Προς το περιεχόμενο

MPB.com και διάφορα .....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Δεν αγοράζουν προϊόντα με μηδενική εμπορική αξία. (Άσχετα αν η μηχανή έχει πραγματική αξία αφου είναι λειτουργική και σε καλή κατάσταση. Μιλάμε καθαρά εμπορικά)
Δεν νομίζω πως αξίζει να την πουλήσεις αυτή την μηχανή. Δώσε την σε κανα παιδί-ανίψι να μάθει φωτογραφία ή κράτα την για εφεδρική ή απλά για ντεκόρ. Δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο ούτε στην εποχή της.

Κι εγώ προχτές ζήτησα quote για κάποια περιφερειακά και μάλιστα σύγχρονα, όχι 15 ετίας, και επειδή δεν δουλεύουν την μάρκα αρνήθηκαν να κάνουν προσφορά.

Αντίθετα το kamerastore μου έκανε προσφορά, επειδή τα παίρνει όλα. Δοκίμασε κι εκεί, αλλά μην περιμένεις να πάρεις τρελά λεφτά. Αν σου έδωσαν 5 ευρώ για τον φακό και τίποτα για την μηχανή, αντε να σου δώσουν οι άλλοι κανα 20-25 ευρώ για όλα, αλλά με δικά σου μεταφορικά. Μια η άλλη θα έρθει.

https://kamerastore.com/

Υ.Γ Στο kamerastore κάνουν όμως και το άλλο που ίσως σε συμφέρει. Μπορεί πχ να πουνε 20 ευρώ αγορά, ή 35 ευρώ πίστωση για να πάρεις κάτι απο αυτούς. Ισως με αυτόν τον τρόπο πιάσει παραπάνω τόπο η πώληση.

Να σου πω δεν θέλω να κρατήσω και τόσες μηχανές. Ήδη έχω μια α58 που είναι σαφώς καλύτερη (σκέψου την α200 εποχές 2010 την είχαμε πάρει από τον σταυρινακη τότε μεταχειρισμένη) και μια eos rp που πήρα τώρα!. Την α58 δεν τη δίνω με τίποτα γιατί έχω μια χαρά φακούς εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάλτην εδώ στο insomnia, σε κανα facebook marketplace ή και στο car.gr

Εχε όμως υπόψιν πως μηχανές που εκείνη την εποχή μεσουρανούσαν (Nikon & Canon) σε αντίθεση με την Sony που μόλις άρχιζε να κάνει σοβαρά βήματα, σήμερα πουλιούνται 30-40 ευρώ με 6 μήνες εγγύηση απο το mpb, ενώ με 20-30 ευρώ παίρνεις και κιτ φακό σε αυτές, πάλι με 6μηνη εγγύηση.

Το σίγουρο είναι πως θα πουληθεί πάνω απο όσα σου έδωσαν στο mpb. Αλλά σε γενικές γραμμές μην περιμένεις σοβαρό ποσό.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 28/11/2023 at 22:02, alx301 said:

Νέα ενημέρωση, έχει γίνει σήριαλ το θέμα...

Η επιστροφή χρημάτων του σώματος έγινε τελικά μετά από 2 ήμερες.

 

Αλλά τελικά είχε και ο φακός θέμα!!
Μετά από κάτι εβδομάδες που δεν είχα μηχανή, όταν τελικά πήρα άλλο σώμα και τσεκαρα καλα τον φακο (canon ef 50mm 1.2 L )  παρατήρησα οτι το manual focus κόλλαγε κάποιες φορές. Το γύρναγες και καμιά φορά κολλούσε, δεν άλλαζε focus.

Επιστροφή και αυτος! Και επειδή περάσανε 14 ημερες που δίνει το Mpb, δεν μου προσφέρουν τα χρήματα πισω.
Μου έδωσαν την επιλογη να τον στειλω πισω και να διαλεξω κάποιον άλλο ιδιο canon 50mm 1.2

Οπότε στάλθηκε και αυτος πισω, περιμένω τωρα να τον τσεκαρουν και να προχωρήσει η αντικατάσταση με αλλον αντίστοιχο που επέλεξα.


Ξενέρωσα λιγο γιατι ειναι ακριβός φακος , η δε επισκευή του κάποια στιγμή αν δεν τον επέστρεφα και χαλούσε, θα ηταν άκρος δαπανηρή, απο οσο ψαχτηκα στο ιντερνετ και στα forums.

 

Πολύ ταλαιπωρία με το mpb σχεδον 2 μηνες τωρα, θα το ξανα στεφτω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αν θα ρισκαρω να ξαναπαρω κατι απο εκει.
Απο την μια δεν τα τσεκαρουν απο οτι φαινεται η τα αφηνουν και τα πουλανε ετσι, απο την αλλη σου δινουν 14ημερες επιστροφη χρηματων η 6 μηνες εγγυηση

Με αυτα και με αυτα,  μου επιστρέψανε τελικά τα χρήματα + 50ευρω credit στο μαγαζί για την ταλαιπωρία .

Μιλάγαμε μεσω εμαιλ με το support. Μου λέγανε διάλεξε άλλον canon 50mm 1.2 φακό. Διάλεγα φακό, την επόμενη μέρα μέχρι να δουν το εμαιλ, ειχε πουληθει ο φακος άλλου.
Αυτό έγινε 3-4 φορες και τελικά μου λενε oti καταλάθος ο συνάδελφος μας, σας έκανε επιστροφή του ποσού για τον φακό. Και οτι προσπαθήσαμε να ακυρώσουμε την επιστροφή το ποσού, αλλα η εντολή είχε ήδη δοθεί στην τράπεζα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alx301 είπε

Με αυτα και με αυτα,  μου επιστρέψανε τελικά τα χρήματα + 50ευρω credit στο μαγαζί για την ταλαιπωρία .

Μιλάγαμε μεσω εμαιλ με το support. Μου λέγανε διάλεξε άλλον canon 50mm 1.2 φακό. Διάλεγα φακό, την επόμενη μέρα μέχρι να δουν το εμαιλ, ειχε πουληθει ο φακος άλλου.
Αυτό έγινε 3-4 φορες και τελικά μου λενε oti καταλάθος ο συνάδελφος μας, σας έκανε επιστροφή του ποσού για τον φακό. Και οτι προσπαθήσαμε να ακυρώσουμε την επιστροφή το ποσού, αλλα η εντολή είχε ήδη δοθεί στην τράπεζα κτλ.

Κρίμα. Ήταν σωστό μαγαζί. Μετα αναπτυχθηκαν πολύ και γρήγορα και άρχισαν τέτοια παρατράγουδα...
Πάντως θεωρώ πως σταδιακά θα το στρώσουν το πράγμα. Ίσως με πρόσληψη περισσότερου προσωπικού και καλύτερο τεχνικό έλεγχο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, highpriest είπε

Κρίμα. Ήταν σωστό μαγαζί. Μετα αναπτυχθηκαν πολύ και γρήγορα και άρχισαν τέτοια παρατράγουδα...
Πάντως θεωρώ πως σταδιακά θα το στρώσουν το πράγμα. Ίσως με πρόσληψη περισσότερου προσωπικού και καλύτερο τεχνικό έλεγχο.

    Και παραμένει σωστό αν κάποιος γνωρίζει πως να κινηθεί . Ακόμη και on the fly μου έκαναν αλλαγή κωδικού χωρίς παρατράγουδα . Μου επέστρεψαν κανονικά χρήματα , φυσικά πάντα με τις σχετικές καθυστερήσεις διότι θέλουν κάποιες μερες οι τράπεζες για την μεταφορά που τελικά δεν είναι τόσες πολλές . Τώρα , αν κάποιος περιμένει τα πράγματα να γίνονται εδώ και τώρα ............. ΟΚ ........ τι να πω εγώ παραπάνω .

  Τους έχω γράψει άπειρες φορές σαν ερώτηση πόσα κλικ έχει ένα τάδε σώμα , μου απάντησαν σε 2 ώρες το πολύ και το αντικείμενο ήταν ακόμη εκεί . Τους έγραψα για μπαταρία πως είναι τελειωμένη και απάντησαν την ίδια ώρα να την πετάξω και έστειλαν καινούργια . 

   Τους έστειλα φωτογραφίες από EVF ελαττωματικό και παρόλο που το είχαν επισημάνει στις λεπτομέρειες ότι είναι έτσι , δεν δίστασαν να μου απαντήσουν πως όντως θα χειροτερέψει με τον χρόνο , ενώ το δέχτηκαν σαν επιστροφή και με αποζημίωσαν πλήρως . 

  Όσο για το ζήτημα της απάντησης σε όσα chat μίλησα μαζί τους , δεν έκαναν ποτέ μία μέρα για να απαντήσουν , αλλά το πολύ 1 ώρα , εφόσον βέβαια η επικοινωνία ήταν μέσα στις εργάσιμες ημέρες και ώρες . 

  Για τον τεχνικό έλεγχο , έχω τις ενστάσεις μου , αλλά σε άλλα ζητήματα και έχω επισημάνει αρκετές φορές ότι πρέπει να γνωρίζει κανείς τι ψάχνει και πως πρέπει να είναι ακριβώς αυτό που ψάχνει με ότι αυτό συνεπάγεται . Αν κάποιος ψάχνει για παράδειγμα μία Olympus OM D em1 , πρέπει να βλέπει τις φωτογραφίες ώστε να μην λείπουν επάνω από το σώμα όλα τα καλύμματα πχ η ελαστική τάπα στο κάτω μέρος , αυτή που ελευθερώνει τις επαφές για να μπει το battery grip , διότι δεν υπάρχει πουθενά σαν ανταλλακτικό και δεύτερον χωρίς αυτό το κάλυμμα το σώμα δεν είναι αδιάβροχο πλέον . Το ίδιο και με τα καλύμματα στο hot shoe , τα οποία είναι δυο και δυστυχώς η ευτυχώς όλες σχεδόν στο mpb είναι λειψές σ' αυτό το σημείο . Αν κάποιος δεν το γνωρίζει από πριν , είναι εύκολο να καταλήξει αφού αγοράσει το αντικείμενο , πως δεν κάνουν σωστό έλεγχο ας πούμε . Όπως επίσης κάποιος πρέπει να γνωρίζει ότι πολλές φορές οι φωτογραφίες είναι ενδεικτικές για πολλά αντικείμενα , ειδικά αν υπάρχει μεγάλο πλήθος από το ίδιο . Φαίνεται δλδ πως ένας φακός έχει επάνω το lens hood , ενώ μόνον στην περιγραφή αναφέρονται πραγματικά τα συνοδευτικά αξεσουάρ , αν είναι τα γνήσια κλπ . Αν λοιπόν δεν αναφέρεται στην περιγραφή πως υπάρχει το lens hood , τότε δεν υπάρχει κι' ας δείχνει η φωτογραφία ότι θέλει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον όποιον τολμηρό ενδιαφερόμενο : Nikon D850 στα 1.139 ευρώ παρακαλώ με 6 εκατ. κλικ (μπορεί και τυπογραφικό λάθος ποιος ξέρει) :D 

https://www.mpb.com/en-eu/product/nikon-d850/sku-2282127

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

36 λεπτά πριν, pifilos είπε

Για τον όποιον τολμηρό ενδιαφερόμενο : Nikon D850 στα 1.139 ευρώ παρακαλώ με 6 εκατ. κλικ (μπορεί και τυπογραφικό λάθος ποιος ξέρει) :D 

https://www.mpb.com/en-eu/product/nikon-d850/sku-2282127

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως Z7 έχει χαμηλότερη τιμή απο την D850 όταν πρόκειται για μηχανές ίδιας κατάστασης στο mpb.

Προσπαθώ να το αποκρυπτογραφήσω, μιας και πρόκειται για μηχανές παρόμοιων δυνατοτήτων και μάλιστα η Ζ7 είναι και νεότερη αλλά και σε mount με μέλλον μπροστά του.
Το μονο  που βγάζει νόημα είναι πως η D850 κρατάει τόσο υψηλές τιμές λόγο των legacy φακών. Ή η Ζ7 θεωρείται πλέον απλώς παλιά στο σύγχρονο mount, ενώ η D850 ίσως έχει πάρει πάνω λόγο της σπανιότητας που θα έχει απο εδω και πέρα, σε ένα μηχανικό σύνολο που θεωρείται ρετρό;

Αλλά και πάλι είναι περίεργο. Προσωπικά μεταξύ Z7 και D850 θα διάλεγα την νεότερη.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλήμερα κύριοι

Εμένα πάντως με έχει διχάσει το mpb.
Από την μια με ταλαιπώρησαν με τις επιστροφές αλλά πήρα στο ακέραιο πίσω τα χρήματα τελικά.  (Ήταν και σεβαστό ποσό...1200+..)
Από την άλλη, αν είχα το ίδιο θέμα με συναλλαγή χερι-χερι από αγγελία, δεν θα έβγαζα άκρη ούτε 1 ώρα μετά την πώληση. Θα τα παντρευόμουν τα πράγματα.
Από ebay θα ειχα 14 ημέρες περίπου να δω ότι όλα ειναι εντάξει, αν αγόραζα τον εξοπλισμό  από εκει.

Γενικά ότι έχω αγοράσει απο Mpb, ήταν σε αρκετά χειρότερη κατάσταση, από οτιδήποτε εχω πάρει με χερι-χερι απο αγγελία ιδιώτη εδω.
Απο ebay, 50-50 τι θα τυχει, εχω πάρει και άριστους αλλα και χαλασμένους φακούς η με πρόβλημα, που τελικα επιστράφηκαν.


Νομιζω τελικα οτι το support τους με ''κερδισε'',  μου εχει δημιουργήσει μια εμπιστοσύνη, οτι τουλάχιστον οτι και να γινει θα βρεθει μια λυση μεσα στο διαστημα της εγγυησης που δίνουν . Δεν ειναι και λιγο 6 μηνες εγγυηση σε μεταχειρησμένο.
Παρολα αυτα νομιζω οτι θα προτιμάω τις αγγελιες απο ινσομνια πρωτα, μετα ebay και τελικος mpb , αναλογος και καταστασης/τιμης.

 

 

Επεξ/σία από alx301
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, alx301 είπε

Καλήμερα κύριοι

Εμένα πάντως με έχει διχάσει το mpb.
Από την μια με ταλαιπώρησαν με τις επιστροφές αλλά πήρα στο ακέραιο πίσω τα χρήματα τελικά.  (Ήταν και σεβαστό ποσό...1200+..)
Από την άλλη, αν είχα το ίδιο θέμα με συναλλαγή χερι-χερι από αγγελία, δεν θα έβγαζα άκρη ούτε 1 ώρα μετά την πώληση. Θα τα παντρευόμουν τα πράγματα.
Από ebay θα ειχα 14 ημέρες περίπου να δω ότι όλα ειναι εντάξει, αν αγόραζα τον εξοπλισμό  από εκει.

Γενικά ότι έχω αγοράσει απο Mpb, ήταν σε αρκετά χειρότερη κατάσταση, από οτιδήποτε εχω πάρει με χερι-χερι απο αγγελία ιδιώτη εδω.
Απο ebay, 50-50 τι θα τυχει, εχω πάρει και άριστους αλλα και χαλασμένους φακούς η με πρόβλημα, που τελικα επιστράφηκαν.


Νομιζω τελικα οτι το support τους με ''κερδισε'',  μου εχει δημιουργήσει μια εμπιστοσύνη, οτι τουλάχιστον οτι και να γινει θα βρεθει μια λυση μεσα στο διαστημα της εγγυησης που δίνουν . Δεν ειναι και λιγο 6 μηνες εγγυηση σε μεταχειρησμένο.
Παρολα αυτα νομιζω οτι θα προτιμάω τις αγγελιες απο ινσομνια πρωτα, μετα ebay και τελικος mpb , αναλογος και καταστασης/τιμης.

 

 

Για πωλήσεις είμαι ικανοποιημένος.
Συνήθως αγοράζουν γύρω στο 30% κάτω απο όσο θα τα έδινα σε ιδιώτη, αλλά δεν έχω την φασαρία της εδώ συναλλαγής. Μερικές φορές μάλιστα η τιμή που τα παίρνουν είναι η τιμή που δεν μπορώ καν να τα πουλήσω εντός Ελλάδας (έχει να κάνει με την ζήτηση κάθε προϊόντος σε διαφορετικές χώρες μάλλον).

Ειδικά για εμένα που δεν βρίσκομαι Αθήνα και οι συναλλαγές σε ιδιώτες γίνονται δύσκολα, είναι μεγάλη ευκολία.

Για αγορές, μέχρι στιγμής έχω ένα ποσοστό 33,33% που το προϊόν ήταν όντως όπως έλεγε η περιγραφή και δεν χρειάστηκε να το επιστρέψω.
Ναι, το after sales τους είναι πολύ καλό, αλλά αν εγώ χρειάζομαι έναν φακό/μηχανή/περιφερειακό που κάνει κάποιες εκατοντάδες ευρώ ή παραπάνω, και παραγγείλω απο αυτούς και δεν μου κάνει, ζορίζουν τα πράγματα. Επειδή οι επιστροφές κρατάνε αρκετά σαν διαδικασία, ενώ τα χρήματα δεν είναι διαθέσιμα άμεσα για να προχωρήσω σε άλλη αγορά.

Κατέληξα απλά πως θα αγοράζω απο εκεί προϊόντα που δεν είναι άμεσης ανάγκης. Κι ότι βγει. Να μην έχω το ζόρι πως θέλω να δουλέψω άμεσα και έχουν δεθεί τα χέρια μου.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως Z7 έχει χαμηλότερη τιμή απο την D850 όταν πρόκειται για μηχανές ίδιας κατάστασης στο mpb.

Προσπαθώ να το αποκρυπτογραφήσω, μιας και πρόκειται για μηχανές παρόμοιων δυνατοτήτων και μάλιστα η Ζ7 είναι και νεότερη αλλά και σε mount με μέλλον μπροστά του.
Το μονο  που βγάζει νόημα είναι πως η D850 κρατάει τόσο υψηλές τιμές λόγο των legacy φακών. Ή η Ζ7 θεωρείται πλέον απλώς παλιά στο σύγχρονο mount, ενώ η D850 ίσως έχει πάρει πάνω λόγο της σπανιότητας που θα έχει απο εδω και πέρα, σε ένα μηχανικό σύνολο που θεωρείται ρετρό;

Αλλά και πάλι είναι περίεργο. Προσωπικά μεταξύ Z7 και D850 θα διάλεγα την νεότερη.

 

    Για κάποιο χρονικό διάστημα θα βλέπεις την D850 πιο ψηλά , ενώ την Z7 και φθηνότερα ! Το πότε θα ισορροπήσει αυτό θα εξαρτηθεί από το προσφερόμενο υλικό .

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Για κάποιο χρονικό διάστημα θα βλέπεις την D850 πιο ψηλά , ενώ την Z7 και φθηνότερα ! Το πότε θα ισορροπήσει αυτό θα εξαρτηθεί από το προσφερόμενο υλικό .

    Για να μην σου πω ότι θα ανεβαίνει η D850 και πρέπει να προλάβεις ........ 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, highpriest είπε

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως Z7 έχει χαμηλότερη τιμή απο την D850 όταν πρόκειται για μηχανές ίδιας κατάστασης στο mpb.

Προσπαθώ να το αποκρυπτογραφήσω, μιας και πρόκειται για μηχανές παρόμοιων δυνατοτήτων και μάλιστα η Ζ7 είναι και νεότερη αλλά και σε mount με μέλλον μπροστά του.
Το μονο  που βγάζει νόημα είναι πως η D850 κρατάει τόσο υψηλές τιμές λόγο των legacy φακών. Ή η Ζ7 θεωρείται πλέον απλώς παλιά στο σύγχρονο mount, ενώ η D850 ίσως έχει πάρει πάνω λόγο της σπανιότητας που θα έχει απο εδω και πέρα, σε ένα μηχανικό σύνολο που θεωρείται ρετρό;

Αλλά και πάλι είναι περίεργο. Προσωπικά μεταξύ Z7 και D850 θα διάλεγα την νεότερη.

 

Ίσως επειδή για τη Ζ7 υπάρχει αντικαταστάτης ενώ για την 850 όχι. Πάντως χωρίς να έχω καν ακουμπήσει κάποια από τις 2 σε κριτικές λένε πως η 850 σα σώμα υπερέχει παρά το ότι η ποιότητα εικόνας είναι πρακτικά η ίδια.

Και εγώ την Ζ7 θα έπαιρνα γιατί δεν είμαι φαν των DSLR. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ίσως επειδή για τη Ζ7 υπάρχει αντικαταστάτης ενώ για την 850 όχι. Πάντως χωρίς να έχω καν ακουμπήσει κάποια από τις 2 σε κριτικές λένε πως η 850 σα σώμα υπερέχει παρά το ότι η ποιότητα εικόνας είναι πρακτικά η ίδια.

Και εγώ την Ζ7 θα έπαιρνα γιατί δεν είμαι φαν των DSLR. 

     Όπως τα μάθεις από μικρά ........ 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα ότι είναι κομψί-κομψά μαγαζί. 
Οι τιμές που προσφέρουν είναι +20% με +60%φευγα που βρίσκεις έξω και γενικά χειρότερη ποιότητα από ότι κυκλοφορεί από ιδιώτες. 
Φαίνεται ότι παίρνουν bulk από μαγαζιά-στούντιο ή ότι δεν φεύγει σε ebay-τοπικές αγορές. 
Εκεί που προσωπικά το άφησα ως τελευταία επιλογή, είναι όταν άρχισαν να βάζουν φακούς με υγρασία ως "excellent".
Εάν δεν το προσέξεις στα ψιλά γράμματα, παίρνεις φακό με έξτρα "εκπλήξεις".

Επίσης, όπως γράφει ο highpriest, δεν βρίσκουν/γράφουν όλα τα προβλήματα. Η Κ-1 που πήρα από αυτούς, η μπαταρία δε λειτουργούσε για παραπάνω από 5 λεπτά. Κυριολεκτικά έβλεπες να πέφτουν οι γραμμούλες. Την άλλαξαν βέβαια, αλλά πήρε κάμποσες μέρες. Εκεί που είπαν "είναι στην κατηγορία Good" και δεν έκαναν κάτι, είναι στο pentaprism που ήταν και είναι ακόμη πολύ βρώμικο. 

Από τη άλλη, είναι καλό μαγαζί για πούλημα, σε γενικές γραμμές. 
Έδιωξα τη Sigma dp0 quattro με καλό κέρδος, ενώ τοπικά δεν έφευγε με τίποτα. 
Πούλησα και μερικούς φακούς για πάνω-κάτω ίδιες τιμές που έφευγαν τοπικά, αλλά δίχως τις βλακείες των ιδιωτών.
Βέβαια, έπαιξαν μπινιά στη X-T30II που με έκοψαν 150 ευρώ από τη πληρωμή, γιατί η κατά τα άλλα τζιτζί κάμερα είχε...φθαρμένο ποδαράκι κάτω και την κατέβασαν κατηγορία. Ενώ πουλάνε σώματα like new με πολύ σημαντικότερα θέματα. 

Τελικά, είναι καλό που υπάρχει, αλλά σίγουρα προσωπικά το χρησιμοποιώ μόνο ως τελευταία ή πολύ ειδικευμένη λύση.
Για όλα τα άλλα, αγορά από ιδιώτη συμφέρει περισσότερο. Παρά το ρίσκο.  

2 hours ago, highpriest said:

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως Z7 έχει χαμηλότερη τιμή απο την D850 όταν πρόκειται για μηχανές ίδιας κατάστασης στο mpb.

Προσπαθώ να το αποκρυπτογραφήσω, μιας και πρόκειται για μηχανές παρόμοιων δυνατοτήτων και μάλιστα η Ζ7 είναι και νεότερη αλλά και σε mount με μέλλον μπροστά του.
Το μονο  που βγάζει νόημα είναι πως η D850 κρατάει τόσο υψηλές τιμές λόγο των legacy φακών. Ή η Ζ7 θεωρείται πλέον απλώς παλιά στο σύγχρονο mount, ενώ η D850 ίσως έχει πάρει πάνω λόγο της σπανιότητας που θα έχει απο εδω και πέρα, σε ένα μηχανικό σύνολο που θεωρείται ρετρό;

Αλλά και πάλι είναι περίεργο. Προσωπικά μεταξύ Z7 και D850 θα διάλεγα την νεότερη.

 

Η D850 είναι θηρίο - ΚΑΜΙΑ σχέση με τη Ζ7 εάν τις πιάσεις/χειριστείς θα καταλάβεις, έχει αισθητήρα ίδιο με τη Ζ7 με ίδια ή περισσότερα features, προσφέρεται καινούργια ακόμη ενώ είναι η τελευταία και καλύτερη Nikon DSLR και όπως γράφεις, είναι nikon F mount. Όπως και με τη Canon 5DIV, πολύς λαός - επαγγελματίες - την έχουν ακόμη και από ότι φαίνεται φεύγει αρκετά ακόμη ως δεύτερο σώμα ή/και αντικατάσταση "κουρασμένων" σωμάτων. 
Δε βλέπω να πέφτει τρομερά τα επόμενα χρόνια. 
Τέλος, είναι και ότι έπεσε πολύ θάψιμο στις Ζ6/Ζ7 για το τότε άθλιο AF και γενικά για την χλιαρή απόδοση λόγω κακού launch firmware. Αντίθετα η D850 πάντα αναφερόταν ως το "αστέρι" των DSLR. Το κύκνειο άσμα μια εποχής, ή τουλάχιστον έτσι την θεωρούν πάρα πολλοί. Κάτι που ανεβάζει τιμές λόγω φήμης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...