Προς το περιεχόμενο

MPB.com και διάφορα .....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Αυτή την φορά το mpb.com μας άργησε , όμως είδα ότι στην ανταλλαγή εξοπλισμού που έκανα δεν χρέωσαν μεταφορικά ούτε στην αποστολή προς εμένα !    

    Εντάξει , στην αποστολή του αντικειμένου προς αυτούς τα αναλαμβάνουν εκείνοι έτσι κι' αλλιώς .

Μήπως άργησαν επειδή ήθελαν να τσεκάρουν πρώτα αυτό που παρέλαβαν για να δουν ότι είναι σε κατάσταση παρόμοια με την περιγραφή που δόθηκε ; Απ΄ όσο έχω διαβάσει αυτό μπορεί να πάρει 2-4 μέρες παραπάνω. Καλορίζικο το νέο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Τι καλό;

    Τίποτε σπουδαίο , έναν wide zoom της Tamron για την K - 10d , αλλά πρωτίστως την διερεύνηση της διαδικασίας ........ τι προσφέρουν , οπότε να φύγουν κάποια πράγματα με στόχο μία K - κάτι , αν και με βλέπω να κάθομαι στ' αυγά μου στο τέλος ........ 

Μόλις τώρα, pifilos είπε

Μήπως άργησαν επειδή ήθελαν να τσεκάρουν πρώτα αυτό που παρέλαβαν για να δουν ότι είναι σε κατάσταση παρόμοια με την περιγραφή που δόθηκε ; Απ΄ όσο έχω διαβάσει αυτό μπορεί να πάρει 2-4 μέρες παραπάνω. Καλορίζικο το νέο. 

   Όχι , το είχα συμφωνήσει ήδη , ο χρόνος άργησε από την έναρξη της αποστολής . Ευχαριστώ για τα καλορίζικα . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Τίποτε σπουδαίο , έναν wide zoom της Tamron για την K - 10d , αλλά πρωτίστως την διερεύνηση της διαδικασίας ........ τι προσφέρουν , οπότε να φύγουν κάποια πράγματα με στόχο μία K - κάτι , αν και με βλέπω να κάθομαι στ' αυγά μου στο τέλος ........ 

   


Καλορίζικο το νέο απόκτημα

Κάποιοι πρέπει να αγοράσουν και αυτές τις παραμελημένες τις Pentax😄

 

Εγώ έβαλα για quote ότι έχω περίσσιο στο kamerastore που παίρνουν και φιλμάτες αλλά και αξεσουαρ απο τρίτους οίκους.  Ότι βγει στην σούμα θα τα κάνω πίστωση και βλέπουμε τι θα πάρω. Μάλλον όχι κάμερα ή φακούς. Ισως κάτι σε αξεσουάρ (κανα σταντ, κανα φιλτρο, κανα φλας...θα δω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, highpriest είπε


Καλορίζικο το νέο απόκτημα

Κάποιοι πρέπει να αγοράσουν και αυτές τις παραμελημένες τις Pentax😄

 

Εγώ έβαλα για quote ότι έχω περίσσιο στο kamerastore που παίρνουν και φιλμάτες αλλά και αξεσουαρ απο τρίτους οίκους.  Ότι βγει στην σούμα θα τα κάνω πίστωση και βλέπουμε τι θα πάρω. Μάλλον όχι κάμερα ή φακούς. Ισως κάτι σε αξεσουάρ (κανα σταντ, κανα φιλτρο, κανα φλας...θα δω)

     Καλά που το είπες , είχα ξεχάσει τελείως το kamerastore ....... να το δώ κι' αυτό για τις φιλμάτες μου κυρίως .

     Αυτό όμως που βλέπω είναι πως διαβάζετε με πολύ προσοχή αυτά που γράφω , όπως το " Γερνώντας κανείς πρέπει να λειτουργεί αφαιρετικά " το οποίο ισχύει και για τον φωτογραφικό εξοπλισμό , εξαιρείται ο Canonistas ο οποίος ακόμη είναι πολύ νέος για να σκέφτεται τέτοια πράγματα ....... 🤣🤣🤣 ....... 

  Να σου πω , κάνα τρίποδο που χρειάζομαι η έστω μία φιλμάτη Pentax ME super ......... νάσαι καλά !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Καλά που το είπες , είχα ξεχάσει τελείως το kamerastore ....... να το δώ κι' αυτό για τις φιλμάτες μου κυρίως .

     Αυτό όμως που βλέπω είναι πως διαβάζετε με πολύ προσοχή αυτά που γράφω , όπως το " Γερνώντας κανείς πρέπει να λειτουργεί αφαιρετικά " το οποίο ισχύει και για τον φωτογραφικό εξοπλισμό , εξαιρείται ο Canonistas ο οποίος ακόμη είναι πολύ νέος για να σκέφτεται τέτοια πράγματα ....... 🤣🤣🤣 ....... 

  Να σου πω , κάνα τρίποδο που χρειάζομαι η έστω μία φιλμάτη Pentax ME super ......... νάσαι καλά !!!

Όσο λιγότερα και πιο στοχευμένα, τόσο το καλύτερο. 

Αν κάποιος βάλει κάτω τις ανάγκες του και καταλήξει τι θέλει να κάνει, είναι ανώφελο να δοκιμάζει λίγο απο το ένα, λίγο απο το άλλο, λίγο απο το τρίτο. Εκτός και αν τα χρήματα που έχει του το επιτρέπουν. Αλλιώς, καλύτερα να επικεντρώσει όλους τους οικονομικούς του πόρους για να πάρει όσο το δυνατόν high end κομμάτια σε αυτό που θέλει, παρά να έχει 4-5 διαφορετικά συστηματα entry level.

Είσαι για Κ-1.Πούλα όλα τα μπρίκια που έχεις σε ντουλάπια δεξιά-αριστερά και όρμα στο έπαθλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, highpriest είπε

Όσο λιγότερα και πιο στοχευμένα, τόσο το καλύτερο. 

Αν κάποιος βάλει κάτω τις ανάγκες του και καταλήξει τι θέλει να κάνει, είναι ανώφελο να δοκιμάζει λίγο απο το ένα, λίγο απο το άλλο, λίγο απο το τρίτο. Εκτός και αν τα χρήματα που έχει του το επιτρέπουν. Αλλιώς, καλύτερα να επικεντρώσει όλους τους οικονομικούς του πόρους για να πάρει όσο το δυνατόν high end κομμάτια σε αυτό που θέλει, παρά να έχει 4-5 διαφορετικά συστηματα entry level.

Είσαι για Κ-1.Πούλα όλα τα μπρίκια που έχεις σε ντουλάπια δεξιά-αριστερά και όρμα στο έπαθλο!

    Καλά ...... 🤣🤣🤣 ...... μην χρειαστεί μόνο να φορτώσεις φίλμ σε μπρίκι γιατί θα πέσεις στην ανάγκη μου ....... 🤣🤣🤣 ........ πω ρε τι είπα ...... έχει και χερούλι το μπρίκι  ....... κόβουμε τον πάτο ....... βάζουμε μία πλάτη από φιλμάτη ....... Ω ρε ιδέα ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Καλά ...... 🤣🤣🤣 ...... μην χρειαστεί μόνο να φορτώσεις φίλμ σε μπρίκι γιατί θα πέσεις στην ανάγκη μου ....... 🤣🤣🤣 ........ πω ρε τι είπα ...... έχει και χερούλι το μπρίκι  ....... κόβουμε τον πάτο ....... βάζουμε μία πλάτη από φιλμάτη ....... Ω ρε ιδέα ....... 

Η "αρχαιολαγνεία" είναι ακριβό χόμπι. Αν είναι να δινω 7-10 ευρώ για κάθε 36 λήψεις, πάω και για ψάρεμα😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, highpriest είπε

Η "αρχαιολαγνεία" είναι ακριβό χόμπι. Αν είναι να δινω 7-10 ευρώ για κάθε 36 λήψεις, πάω και για ψάρεμα😂

   Έχει και πολλά νερά εκεί γύρω , έχεις και βάρκα με εξωλέμβια που θέλει 10 χιλιάρικα ....... μας έπεισες ........ 🤣🤣🤣 ...... κάτσε τώρα να δώ εγώ τι θα πιάσουμε για τον Zuiko 12 - 50 ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σε καταστρέψω λίγο . Αυτή τη στιγμή από φιλμάτες με εναλλάξιμους , έχω μόνο καμιά ντουζίνα fd φακούς. Ψάχνομαι για μηχανάκι με 120 φιλμ   . Μάλλον mamiya c220 ή c330 . Ακού γνώμες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ας σε καταστρέψω λίγο . Αυτή τη στιγμή από φιλμάτες με εναλλάξιμους , έχω μόνο καμιά ντουζίνα fd φακούς. Ψάχνομαι για μηχανάκι με 120 φιλμ   . Μάλλον mamiya c220 ή c330 . Ακού γνώμες !

     Mamiya κάτι κουσούρια μηχανικά έχουν πέσει στην υπεροψία μου . Είσαι σίγουρος ........ μία Bronica μήπως η καμία 645N ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ας σε καταστρέψω λίγο . Αυτή τη στιγμή από φιλμάτες με εναλλάξιμους , έχω μόνο καμιά ντουζίνα fd φακούς. Ψάχνομαι για μηχανάκι με 120 φιλμ   . Μάλλον mamiya c220 ή c330 . Ακού γνώμες !

Εξαιρετικές οι tlr της Mamiya αλλά..... θεωρώ πως το τετράγωνο φορμά έχει κατά την άποψη μου περιορισμούς και στις τιμές που βρίσκεις τα συγκεκριμένα μοντέλα δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς.
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ας σε καταστρέψω λίγο . Αυτή τη στιγμή από φιλμάτες με εναλλάξιμους , έχω μόνο καμιά ντουζίνα fd φακούς. Ψάχνομαι για μηχανάκι με 120 φιλμ   . Μάλλον mamiya c220 ή c330 . Ακού γνώμες !

    Θα το πώ ........ Lubitel 166b ...... αν πρόκειται για TLR ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Οι λόγοι που την προτείνεις;

    Απροβλημάτιστη μηχανικά , σχετικά ( όχι πια ) εύκολο να βρεθεί , σε γήϊνη τιμή . Συντήρηση της πλάκας . Έχει δύο μάσκες για διαφορετικό φορμά . Δεν έχει light seals και δεν εξαρτάται από ηλεκτρονικά για την λειτουργία της . Σαν δεύτερη επιλογή θα έβλεπα την Lubitel 2 . Το βλέπεις !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...