Προς το περιεχόμενο

Insomnia Forumvision #1


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Το πρώτο σίγουρο...δεν έχει ξαναμπεί!!!

Ναι αλλά μήπως συγγενείς μέχρι τρίτου βαθμού των μελών του συγκροτήματος έχουν συμμετάσχει σε τραγούδι που έχει ξαναμπεί στο παιχνίδι ή έχουν διασκευάσει τραγούδι του οποίου ο τίτλος προσομοιάζει σε ικανό βαθμό τίτλους τραγουδιών που έχουν ξαναμπεί ή έχουν δηλώσει ότι έχουν επηρεαστεί από συγκροτήματα που έχουν ξαναμπεί ή μήπως το εν λόγω τραγούδι έχει συνυπάρξει σε playlist με τραγούδια που έχουν ξαναμπεί στο παιχνίδι ή τα οποία οι παίκτες έχουν σε οποιαδήποτε στιγμή σκεφτεί να υποβάλλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω νομιζω οτι ο lovesucks θα βάλει το lovebites... 

12 λεπτά πριν, drh είπε

αφού θέλει ακόμα μία η και δέκα ω

μολις βαλει ο τελευταίος δεν ξεκιναει αμεσως?

και αντιστοιχα και στην ψηφοφορια??? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

μολις βαλει ο τελευταίος δεν ξεκιναει αμεσως?

και αντιστοιχα και στην ψηφοφορια??? 

Στην ψηφοφορία ναι, μόλις ψηφίσει και ο τελευταίος τελειώνει αμέσως ο γύρος και ανεβαίνουν τα αποτελέσματα.

Αλλά από το τέλος του γύρου μέχρι να αρχίσει ο επόμενος περνάνε ακριβώς 2 μέρες. Κάποιοι μπορεί να έχουν βάλει προσωρινό τραγούδι και να μην σκοπεύουν να στείλουν αυτό τελικά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mic2mic είπε

GIL (4): Οι γνωστοί μας Αθηναίοι Septicflesh, συγκρότημα συμφωνικού death metal με πάνω από 30 χρόνια ιστορία, στην ορχηστρική εκτέλεση ενός κομματιού, που στην κανονική του εκτέλεση δε θα το ψήφιζα γιατί θα με εκνεύριζαν τα brutal φωνητικά. Πάντως έχουν κυκλοφορήσει και φέτος καινούριο άλμπουμ.
Από το bonus disc του άλμπουμ "Liminal Space" 2003 Hymen Records.

Χτύπησε ο δαίμονας του copy-paste. Το σωστό είναι: Από το bonus disc του άλμπουμ "Titan" 2014 Season Of Mist.

Από το άλμπουμ "Liminal Space" 2003 Hymen Records είναι το "These days" των Xanopticon.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο και στο δεύτερο παιχνίδι, έγιναν πολλές συζητήσεις και τσακωμοί για τα γνωστά και τα άγνωστα. Η δική μου θέση τότε, ήταν πως πρέπει να βάζουμε ό,τι θέλουμε κι ότι τα γνωστά δεν πρέπει να θάβονται αλλά να βαθμολογούνται βάσει ΜΟΝΟ της αξίας τους.

Στην πορεία όμως, αναθεώρησα. Βέβαια, ποτέ δεν έβαλα μηδέν σε ένα τραγούδι που λάτρευα επειδή μου ήταν γνωστό. Συνήθως αφαιρούσα δύο βαθμούς. 

Στο παιχνίδι όμως που τρέχει τώρα, οι συνθήκες έχουν αλλάξει κι επειδή τα μηδενικά είναι πολλά, προτιμώ να θάψω ένα γνωστό κι αγαπημένο, παρά ένα άγνωστο που μου αρέσει λιγότερο.

'Οσο για τα τραγούδια που έχουν ξαναμπεί, εγώ κατά κανόνα δεν τα θυμάμαι, εκτός από λίγα που μου έμειναν στο μυαλό ή τα έχω λιώσει στο άκουσμα. 'Ετσι, τα βαθμολογώ ως νέα ακούσματα και βάσει της σύγκρισης με τα υπόλοιπα ή της διάθεσης που έχω τη δεδομένη στιγμή. 'Οταν όμως υποβάλλω εγώ τραγούδι, ενημερώνομαι από τη λίστα και φροντίζω να μην έχει ξαναμπεί στο παιχνίδι. 

Κατά τα άλλα, όσα καταλογίζουμε ο ένας στον άλλον για τα γνωστά, τα ξαναπαιγμένα, τα άκυρα, τις σούπες, τα απαράδεκτα και τα ενοχλητικά για τα μεταξωτά αυτιά μας και το αισθητήριο αυθεντίας που διαθέτει ο καθένας μας (τρομάρα μας), είναι ακριβώς αυτά που κάνουν το παιχνίδι ενδιαφέρον και ακαταμάχητο. Γιατί με αυτά που κράζουμε γελάμε κι όχι με τα αριστουργήματα.

Παρεμπιπτόντως, όχι ότι θέλω να το παινευτώ αλλά τα δικά μου τραγούδια είναι τα καλύτερα και αξίζουν τα 12άρια όλων σας!😇😋

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, lovesucks είπε

Συγγνώμη αν έθιξα κάποιον.Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου

Όχι, αγαπητή μου .... Φυσικά και μας έθιξες! Μην πας να το ελαφρύνεις καθόλου! Αυτό το παιχνίδι έχει μια  ιστορία, έτσι απλά ήρθατε να μας την διαγράψετε;;; Τί εννοείς είναι μεγάλο το Excel με τα προηγούμενα κομμάτια που έχουν μπει σε τόσους γύρους; Εδώ τα γιαπωνεζάκια πάθαιναν επιληψία επειδή έπαιζαν videogames, δεν είναι τιμή να την πάθεις σε μια αριστουργηματική συλλογή μοναδικής μουσικής;;;;

Εμένα να ξέρεις με έθιξες!

........

Για την ιστορία.... Ήμουν η πρώτη παίκτρια που έβαλε ξανά κομμάτι που είχε ήδη μπει. Η δική μου πρώτη συμμετοχή ήταν στο δεύτερο παιχνίδι. Στο τρίτο παιχνίδι έβαλα κομμάτι της Ρεμπούτσικα,που είχε ξαναμπεί στο πρώτο παιχνίδι,στο οποίο δεν είχα πάρει μέρος...... Επειδή απλά δεν μπήκα στον κόπο να κοιτάξω τις συμμετοχές ενός και μόνο παιχνιδιού. Δεν ασχολήθηκα με έναν πίνακα ασύγκριτα μικρότερο από αυτόν που έχει προκύψει πλέον μετά από τόσα παιχνίδια.

😂

Βάλε ό,τί θέλεις και άσε τον κόσμο να  φάει παντεσπάνι! Εεεεε, να βαθμολογήσει όπως θέλει! 😄

Επεξ/σία από MrsPeel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, MaXmaD είπε

εγω νομιζω οτι ο lovesucks θα βάλει το lovebites... 

Ε, όχι και άντρας η lovesucks μας, δυο μέτρα γυναικάρα. 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mic2mic είπε

ΥΓ: Τέσσερα μηδενικά περίμενα στα σίγουρα για το δικό μου κομμάτι: Από DRH, EMM, ERA και SIS. Έπεσα σχεδόν απολύτως μέσα (μόνο ο ΕΜΜ μου έδωσε 1 βαθμό, φαντάζομαι κατά λάθος). Είναι άραγε τυχαίο ότι οι 3 από αυτούς ήταν και οι μόνοι που έβαλαν βαθμούς στους Xanopticon; Δε νομίζω...

 

Στην περίπτωση σου θα με ενοχλούσε αυτό το ξεκάρφωτο 5άρι, πήρες μπόλικα μηδενικά, ακόμα περισσότερα 12άρια, πήρες μερικά 1,2,10, δίχασες βρε παιδί μου, αυτό το ....ξενέρωτο 5άρι πως προέκυψε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Στην περίπτωση σου θα με ενοχλούσε αυτό το ξεκάρφωτο 5άρι, πήρες μπόλικα μηδενικά, ακόμα περισσότερα 12άρια, πήρες μερικά 1,2,10, δίχασες βρε παιδί μου, αυτό το ....ξενέρωτο 5άρι πως προέκυψε;

Ακριβώς, κι εμένα αυτό με ενοχλεί. Διότι μου χαλάει την Τυπική Απόκλιση, όπως θα φανεί αργότερα και στα στατιστικά. Καλύτερα μηδέν δηλαδή, παρά αυτό το 5!

(Η Τυπική Απόκλιση είναι ένας δείκτης του πόσο διχασμένες είναι οι γνώμες για ένα κομμάτι. Δηλαδή αν βάλουν όλοι 6 σ'ένα τραγούδι, θα πάρει 132 πόντους με μηδενική ΤΑ. Αλλά αν βάλουν οι μισοί 12 και οι άλλοι μισοί 0, οι πόντοι μπορεί να είναι πάλι 132 αλλά η ΤΑ θα έχει τη μέγιστη τιμή. Προς το παρόν το τραγούδι της Gaby Moreno έχει την μεγαλύτερη ΤΑ, δηλαδή δίχασε τους παίκτες περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο).

Επεξ/σία από mic2mic
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' έκανες να κάτσω να την υπολογίσω, σιγά την διαφορά, από 5,46 θα είχες 5,57,  πιο πολύ για το ...αισθητικό του πράγματος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...