Προς το περιεχόμενο

Box Now - Υπηρεσίες Παράδοσης


billstrong

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, το πρωί στο boxnow εμφάνιζε ενα locker σε ενα πολυ κοντινό μου super market(όντως το εχω δει και απο έξω και δεν είχα δωσει σημασία.)
Παω τώρα να κάνω μια παραγγελία σε συνεργαζόμενο κατάστημα και το locker δεν εμφανίζεται ουτε στον χάρτη επιλογής που υπάρχει στο site του καταστήματος αλλα ουτε και στο site του boxnow.
Να περιμένω μπας και να επανεμφανιστεί η να την δωσω στα κλασσικα κούριερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

1.90€.

Ε οκ, τότε είναι δεδομένο ότι θα εκτοξευτούν μετά την προσφορά. Πιθανώς και τα συνεργαζόμενα καταστήματα να τις ανεβάσουν. 

Έχω eshop και τους προσέγγισα για προσφορά. Τα ποσά είναι χαμηλότερα από τις εταιρίες κουριερ (η ελτα κουριερ έχει κάνει 2 αυξήσεις μέσα σε 6 μήνες) αλλά δεν έχουν καμία σχέση με την προσφορά 1€ που έχουν τώρα στη σελίδα τους. Ενδεικτικά η προσφορά για το μεσαίο μέγεθος που με ενδιαφέρει είναι 2Ε χωρίς φπα (ενώ εσύ λες ότι ήταν 1,90 με φπα) και αν δεν πιάσω το στόχο των αποστολών που θέλουν, οι τιμές θα ανέβουν 25% μετά από 2 μήνες. Τους είπα "ευχαριστώ, θα σας ενημερώσω όταν λήξει η προσφορά του 1€ και αν οι τιμές είναι πολύ πιο ανεβασμένες από την "προσφορά" που μου δίνετε". Εντωμεταξύ θα πηγαίνω εγώ να βάζω τα δέματα στο locker όπως κάνει ο απλός πολίτης. Δεν θα στέλνουν ας πούμε κάποιο μέσο δικό τους σε μενα να του δώσω τα δέματα. Με λίγα λόγια, για την "προσφορά" που μου έκαναν, εκείνοι στην ουσία δεν θα χρεωθούν απολύτως τίποτα παραπάνω απ΄ότι χρεώνονται από έναν απλό πολίτη που πάει το δέμα του στο locker. Άρα, γιατί να κάνω συνεργασία μαζί τους και να μην συνεχίσω να τους χρησιμοποιώ μέσα από το "στείλε το δέμα σου" χωρίς καμία δέσμευση από πλευράς μου; Είναι εξωφρενική η τιμή που μου έδωσαν για την υπηρεσία που μου προσφέρουν (να πάω ο ίδιος το δέμα στο locker) και θεωρώ ότι αντίστοιχη είναι η τιμή που πληρώνουν οι συνεργάτες με τα eshop. Ο λόγος που έχουν δωρεάν την υπηρεσία στον κόσμο είναι είτε για να αυξήσουν τις παραγγελίες τους είτε γιατί έχουν απορροφήσει τα μεταφορικά στις τιμές προϊόντων. Φυσικά η άμεση συνέπεια είναι να αυξήσουν το κόστος στις υπόλοιπες μεταφορικές (όπως ήδη γίνεται). 

@MauroPaltoudias Θυμάσαι αν η τιμή αφορούσε τα δύο πρώτα μεγέθη ή μόνο το small;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/01/2023 at 23:16, 1comment said:

Ε οκ, τότε είναι δεδομένο ότι θα εκτοξευτούν μετά την προσφορά. Πιθανώς και τα συνεργαζόμενα καταστήματα να τις ανεβάσουν. 

Έχω eshop και τους προσέγγισα για προσφορά. Τα ποσά είναι χαμηλότερα από τις εταιρίες κουριερ (η ελτα κουριερ έχει κάνει 2 αυξήσεις μέσα σε 6 μήνες) αλλά δεν έχουν καμία σχέση με την προσφορά 1€ που έχουν τώρα στη σελίδα τους. Ενδεικτικά η προσφορά για το μεσαίο μέγεθος που με ενδιαφέρει είναι 2Ε χωρίς φπα (ενώ εσύ λες ότι ήταν 1,90 με φπα) και αν δεν πιάσω το στόχο των αποστολών που θέλουν, οι τιμές θα ανέβουν 25% μετά από 2 μήνες. Τους είπα "ευχαριστώ, θα σας ενημερώσω όταν λήξει η προσφορά του 1€ και αν οι τιμές είναι πολύ πιο ανεβασμένες από την "προσφορά" που μου δίνετε". Εντωμεταξύ θα πηγαίνω εγώ να βάζω τα δέματα στο locker όπως κάνει ο απλός πολίτης. Δεν θα στέλνουν ας πούμε κάποιο μέσο δικό τους σε μενα να του δώσω τα δέματα. Με λίγα λόγια, για την "προσφορά" που μου έκαναν, εκείνοι στην ουσία δεν θα χρεωθούν απολύτως τίποτα παραπάνω απ΄ότι χρεώνονται από έναν απλό πολίτη που πάει το δέμα του στο locker. Άρα, γιατί να κάνω συνεργασία μαζί τους και να μην συνεχίσω να τους χρησιμοποιώ μέσα από το "στείλε το δέμα σου" χωρίς καμία δέσμευση από πλευράς μου; Είναι εξωφρενική η τιμή που μου έδωσαν για την υπηρεσία που μου προσφέρουν (να πάω ο ίδιος το δέμα στο locker) και θεωρώ ότι αντίστοιχη είναι η τιμή που πληρώνουν οι συνεργάτες με τα eshop. Ο λόγος που έχουν δωρεάν την υπηρεσία στον κόσμο είναι είτε για να αυξήσουν τις παραγγελίες τους είτε γιατί έχουν απορροφήσει τα μεταφορικά στις τιμές προϊόντων. Φυσικά η άμεση συνέπεια είναι να αυξήσουν το κόστος στις υπόλοιπες μεταφορικές (όπως ήδη γίνεται). 

@MauroPaltoudias Θυμάσαι αν η τιμή αφορούσε τα δύο πρώτα μεγέθη ή μόνο το small;

μήπως έχουν πακέτα ανάλογα την προβλεπόμενη κίνηση?

γιατί πήρα από το βιβλιοπωλείο πολιτεία με box, και με βάση το μέγεθος τους το θεωρώ αδύνατο να πηγαίνει άτομο να τα βάζει σε θυρίδα, πρέπει να είναι εκατοντάδες τη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοx now, skroutz points είναι απίστευτα βολικά. Τα δεύτερα τα βλέπω συνήθως σε βενζινάδικα στην γειτονιά μου σε AVIN.

Αλλά ακόμα και οι κλασσικές κούριερ ξεκινούν να έχουν τέτοια ντουλάπια όπως η ACS! -> ACS Smartpoint Lockers

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ Box Now λίγο πριν τις γιορτές που εμφανίστηκαν στην επαρχιακή πόλη που είμαι. Έκτοτε χρησιμοποιώ τα lockers τους κατακόρον και τα προτείνω όπου σταθώ και βρεθώ. 

Το γεγονός και μόνο ότι αποφεύγεις ουρές και μπορείς να αποστείλεις/παραλάβεις όλο το 24ωρο είναι win win!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι θα εχουν σε λίγο για να μην έρχονται σε σπιτια. πιστευω σιγα σιγα θα χρεωνουν την κατ'οικον παράδοση παραπανω απο το κουτι. 

βρηκα μια εταιρια που συνεργαζεται με την Box και εχει πολύ χαμηλο κοστος ακομη και απο ευρωπη. πολωνια ελλαδα 3 κιλα 9 ευρω! ακομα δεν εχουν ενημερωσει ολους τους συναργατες τους ομως και πολλα σαιτ δεν βλεπουν τα κουτια της ελλαδας. https://www.packeta.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες που βάζουν τα κουτιά αυτά  (Σκρουτζ, acs, κλπ) τα βάζουν όπου θέλουν έτσι ελεύθερα η προσεγγίζουν τους ιδιοκτήτες των χώρων; (Αν υπάρχουν,μιας που πρόκειται γιαδημοσιο πεζοδρόμιο. 
Σχετικά κοντά μου πχ είναι ένα έξω από έναν φούρνο καθώς και από σουπερμάρκετ. Αυτές οι επιχειρήσεις πληρώνονται;πληρώνουν; Καταλάβατε το ερώτημα μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...