανονικά για λιγότερους πόντους αλλά είπαμε: Πριμοδοτώ τα λάτιν όπως η κυβέρνηση πριμοδοτεί την βενζίνη (και με πάνω-κάτω τα ίδια αποτελέσματα).
NOV (12): Viva Cuba!
FER (10): "Φτιάχτε με, φτιάχτε με"! Αυτό είναι! Τα "σπάνε" όλοι. Από την κυρία που άφησε το φαγητό στη φωτιά για να βγει να τραγουδήσει στο δρόμο, μέχρι τον παππουδάκο με τα γυαλιά και το καπελάκι που άφησε το τάβλι στο καφενείο! Ωραία και τα άλλα όργανα, αλλά νομίζω ότι ξεχωρίζει η τρομπέτα.
GIL (10): Υπέροχη εκτέλεση του Aníbal Ávila και της Zaida Reyte στο κλασικό τραγούδι του Miguel Matamoros, που εμφανίζεται στο μουσικό ντοκυμαντέρ Cuba Feliz του Karim Dridi.(2000).
Από το soundtrack "Cuba Feliz" 2000 La Bande Son.
NOM (7): Μαγεύτηκα από τη μελωδία, τις φωνές, το πάθος, τον αυθορμητισμό τους και την πηγαία ανάγκη τους να τραγουδούν όπου βρεθούν.
LIL (6): Πολύ αγαπημένο μου τραγούδι 💖 Το πρωτοακουσα από μία μουσικό του δρόμου στη Μαδρίτη!
Προτιμώ περισσότερο την version των Raya Real που ειναι πιο γρηγορη
CON (2): Το είχα και για ψηλότερα στην αρχή, το στυλ, η αίσθηση αλλά στην πορεία δεν το είδα σαν κάτι ιδιαίτερο.
SIS (2): υπεροχη. Θελω να παω Κουβα τον Οκτωβριο με τις φιλες μου. Σκατα που θα παω....
JEN (1): Τι ακριβώς βαθμολογούμε εδώ? Δεν έχω καταλάβει. Είναι σα να διεξαγόταν το αντίστοιχο παιχνίδι στην Κούβα, και έβαζε κάποιος ένα βίντεο να τραγουδούν κάποιοι Έλληνες στην Ερμού.
JIM (0): Ωραίο, αλλά δυστυχώς μεγάλος ο ανταγωνισμός.

Yello - Out Of Dawn :
CON (8): Ωραίο το τραγούδι όπως και το videoclip, μέχρι και για το 12άρι το σκεφτόμουν κάποια στιγμή.
GIL (8): Άλλο ένα από τα κολλήματά μου. Είμαι φαν από την εποχή του "Stella" 1985 Vertigo.
Από το άλμπουμ "Touch Yello" 2009 Polydor.
NOV (7): Πολύ ιδιαίτερο! ...Με την καλή ένοια
NOM (6): Πολύ όμορφο, χαϊδεύει απαλά τις αισθήσεις! Ο τραγουδιστής μου θύμισε λίγο τον Λέοναρντ Κοέν.
SIS (4): τι λεει ρε σεις ο κωλογερος! Κολαστηκα! μεταξυ μας ειναι σα να προσπαθει να σε αποπλανησει ο Godfather, θεος σχωρεστονα. Μαζι σου και βρυκολακας παππου, αλλα σε εικοσι χρονια ξαναπες το γιατι τωρα με πιανουν τα γελια δε μπορω.
DRH (3): Ωραίο είναι. Οκ γνωστό όνομα, δεν είναι όμως και Supertramp, ας βάλω κάτι λίγο
MIC (2): Οκ, οι γνωστοί Yello. Χωρίς εκπλήξεις. Πάντα είχα απορία τί καραμέλες λαιμού χρησιμοποιεί ο Dieter Meier. Είναι κρίμα να μην παίρνουν οι Yello παραπάνω βαθμούς αλλά υπάγονται στην κατηγορία των πολυακουσμένων. Και επιπλέον, η ζωή είναι σκληρή και άδικη.
FER (1): Φωνή όμως ε; Αρκετά καλό και αυτό.
JIM (1): Έχει potential ο παπούλης. Αισθησιακή φωνή 😄
MAX (1): Τιμης ενεκεν ο ασσος για να μην παει στους ABBA
JUD (0): Πολύ λάγνο για τα γούστα μου :P
LIL (0): Το video clip ειναι αλλού

Acetre - Mãe Bruxa :
NOM (10): Μου αρέσει τόσο πολύ, που θα μπορούσα να το είχα βάλει εγώ, αν βέβαια το γνώριζα. Διαβάζω πως το συγκρότημα είναι από την Εξτρεμαδούρα, που είναι μια από τις 17 αυτόνομες κοινότητες (Περιφέρειες) της Ισπανίας. Θα μάθω και γεωγραφία με σας που έμπλεξα.
NOV (10): Από την πρώτη νότα κατάλαβα ότι θα το βάλω σε πολύ υψηλή θεση στην βαθμολογία
SIS (10): Μαγευτηκα. Αναμεσα σε αυτο και το δωδεκαρι, δε μπορουσα να αποφασισω ποιο θα ηταν ποιο
MAX (8): Δεν καταλαβα τιποτα! Αλλα μ αρεσε!
JIM (7): Ωραίο άκουσμα. Βγάζει ωραία vibes.
FER (6): Θα κατεβάσω το κομμάτι του Ludovico ως πολύ γνωστό μου, άλλη μια θέση, για να ανέβει αυτό λιγάκι ακόμη. Μου αρέσουν οι φωνές. Πολύ ενδιαφέρουσες!!! Κάτι μου λένε αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τι! Πολύ - πολύ καλό και αυτό. Μπράβο σου! Έτσι να ακούμε όμορφα πράματα!
GIL (6): Παραδοσιακό τραγούδι από την Εξτρεμαδούρα της Ισπανίας πιθανόν σε πορτογαλική γλώσσα. Αν δεν το έβαλε ο Mic είναι μάλλον απ' αυτά που του αρέσουν.
Από το άλμπουμ "Dehesario" 2007 Galileo MC.
JEN (6): Εθνικ κομμάτι, υπέροχη μουσική αλλά ως εκεί. Τα φωνητικά δε με ενθουσίασαν Έκανα google μετάφραση των στίχων αλλά και πάλι δεν ενθουσιάστηκα. Πάραυτα, είναι ένα κομμάτι που ξεχωρίζει.
LIL (3): Μου αρέσει η μελωδία. Τα φωνητικά αν δεν μου τρυπαγανε το κεφάλι θα παιρνε παραπανω :p
DRH (0): Αχ αυτές οι ψαγμένες μπούρδες! Mazoo and the zoo δεν έχουνε σε κείνα τα μέρη, να γνωρίσουμε και κάτι ενδιαφέρον;
JUD (0): Ωραία μελωδία αλλά μου το χαλάνε οι φωνές πολύ.
MIC (0): Κανονικά θα έπαιρνε πάνω από 7-8 αλλά το έχω ακούσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές, τόσο που πλέον δεν μπορώ να το αξιολογήσω. Μάλλον όμως θα μου άρεσε την πρώτη φορά που το άκουσα... ναι, ναι... τώρα μου έρχεται... ήμουν 8 μηνών και δεν κοιμόμουν με τίποτα το σκασμένο, και μου το έβαλε η μαμά για να κοιμηθώ... και επειδή κοιμήθηκα, από τότε μου το ξανάβαζε κάθε βράδυ... ζε σέλω άλλο μανούλα, όσι άλλο, νάνι το μωλό!

Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 :
DRH (12): Έχει μια βαρύτητα αυτό συγκρότημα. Και το κομμάτι είναι τεράστιο. Είναι και γκρι. Έχει κι άλλο μέρος.
JIM (8): Πολύ καλό.
NOV (8): 13 λεπτά και όμως δεν το βαρέθηκα
Τελικά ένα κομμάτι είναι ή δύο;
GIL (7): Ολόκληρη πλευρά δίσκου (2η) απ' αυτό το Progressive Rock συγκρότημα από τον Πειραιά. Οι τίτλοι των 4 τραγουδιών που απαρτίζουν αυτή την ενότητα είναι:
1. The urge of identity
2. The figures of enormous grey
3. The paradox of youth
4. The farewell letters
Προβληματίστηκα αν θα το ψηφίσω γιατί δεν είναι ένα κομμάτι αλλά 4, αλλά γλύτωσε τελικά το μηδενικό γιατί στο progressive οι πλευρές δίσκου είναι ενότητες και αν ακούσεις ένα κομμάτι ξεκομμένο συχνά δε λειτουργεί από μόνο του.
Από το άλμπουμ "The figures of enormous grey and the patterns of fraud" 2011 Restless Wind.
MIC (6): Είχαν κάποιες ωραίες ιδέες αλλά δεν έφταναν και για 13 λεπτά. Αλλά σου λέει, αφού το έχουμε πληρώσει που το έχουμε πληρώσει το στούντιο μέχρι τις δύο... θα ηχογραφούμε μέχρι τις δύο παρά ένα.
LIL (5): Πολύ μ' αρέσει. Βγάζει μια ωραία θλίψη
NOM (5): Αξιόλογη Ελληνική μπάντα. Δεν τους γνώριζα. Η μουσική έχει συνεχείς εναλλαγές, που ίσως είναι συρραφή γνωστών τραγουδιών σε πολύ ελεύθερη διασκευή. Πάντως, είναι συναρπαστική. Η ενορχήστρωση είναι εκπληκτική και οι φωνές δίνουν ταυτότητα στον ήχο τους, πράγμα που είναι σημαντικό για κάθε μπάντα.
MAX (4): Γκελ, γκελ, καϊξή, γιαβάς, γιαβάς?
JUD (3): Σε γενικές γραμμές ωραίο, κάπως άνισο σε σημεία (λίγο λογικό με τα μεγάλα κομμάτια).
Δεν θα το βάλω πολύ ψηλά, δεν με έπεισε να ψάξω περισσότερα από δαύτους.
FER (0): Μπαρδόν; Ποιος ήρθε; Σε ποιο απ΄ όλα να βάλω βαθμό; Ένα κομμάτι είναι ή τρία;
SIS (0): Το ειχα στο 7 πριν ακουσω τα υπολοιπα...
JEN (#): Να ζήσετε ρε παλικάρια! Δίνετε ελπίδα στην Ελλάδα.

Abderrahmane Abdelli - The Companion :
JEN (12): Κέρδισες το 12 επάξια με το mandole σου Abderrahmane!
MIC (10): Κάτι άλλο μου θυμίζει και δεν μπορώ να το εντοπίσω... εντάξει, σε συνηθισμένο Αραβικό μοτίβο κινείται, λογικό να θυμίζει πολλά. Και πάλι θα πριμοδοτήσω 2-3 ποντάκια παραπάνω απ'ότι αξίζει για να έχουμε περισσότερη world music.
FER (8): Άλλο υπέροχο κομμάτι! Αυτά τα τρία πρώτα παίξανε πολύ για τις τρεις πρώτες θέσεις. Με δυσκόλεψε η κατάταξή τους. Το ένα καλύτερο από το άλλο. Άγνωστο σε μένα κομμάτι, αλλά ταυτόχρονα και πολύ οικείο.
CON (6): Παράξενο τραγούδι, αλλά κάτι στο στυλ του μ άρεσε αρκετά για να του βάλω το 6.
GIL (5): Ωραία μίξη των παραδοσιακών ήχων από την περιοχή του Magreb με σύγχρονους ήχους από τον Αλγερινό Βερβέρο Abderrahmane Abdelli.
Από το άλμπουμ "Songs of exile" 2021 ARC Music.
SIS (5): Τρομερος. Με πηγε αλλου, εντελως.
JIM (0): Meh.
LIL (0): Δεν με τρελαίνει :/
NOM (#): Η συμμετοχή μου, είναι ένα τραγούδι από την Αλγερία, σε μουσική και ερμηνεία του Αμπντερραχμάνε Αμπντελί.

Sonne Hagal - Morpheus :
MIC (8): Έχουν κάποια καλά αυτοί, προτιμώ πχ το Black Spring. Πάντως είναι ό,τι πρέπει για παιδικό πάρτυ.
DRH (7): Αυτό το είχα βάλει κι εγώ! Τότε είχε βγει 4ο. Για να δούμε τώρα.
Θα του βάλω βαθμούς, όχι όμως πολύ ψηλά μια και ξανάπαιξε.
SIS (7): Αϋπνίες, χωρίς την Ανίτα Πάνια, ευτυχώς.
MAX (6): Αν δεν μιλουσε ο αλλος ο π@π πανω απο το κομματι θα ηταν πολυ πολυ καλυτερο
JIM (4): Ωραίο γενικώς κι ενδιαφέρον ακουστικά.
NOM (4): Ιδιαίτερη μουσική, σχεδόν εξωπραγματική!
FER (0): Δεν ήταν άσχημο, αλλά δεν χώρεσε, συγνώμη.
GIL (0): Γερμανικό πειραματικό neofolk συγκρότημα που τα μέλη του παραμένουν ανώνυμα.
Υπέροχο κομμάτι, αλλά έχει ξαναμπεί στον 11ο γύρο του 5ου παιχνιδιού από το Dr Hulk.
Από το άλμπουμ "Ockerwasser" 2015 Luftschutz Entertainment.
JEN (0): Έχει πάρει μέρος σε προηγούμενο διαγωνισμό, και ανέβηκε σε πολύ καλή θέση. Οπότε δε μπορώ να στερήσω βαθμούς από άλλη συμμετοχή.

Υπό άλλες συνθήκες θα ήταν πολύ ψηλά στη βαθμολογία.
LIL (0): Δεν είναι κακό, αν ειχα παραπάνω πόντους θα του έβαζα
NOV (0): Αρκετά Συμπαθητικό σαν άκουσμα. Το είχε βάλει παλαιότερα ο DRH και είχε πάει πολύ καλά, για να δούμε τώρα.

Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean :
SIS (8): Απο τα ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ αυτου του γυρου. Γενικα τα τεσσερα πρωτα δεν ηξερα ποιο να πρωτοβαλω στην κορυφη.
FER (4): Ανεμελιά, διάθεση καλοκαιρινή ίσως; Ή μάλλον εγώ είμαι που έχω καλοκαιρινή διάθεση. Όπως και να ΄χει ταξιδιάρικο και πολύ όμορφο και αυτό. Εδώ να πω ας με συγχωρέσει αυτή/αυτός που ανέβασε το κομμάτι του Ludovico, αλλά θα τον ρίξω κι άλλο κάτω. Οπότε από το 7άρι αρχικά θα πάρει 3άρι για να ανέβει αυτό άλλη μια θέση. Συγχωρέστε με αλλά θέλω να δίνω τόπο σε καινούρια για μένα ακούσματα.
NOM (3): 'Ομορφο, εύπεπτο, ευχάριστο.
GIL (2): Ευχάριστη και ανάλαφρη dream pop από τη σύμπραξη δύο Ρώσων indie rock μουσικών.
Από το άλμπουμ "Obsessed" 2021 Trivial Pleasure.
NOV (2): Μόλις πρωτοείδα τον τίτλο τον διάβασα σαν ''trivial pursuit''... όπα λέω,θα συνδυάσουμε παιχνίδια; τελικά άνθρακες ο θυσαυρός και ως προς το παιχνίδι και ως προς το κομμάτι.
JIM (0): Καλό κι ανέμελο.
JUD (0): Λίγο γλυκανάλατο
LIL (0): Δεν μου πολυαρέσει, λίγο βαρετό 😥
MIC (0): Πολύ trivial όμως. Ούτε καν σαν ship in the endless ocean. Περισσότερο σαν mosquito in the outer space.
DRH (#): Τι σας βρήκα πάλι; Μα πόσο τυχεροί είστε που είμαι ανάμεσά σας; 😝😝😝

Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience :
JUD (6): Πολύ πολύ ωραίο
NOV (6): Αγαπημένος Ludovico Einaudi, εξαιρετικό κομμάτι, έχει μπει αρκετές φορές (από μένα, από τον FER, σε μπόνους)
Πολύ ωραίο κομμάτι, αλλά υπήρξαν και νέα ακούσματα πάρα πολύ καλά σε αυτό τον γύρο οπότε... τι να βαλεις και που να σταματήσεις
FER (3): Τώρα τι να πω για τον Ludovico Einaudi? Λατρεμένος. Είχα κερδίσει τον 5ο γύρο του 1ου παιχνιδιού με το Nuvole Bianche του ίδιου. Έχω ακούσει τόσο πολύ τον εν λόγω καλλιτέχνη και το συγκεκριμένο κομμάτι, που έπαιξα πολύ στο αν θα του βάλω καλό βαθμό ή θα το πάω στα μηδενικά. Δεν το βαστούσε η καρδιά μου όμως να φύγει αυτό το κομμάτι στα μηδενικά.
GIL (3): Υπέροχο κομμάτι του πρωτοεμφανιζόμενου Ludovico Enaudi με το βιολί του Daniel Hope. Αυτός ο πιανίστας θα πάει μπροστά.
Από το άλμπουμ "In a time lapse" 2013 Decca.
LIL (2): Καλό είναι, παίζει να το χω ξανακούσει
DRH (0): Πολύ κακό δεν το λες. Μονότονο το λες. Ξανάπαιξε και ο κ. Λουδοβίκος στο παιχνίδι και του έβαλα καλό βαθμό. Τώρα δε θα του βάλω.
JEN (0): Eξαιρετικό δίδυμο αλλά .... ορχηστρικό σε παιχνίδι τραγουδιού δε με βρίσκει σύμφωνη.
JIM (0): Φοβερό. Αλλά τα γνωστά (hint: μουσική).
MIC (0): Νομίζω ότι έχει αρκετά πολύ καλύτερα. Δεν του κόβω καν βαθμούς λόγω επαναληψιμότητας. Απλά το συγκεκριμένο είναι από τα πιο βαρετά του. Βάλτε Yanni καλύτερα (όχι Γιάνη, ούτε Giannis).
NOM (0): Πολύ καλή μουσική αλλά σχεδόν βαρετή...
'Οταν πριν 9 περίπου χρόνια ο Ferelpis μας έφερε στο παιχνίδι και μας σύστησε τον Ludovico Einaudi, μερικοί από εμάς, βαλθήκαμε να ξεσκονίσουμε τη δισκογραφία του.
'Οντως, έχει γράψει σπουδαία μουσική. 'Ομως, μέσα από τις συνθέσεις του, είναι εύκολα αναγνωρίσιμος. Δηλαδή, έχει περίπου το ίδιο ύφος σε όλες και μοιραία κάνω τη σύγκριση με τους 'Ελληνες κολοσσούς Χατζιδάκι και Θεοδωράκη αλλά και πολλούς άλλους που δεν χαίρουν της μέγιστης αναγνώρισης και τον βρίσκω πολύ κατώτερο. Τα λέω όλα αυτά, γιατί για την Ιταλία είναι σύμβολο.
SIS (0): Ε αυτο δεν αξιζε 0 αλλα το εφαγε η στενοτης πορων

Le Shuuk - Kunterbunt :
JUD (10): Ωραίο θα ήταν τα κλαμπ να παίζαν τέτοια (όχι ότι πηγαίνω :P).
Έχει κάτι από eurobeat. Θα μπει ψηλά σίγουρα
LIL (10): I don't know who you are, but I will find you and I will ask for your Eurobeat playlist
CON (7): Δεν θα πω ότι με συγκίνησε αλλά ακούγεται ευχάριστα.
DRH (0): Τελικά ήταν sudoku. Στην αρχή νόμισα ότι έλυνε τετραέρειστες πλάκες οπλισμένου σκυροδέματος και ετοιμαζόμουν για μεγάλο βαθμό.
FER (0): Μπαααα ααα ααα ααα... Μετρήστε -α-. Με ρυθμό πάντα!
GIL (0): Hardstyle techno όχι και πολύ του γούστου μου, αν και κολλάει σαν τσίχλα στο μυαλό.
Στο εξώφυλλο η Πίπη η Φακιδομύτη.
https://www.discogs.com/master/2380483-Le-Shuuk-Kunterbunt/image/SW1hZ2U6Njg4MzgwNzM=
Single 2021 Kontor Records.
JEN (0): Το troll του γύρου.
JIM (0): Hmm, ok I guess.
MIC (0): Η ώρα του παιδιού. Πάνω που έλεγα ότι οι Sonne Hagal είναι ό,τι πρέπει για παιδικό πάρτυ, έρχεται κι αυτό. Τί παιδιά θα μεγαλώσουν τώρα με αυτό; Δεν θα βγουν στην καλύτερη των περιπτώσεων σχιζοφρενείς δολοφόνοι; Ποιοί γονείς βάζουν τέτοια στα παιδιά τους; Πού είναι η πρόνοια; Τί κάνει το κράτος;
NOM (0): Αυτή είναι χαζοδιασκευή από μία φανταστική μουσική, που δεν θυμάμαι τώρα ποιά είναι. Το παράξενο θα ήταν αν θυμόμουν (μαμώ τη μνήμη μου).
NOV (0): Σε ρυθμό μπέλα τσάο! Δεν ξέρω τι είδος μουσικής είναι, αλλά δεν θα πάρω
SIS (#): Αυτο ειναι ενα μικρο κολλημα που μου εμεινε απο τις κακες μου παρεες εδω στο τπιτι. Το ειχε χρησιμοποιησει ο αντρας σε καποιο μαθημα. Μετα κολλησα ολη νυχτα το ακουγα στον υπνο μου. Το πρωι το εβαλα στη λιστα.

Tool - Lateralus :
JIM (10): Αγαπάμε Tool 😍
LIL (7): Lateraluus!
MIC (4): Εδώ παίζει ρόλο η δοσολογία: Σε μικρές δόσεις είναι χωνευτικό και τονωτικό. Σε μεγαλύτερες δόσεις προκαλεί ναυτία, έμετο, ρίγη και κατάπτωση.
SIS (3): Λοιπόν, όσο γερνάει ο άνθρωπος τόσο παραξενεύει. Αν το πιστεύετε, με χάλασε μόνο το υπερβολικό σολαρισμα! Που άλλες εποχές θα έκοβα φλέβες. Τώρα μου φαίνεται σαν το άσκοπο μαρσάρισμα ένα πράγμα. Και στο σημείο αυτό να ενημερώσω τους νέους ότι αυτό ήταν η επιτομή του "ο,τι νά'ναι όμως" στη μουσικοκριτική, την οποία ευτυχώς δεν εξασκώ ως επάγγελμα γιατί θα είχαμε πεινάσει (επίσης θα είχαμε φάει ξύλο, αλλά άλλο αυτό). Πάντως το κακό είναι ότι οι TOOL μου αρέσουν πολύ!
FER (0): Σόρρι, αλλά δεν μου είπε κάτι. Σε καμιά γλώσσα.
GIL (0): Υπέροχο progressive metal, αλλά αναρωτιέμαι ποιός αποφάσισε να μας συστήσει τους παγκοσμίως άγνωστους Tool με κομμάτι 20 ετίας και βάλε.
Από το άλμπουμ "Lateralus" 2001 Volcano Entertainment.
NOM (0): Θα μπορούσε να μου αρέσει αλλά το βαρέθηκα σύντομα και στη συνέχεια με εκνεύρισε που ήταν τεράστιο.
NOV (0): Δεν ξεκίνησε άσχημα και δεν συνέχισε καλά

Supertramp - Don't Leave Me Now :
LOV (12): Το 12άρι μου...Έρωτας απ" τη πρώτη νότα και στο repeat απ"τη στιγμή που τ"άκουσα..ΥΠΕΡΟΧΟ!!!
JEN (8): Πολύ ωραίο τραγούδι!
NOV (4): Αγαπημένοι Supertramp σε ένα ωραίο κομμάτι από το άλμπουμ τους Famous Last Words, το αμέσως επόμενο μετά το καταπληκτικό Breakfast in America, είχε πάει πολύ καλά ίσως και λόγω κεκτημένης ταχύτητας;
NOM (2): Ρε σεις, αυτό είναι συναισθηματικός εκβιασμός. Λατρεύω τους Supertramp. Τί βαθμό όμως να βάλω τώρα που είναι τόσο γνωστό σε μένα;
DRH (0): Μ'αρέσουν πολύ και οι Supertramp, και ο Hodgson στα σόλο του, και το κομμάτι. Αλλά δε θέλω Beatles και Floyd και Stones και Queen....και Supertramp στο παιχνίδι....άντε μέχρι τους Whitesnake (μετά της κυρίας τους).
Μάλλον (σίγουρα) είναι το καλύτερο κομμάτι του γύρου (άντε μαζί με το δικό μου). 0 βαθμούς λοιπόν;
FER (0): Βράδυ αργά, πρόγραμμα στα FM με τις slow επιτυχίες του προυγούμενου αιώνα και χιλιετηρίδας. Ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω αυτό το κομμάτι; Μάλλον οκ, θα κρίνω. Καλό, πολύ καλό... ΜΗΔΕΝ!!!
GIL (0): Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα των 70s αλλά δυστυχώς άγνωστο στο ευρύ κοινό. Το αριστούργημά τους "Breakfast in America" (1979 Α&Μ Records) δεν το άκουσε ψυχή.
Από το άλμπουμ "...famous last words..." 1982 A8M Records.
JIM (0): Δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο.
LIL (0): Δεν είναι κακό, απλά λίγο βαρετό
MIC (0): Δεν είναι κι απ'τα δικά τους που με ενθουσιάζουν. Άσε που είδαμε και πάθαμε να ξεφορτωθούμε τον Τραμπ, τώρα θα βάλουμε και Σούπερ Τραμπ στο κεφάλι μας;
SIS (0): Καλα αυτοι ακομη κι οταν γραφουν κατι μετριο εχουν τετοια σταθερη ποιοτητα που δεν ξερεις τι να πεις.Με τιποτε δε θα ηθελα να βαλω 0 αλλα δεν ηξερα πως να τα ζυγιασω ολα αυτα.
MAX (#): Ημουν ετοιμος να βαλω την εκδοση απο Vitalic, αλλα τελικα με κερδισε η αυθεντικη εκτελεση. Αξιζει να ακουσετε ομως και την ... ατμοσφαιρικη εκδοση!

Múm - The Ballad Of Broken Birdie Records :
JIM (6): Κάπως disturbing vibes. Ωραίο.
SIS (6): Εκπληξη! Τωρα αν θυμηθω και τι μου θυμιζει....
NOM (1): Επειδή - μέσω του φίλου μας και πρώην συμπαίκτη Cinemakis - έχω ερωτευτεί την Ισλανδία και τους Ισλανδούς, ακούω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις μουσικές τους. Γλυκιά η μελωδία, γλυκερή όμως η φωνή.
FER (0): Τι έπαθε το κορίτσι και τραγουδούσε έτσι; Κανέναν καλό Ωρυλά ρε παιδιά! Αυτός ο επιτηδευμένος τρόπος τραγουδίσματος, πάντα με εκνεύριζε. Επίσης η μελωδία μου θύμισε παιδικό σταθμό. Και βέβαια σε όλα αυτά να προσθέσω ότι είναι και χιτάκι. Η αισθαντικότητα που προσπαθεί και καλά να βγάλει στη φωνή της η τραγουδίστρια, είναι μόνο στο μυαλό της.
GIL (0): Απίστευτα πράγματα βγάζει η Ισλανδία.
Από το άλμπουμ "Yesterday was dramatic - Today is OK" 1999 TMT Entertainment.
JEN (0): Δεν το αντέχω. Το σταματώ. Λυπάμαι.
LIL (0): Με κάνει να αισθάνομαι λίγο άβολα :p
MIC (0): Ενδιαφέρον, όπως κοιτάς ένα περίεργο σύννεφο ή κάποιον που φοράει δύο διαφορετικά παπούτσια ή ένα μπλε αγγούρι. Δεν θα το σκεφτούμε και παραπάνω.

Lebanon Hanover - Come Kali Come :
DRH (8): Αυτούς κατά διαστήματα ήμουν πολύ κοντά στο να τους βάλω κι εγώ. Από ότι θυμάμαι δεν το έκανα ποτέ. Μπορεί να μην είναι η Έφω Θώδη από τον εξωτικό Λίβανο, είναι όμως η Λάρισα από τη Γερμανία και έχουν ενδιαφέρον. Καλή επιλογή συγκροτήματος, μάλλον μέτρια επιλογή κομματιού.
CON (1): Πάλεψε και γλύτωσε το μηδέν οριακά αν και θα μπορούσε,
LIL (1): Μου βγάζει μία περίεργη αίσθηση αλλα μαρεσει
FER (0): Κάτι πήγε να μου πει, αλλά δεν! Συγνώμη.
GIL (0): Γερμανο-βρετανικό darkwave duo που βγάζει τους δίσκους του στην ελληνική Fabrika Records. Ωραίο ατμοσφαιρικό κομμάτι που το χαλάνε τα φωνητικά του τραγουδιστή.
Η άχρηστη πληροφορία της εβδομάδας: το όνομα του συγκροτήματος προφανώς προέρχεται από δύο γειτονικές πόλεις του New Hampshire στις ΗΠΑ.
Από το άλμπουμ "Sci-Fi Sky" 2020 Fabrika Records.
JEN (0): WTF! Ξεκινάει με κωλοδάχτυλο?!! χα χα χα χα χα χα χα Τελικά η Κάλι ήρθε?
JUD (0): Φοβάμαι😱
MAX (0): Και στους Septicflesh 0 εβαλα! χοχοχο!
MIC (0): Καλά το πήγαινε στην αρχή. Μετά μπήκε η φωνή που ήταν σαν παπάς που είχε φάει 4 γουρουνόπουλα πριν την λειτουργία. Ρε παππούλη... πιες μια σόδα πριν και μετά ψάλλεις.
NOM (0): Μυστηριακή και μυστηριώδης μουσική για επικλήσεις. Το θέμα είναι, πού και για ποιό λόγο να την ακούσουμε ξανά.
SIS (0): Η Περσεφόνη σε νέες περιπέτειες: Η Περσεφόνη στη Valhalla.

Abba - The Winner Takes It All :
CON (10): Για 12άρι είναι σε σύγκριση με τα άλλα αλλά εντάξει είναι το κομμάτι που είναι, παραήταν προφανής η επιλογή.
MIC (3): Λοιπόν θα βάλω βαθμούς στους Abba κατά παρέκκλιση των αρχών, των αξιών και των ιδεών μου περί πολυακουσμένων τραγουδιών και συγκροτημάτων. Κι αυτό επειδή οι Abba παρ'όλη την επιτυχία τους δεν είναι αναγνωρισμένοι όσο θα έπρεπε. Ειδικά η φωνή της Agnetha ήταν απίστευτη και πολλά τραγούδια των Abba, πολυδιαφημισμένες σημερινές ποπ τραγουδίστριες δεν μπορούν ούτε καν να τα πλησιάσουν. (Μην παρεξηγηθώ, δεν μιλάω για την Θώδη. Η Θώδη τραγουδάει τα πάντα με άνεση).
DRH (0): Ωραίο είναι αλλά δε θα πάρει τίποτα για τους γνωστούς λόγους
FER (0): Πω, πω, τι κακό κομμάτι! Απαίσιο! Γιατί βάζετε τόσο άγνωστο κομμάτι; Αυτούς δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους! Πέρα από την πλάκα, δαγκωτό ΜΗΔΕΝ!!! Εεεεεεε! Είπαμε!
GIL (0): Το καλύτερο τραγούδι των ΑΒΒΑ σε μια εκπληκτική ερμηνεία από την Agnetha Fältskog, που ίσως ξεπέρασε η Meryl Streep στην ταινία Mamma Mia.
Από το άλμπουμ "Super Trouper" 1980 Polar Music.
JEN (0): Mα απ' όλα τους αυτό?!!! Χιλιοπαιγμένο, χιλιοακουσμένο.
JIM (0): Γνωστό, κλασσικό κι απ' τα αγαπημένα κομμάτια της εποχής.
LIL (0): Το έχω ξανακούσει, αλλά δεν μου αρέσει πολύ :/
MAX (0): Καλο αλλα γνωστο.
NOM (0): Όχι άλλο κάρβουνο! Χιλιοακουσμένο, κάποτε πολύ αγαπημένο αλλά δυστυχώς θα πάει στα μηδενικά.
NOV (0): Ααααμπααα...
Να, αυτά δεν μπορώ... και μόνο από τον τίτλο...
Στην Αμερική (ΗΠΑ) χρησιμοποιούν ευρύτατα την φράση ''Ο πρώτος παίρνει τα πάντα, ο δέυτερος τίποτα'' και είναι κάτι που τους εκφράζει, τους αντιπροσωπεύει, όπως και κάποιους άλλους ''πολιτισμένους'' λαούς
Εγώ λοιπόν, είμαι ιδεολογικά αντιδιαμετρικά αντίθετος με αυτή την αντίληψη...
Εμένα με εκφράζει η αφρικανική λέξη Ubuntu!
SIS (0): ελεγα οτι θα ηταν το δευτερο ευκολο κουλουρι. Ηταν. Βασικα επειδη πρεπει να κανω τη δουλεια εδω λιγο πιο εθκολη αλλιως δε βγαινει ακρη.

Kinny & Horne - Forgetting To Remember :
FER (0): Παραπάμ, παμ, παμ... Τώρα κάτι προσπαθούσε να μας πει αυτή, αλλά τι;
GIL (0): Μου 'χει κολλήσει παρόλα τα φάλτσα της τραγουδίστριας.
Από το άλμπουμ "Forgetting to remember" 2005 Tru Thoughts.
JIM (0): Ενδιαφέρον ρυθμός, αλλά μέχρι εκεί.
LIL (0): Δεν μου πολυαρέσει :/
MIC (0): Χαριτωμενούλι είναι, ήθελα να του δώσω κάνα βαθμό αλλά ξέχασα να το θυμηθώ.
NOM (0): Το ότι είναι άγευστον, οφείλεται κυρίως στο ότι είναι άχρουν και άοσμον.
SIS (0): Αυτο το εχω παθει με λογαριασμο σε σηντμποξ.

Στιχοιμα - Σκοπός 27 :
JUD (5): Μου άρεσε και δεν το περίμενα.
LIL (4): Καλό. Αν είχα πάει στρατό μάλλον θα είχε πάρει μεγαλύτερο βαθμό :p
JIM (3): Σωστοί στίσχοι, αλλά ηχητικά δεν. Στα αφτιά μου τουλάχιστον.
NOV (3): Λοιπόν μ'άρεσε, το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον,
FER (2): Καλό.
DRH (0): Να βάζετε τέτοια! Βαθμολογούνται άμεσα. Πολύ χρήσιμα στα παιχνίδια με πολλά κομμάτια.
GIL (0): Έχω ιδιαίτερη αδυναμία στο ελληνικό Hip-Hop, αλλά το κομμάτι είναι 16 ετών κι έχουν κυκλοφορήσει πολύ υλικό έκτοτε.
Από το άλμπουμ "Γεράκι στο χώμα" 2006 Εταιρεία Γενικών Εκδόσεων Α.Ε. / Lyra.
MAX (0): Δε με αγγιξαν οι στιχοι...
MIC (0): Θα επαναλάβω τα σοφά μου λόγια: Αν έχετε πράγματα να πείτε, γράψτε ποιήματα ή χρονογραφήματα. Το τραγούδι χρειάζεται και μουσική και ταλέντο. Αυτό εδώ από μουσικής άποψης είναι χειρότερο κι από το Rise του Αντετοκούνμπο. Όχι βέβαια ότι τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα hip-hop, έχω βάλει κι εγώ hip-hop άλλωστε. Αλλά δυστυχώς ισχύουν για την πλειοψηφία.
NOM (0): Αν η ανορθόγραφη ονομασία του συγκροτήματος είναι από άποψη, διαφωνώ με αυτή την άποψη και αηδιάζω κι όλας. 'Οσο για το τραγούδι, είναι τόσο χάλια όσο τα άπειρα του είδους που ακούσαμε στα προηγούμενα παιχνίδια.
SIS (0): αχ επιτελους σε ενα τρομερο γυρο το πρωτο ευκολο κουκλουρι.

Septicflesh - The First Immortal :
MIC (5): Πολύ ωραίο soundtrack για να διαβάζει κανείς Lovecraft και Poe στο παιδάκι του πριν το βάλει για ύπνο. Bookmarked.
GIL (4): Οι γνωστοί μας Αθηναίοι Septicflesh, συγκρότημα συμφωνικού death metal με πάνω από 30 χρόνια ιστορία, στην ορχηστρική εκτέλεση ενός κομματιού, που στην κανονική του εκτέλεση δε θα το ψήφιζα γιατί θα με εκνεύριζαν τα brutal φωνητικά. Πάντως έχουν κυκλοφορήσει και φέτος καινούριο άλμπουμ.
Από το bonus disc του άλμπουμ "Liminal Space" 2003 Hymen Records.
CON (0): Από τα εύκολα μηδέν για μένα, προσωπικά δεν με άγγιξε.
DRH (0): Γιατί αυτό; Βάλτε κάποιο με λίγο περισσότερη καφρίλα. Έχουν πολύ καλύτερα
JEN (0): Ωωωωωχχχχ!!
JIM (0): Επικό. Αλλά αναγκαστικά κουλούρα, γιατί είναι μουσική κι όχι τραγούδι.
JUD (0): Ουφ, χάρηκα που είδα septicflesh και περίμενα κανένα eldest cosmonaut, κανένα esoptron, κανένα ophidian wheel ή έστω κάποιο από communion. Τώρα το συγκεκριμένο το έχω ακούσει (επειδή έχω ακούσει το cd) αλλά ούτε που το θυμάμαι.
Με πόνο καρδιάς 0
LIL (0): Λίγο βαρετό :/
MAX (0): οχι κατι ιδιαιτερο για διαγωνισμο
NOM (0): Η εικόνα του βίντεο είναι σχέτη διαστροφή. Δεν βαθμολογούμε βέβαια βίντεο, όμως η εικόνα μας κατευθύνει στην ερμηνεία της μουσικής.
SIS (0): Ενα μηδεν που δεν ειναι μηδεν. Τι υπερπαραγωγη!
FER (#): Αγαπημένο συγκρότημα όσον αφορά τα ορχηστρικά - συμφωνικά κομμάτια τους. Όχι τα heavy metal. Εδώ έκανα κάτι για πρώτη φορά. Τουλάχιστον συνειδητά. Για 2η φορά το ίδιο γκρουπάκι Είχα βάλει στο 2ο παιχνίδι το Oceans Of Grey. Ακόμη πιο αγαπημένο. Τι να κάνω ρε παιδιά; Μετά από 10 παιχνίδια, ψιλοστερέψαμε από μουσικά κομμάτια. Εντάξει έχουν περάσει και 9 παιχνίδια από τότε.

Korn - You'll Never Find Me :
JUD (8): Οι Korn δεν μου άρεσαν ποτέ πολύ. Γενικά το nu metal. Αυτό μου άρεσε :P
LIL (8): Korn! Δεν το είχα ακούσει το συγκεκριμένο αλλά πολύ μαρέσει
JIM (5): Αρκετά ωραίο. Δεν το ήξερα.
GIL (1): Καλό γι' αυτό που είναι, απλά δεν είναι απολύτως του γούστου μου αυτό το είδος μουσικής. Πάντως έχουν κυκλοφορήσει και πιο πρόσφατο άλμπουμ οι Korn.
Από το άλμπουμ "The nothing" 2019 Roadrunner Records / Elektra Records.
CON (0): Ίσως και να μην άξιζε το μηδέν, τίποτα ιδιαίτερο πάντως.
DRH (0): Δεν τους κατάλαβα και δε με άρεσαν ποτέ.
FER (0): Να ουρλιάξω κι εγώ ρυθμικά: οοοοοόχι, οοοοοοόχι!!! Τι εκνευριστικός ήχος!!! Θα παίξετε πολλούς γύρους με τα νεύρα μας απ΄ ότι καταλαβαίνω. Μετά από το συγκεκριμένο, ένα ακουόγραμμα το χρειάζομαι.
JEN (0): Πως λέμε επαναστάτης χωρίς αιτία, το αυτό σε τραγούδι.
MAX (0): Αν αυτο το εβαλε η "metal συμμετοχη του διαγωνισμου" πες του οτι μπορει και καλυτερα.
MIC (0): Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν λόγο ύπαρξης γι'αυτό το τραγούδι. Είναι εντελώς περιττό. Αν έλειπε από τη λίστα δεν θα το πρόσεχε κανείς. Δεν είναι ούτε καν τόσο χάλια ώστε να γελάσουμε λιγάκι.
NOM (0): 'Οπως ξαναείπα, έχω ησυχάσει πλέον και η heavy metal δεν με συγκινεί πολύ, όπως και η hard rock.
NOV (0): Άλλος ένας με καλώδια... ο ανταγωνιστής μου σε αυτό το γύρο, έδω έχουμε και κραυγές για εκφοβισμό
SIS (0): Αυτο που επαθα τωρα ειναι αυτο ακριβως οπως στο επεισοδιο με τον Μονκ που μπηκε στο tour bus των korn και κολλησε στο οτι ηταν στραβογραμμενο και ανορθογραφο και δε μπορουσε να λυσει το εγκλημα.

Esperanza Spalding - Formwela 7 :
DRH (10): Πολύ ψηλά, όχι τόσο για το ίδιο το κομμάτι. Αλλά μου άρεσαν πολλά άλλα από την τραγουδίστρια. Βγάζει και καλές μπάλες μπάσκετ
MIC (7): Δεν είν'κακό... Δεν είναι και καλό βέβαια. Σαν ανολοκλήρωτο πειραματικό. Δηλαδή πειραματιζόταν με το πείραμα αλλά το άφησε στη μέση, πιθανόν επειδή την έπιασε κόψιμο ή λιγούρα (το τραγούδι δεν διευκρινίζει τί από τα δύο).
CON (4): Ξεκινά πολύ καλά το τραγούδι, αν το τραγούδι ήταν μόνο η εισαγωγή θα έπαιρνε από τις πρώτες θέσεις, αλλά μετά το χάος..
SIS (1): Μια λεξη ΟΥΑΟΥ που θα ελεγε κι ο Βαρουφακης. Λοιπον η γυναικα μονο τυχαια δεν ειναι και αυτο δεν ειναι τραγουδι ειναι μια ολοκληρωμενη περφορμανς με τοποθετηση πολιτικου προϊοντος μονο του. Δυσκολευομαι μονο να του βαλω καλο βαθμο για τον ιδιο περιπου λογο που κανενα τραγουδι "τση προκοπης" δε βλεπει "προκοπη" ουτε στην κανονικη Γιουροβιζιον. Επειδη κατι φεροβυζια σαν ελογου μου λενε "ναι αλλα δε μου αρεσε" γιατι "πολυ μπερδεμενο" ασ πουμε - μια δικαιολογια στην τυχη - ή γιατι "ειναι fusion jazz" και μου κανει πιο πολυ σε φασαρια παρα σε ασμα. Ομως οσο κατω και αν παει για ολους του λαθος λογους πιο κατω απο τοσο δεν εχει. Καρδουλα.
FER (0): Ποιος ήρθε; Από πού και πότε; Όχι ρε!
GIL (0): Καλά το ξεκίνησε αλλά στη συνέχεια πόνεσε το μυαλό μου από την κακοφωνία.
Από το άλμπουμ "Songwrights Apothecary Lab" 2021 Concord Records.
JEN (0): Με το που ξεκίνησε, είπα "τι υπέροχο κομμάτι θα ακούσω"! Με τη σκέψη έμεινα. Στη συνέχεια η απόλυτη απογοήτευση!!!
JIM (0): That escalated quickly. Ενδιαφέρον σίγουρα, αλλά δεν ξέρω πώς νιώθω. Ωραία φωνή πάντως.
LIL (0): Είναι λίγο περίεργο
MAX (0): καλα το πηγαινε στην αρχη αλλα μετα αρχισαν τα κλαπατσιμπαλα. Θελει τεχνη να καταστρεψεις ενα κομματι
NOM (0): Είμαι περίεργη να δω, σε ποιόν αρέσει αυτό το (κατ' ευφημισμόν) τραγούδι.
NOV (0): Esperanza εγώ ξέρω κάτι ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, τον τελευταίο καιρό έχω πάρει μια τοστιέρα και ένα οξύμετρο, μέχρι τώρα δεν έχω βρει πως παίζουν μουσική :p

Alpha Beta - Astral Abuse :
FER (7): Δυνατό, δυνατό! Θα χάσει ακόμη μια θέση ο Ludovico, για να ανέβει αυτό λίγο ακόμη. Με αρέζει πολύ. Μια διαφορετική πρόταση και μπράβο στην/στον ανεβαστέα αυτού του κομματιού. Μου έφτιαξες τη διάθεση. Μακάρι να μπορούσα να το πάω και λίγο πιο πάνω.
AGE (5): Πωω ψαρωσαμε με τα amiga gfx...αυτα τα φωνητικά τι φάση κατσίκα που πάτησε lego ειναι;
MIC (1): Δεν είναι κακή αυτή η ηλεκτρονική ψυχεδέλεια. Λίγο τρόχισμα στις άκρες ήθελε, λίγο πλανάρισμα και μετά ένα βαψιματάκι και θα μπορούσε να πάρει μέχρι και 6-7 βαθμούς.
DRH (0): Του βάζω μηδέν γιατί μπήκε αυτή τη βδομάδα. Ελπίζω να μην ακούσουμε Depeche mode, Yes ή Δάκη την επόμενη, για τον ίδιο λόγο.
JEN (0): Κανένας Βαγγέλης δεν το σώζει αυτό.
JIM (0): Noice. In a bad way.
JUD (0): Ζαλίστηκα
LIL (0): Μία παράνοια το τραγούδι :p
NOM (0): Εκτιμώ το αφιέρωμα στο Βαγγέλη Παπαθανασίου. Βέβαια, δεν έχω καταλάβει αν η σύνθεση πιστώνεται αποκλειστικά σ' εκείνον ή όλους τους συντελεστές. Δεν μου άρεσε όμως. Ο Vangelis έχει γράψει εκπληκτικές μουσικές. Εγώ λοιπόν, για το παιχνίδι θα διάλεγα κάποια άλλη.
NOV (0): Gama, Delta, Epsilon mi sou po kai Zita
SIS (0): Θεος σχωρεσει σε ρε Βαγγελη, ωραιος, αλλα οχι αλλο καρβουνο.
GIL (#): Ένας φόρος τιμής στον πρόσφατα εκλιπόντα τρισμέγιστο Βαγγέλη Παπαθανασίου.
Θα έβαζα το "Χορός της φωτιάς" από τις "Ωδές" 1979 Polydor, που προέκυψε με τη συνεργασία της Ειρήνη Παπά και με συγκινεί ιδαίτερα λόγω καταγωγής, αλλά προτίμησα να βάλω κάτι λιγότερο γνωστό.
Δίσκος 45 στροφών 1971 BYG Records.

Xanopticon - These Days :
CON (0): Μπα..
FER (0): Ναι, ναι! Καλά, καλά! Ό,τι πεις! Ναι, ναι σωστά! Νομίζω ότι όποιος το έβαλε, καπάρωσε την τελευταία θέση αξιοκρατικά. Ο ένας θέλει να μας στείλει σε ωρυλά, η άλλη σε ψυχίατρο! 😡
GIL (0): Αμάν πια φλυαρία!!!
Από το άλμπουμ "Liminal Space" 2003 Hymen Records.
JEN (0): Γιατί?
JIM (0): Δεν έκατσε καλά σ' αφτιά μου. Δεν είναι και χάλια βέβαια.
LIL (0): Και αυτό με κάνει να αισθάνομαι άβολα :p
MAX (0): ειχα ενα προβλημα με τα lyrics, αλλα κατα τα αλλα πολυ καλο!!
MIC (0): Ζωντανή ηχογράφηση από προπόνηση μεγάλης ομάδας παλαιστών σούμο που το μεσημέρι έφαγαν υπερβολικές ποσότητες οσπρίων.
NOM (0): Καταπληκτικό κοντσέρτο για πολυβόλο! Κερδίζει το βραβείο πρωτοτυπίας και ολοστρόγγυλου μηδενικού. Επειδή ένιωσα πολύ Ουκρανή, στο τσακ με πρόλαβαν και δεν αυτοπυροβολήθηκα.
SIS (0): Επαθα επιληπτικη κριση μεχρι να τελειωσει. Λυπηθειτε με ρε.
NOV (#): Καλά ξεκίνησε αλλά μετά άρχισαν τα βραχυκυκλώματα, προσπαθώ να βάλω μηδέν και δεν το παίρνει βρε παιδιά, τι συμβαίνει; Αααα! Άκυρο... αυτό είναι το δικό... (που λέει και ο musicMo )
Λοιπόν, κάτι τέτοια ακούει το βαφτιστήρι μου, γιός ηλεκτρολόγου... έχετε το νου σας μην πάθετε καμιά ηλεκτροπληξία



Σχόλια ανά παίκτη

AGE:
Alpha Beta - Astral Abuse (5): Πωω ψαρωσαμε με τα amiga gfx...αυτα τα φωνητικά τι φάση κατσίκα που πάτησε lego ειναι;

CON:
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (12): Πολύ ωραίο κομμάτι, όχι ότι είχε μεγάλο ανταγωνισμό βέβαια, μαζί με των Abba το καλύτερο του γύρου.
Abba - The Winner Takes It All (10): Για 12άρι είναι σε σύγκριση με τα άλλα αλλά εντάξει είναι το κομμάτι που είναι, παραήταν προφανής η επιλογή.
Yello - Out Of Dawn (8): Ωραίο το τραγούδι όπως και το videoclip, μέχρι και για το 12άρι το σκεφτόμουν κάποια στιγμή.
Le Shuuk - Kunterbunt (7): Δεν θα πω ότι με συγκίνησε αλλά ακούγεται ευχάριστα.
Abderrahmane Abdelli - The Companion (6): Παράξενο τραγούδι, αλλά κάτι στο στυλ του μ άρεσε αρκετά για να του βάλω το 6.
Esperanza Spalding - Formwela 7 (4): Ξεκινά πολύ καλά το τραγούδι, αν το τραγούδι ήταν μόνο η εισαγωγή θα έπαιρνε από τις πρώτες θέσεις, αλλά μετά το χάος..
Cuba Feliz - Lagrimas Negras (2): Το είχα και για ψηλότερα στην αρχή, το στυλ, η αίσθηση αλλά στην πορεία δεν το είδα σαν κάτι ιδιαίτερο.
Lebanon Hanover - Come Kali Come (1): Πάλεψε και γλύτωσε το μηδέν οριακά αν και θα μπορούσε,
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (0): Μηδέν μεν αλλά από τα τραγούδια που σκέφτηκα αν άξιζε 1-2 βαθμούς (όχι παραπάνω)
Septicflesh - The First Immortal (0): Από τα εύκολα μηδέν για μένα, προσωπικά δεν με άγγιξε.
Korn - You'll Never Find Me (0): Ίσως και να μην άξιζε το μηδέν, τίποτα ιδιαίτερο πάντως.
Xanopticon - These Days (0): Μπα..

DRH:
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (12): Έχει μια βαρύτητα αυτό συγκρότημα. Και το κομμάτι είναι τεράστιο. Είναι και γκρι. Έχει κι άλλο μέρος.
Esperanza Spalding - Formwela 7 (10): Πολύ ψηλά, όχι τόσο για το ίδιο το κομμάτι. Αλλά μου άρεσαν πολλά άλλα από την τραγουδίστρια. Βγάζει και καλές μπάλες μπάσκετ
Lebanon Hanover - Come Kali Come (8): Αυτούς κατά διαστήματα ήμουν πολύ κοντά στο να τους βάλω κι εγώ. Από ότι θυμάμαι δεν το έκανα ποτέ. Μπορεί να μην είναι η Έφω Θώδη από τον εξωτικό Λίβανο, είναι όμως η Λάρισα από τη Γερμανία και έχουν ενδιαφέρον. Καλή επιλογή συγκροτήματος, μάλλον μέτρια επιλογή κομματιού.
Sonne Hagal - Morpheus (7): Αυτό το είχα βάλει κι εγώ! Τότε είχε βγει 4ο. Για να δούμε τώρα.
Θα του βάλω βαθμούς, όχι όμως πολύ ψηλά μια και ξανάπαιξε.
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (5): Το είχα πιο ψηλά και στην πορεία έπεφτε
Yello - Out Of Dawn (3): Ωραίο είναι. Οκ γνωστό όνομα, δεν είναι όμως και Supertramp, ας βάλω κάτι λίγο
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (0): Αυτό έμεινε χωρίς βαθμούς. Μάλλον το αδίκησα
Acetre - Mãe Bruxa (0): Αχ αυτές οι ψαγμένες μπούρδες! Mazoo and the zoo δεν έχουνε σε κείνα τα μέρη, να γνωρίσουμε και κάτι ενδιαφέρον;
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (0): Πολύ κακό δεν το λες. Μονότονο το λες. Ξανάπαιξε και ο κ. Λουδοβίκος στο παιχνίδι και του έβαλα καλό βαθμό. Τώρα δε θα του βάλω.
Le Shuuk - Kunterbunt (0): Τελικά ήταν sudoku. Στην αρχή νόμισα ότι έλυνε τετραέρειστες πλάκες οπλισμένου σκυροδέματος και ετοιμαζόμουν για μεγάλο βαθμό.
Supertramp - Don't Leave Me Now (0): Μ'αρέσουν πολύ και οι Supertramp, και ο Hodgson στα σόλο του, και το κομμάτι. Αλλά δε θέλω Beatles και Floyd και Stones και Queen....και Supertramp στο παιχνίδι....άντε μέχρι τους Whitesnake (μετά της κυρίας τους).
Μάλλον (σίγουρα) είναι το καλύτερο κομμάτι του γύρου (άντε μαζί με το δικό μου). 0 βαθμούς λοιπόν;
Abba - The Winner Takes It All (0): Ωραίο είναι αλλά δε θα πάρει τίποτα για τους γνωστούς λόγους
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (0): Να βάζετε τέτοια! Βαθμολογούνται άμεσα. Πολύ χρήσιμα στα παιχνίδια με πολλά κομμάτια.
Septicflesh - The First Immortal (0): Γιατί αυτό; Βάλτε κάποιο με λίγο περισσότερη καφρίλα. Έχουν πολύ καλύτερα
Korn - You'll Never Find Me (0): Δεν τους κατάλαβα και δε με άρεσαν ποτέ.
Alpha Beta - Astral Abuse (0): Του βάζω μηδέν γιατί μπήκε αυτή τη βδομάδα. Ελπίζω να μην ακούσουμε Depeche mode, Yes ή Δάκη την επόμενη, για τον ίδιο λόγο.
Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean (#): Τι σας βρήκα πάλι; Μα πόσο τυχεροί είστε που είμαι ανάμεσά σας; 😝😝😝

FER:
Round #2: Ωραίος ο γύρος. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν καλύτερος από τον 1ο. Μετά την 1η ακρόαση, έτσι κι έτσι. Τώρα στην 4η, 5η ακρόαση μου αρέσουν αρκετά κομμάτια. Πάντως δε δυσκολεύτηκα καθόλου με τα μηδενικά. Εύκολα ήταν. Έχω απορία για το πώς θα ψηφιστούν τα κομμάτια αυτού του γύρου.
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (12): Μπράβο στην κοπελάρα με την κιθαρίτσα της. Με ταξίδεψε με τη φωνάρα της. Η μελωδία επίσης πολύ ωραία. Τελικά δε θέλει πολλά. Είναι να το ΄χεις.
Cuba Feliz - Lagrimas Negras (10): "Φτιάχτε με, φτιάχτε με"! Αυτό είναι! Τα "σπάνε" όλοι. Από την κυρία που άφησε το φαγητό στη φωτιά για να βγει να τραγουδήσει στο δρόμο, μέχρι τον παππουδάκο με τα γυαλιά και το καπελάκι που άφησε το τάβλι στο καφενείο! Ωραία και τα άλλα όργανα, αλλά νομίζω ότι ξεχωρίζει η τρομπέτα.
Abderrahmane Abdelli - The Companion (8): Άλλο υπέροχο κομμάτι! Αυτά τα τρία πρώτα παίξανε πολύ για τις τρεις πρώτες θέσεις. Με δυσκόλεψε η κατάταξή τους. Το ένα καλύτερο από το άλλο. Άγνωστο σε μένα κομμάτι, αλλά ταυτόχρονα και πολύ οικείο.
Alpha Beta - Astral Abuse (7): Δυνατό, δυνατό! Θα χάσει ακόμη μια θέση ο Ludovico, για να ανέβει αυτό λίγο ακόμη. Με αρέζει πολύ. Μια διαφορετική πρόταση και μπράβο στην/στον ανεβαστέα αυτού του κομματιού. Μου έφτιαξες τη διάθεση. Μακάρι να μπορούσα να το πάω και λίγο πιο πάνω.
Acetre - Mãe Bruxa (6): Θα κατεβάσω το κομμάτι του Ludovico ως πολύ γνωστό μου, άλλη μια θέση, για να ανέβει αυτό λιγάκι ακόμη. Μου αρέσουν οι φωνές. Πολύ ενδιαφέρουσες!!! Κάτι μου λένε αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τι! Πολύ - πολύ καλό και αυτό. Μπράβο σου! Έτσι να ακούμε όμορφα πράματα!
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (5): Εκείνη με τα γυαλιά η Ρεμπούτσικα είναι; Όχι ε; 😜 Ωραίο, ωραίο. Με έφτιαξε! Κρίμα που το βάζω εδώ. Όσο το ακούω μάλιστα, τόσο περισσότερο μου αρέσει. Λοιπόν, θα κατέβει άλλη μια θέση ο Ludovico κι αυτό θα πάρει 5άρι τελικά. Σόρρι Λουντοβίκε!
Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean (4): Ανεμελιά, διάθεση καλοκαιρινή ίσως; Ή μάλλον εγώ είμαι που έχω καλοκαιρινή διάθεση. Όπως και να ΄χει ταξιδιάρικο και πολύ όμορφο και αυτό. Εδώ να πω ας με συγχωρέσει αυτή/αυτός που ανέβασε το κομμάτι του Ludovico, αλλά θα τον ρίξω κι άλλο κάτω. Οπότε από το 7άρι αρχικά θα πάρει 3άρι για να ανέβει αυτό άλλη μια θέση. Συγχωρέστε με αλλά θέλω να δίνω τόπο σε καινούρια για μένα ακούσματα.
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (3): Τώρα τι να πω για τον Ludovico Einaudi? Λατρεμένος. Είχα κερδίσει τον 5ο γύρο του 1ου παιχνιδιού με το Nuvole Bianche του ίδιου. Έχω ακούσει τόσο πολύ τον εν λόγω καλλιτέχνη και το συγκεκριμένο κομμάτι, που έπαιξα πολύ στο αν θα του βάλω καλό βαθμό ή θα το πάω στα μηδενικά. Δεν το βαστούσε η καρδιά μου όμως να φύγει αυτό το κομμάτι στα μηδενικά.
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (2): Καλό.
Yello - Out Of Dawn (1): Φωνή όμως ε; Αρκετά καλό και αυτό.
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (0): Μπαρδόν; Ποιος ήρθε; Σε ποιο απ΄ όλα να βάλω βαθμό; Ένα κομμάτι είναι ή τρία;
Sonne Hagal - Morpheus (0): Δεν ήταν άσχημο, αλλά δεν χώρεσε, συγνώμη.
Le Shuuk - Kunterbunt (0): Μπαααα ααα ααα ααα... Μετρήστε -α-. Με ρυθμό πάντα!
Tool - Lateralus (0): Σόρρι, αλλά δεν μου είπε κάτι. Σε καμιά γλώσσα.
Supertramp - Don't Leave Me Now (0): Βράδυ αργά, πρόγραμμα στα FM με τις slow επιτυχίες του προυγούμενου αιώνα και χιλιετηρίδας. Ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω αυτό το κομμάτι; Μάλλον οκ, θα κρίνω. Καλό, πολύ καλό... ΜΗΔΕΝ!!!
Múm - The Ballad Of Broken Birdie Records (0): Τι έπαθε το κορίτσι και τραγουδούσε έτσι; Κανέναν καλό Ωρυλά ρε παιδιά! Αυτός ο επιτηδευμένος τρόπος τραγουδίσματος, πάντα με εκνεύριζε. Επίσης η μελωδία μου θύμισε παιδικό σταθμό. Και βέβαια σε όλα αυτά να προσθέσω ότι είναι και χιτάκι. Η αισθαντικότητα που προσπαθεί και καλά να βγάλει στη φωνή της η τραγουδίστρια, είναι μόνο στο μυαλό της.
Lebanon Hanover - Come Kali Come (0): Κάτι πήγε να μου πει, αλλά δεν! Συγνώμη.
Abba - The Winner Takes It All (0): Πω, πω, τι κακό κομμάτι! Απαίσιο! Γιατί βάζετε τόσο άγνωστο κομμάτι; Αυτούς δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους! Πέρα από την πλάκα, δαγκωτό ΜΗΔΕΝ!!! Εεεεεεε! Είπαμε!
Kinny & Horne - Forgetting To Remember (0): Παραπάμ, παμ, παμ... Τώρα κάτι προσπαθούσε να μας πει αυτή, αλλά τι;
Korn - You'll Never Find Me (0): Να ουρλιάξω κι εγώ ρυθμικά: οοοοοόχι, οοοοοοόχι!!! Τι εκνευριστικός ήχος!!! Θα παίξετε πολλούς γύρους με τα νεύρα μας απ΄ ότι καταλαβαίνω. Μετά από το συγκεκριμένο, ένα ακουόγραμμα το χρειάζομαι.
Esperanza Spalding - Formwela 7 (0): Ποιος ήρθε; Από πού και πότε; Όχι ρε!
Xanopticon - These Days (0): Ναι, ναι! Καλά, καλά! Ό,τι πεις! Ναι, ναι σωστά! Νομίζω ότι όποιος το έβαλε, καπάρωσε την τελευταία θέση αξιοκρατικά. Ο ένας θέλει να μας στείλει σε ωρυλά, η άλλη σε ψυχίατρο! 😡
Septicflesh - The First Immortal (#): Αγαπημένο συγκρότημα όσον αφορά τα ορχηστρικά - συμφωνικά κομμάτια τους. Όχι τα heavy metal. Εδώ έκανα κάτι για πρώτη φορά. Τουλάχιστον συνειδητά. Για 2η φορά το ίδιο γκρουπάκι Είχα βάλει στο 2ο παιχνίδι το Oceans Of Grey. Ακόμη πιο αγαπημένο. Τι να κάνω ρε παιδιά; Μετά από 10 παιχνίδια, ψιλοστερέψαμε από μουσικά κομμάτια. Εντάξει έχουν περάσει και 9 παιχνίδια από τότε.

GIL:
Round #2: Μου άρεσε περισσότερο ο 1ος γύρος αν και μερικά τραγούδια από το 2ο γύρο είναι υπέροχα. Έχω την αμυδρή υποψία ότι συμμετέχουν πολλοί μεταλλάδες στο παιχνίδι, αλλά μπορεί και να είναι ιδέα μου...
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (12): Υπέροχο! Με διαφορά το καλύτερο του 2ου γύρου. Εξίσου καλή είναι η studio εκτέλεση από το άλμπουμ "Alegoría" 2022 Metamorfosis Enterprises Inc.
Ζωντανή εκτέλεση στο Kennedy Center's Concert Hall στις 6 Δεκεμβρίου 2019.
Cuba Feliz - Lagrimas Negras (10): Υπέροχη εκτέλεση του Aníbal Ávila και της Zaida Reyte στο κλασικό τραγούδι του Miguel Matamoros, που εμφανίζεται στο μουσικό ντοκυμαντέρ Cuba Feliz του Karim Dridi.(2000).
Από το soundtrack "Cuba Feliz" 2000 La Bande Son.
Yello - Out Of Dawn (8): Άλλο ένα από τα κολλήματά μου. Είμαι φαν από την εποχή του "Stella" 1985 Vertigo.
Από το άλμπουμ "Touch Yello" 2009 Polydor.
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (7): Ολόκληρη πλευρά δίσκου (2η) απ' αυτό το Progressive Rock συγκρότημα από τον Πειραιά. Οι τίτλοι των 4 τραγουδιών που απαρτίζουν αυτή την ενότητα είναι:
1. The urge of identity
2. The figures of enormous grey
3. The paradox of youth
4. The farewell letters
Προβληματίστηκα αν θα το ψηφίσω γιατί δεν είναι ένα κομμάτι αλλά 4, αλλά γλύτωσε τελικά το μηδενικό γιατί στο progressive οι πλευρές δίσκου είναι ενότητες και αν ακούσεις ένα κομμάτι ξεκομμένο συχνά δε λειτουργεί από μόνο του.
Από το άλμπουμ "The figures of enormous grey and the patterns of fraud" 2011 Restless Wind.
Acetre - Mãe Bruxa (6): Παραδοσιακό τραγούδι από την Εξτρεμαδούρα της Ισπανίας πιθανόν σε πορτογαλική γλώσσα. Αν δεν το έβαλε ο Mic είναι μάλλον απ' αυτά που του αρέσουν.
Από το άλμπουμ "Dehesario" 2007 Galileo MC.
Abderrahmane Abdelli - The Companion (5): Ωραία μίξη των παραδοσιακών ήχων από την περιοχή του Magreb με σύγχρονους ήχους από τον Αλγερινό Βερβέρο Abderrahmane Abdelli.
Από το άλμπουμ "Songs of exile" 2021 ARC Music.
Septicflesh - The First Immortal (4): Οι γνωστοί μας Αθηναίοι Septicflesh, συγκρότημα συμφωνικού death metal με πάνω από 30 χρόνια ιστορία, στην ορχηστρική εκτέλεση ενός κομματιού, που στην κανονική του εκτέλεση δε θα το ψήφιζα γιατί θα με εκνεύριζαν τα brutal φωνητικά. Πάντως έχουν κυκλοφορήσει και φέτος καινούριο άλμπουμ.
Από το bonus disc του άλμπουμ "Liminal Space" 2003 Hymen Records.
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (3): Υπέροχο κομμάτι του πρωτοεμφανιζόμενου Ludovico Enaudi με το βιολί του Daniel Hope. Αυτός ο πιανίστας θα πάει μπροστά.
Από το άλμπουμ "In a time lapse" 2013 Decca.
Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean (2): Ευχάριστη και ανάλαφρη dream pop από τη σύμπραξη δύο Ρώσων indie rock μουσικών.
Από το άλμπουμ "Obsessed" 2021 Trivial Pleasure.
Korn - You'll Never Find Me (1): Καλό γι' αυτό που είναι, απλά δεν είναι απολύτως του γούστου μου αυτό το είδος μουσικής. Πάντως έχουν κυκλοφορήσει και πιο πρόσφατο άλμπουμ οι Korn.
Από το άλμπουμ "The nothing" 2019 Roadrunner Records / Elektra Records.
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (0): Συμπαθητικό folk τραγουδάκι απ' αυτό το γυναικείο folk τρίο από το Παρίσι.
Από το EP "The silent veil EP" 2012 Belleville Music.
Sonne Hagal - Morpheus (0): Γερμανικό πειραματικό neofolk συγκρότημα που τα μέλη του παραμένουν ανώνυμα.
Υπέροχο κομμάτι, αλλά έχει ξαναμπεί στον 11ο γύρο του 5ου παιχνιδιού από το Dr Hulk.
Από το άλμπουμ "Ockerwasser" 2015 Luftschutz Entertainment.
Le Shuuk - Kunterbunt (0): Hardstyle techno όχι και πολύ του γούστου μου, αν και κολλάει σαν τσίχλα στο μυαλό.
Στο εξώφυλλο η Πίπη η Φακιδομύτη.
https://www.discogs.com/master/2380483-Le-Shuuk-Kunterbunt/image/SW1hZ2U6Njg4MzgwNzM=
Single 2021 Kontor Records.
Tool - Lateralus (0): Υπέροχο progressive metal, αλλά αναρωτιέμαι ποιός αποφάσισε να μας συστήσει τους παγκοσμίως άγνωστους Tool με κομμάτι 20 ετίας και βάλε.
Από το άλμπουμ "Lateralus" 2001 Volcano Entertainment.
Supertramp - Don't Leave Me Now (0): Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα των 70s αλλά δυστυχώς άγνωστο στο ευρύ κοινό. Το αριστούργημά τους "Breakfast in America" (1979 Α&Μ Records) δεν το άκουσε ψυχή.
Από το άλμπουμ "...famous last words..." 1982 A8M Records.
Múm - The Ballad Of Broken Birdie Records (0): Απίστευτα πράγματα βγάζει η Ισλανδία.
Από το άλμπουμ "Yesterday was dramatic - Today is OK" 1999 TMT Entertainment.
Lebanon Hanover - Come Kali Come (0): Γερμανο-βρετανικό darkwave duo που βγάζει τους δίσκους του στην ελληνική Fabrika Records. Ωραίο ατμοσφαιρικό κομμάτι που το χαλάνε τα φωνητικά του τραγουδιστή.
Η άχρηστη πληροφορία της εβδομάδας: το όνομα του συγκροτήματος προφανώς προέρχεται από δύο γειτονικές πόλεις του New Hampshire στις ΗΠΑ.
Από το άλμπουμ "Sci-Fi Sky" 2020 Fabrika Records.
Abba - The Winner Takes It All (0): Το καλύτερο τραγούδι των ΑΒΒΑ σε μια εκπληκτική ερμηνεία από την Agnetha Fältskog, που ίσως ξεπέρασε η Meryl Streep στην ταινία Mamma Mia.
Από το άλμπουμ "Super Trouper" 1980 Polar Music.
Kinny & Horne - Forgetting To Remember (0): Μου 'χει κολλήσει παρόλα τα φάλτσα της τραγουδίστριας.
Από το άλμπουμ "Forgetting to remember" 2005 Tru Thoughts.
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (0): Έχω ιδιαίτερη αδυναμία στο ελληνικό Hip-Hop, αλλά το κομμάτι είναι 16 ετών κι έχουν κυκλοφορήσει πολύ υλικό έκτοτε.
Από το άλμπουμ "Γεράκι στο χώμα" 2006 Εταιρεία Γενικών Εκδόσεων Α.Ε. / Lyra.
Esperanza Spalding - Formwela 7 (0): Καλά το ξεκίνησε αλλά στη συνέχεια πόνεσε το μυαλό μου από την κακοφωνία.
Από το άλμπουμ "Songwrights Apothecary Lab" 2021 Concord Records.
Xanopticon - These Days (0): Αμάν πια φλυαρία!!!
Από το άλμπουμ "Liminal Space" 2003 Hymen Records.
Alpha Beta - Astral Abuse (#): Ένας φόρος τιμής στον πρόσφατα εκλιπόντα τρισμέγιστο Βαγγέλη Παπαθανασίου.
Θα έβαζα το "Χορός της φωτιάς" από τις "Ωδές" 1979 Polydor, που προέκυψε με τη συνεργασία της Ειρήνη Παπά και με συγκινεί ιδαίτερα λόγω καταγωγής, αλλά προτίμησα να βάλω κάτι λιγότερο γνωστό.
Δίσκος 45 στροφών 1971 BYG Records.

JEN:
Abderrahmane Abdelli - The Companion (12): Κέρδισες το 12 επάξια με το mandole σου Abderrahmane!
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (10): Επιτέλους ένα ωραίο τραγούδι! Έπαιρνε 12 μέχρι που άκουσα και έψαξα τον κο Abdelli.
Supertramp - Don't Leave Me Now (8): Πολύ ωραίο τραγούδι!
Acetre - Mãe Bruxa (6): Εθνικ κομμάτι, υπέροχη μουσική αλλά ως εκεί. Τα φωνητικά δε με ενθουσίασαν Έκανα google μετάφραση των στίχων αλλά και πάλι δεν ενθουσιάστηκα. Πάραυτα, είναι ένα κομμάτι που ξεχωρίζει.
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (5): Πήρε πολύ βοήθεια από τη συμφωνική ορχήστρα, συν το μικρόφωνο και την τέλεια ακουστική της αίθουσας. Για να είμαι δίκαιη με το βαθμό επειδή δε γνώριζα το τραγούδι το άκουσα και σε άλλη ερμηνεία από την ίδια.
Cuba Feliz - Lagrimas Negras (1): Τι ακριβώς βαθμολογούμε εδώ? Δεν έχω καταλάβει. Είναι σα να διεξαγόταν το αντίστοιχο παιχνίδι στην Κούβα, και έβαζε κάποιος ένα βίντεο να τραγουδούν κάποιοι Έλληνες στην Ερμού.
Sonne Hagal - Morpheus (0): Έχει πάρει μέρος σε προηγούμενο διαγωνισμό, και ανέβηκε σε πολύ καλή θέση. Οπότε δε μπορώ να στερήσω βαθμούς από άλλη συμμετοχή.

Υπό άλλες συνθήκες θα ήταν πολύ ψηλά στη βαθμολογία.
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (0): Eξαιρετικό δίδυμο αλλά .... ορχηστρικό σε παιχνίδι τραγουδιού δε με βρίσκει σύμφωνη.
Le Shuuk - Kunterbunt (0): Το troll του γύρου.
Múm - The Ballad Of Broken Birdie Records (0): Δεν το αντέχω. Το σταματώ. Λυπάμαι.
Lebanon Hanover - Come Kali Come (0): WTF! Ξεκινάει με κωλοδάχτυλο?!! χα χα χα χα χα χα χα Τελικά η Κάλι ήρθε?
Abba - The Winner Takes It All (0): Mα απ' όλα τους αυτό?!!! Χιλιοπαιγμένο, χιλιοακουσμένο.
Septicflesh - The First Immortal (0): Ωωωωωχχχχ!!
Korn - You'll Never Find Me (0): Πως λέμε επαναστάτης χωρίς αιτία, το αυτό σε τραγούδι.
Esperanza Spalding - Formwela 7 (0): Με το που ξεκίνησε, είπα "τι υπέροχο κομμάτι θα ακούσω"! Με τη σκέψη έμεινα. Στη συνέχεια η απόλυτη απογοήτευση!!!
Alpha Beta - Astral Abuse (0): Κανένας Βαγγέλης δεν το σώζει αυτό.
Xanopticon - These Days (0): Γιατί?
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (#): Να ζήσετε ρε παλικάρια! Δίνετε ελπίδα στην Ελλάδα.

JIM:
Round #2: Ήταν κάπως δυσκολότερη η επιλογή στον 2ο γύρο. Υπήρχαν αρκετά ενδιαφέροντα κομμάτια.
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (12): Πολύ καλό. Μπράβο για την επιλογή.
Tool - Lateralus (10): Αγαπάμε Tool 😍
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (8): Πολύ καλό.
Acetre - Mãe Bruxa (7): Ωραίο άκουσμα. Βγάζει ωραία vibes.
Múm - The Ballad Of Broken Birdie Records (6): Κάπως disturbing vibes. Ωραίο.
Korn - You'll Never Find Me (5): Αρκετά ωραίο. Δεν το ήξερα.
Sonne Hagal - Morpheus (4): Ωραίο γενικώς κι ενδιαφέρον ακουστικά.
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (3): Σωστοί στίσχοι, αλλά ηχητικά δεν. Στα αφτιά μου τουλάχιστον.
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (2): Ενδιαφέρον με ωραίο ρυθμό.
Yello - Out Of Dawn (1): Έχει potential ο παπούλης. Αισθησιακή φωνή 😄
Cuba Feliz - Lagrimas Negras (0): Ωραίο, αλλά δυστυχώς μεγάλος ο ανταγωνισμός.
Abderrahmane Abdelli - The Companion (0): Meh.
Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean (0): Καλό κι ανέμελο.
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (0): Φοβερό. Αλλά τα γνωστά (hint: μουσική).
Le Shuuk - Kunterbunt (0): Hmm, ok I guess.
Supertramp - Don't Leave Me Now (0): Δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο.
Abba - The Winner Takes It All (0): Γνωστό, κλασσικό κι απ' τα αγαπημένα κομμάτια της εποχής.
Kinny & Horne - Forgetting To Remember (0): Ενδιαφέρον ρυθμός, αλλά μέχρι εκεί.
Septicflesh - The First Immortal (0): Επικό. Αλλά αναγκαστικά κουλούρα, γιατί είναι μουσική κι όχι τραγούδι.
Esperanza Spalding - Formwela 7 (0): That escalated quickly. Ενδιαφέρον σίγουρα, αλλά δεν ξέρω πώς νιώθω. Ωραία φωνή πάντως.
Alpha Beta - Astral Abuse (0): Noice. In a bad way.
Xanopticon - These Days (0): Δεν έκατσε καλά σ' αφτιά μου. Δεν είναι και χάλια βέβαια.

JUD:
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (12): 12άρι άνετο, απροσδόκητο, αφού ξεκίνησε από το 4-5 και ανέβαινε σιγά σιγά.
Le Shuuk - Kunterbunt (10): Ωραίο θα ήταν τα κλαμπ να παίζαν τέτοια (όχι ότι πηγαίνω :P).
Έχει κάτι από eurobeat. Θα μπει ψηλά σίγουρα
Korn - You'll Never Find Me (8): Οι Korn δεν μου άρεσαν ποτέ πολύ. Γενικά το nu metal. Αυτό μου άρεσε :P
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (7): 7 για την ωραία φωνή κυρίως
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (6): Πολύ πολύ ωραίο
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (5): Μου άρεσε και δεν το περίμενα.
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (3): Σε γενικές γραμμές ωραίο, κάπως άνισο σε σημεία (λίγο λογικό με τα μεγάλα κομμάτια).
Δεν θα το βάλω πολύ ψηλά, δεν με έπεισε να ψάξω περισσότερα από δαύτους.
Yello - Out Of Dawn (0): Πολύ λάγνο για τα γούστα μου :P
Acetre - Mãe Bruxa (0): Ωραία μελωδία αλλά μου το χαλάνε οι φωνές πολύ.
Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean (0): Λίγο γλυκανάλατο
Lebanon Hanover - Come Kali Come (0): Φοβάμαι😱
Septicflesh - The First Immortal (0): Ουφ, χάρηκα που είδα septicflesh και περίμενα κανένα eldest cosmonaut, κανένα esoptron, κανένα ophidian wheel ή έστω κάποιο από communion. Τώρα το συγκεκριμένο το έχω ακούσει (επειδή έχω ακούσει το cd) αλλά ούτε που το θυμάμαι.
Με πόνο καρδιάς 0
Alpha Beta - Astral Abuse (0): Ζαλίστηκα

LIL:
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (12): Τι ωραιο! :)
Le Shuuk - Kunterbunt (10): I don't know who you are, but I will find you and I will ask for your Eurobeat playlist
Korn - You'll Never Find Me (8): Korn! Δεν το είχα ακούσει το συγκεκριμένο αλλά πολύ μαρέσει
Tool - Lateralus (7): Lateraluus!
Cuba Feliz - Lagrimas Negras (6): Πολύ αγαπημένο μου τραγούδι 💖 Το πρωτοακουσα από μία μουσικό του δρόμου στη Μαδρίτη!
Προτιμώ περισσότερο την version των Raya Real που ειναι πιο γρηγορη
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (5): Πολύ μ' αρέσει. Βγάζει μια ωραία θλίψη
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (4): Καλό. Αν είχα πάει στρατό μάλλον θα είχε πάρει μεγαλύτερο βαθμό :p
Acetre - Mãe Bruxa (3): Μου αρέσει η μελωδία. Τα φωνητικά αν δεν μου τρυπαγανε το κεφάλι θα παιρνε παραπανω :p
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (2): Καλό είναι, παίζει να το χω ξανακούσει
Lebanon Hanover - Come Kali Come (1): Μου βγάζει μία περίεργη αίσθηση αλλα μαρεσει
Yello - Out Of Dawn (0): Το video clip ειναι αλλού
Abderrahmane Abdelli - The Companion (0): Δεν με τρελαίνει :/
Sonne Hagal - Morpheus (0): Δεν είναι κακό, αν ειχα παραπάνω πόντους θα του έβαζα
Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean (0): Δεν μου πολυαρέσει, λίγο βαρετό 😥
Supertramp - Don't Leave Me Now (0): Δεν είναι κακό, απλά λίγο βαρετό
Múm - The Ballad Of Broken Birdie Records (0): Με κάνει να αισθάνομαι λίγο άβολα :p
Abba - The Winner Takes It All (0): Το έχω ξανακούσει, αλλά δεν μου αρέσει πολύ :/
Kinny & Horne - Forgetting To Remember (0): Δεν μου πολυαρέσει :/
Septicflesh - The First Immortal (0): Λίγο βαρετό :/
Esperanza Spalding - Formwela 7 (0): Είναι λίγο περίεργο
Alpha Beta - Astral Abuse (0): Μία παράνοια το τραγούδι :p
Xanopticon - These Days (0): Και αυτό με κάνει να αισθάνομαι άβολα :p
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (#): 😁

LOV:
Supertramp - Don't Leave Me Now (12): Το 12άρι μου...Έρωτας απ" τη πρώτη νότα και στο repeat απ"τη στιγμή που τ"άκουσα..ΥΠΕΡΟΧΟ!!!

MAX:
Round #2: 3-4 κομματια ξεχωρισα στα οποια εβαλα τους πρωτους βαθμους. Απο εκει και περα καποια μηδενικα και χαμηλοι βαθμοι θα μπορουσαν να εχουν διαφορετικη σειρα.
Acetre - Mãe Bruxa (8): Δεν καταλαβα τιποτα! Αλλα μ αρεσε!
Sonne Hagal - Morpheus (6): Αν δεν μιλουσε ο αλλος ο π@π πανω απο το κομματι θα ηταν πολυ πολυ καλυτερο
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (4): Γκελ, γκελ, καϊξή, γιαβάς, γιαβάς?
Yello - Out Of Dawn (1): Τιμης ενεκεν ο ασσος για να μην παει στους ABBA
Lebanon Hanover - Come Kali Come (0): Και στους Septicflesh 0 εβαλα! χοχοχο!
Abba - The Winner Takes It All (0): Καλο αλλα γνωστο.
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (0): Δε με αγγιξαν οι στιχοι...
Septicflesh - The First Immortal (0): οχι κατι ιδιαιτερο για διαγωνισμο
Korn - You'll Never Find Me (0): Αν αυτο το εβαλε η "metal συμμετοχη του διαγωνισμου" πες του οτι μπορει και καλυτερα.
Esperanza Spalding - Formwela 7 (0): καλα το πηγαινε στην αρχη αλλα μετα αρχισαν τα κλαπατσιμπαλα. Θελει τεχνη να καταστρεψεις ενα κομματι
Xanopticon - These Days (0): ειχα ενα προβλημα με τα lyrics, αλλα κατα τα αλλα πολυ καλο!!
Supertramp - Don't Leave Me Now (#): Ημουν ετοιμος να βαλω την εκδοση απο Vitalic, αλλα τελικα με κερδισε η αυθεντικη εκτελεση. Αξιζει να ακουσετε ομως και την ... ατμοσφαιρικη εκδοση!

MIC:
Cuba Feliz - Lagrimas Negras (12): Κλασικό son, πολύ γνωστό άρα κανονικά για λιγότερους πόντους αλλά είπαμε: Πριμοδοτώ τα λάτιν όπως η κυβέρνηση πριμοδοτεί την βενζίνη (και με πάνω-κάτω τα ίδια αποτελέσματα).
Abderrahmane Abdelli - The Companion (10): Κάτι άλλο μου θυμίζει και δεν μπορώ να το εντοπίσω... εντάξει, σε συνηθισμένο Αραβικό μοτίβο κινείται, λογικό να θυμίζει πολλά. Και πάλι θα πριμοδοτήσω 2-3 ποντάκια παραπάνω απ'ότι αξίζει για να έχουμε περισσότερη world music.
Sonne Hagal - Morpheus (8): Έχουν κάποια καλά αυτοί, προτιμώ πχ το Black Spring. Πάντως είναι ό,τι πρέπει για παιδικό πάρτυ.
Esperanza Spalding - Formwela 7 (7): Δεν είν'κακό... Δεν είναι και καλό βέβαια. Σαν ανολοκλήρωτο πειραματικό. Δηλαδή πειραματιζόταν με το πείραμα αλλά το άφησε στη μέση, πιθανόν επειδή την έπιασε κόψιμο ή λιγούρα (το τραγούδι δεν διευκρινίζει τί από τα δύο).
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (6): Είχαν κάποιες ωραίες ιδέες αλλά δεν έφταναν και για 13 λεπτά. Αλλά σου λέει, αφού το έχουμε πληρώσει που το έχουμε πληρώσει το στούντιο μέχρι τις δύο... θα ηχογραφούμε μέχρι τις δύο παρά ένα.
Septicflesh - The First Immortal (5): Πολύ ωραίο soundtrack για να διαβάζει κανείς Lovecraft και Poe στο παιδάκι του πριν το βάλει για ύπνο. Bookmarked.
Tool - Lateralus (4): Εδώ παίζει ρόλο η δοσολογία: Σε μικρές δόσεις είναι χωνευτικό και τονωτικό. Σε μεγαλύτερες δόσεις προκαλεί ναυτία, έμετο, ρίγη και κατάπτωση.
Abba - The Winner Takes It All (3): Λοιπόν θα βάλω βαθμούς στους Abba κατά παρέκκλιση των αρχών, των αξιών και των ιδεών μου περί πολυακουσμένων τραγουδιών και συγκροτημάτων. Κι αυτό επειδή οι Abba παρ'όλη την επιτυχία τους δεν είναι αναγνωρισμένοι όσο θα έπρεπε. Ειδικά η φωνή της Agnetha ήταν απίστευτη και πολλά τραγούδια των Abba, πολυδιαφημισμένες σημερινές ποπ τραγουδίστριες δεν μπορούν ούτε καν να τα πλησιάσουν. (Μην παρεξηγηθώ, δεν μιλάω για την Θώδη. Η Θώδη τραγουδάει τα πάντα με άνεση).
Yello - Out Of Dawn (2): Οκ, οι γνωστοί Yello. Χωρίς εκπλήξεις. Πάντα είχα απορία τί καραμέλες λαιμού χρησιμοποιεί ο Dieter Meier. Είναι κρίμα να μην παίρνουν οι Yello παραπάνω βαθμούς αλλά υπάγονται στην κατηγορία των πολυακουσμένων. Και επιπλέον, η ζωή είναι σκληρή και άδικη.
Alpha Beta - Astral Abuse (1): Δεν είναι κακή αυτή η ηλεκτρονική ψυχεδέλεια. Λίγο τρόχισμα στις άκρες ήθελε, λίγο πλανάρισμα και μετά ένα βαψιματάκι και θα μπορούσε να πάρει μέχρι και 6-7 βαθμούς.
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (0): Εδώ θα ήθελα να μου περίσσευε κανένα βαθμουλάκι να του δώσω αλλά ψάχτηκα σ'όλες τις τσέπες, τίποτα. Το ντουλαπάκι του αυτοκινήτου άδειο, ένα 12άρι μόνο είχα στο πορτοφόλι, σιγά μην του δώσω 12άρι.
Acetre - Mãe Bruxa (0): Κανονικά θα έπαιρνε πάνω από 7-8 αλλά το έχω ακούσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές, τόσο που πλέον δεν μπορώ να το αξιολογήσω. Μάλλον όμως θα μου άρεσε την πρώτη φορά που το άκουσα... ναι, ναι... τώρα μου έρχεται... ήμουν 8 μηνών και δεν κοιμόμουν με τίποτα το σκασμένο, και μου το έβαλε η μαμά για να κοιμηθώ... και επειδή κοιμήθηκα, από τότε μου το ξανάβαζε κάθε βράδυ... ζε σέλω άλλο μανούλα, όσι άλλο, νάνι το μωλό!
Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean (0): Πολύ trivial όμως. Ούτε καν σαν ship in the endless ocean. Περισσότερο σαν mosquito in the outer space.
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (0): Νομίζω ότι έχει αρκετά πολύ καλύτερα. Δεν του κόβω καν βαθμούς λόγω επαναληψιμότητας. Απλά το συγκεκριμένο είναι από τα πιο βαρετά του. Βάλτε Yanni καλύτερα (όχι Γιάνη, ούτε Giannis).
Le Shuuk - Kunterbunt (0): Η ώρα του παιδιού. Πάνω που έλεγα ότι οι Sonne Hagal είναι ό,τι πρέπει για παιδικό πάρτυ, έρχεται κι αυτό. Τί παιδιά θα μεγαλώσουν τώρα με αυτό; Δεν θα βγουν στην καλύτερη των περιπτώσεων σχιζοφρενείς δολοφόνοι; Ποιοί γονείς βάζουν τέτοια στα παιδιά τους; Πού είναι η πρόνοια; Τί κάνει το κράτος;
Supertramp - Don't Leave Me Now (0): Δεν είναι κι απ'τα δικά τους που με ενθουσιάζουν. Άσε που είδαμε και πάθαμε να ξεφορτωθούμε τον Τραμπ, τώρα θα βάλουμε και Σούπερ Τραμπ στο κεφάλι μας;
Múm - The Ballad Of Broken Birdie Records (0): Ενδιαφέρον, όπως κοιτάς ένα περίεργο σύννεφο ή κάποιον που φοράει δύο διαφορετικά παπούτσια ή ένα μπλε αγγούρι. Δεν θα το σκεφτούμε και παραπάνω.
Lebanon Hanover - Come Kali Come (0): Καλά το πήγαινε στην αρχή. Μετά μπήκε η φωνή που ήταν σαν παπάς που είχε φάει 4 γουρουνόπουλα πριν την λειτουργία. Ρε παππούλη... πιες μια σόδα πριν και μετά ψάλλεις.
Kinny & Horne - Forgetting To Remember (0): Χαριτωμενούλι είναι, ήθελα να του δώσω κάνα βαθμό αλλά ξέχασα να το θυμηθώ.
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (0): Θα επαναλάβω τα σοφά μου λόγια: Αν έχετε πράγματα να πείτε, γράψτε ποιήματα ή χρονογραφήματα. Το τραγούδι χρειάζεται και μουσική και ταλέντο. Αυτό εδώ από μουσικής άποψης είναι χειρότερο κι από το Rise του Αντετοκούνμπο. Όχι βέβαια ότι τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα hip-hop, έχω βάλει κι εγώ hip-hop άλλωστε. Αλλά δυστυχώς ισχύουν για την πλειοψηφία.
Korn - You'll Never Find Me (0): Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν λόγο ύπαρξης γι'αυτό το τραγούδι. Είναι εντελώς περιττό. Αν έλειπε από τη λίστα δεν θα το πρόσεχε κανείς. Δεν είναι ούτε καν τόσο χάλια ώστε να γελάσουμε λιγάκι.
Xanopticon - These Days (0): Ζωντανή ηχογράφηση από προπόνηση μεγάλης ομάδας παλαιστών σούμο που το μεσημέρι έφαγαν υπερβολικές ποσότητες οσπρίων.

NOM:
Round #2: Το επίπεδο ανεβαίνει και δυναμώνει ο ανταγωνισμός. Πολύ καλύτερος αυτός ο γύρος.
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (12): Φωνάρα η Gaby Moreno και η ερμηνεία της συγκλονιστική! Μεγαλειώδης η συμμετοχή της συμφωνικής ορχήστρας. Απογειώνει το τραγούδι, που είναι υπέροχο έτσι κι αλλιώς. Δεν χορταίνω να το ακούω και θα το λιώσω στη συνέχεια. Από τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού. Υποκλίνομαι στην προσπάθεια του συμπαίκτη!
Acetre - Mãe Bruxa (10): Μου αρέσει τόσο πολύ, που θα μπορούσα να το είχα βάλει εγώ, αν βέβαια το γνώριζα. Διαβάζω πως το συγκρότημα είναι από την Εξτρεμαδούρα, που είναι μια από τις 17 αυτόνομες κοινότητες (Περιφέρειες) της Ισπανίας. Θα μάθω και γεωγραφία με σας που έμπλεξα.
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (8): Με κέρδισε από τις πρώτες νότες. Υπέροχη μελωδία, ζωντανός ρυθμός, εξαίσια ερμηνεία! 'Ενα τραγούδι που θα θέλω ν' ακούω στη συνέχεια.
Cuba Feliz - Lagrimas Negras (7): Μαγεύτηκα από τη μελωδία, τις φωνές, το πάθος, τον αυθορμητισμό τους και την πηγαία ανάγκη τους να τραγουδούν όπου βρεθούν.
Yello - Out Of Dawn (6): Πολύ όμορφο, χαϊδεύει απαλά τις αισθήσεις! Ο τραγουδιστής μου θύμισε λίγο τον Λέοναρντ Κοέν.
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (5): Αξιόλογη Ελληνική μπάντα. Δεν τους γνώριζα. Η μουσική έχει συνεχείς εναλλαγές, που ίσως είναι συρραφή γνωστών τραγουδιών σε πολύ ελεύθερη διασκευή. Πάντως, είναι συναρπαστική. Η ενορχήστρωση είναι εκπληκτική και οι φωνές δίνουν ταυτότητα στον ήχο τους, πράγμα που είναι σημαντικό για κάθε μπάντα.
Sonne Hagal - Morpheus (4): Ιδιαίτερη μουσική, σχεδόν εξωπραγματική!
Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean (3): 'Ομορφο, εύπεπτο, ευχάριστο.
Supertramp - Don't Leave Me Now (2): Ρε σεις, αυτό είναι συναισθηματικός εκβιασμός. Λατρεύω τους Supertramp. Τί βαθμό όμως να βάλω τώρα που είναι τόσο γνωστό σε μένα;
Múm - The Ballad Of Broken Birdie Records (1): Επειδή - μέσω του φίλου μας και πρώην συμπαίκτη Cinemakis - έχω ερωτευτεί την Ισλανδία και τους Ισλανδούς, ακούω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις μουσικές τους. Γλυκιά η μελωδία, γλυκερή όμως η φωνή.
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (0): Πολύ καλή μουσική αλλά σχεδόν βαρετή...
'Οταν πριν 9 περίπου χρόνια ο Ferelpis μας έφερε στο παιχνίδι και μας σύστησε τον Ludovico Einaudi, μερικοί από εμάς, βαλθήκαμε να ξεσκονίσουμε τη δισκογραφία του.
'Οντως, έχει γράψει σπουδαία μουσική. 'Ομως, μέσα από τις συνθέσεις του, είναι εύκολα αναγνωρίσιμος. Δηλαδή, έχει περίπου το ίδιο ύφος σε όλες και μοιραία κάνω τη σύγκριση με τους 'Ελληνες κολοσσούς Χατζιδάκι και Θεοδωράκη αλλά και πολλούς άλλους που δεν χαίρουν της μέγιστης αναγνώρισης και τον βρίσκω πολύ κατώτερο. Τα λέω όλα αυτά, γιατί για την Ιταλία είναι σύμβολο.
Le Shuuk - Kunterbunt (0): Αυτή είναι χαζοδιασκευή από μία φανταστική μουσική, που δεν θυμάμαι τώρα ποιά είναι. Το παράξενο θα ήταν αν θυμόμουν (μαμώ τη μνήμη μου).
Tool - Lateralus (0): Θα μπορούσε να μου αρέσει αλλά το βαρέθηκα σύντομα και στη συνέχεια με εκνεύρισε που ήταν τεράστιο.
Lebanon Hanover - Come Kali Come (0): Μυστηριακή και μυστηριώδης μουσική για επικλήσεις. Το θέμα είναι, πού και για ποιό λόγο να την ακούσουμε ξανά.
Abba - The Winner Takes It All (0): Όχι άλλο κάρβουνο! Χιλιοακουσμένο, κάποτε πολύ αγαπημένο αλλά δυστυχώς θα πάει στα μηδενικά.
Kinny & Horne - Forgetting To Remember (0): Το ότι είναι άγευστον, οφείλεται κυρίως στο ότι είναι άχρουν και άοσμον.
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (0): Αν η ανορθόγραφη ονομασία του συγκροτήματος είναι από άποψη, διαφωνώ με αυτή την άποψη και αηδιάζω κι όλας. 'Οσο για το τραγούδι, είναι τόσο χάλια όσο τα άπειρα του είδους που ακούσαμε στα προηγούμενα παιχνίδια.
Septicflesh - The First Immortal (0): Η εικόνα του βίντεο είναι σχέτη διαστροφή. Δεν βαθμολογούμε βέβαια βίντεο, όμως η εικόνα μας κατευθύνει στην ερμηνεία της μουσικής.
Korn - You'll Never Find Me (0): 'Οπως ξαναείπα, έχω ησυχάσει πλέον και η heavy metal δεν με συγκινεί πολύ, όπως και η hard rock.
Esperanza Spalding - Formwela 7 (0): Είμαι περίεργη να δω, σε ποιόν αρέσει αυτό το (κατ' ευφημισμόν) τραγούδι.
Alpha Beta - Astral Abuse (0): Εκτιμώ το αφιέρωμα στο Βαγγέλη Παπαθανασίου. Βέβαια, δεν έχω καταλάβει αν η σύνθεση πιστώνεται αποκλειστικά σ' εκείνον ή όλους τους συντελεστές. Δεν μου άρεσε όμως. Ο Vangelis έχει γράψει εκπληκτικές μουσικές. Εγώ λοιπόν, για το παιχνίδι θα διάλεγα κάποια άλλη.
Xanopticon - These Days (0): Καταπληκτικό κοντσέρτο για πολυβόλο! Κερδίζει το βραβείο πρωτοτυπίας και ολοστρόγγυλου μηδενικού. Επειδή ένιωσα πολύ Ουκρανή, στο τσακ με πρόλαβαν και δεν αυτοπυροβολήθηκα.
Abderrahmane Abdelli - The Companion (#): Η συμμετοχή μου, είναι ένα τραγούδι από την Αλγερία, σε μουσική και ερμηνεία του Αμπντερραχμάνε Αμπντελί.

NOV:
Cuba Feliz - Lagrimas Negras (12): Viva Cuba!
Acetre - Mãe Bruxa (10): Από την πρώτη νότα κατάλαβα ότι θα το βάλω σε πολύ υψηλή θεση στην βαθμολογία
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (8): 13 λεπτά και όμως δεν το βαρέθηκα
Τελικά ένα κομμάτι είναι ή δύο;
Yello - Out Of Dawn (7): Πολύ ιδιαίτερο! ...Με την καλή ένοια
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (6): Αγαπημένος Ludovico Einaudi, εξαιρετικό κομμάτι, έχει μπει αρκετές φορές (από μένα, από τον FER, σε μπόνους)
Πολύ ωραίο κομμάτι, αλλά υπήρξαν και νέα ακούσματα πάρα πολύ καλά σε αυτό τον γύρο οπότε... τι να βαλεις και που να σταματήσεις
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (5): Καλές αυτές, έχουν και Gabriel, καμία σχέση με τη δικιά μας;
Supertramp - Don't Leave Me Now (4): Αγαπημένοι Supertramp σε ένα ωραίο κομμάτι από το άλμπουμ τους Famous Last Words, το αμέσως επόμενο μετά το καταπληκτικό Breakfast in America, είχε πάει πολύ καλά ίσως και λόγω κεκτημένης ταχύτητας;
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (3): Λοιπόν μ'άρεσε, το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον,
Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean (2): Μόλις πρωτοείδα τον τίτλο τον διάβασα σαν ''trivial pursuit''... όπα λέω,θα συνδυάσουμε παιχνίδια; τελικά άνθρακες ο θυσαυρός και ως προς το παιχνίδι και ως προς το κομμάτι.
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (1): Πολύ πρόσφατα έβαλε Gaby Moreno ο CIN
Sonne Hagal - Morpheus (0): Αρκετά Συμπαθητικό σαν άκουσμα. Το είχε βάλει παλαιότερα ο DRH και είχε πάει πολύ καλά, για να δούμε τώρα.
Le Shuuk - Kunterbunt (0): Σε ρυθμό μπέλα τσάο! Δεν ξέρω τι είδος μουσικής είναι, αλλά δεν θα πάρω
Tool - Lateralus (0): Δεν ξεκίνησε άσχημα και δεν συνέχισε καλά
Abba - The Winner Takes It All (0): Ααααμπααα...
Να, αυτά δεν μπορώ... και μόνο από τον τίτλο...
Στην Αμερική (ΗΠΑ) χρησιμοποιούν ευρύτατα την φράση ''Ο πρώτος παίρνει τα πάντα, ο δέυτερος τίποτα'' και είναι κάτι που τους εκφράζει, τους αντιπροσωπεύει, όπως και κάποιους άλλους ''πολιτισμένους'' λαούς
Εγώ λοιπόν, είμαι ιδεολογικά αντιδιαμετρικά αντίθετος με αυτή την αντίληψη...
Εμένα με εκφράζει η αφρικανική λέξη Ubuntu!
Korn - You'll Never Find Me (0): Άλλος ένας με καλώδια... ο ανταγωνιστής μου σε αυτό το γύρο, έδω έχουμε και κραυγές για εκφοβισμό
Esperanza Spalding - Formwela 7 (0): Esperanza εγώ ξέρω κάτι ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, τον τελευταίο καιρό έχω πάρει μια τοστιέρα και ένα οξύμετρο, μέχρι τώρα δεν έχω βρει πως παίζουν μουσική :p
Alpha Beta - Astral Abuse (0): Gama, Delta, Epsilon mi sou po kai Zita
Xanopticon - These Days (#): Καλά ξεκίνησε αλλά μετά άρχισαν τα βραχυκυκλώματα, προσπαθώ να βάλω μηδέν και δεν το παίρνει βρε παιδιά, τι συμβαίνει; Αααα! Άκυρο... αυτό είναι το δικό... (που λέει και ο musicMo )
Λοιπόν, κάτι τέτοια ακούει το βαφτιστήρι μου, γιός ηλεκτρολόγου... έχετε το νου σας μην πάθετε καμιά ηλεκτροπληξία

SIS:
Théodore, Paul & Gabriel - The Silent Veil (12): Τι τελεια μπαλαντα!
Acetre - Mãe Bruxa (10): Μαγευτηκα. Αναμεσα σε αυτο και το δωδεκαρι, δε μπορουσα να αποφασισω ποιο θα ηταν ποιο
Trivial Pleasure - Like A Ship In The Endless Ocean (8): Απο τα ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ αυτου του γυρου. Γενικα τα τεσσερα πρωτα δεν ηξερα ποιο να πρωτοβαλω στην κορυφη.
Sonne Hagal - Morpheus (7): Αϋπνίες, χωρίς την Ανίτα Πάνια, ευτυχώς.
Múm - The Ballad Of Broken Birdie Records (6): Εκπληξη! Τωρα αν θυμηθω και τι μου θυμιζει....
Abderrahmane Abdelli - The Companion (5): Τρομερος. Με πηγε αλλου, εντελως.
Yello - Out Of Dawn (4): τι λεει ρε σεις ο κωλογερος! Κολαστηκα! μεταξυ μας ειναι σα να προσπαθει να σε αποπλανησει ο Godfather, θεος σχωρεστονα. Μαζι σου και βρυκολακας παππου, αλλα σε εικοσι χρονια ξαναπες το γιατι τωρα με πιανουν τα γελια δε μπορω.
Tool - Lateralus (3): Λοιπόν, όσο γερνάει ο άνθρωπος τόσο παραξενεύει. Αν το πιστεύετε, με χάλασε μόνο το υπερβολικό σολαρισμα! Που άλλες εποχές θα έκοβα φλέβες. Τώρα μου φαίνεται σαν το άσκοπο μαρσάρισμα ένα πράγμα. Και στο σημείο αυτό να ενημερώσω τους νέους ότι αυτό ήταν η επιτομή του "ο,τι νά'ναι όμως" στη μουσικοκριτική, την οποία ευτυχώς δεν εξασκώ ως επάγγελμα γιατί θα είχαμε πεινάσει (επίσης θα είχαμε φάει ξύλο, αλλά άλλο αυτό). Πάντως το κακό είναι ότι οι TOOL μου αρέσουν πολύ!
Cuba Feliz - Lagrimas Negras (2): υπεροχη. Θελω να παω Κουβα τον Οκτωβριο με τις φιλες μου. Σκατα που θα παω....
Esperanza Spalding - Formwela 7 (1): Μια λεξη ΟΥΑΟΥ που θα ελεγε κι ο Βαρουφακης. Λοιπον η γυναικα μονο τυχαια δεν ειναι και αυτο δεν ειναι τραγουδι ειναι μια ολοκληρωμενη περφορμανς με τοποθετηση πολιτικου προϊοντος μονο του. Δυσκολευομαι μονο να του βαλω καλο βαθμο για τον ιδιο περιπου λογο που κανενα τραγουδι "τση προκοπης" δε βλεπει "προκοπη" ουτε στην κανονικη Γιουροβιζιον. Επειδη κατι φεροβυζια σαν ελογου μου λενε "ναι αλλα δε μου αρεσε" γιατι "πολυ μπερδεμενο" ασ πουμε - μια δικαιολογια στην τυχη - ή γιατι "ειναι fusion jazz" και μου κανει πιο πολυ σε φασαρια παρα σε ασμα. Ομως οσο κατω και αν παει για ολους του λαθος λογους πιο κατω απο τοσο δεν εχει. Καρδουλα.
Gaby Moreno & National Symphony Orchestra - Til Waking Light (0): Αλλο ενα μηδεν που δεν επρεπε να ειναι τετοιο.
Gravitysays_i - The Figures Of Enormous Grey Part 2 (0): Το ειχα στο 7 πριν ακουσω τα υπολοιπα...
Ludovico Einaudi & Daniel Hope - Experience (0): Ε αυτο δεν αξιζε 0 αλλα το εφαγε η στενοτης πορων
Supertramp - Don't Leave Me Now (0): Καλα αυτοι ακομη κι οταν γραφουν κατι μετριο εχουν τετοια σταθερη ποιοτητα που δεν ξερεις τι να πεις.Με τιποτε δε θα ηθελα να βαλω 0 αλλα δεν ηξερα πως να τα ζυγιασω ολα αυτα.
Lebanon Hanover - Come Kali Come (0): Η Περσεφόνη σε νέες περιπέτειες: Η Περσεφόνη στη Valhalla.
Abba - The Winner Takes It All (0): ελεγα οτι θα ηταν το δευτερο ευκολο κουλουρι. Ηταν. Βασικα επειδη πρεπει να κανω τη δουλεια εδω λιγο πιο εθκολη αλλιως δε βγαινει ακρη.
Kinny & Horne - Forgetting To Remember (0): Αυτο το εχω παθει με λογαριασμο σε σηντμποξ.
Στιχοιμα - Σκοπός 27 (0): αχ επιτελους σε ενα τρομερο γυρο το πρωτο ευκολο κουκλουρι.
Septicflesh - The First Immortal (0): Ενα μηδεν που δεν ειναι μηδεν. Τι υπερπαραγωγη!
Korn - You'll Never Find Me (0): Αυτο που επαθα τωρα ειναι αυτο ακριβως οπως στο επεισοδιο με τον Μονκ που μπηκε στο tour bus των korn και κολλησε στο οτι ηταν στραβογραμμενο και ανορθογραφο και δε μπορουσε να λυσει το εγκλημα.
Alpha Beta - Astral Abuse (0): Θεος σχωρεσει σε ρε Βαγγελη, ωραιος, αλλα οχι αλλο καρβουνο.
Xanopticon - These Days (0): Επαθα επιληπτικη κριση μεχρι να τελειωσει. Λυπηθειτε με ρε.
Le Shuuk - Kunterbunt (#): Αυτο ειναι ενα μικρο κολλημα που μου εμεινε απο τις κακες μου παρεες εδω στο τπιτι. Το ειχε χρησιμοποιησει ο αντρας σε καποιο μαθημα. Μετα κολλησα ολη νυχτα το ακουγα στον υπνο μου. Το πρωι το εβαλα στη λιστα.



Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

+/- ΠαίκτηςΓ01Γ02Γ03Γ04Γ05Γ06Γ07Γ08Γ09Γ10Γ11Γ12
1 +2 LIL208104104
2 JEN18410777
3 -2 JUD17111556
4 +9 MIC16850118
5 NOM1648876
6 +8 TRI15049101
7 STR1467769
8 -4 SIS1458956
9 +1 LOV1406476
10 +5 GBO1384494
11 +4 MRH1354491
12 -4 MAX1197346
13 +5 DRH1123874
14 -8 GIL1058322
15 -6 JIM1046638
16 -5 CON875532
17 -5 ERA805327
= AGE804040
19 FER613031
20 +2 GAB511536
21 EMM491732
22 -2 OZO431924
23 NOV281414


  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Xanopticon - These Days :
NOV (#): Καλά ξεκίνησε αλλά μετά άρχισαν τα βραχυκυκλώματα, προσπαθώ να βάλω μηδέν και δεν το παίρνει βρε παιδιά, τι συμβαίνει; Αααα! Άκυρο... αυτό είναι το δικό... (που λέει και ο musicMo )
Λοιπόν, κάτι τέτοια ακούει το βαφτιστήρι μου, γιός ηλεκτρολόγου... έχετε το νου σας μην πάθετε καμιά ηλεκτροπληξία

Τόσα χρόνια έχω δει διάφορους τρόπους να παίζει κανείς. Το πιο εύκολο, βάζεις κομμάτια που σου αρέσουν και αδιαφορείς για τη βαθμολογία. Πιο δύσκολο είναι να βάζεις κομμάτια για να κερδίσεις το παιχνίδι, άσχετα με το αν σου αρέσουν ή όχι. Ακόμα πιο δύσκολο, να προσπαθείς να κερδίσεις βάζοντας κομμάτια που σου αρέσουν. Είχε γίνει και ένα παιχνίδι που ο στόχος ήταν να βγεις τελευταίος αλλά βάζοντας κομμάτια που σου αρέσουν πολύ.

Αλλά δεν είχα συναντήσει μέχρι τώρα αυτόν τον καινούριο τρόπο παιξίματος που προσπαθείς να βγεις τελευταίος βάζοντας κομμάτια που ΔΕΝ σου αρέσουν. Ανεξερεύνητο το μυαλό του ανθρώπου...

Επίσης ένα άλλο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι όσο αγγούρι και να είναι το τραγούδι που θα βάλεις, όλο και κάποιος θα του δώσει βαθμούς. Είναι σχεδόν το ίδιο δύσκολο να βάλεις ένα τραγούδι που θα πάρει όλο μηδενικά με το να βάλεις ένα τραγούδι που δεν θα πάρει κανένα μηδενικό. Αλλά μην απελπίζεσαι NOV, συνέχισε να προσπαθείς. Είμαι σίγουρος ότι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού θα τα έχεις καταφέρει. Πιστεύω σε σένα!

ΥΓ: Τέσσερα μηδενικά περίμενα στα σίγουρα για το δικό μου κομμάτι: Από DRH, EMM, ERA και SIS. Έπεσα σχεδόν απολύτως μέσα (μόνο ο ΕΜΜ μου έδωσε 1 βαθμό, φαντάζομαι κατά λάθος). Είναι άραγε τυχαίο ότι οι 3 από αυτούς ήταν και οι μόνοι που έβαλαν βαθμούς στους Xanopticon; Δε νομίζω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχή..συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά !

Είμαι αυτή που βαλε το κομμάτι Morpheus(Sonne Hagal) που το στερήσατε βαθμούς γτ λέτε εχει ξαναμπεί.

Ύπο άλλες συνθήκες δεν θα ασχολιόμουν με το τι βαθμό δώσατε..ΑΛΛΑ....

Είχα γράψει εξαρχής πως δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να βλέπω καθε φορα τι μπήκε σε προηγούμενα παιχνίδια και αν αυτό ήταν προαπαιτούμενο δεν θα έπαιρνα μέρος. Αν θυμάμαι καλά ειπώθηκε πως είναι σα να ξεκινάμε από το μηδέν γιατί είναι πολλοί οι νέοι παίκτες...Μετα λύπης μου βλέπω πως αυτό δεν ισχύει..Ακόμη και νέοι παίκτες  δεν βαθμολογούν κομμάτι επειδή έχει ξαναμπει..το θεωρώ άδικο γτ είπαμε ξεκινάμε απο το μηδεν.

Οπότε ξαναρωτάω..Ειναι προαπαιτούμενο να μην έχουν ξαναμπεί??αν ναι τότε να αποχωρήσω..δεν είδα και ουτε θα δω τι έχει μπει σε προηγούμενα  παιχνίδια..

 

 

 

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mic2mic είπε

Τόσα χρόνια έχω δει διάφορους τρόπους να παίζει κανείς. Το πιο εύκολο, βάζεις κομμάτια που σου αρέσουν και αδιαφορείς για τη βαθμολογία. Πιο δύσκολο είναι να βάζεις κομμάτια για να κερδίσεις το παιχνίδι, άσχετα με το αν σου αρέσουν ή όχι. Ακόμα πιο δύσκολο, να προσπαθείς να κερδίσεις βάζοντας κομμάτια που σου αρέσουν. Είχε γίνει και ένα παιχνίδι που ο στόχος ήταν να βγεις τελευταίος αλλά βάζοντας κομμάτια που σου αρέσουν πολύ.

Αλλά δεν είχα συναντήσει μέχρι τώρα αυτόν τον καινούριο τρόπο παιξίματος που προσπαθείς να βγεις τελευταίος βάζοντας κομμάτια που ΔΕΝ σου αρέσουν. Ανεξερεύνητο το μυαλό του ανθρώπου...

Επίσης ένα άλλο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι όσο αγγούρι και να είναι το τραγούδι που θα βάλεις, όλο και κάποιος θα του δώσει βαθμούς. Είναι σχεδόν το ίδιο δύσκολο να βάλεις ένα τραγούδι που θα πάρει όλο μηδενικά με το να βάλεις ένα τραγούδι που δεν θα πάρει κανένα μηδενικό. Αλλά μην απελπίζεσαι NOV, συνέχισε να προσπαθείς. Είμαι σίγουρος ότι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού θα τα έχεις καταφέρει. Πιστεύω σε σένα!

ΥΓ: Τέσσερα μηδενικά περίμενα στα σίγουρα για το δικό μου κομμάτι: Από DRH, EMM, ERA και SIS. Έπεσα σχεδόν απολύτως μέσα (μόνο ο ΕΜΜ μου έδωσε 1 βαθμό, φαντάζομαι κατά λάθος). Είναι άραγε τυχαίο ότι οι 3 από αυτούς ήταν και οι μόνοι που έβαλαν βαθμούς στους Xanopticon; Δε νομίζω...

 

Επειδή ο Νόβα είναι μεγάλη σουπιά και ξέρει ακριβώς πώς να κερδίζει τα παιχνίδια και πώς να τα χάνει επίσης....

Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι απλά μας τρολάρει. 'Ομως....

Επειδή είναι μεγάλη σουπιά όπως προείπα, ίσως έχει στοιχηματίσει με κάποιον/ους🤑 για την τελευταία θέση.😅 Ωχ, μας παρακολουθούν!😵

Εκτός αν...

Τον φαντάζομαι τώρα ξαπλωμένο κάτω από το δέντρο, με μαξιλάρι τα χέρια του και τα πόδια του σταυρωμένα και το ένα πάνω στο άλλο, να κάνει σιέστα και να τρώει ό,τι πέφτει από τους άλλους, που σκαρφαλώνουν επάνω όπως μπορούν, για να μαζέψουν τα σύκα. Αυτός αναπαύεται και του πέφτουν τα φρούτα στο στόμα.:P:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Για αρχή..συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά !

Είμαι αυτή που βαλε το κομμάτι Morpheus(Sonne Hagal) που το στερήσατε βαθμούς γτ λέτε εχει ξαναμπεί.

Ύπο άλλες συνθήκες δεν θα ασχολιόμουν με το τι βαθμό δώσατε..ΑΛΛΑ....

Είχα γράψει εξαρχής πως δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να βλέπω καθε φορα τι μπήκε σε προηγούμενα παιχνίδια και αν αυτό ήταν προαπαιτούμενο δεν θα έπαιρνα μέρος. Αν θυμάμαι καλά ειπώθηκε πως είναι σα να ξεκινάμε από το μηδέν γιατί είναι πολλοί οι νέοι παίκτες...Μετα λύπης μου βλέπω πως αυτό δεν ισχύει..Ακόμη και νέοι παίκτες  δεν βαθμολογούν κομμάτι επειδή έχει ξαναμπει..το θεωρώ άδικο γτ είπαμε ξεκινάμε απο το μηδεν.

Οπότε ξαναρωτάω..Ειναι προαπαιτούμενο να μην έχουν ξαναμπεί??αν ναι τότε να αποχωρήσω..δεν είδα και ουτε θα δω τι έχει μπει σε προηγούμενα  παιχνίδια..

 

 

 

Μην αγχώνεσαι βρε συ και μην πολυασχολείσαι με το πως βαθμολογεί ο καθένας. Προαπαιτούμενο δεν είναι, αλλά μη σε παραξενεύει κάποιος να κατεβάζει βαθμούς σε ότι ξανάπαιξε. Άλλος δε θέλει να ακούσει ίδιο ούτε από τους συγγενείς του μπατζανάκη του μπασίστα από κομμάτι που ξανάπαιξε ενώ άλλος θα ενθουσιαστεί με τη 10η φορά που θα ακούσει τη Loreena (έλεος πχια!) ή τον Steven Wilson (κατανοητό σε κάποιο βαθμό).

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα πως βαθμολογώ εγώ. Έβαλα 0 στους Supertramp ενώ με αρέσει το κομμάτι, αλλά δε θέλω τόσο γνωστά ονόματα....συνεπής με τον εαυτό μου που στον ίδιο γύρο έβαλα 0 στους Abba. Στον προηγούμενο γύρο όμως έβαλα 12άρι σε Soft cell - Pet shop boys ....που διαβάσαμε από τη ΝΟΜ που είναι online και απαντά όση ώρα απαντώ κι εγώ....ότι είναι χαμηλών απαιτήσεων??? αυτό έγραψε???? εεεε ΝΟΜ??? οι Soft cell και οι Pet shop boys!!!! Τέλος πάντων, σε ντιπ για ντιπ μεγαθήρια έβαλα 12άρι, έβαλα βαθμούς και στους Whitesnake. Περισσότερο νομίζω είναι θέμα της στιγμής. Μην ψάχνεις να βρεις συνέπεια στις βαθμολογίες και μη χαλιέσαι με τους χαμηλούς βαθμούς.

Κατά τα άλλα, πολύ ωραίο το κομμάτι σου, εγώ το είχα βάλει σε προηγούμενο παιχνίδι 😉

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Για αρχή..συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά !

Είμαι αυτή που βαλε το κομμάτι Morpheus(Sonne Hagal) που το στερήσατε βαθμούς γτ λέτε εχει ξαναμπεί.

Ύπο άλλες συνθήκες δεν θα ασχολιόμουν με το τι βαθμό δώσατε..ΑΛΛΑ....

Είχα γράψει εξαρχής πως δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να βλέπω καθε φορα τι μπήκε σε προηγούμενα παιχνίδια και αν αυτό ήταν προαπαιτούμενο δεν θα έπαιρνα μέρος. Αν θυμάμαι καλά ειπώθηκε πως είναι σα να ξεκινάμε από το μηδέν γιατί είναι πολλοί οι νέοι παίκτες...Μετα λύπης μου βλέπω πως αυτό δεν ισχύει..Ακόμη και νέοι παίκτες  δεν βαθμολογούν κομμάτι επειδή έχει ξαναμπει..το θεωρώ άδικο γτ είπαμε ξεκινάμε απο το μηδεν.

Οπότε ξαναρωτάω..Ειναι προαπαιτούμενο να μην έχουν ξαναμπεί??αν ναι τότε να αποχωρήσω..δεν είδα και ουτε θα δω τι έχει μπει σε προηγούμενα  παιχνίδια..

Μα δεν υπάρχει "προαπαιτούμενο" με αυτή την έννοια. Ούτε και υπήρχε ποτέ. Απλά σε κάποιους δεν αρέσει να μπαίνουν κομμάτια που έχουν ξαναμπεί, όπως σε κάποιους δεν αρέσει να μπαίνουν γνωστά κομμάτια. Αλλά και πάλι, το ίδιο άτομο μπορεί να βάλει 0 σε ένα κομμάτι επειδή έχει ξαναμπεί, αλλά 12 σε ένα άλλο παρόλο που έχει ξαναμπεί. Πχ ο NOV έβαλε τώρα 0 σε σένα, αλλά στον προηγούμενο γύρο έβαλε 12 σε κομμάτι που είχε ξαναμπεί.

Κάποιοι δεν ασχολούνται καν, και παίζει ρόλο μόνο αν θα το θυμηθούν ότι έχει ξαναμπεί. Κάποιους δεν τους ενδιαφέρει καθόλου. Κάποιοι άλλοι μπορεί να τα ψάχνουν όλα. Άβυσσος η ψυχή του παίκτη. Οπότε δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς για το πώς θα βαθμολογήσει ο καθένας. Αλλά "προαπαιτούμενο" με την έννοια του κανόνα του παιχνιδιού, σίγουρα δεν είναι. Ούτε ήταν ποτέ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, drh είπε

Ο καλύτερος τρόπος παιξίματος είναι να επιλέγουμε τα κομμάτια που αρέσουν στα παιδιά των ηλεκτρολόγων

Αλλά μόνο αν είναι βαφτιστήρια μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, drh είπε

Στον προηγούμενο γύρο όμως έβαλα 12άρι σε Soft cell - Pet shop boys ....που διαβάσαμε από τη ΝΟΜ που είναι online και απαντά όση ώρα απαντώ κι εγώ....ότι είναι χαμηλών απαιτήσεων??? αυτό έγραψε???? εεεε ΝΟΜ??? οι Soft cell και οι Pet shop boys!!!! 

Κι εμένα βρε μου αρέσουν οι Pet Shop Boys αλλά αυτό το κομμάτι ήταν εντελώς σούπα.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Επειδή δεν έχουν όλοι την ίδια ευχέρεια, ας πω ότι κάνοντας κλικ εδώ και πατώντας Ctrl + F ανοίγει πλαίσιο αναζήτησης, όπου μπορούμε να βάλουμε καλλιτέχνη ή λέξη από τον τίτλο τραγουδιού και να δούμε εάν κάτι έχει παίξει ή όχι. Το να κάτσει κάποιος να κάνει scroll down, θα ήταν σκέτο βασανιστήριο. Αρκεί το βασανιστήριο τής ακρόασης, δεν θέλουμε και βασανιστήριο ψαξίματος. 

Από εκεί και πέρα, συμφωνώ με τις προηγούμενες τοποθετήσεις. Ο καθένας ας βάλει ό,τι του αρέσει και τον εκφράζει. Άκρη δεν θα βγει με τα κριτήρια τού καθενός μας - χώρια ότι δεν είναι και σταθερά ανά παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Από εκεί και πέρα, συμφωνώ με τις προηγούμενες τοποθετήσεις. Ο καθένας ας βάλει ό,τι του αρέσει και τον εκφράζει. Άκρη δεν θα βγει με τα κριτήρια τού καθενός μας - χώρια ότι δεν είναι και σταθερά ανά παιχνίδι. 

Είναι γεγονός ότι αν κάποιον τον ενδιαφέρει η καλή βαθμολογία, το αν έχει ξαναμπεί ένα κομμάτι είναι το μικρότερο από τα προβλήματά του.

Π.χ εγώ, μπορεί να μου βάλεις ένα κομμάτι που μόλις ηχογράφησες από μια φυλή που μόλις ανακάλυψες στα βάθη του Αμαζονίου με κίνδυνο να σε φάνε τα τζάγκουαρ και τα ανακόντα, και να σου πω "πολύ γνωστό, 0 βαθμοί".

Ή ο ΕΜΜ: Αν θέλεις καλό βαθμό από τον ΕΜΜ, μην τυχόν και βάλεις καλή ηχογράφηση! Για να πάρεις καλό βαθμό από τον ΕΜΜ πρέπει τα ντραμς να είναι από τα κατσαρολικά της μαμάς σου, το μπάσο να τρίζει, η κιθάρα να είναι ξεκούρδιστη, ο ηχολήπτης μαστουρωμένος και η όλη ηχογράφηση να έχει γίνει μέσα σε μπαούλο. Α, και ο τραγουδιστής να έχει έκταση φωνής τρεις νότες (όχι τρεις οκτάβες, ΤΡΕΙΣ ΝΟΤΕΣ).

Ύστερα έχουμε και τον ΟΖΟ, που είναι ΓΤΠ (=Γεννήτρια Τυχαίου Παιχνιδιού). Ο ΟΖΟ μπορεί να βαθμολογήσει τώρα έτσι, και σε 5 λεπτά τελείως διαφορετικά. Μπορεί αύριο να δώσει μηδέν σ'αυτό που σήμερα έδωσε 12, μπορεί να στείλει ο ίδιος τραγούδι που παλιότερα του είχε βάλει μηδέν και αν επιτρεπόταν να βαθμολογούμε και το δικό μας, κατά πάσα πιθανότητα θα έβαζε συνήθως μηδέν στον εαυτό του.

Γι'αυτό σας λέω, μην ασχολείστε.

Επεξ/σία από mic2mic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...