Προς το περιεχόμενο

MPB.com και διάφορα .....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Έχουνε χάσει οι λέξεις το νόημα τους...😆

    Κοίτα , έχω κάνα δύο φιλμάτες που δεν με ενδιαφέρουν πλέον , σιγά μην βρούν ενδιαφέρον στην τοπική αγορά , αυτοί έχουν κάτι φακούς σε K - mount που ενδιαφέρουν εμένα , θα τους δώσω περιγραφές κι' από εκεί και πέρα ....... σίγουρα όχι όμως αν εκτός τα μεταφορικά που θα επιβαρυνθώ εγώ για την αποστολή , ζητήσουν να επιβαρυνθώ και τα επόμενα προς εμένα δλδ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Κοίτα , έχω κάνα δύο φιλμάτες που δεν με ενδιαφέρουν πλέον , σιγά μην βρούν ενδιαφέρον στην τοπική αγορά , αυτοί έχουν κάτι φακούς σε K - mount που ενδιαφέρουν εμένα , θα τους δώσω περιγραφές κι' από εκεί και πέρα ....... σίγουρα όχι όμως αν εκτός τα μεταφορικά που θα επιβαρυνθώ εγώ για την αποστολή , ζητήσουν να επιβαρυνθώ και τα επόμενα προς εμένα δλδ . 

Για να στις επιστρέψουν αν δεν δεχτείς την τελική προσφορά αφου τις εξετάσουν, σίγουρα δεν πληρώνεις. Αυτή ήταν η απάντηση τους σε εμένα όταν ρώτησα για τo πως να στείλω

Αναφορά σε κείμενο
Kamerastore
Hi! You'll have to pay if you want to ship the gear to us. If you then decline the offer we'll pay for shipping the gear back to you. We prefer DHL but you can use whatever service you want.

Τώρα για να σου στείλουν δωρεάν την δική σου νέα παραγγελία, δεν γνωρίζω. Δεν ρίχνεις απευθειας μια ερώτηση στο chatbot που έχουν στο site; Εγώ εκει ρώτησα και μου έστειλαν απάντηση στο e-mail

 

Στο mpb σου στέλνουν την δική σου ανταλλαγή δωρεάν;

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για να στις επιστρέψουν αν δεν δεχτείς την τελική προσφορά αφου τις εξετάσουν, σίγουρα δεν πληρώνεις. Αυτή ήταν η απάντηση τους σε εμένα όταν ρώτησα για τ πως να στείλω

Τώρα για να σου στείλουν δωρεάν την δική σου νέα παραγγελία, δεν γνωρίζω. Δεν ρίχνεις απευθειας μια ερώτηση στο chatbot που έχουν στο site; Εγώ εκει ρώτησα και μου έστειλα απάντηση στο e-mail

 

Στο mpb σου στέλνουν την δική σου ανταλλαγή δωρεάν;

    Ναι , έτσι έγινε την προηγούμενη φορά με το mpb , όμως σε μερικές ημέρες θα σου το σιγουρέψω εκ νέου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, Rollei 35 με τον 40mm f/2.8 ιδανικά σε μαύρη , μπορεί λες να βρεθεί κάποια στιγμή σε συμπαθητική τιμή ; Μέχρι 150€ εννοώ, χωρίς να χρειάζεται φανοποιό όμως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη, Rollei 35 με τον 40mm f/2.8 ιδανικά σε μαύρη , μπορεί λες να βρεθεί κάποια στιγμή σε συμπαθητική τιμή ; Μέχρι 150€ εννοώ, χωρίς να χρειάζεται φανοποιό όμως. 

     Και άντε να βρείς και φανοποιό ξέχασες να αναφέρεις . Ρίξε μία ματιά στο foto Koelble στην Αυστρία , ο οποίος έχει πολύ σωστές περιγραφές , αλλά δεν είναι φθηνός με τίποτε . 

     Εκτός που θα με βάλεις να ψάχνω για τα κουσούρια της συγκεκριμένης , τι αδυναμίες είχε κλπ .

     Παραθέτω και την Βίβλο για εξερεύνηση . 

     https://www.cameraquest.com/photog.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

Εκτός που θα με βάλεις να ψάχνω για τα κουσούρια της συγκεκριμένης , τι αδυναμίες είχε κλπ .

Δεν είχε κανέναν αυτοματισμό για να χαλάσει . Μόνο το φωτόμετρο . Ο πιο φωτεινός φακός ήταν ο 40mm f/2.8 . Μάλλον και ο καλύτερος. Έβγαινε με 35mm f/3.5 . Οι εκδόσεις led & xf (και η Β) δεν θεωρούνται τόσο συλλεκτικές. Πλαστικούρες, σε σχέση με τη μεταλλική αυθεντική. Άσχετα αν η xf μπορεί λειτουργικά να ήταν καλύτερη και πιο εύχρηστη. Η επετειακή τιτανίου "classic" , μεταγενέστερη , πιο εμφανίσιμη (πολύ) , αλλά δεν προσφέρει κάτι επιπλέον και είναι πανάκριβη . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Δεν είχε κανέναν αυτοματισμό για να χαλάσει . Μόνο το φωτόμετρο . Ο πιο φωτεινός φακός ήταν ο 40mm f/2.8 . Μάλλον και ο καλύτερος. Έβγαινε με 35mm f/3.5 . Οι εκδόσεις led & xf δεν θεωρούνται τόσο συλλεκτικές. Πλαστικούρες, σε σχέση με τη μεταλλική αυθεντική. Άσχετα αν η xf μπορεί λειτουργικά να ήταν καλύτερη και πιο εύχρηστη. Η επετειακή τιτανίου "classic" , μεταγενέστερη , πιο εμφανίσιμη (πολύ) , αλλά δεν προσφέρει κάτι επιπλέον και είναι πανάκριβη . 

    Δεν είναι πανάκριβη , αυτοί έχουν παλαβώσει και ζητάνε άσχετα πράγματα , σιγά μην τους δώσουμε 300 και 400 ευρώ για Olympus mju ....... επειδή βγήκε ένας και είπε πως έχει ωραίο φακό και άλλα παρόμοια . Να έχω στάξει 300 ευρώ , να τα παίξουν τα ηλεκτρονικά της μέσα και να μείνω με ένα ενθύμιο αξίας 300 και βάλε ευρώ ....... ομοίως και για τις Rollei , Leica και άλλες εξωτικές ....... πουλάνε και EXA ...... και Ricoh ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

σιγά μην τους δώσουμε 300 και 400 ευρώ για Olympus mju ....... επειδή βγήκε ένας και είπε πως έχει ωραίο φακό και άλλα παρόμοια . Να έχω στάξει 300 ευρώ , να τα παίξουν τα ηλεκτρονικά της μέσα και να μείνω με ένα ενθύμιο αξίας 300 και βάλε ευρώ ....... ομοίως και για τις Rollei , Leica και άλλες εξωτικές ....... πουλάνε και EXA ...... και Ricoh ...... 

Για mju δεν δίνω μία. Και για όσες έχουν ηλεκτρονικά. Γιατί όντως δεν επισκευάζονται . Οι leica, είναι εκτός budget, αλλά επισκευάζονται . Και οι rollei 35, επισκευάζονται όλες . Οι τελευταίες, δεν έχουν ηλεκτρονικά , οπότε δεν γίνονται πρες παπιε . Η συλλεκτική rollei 35 classic , ήταν πανάκριβη και όταν βγήκε, λόγω ακριβών υλικών . Όπως η F3 (nikon) titanium . Η αίσθηση ποιότητας είναι σε άλλο επίπεδο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, highpriest είπε

Θα ρωτήσω κι εδώ αυριο τις δικές μας κούριερ και βλέπουμε. Περιμένω να μου πεις κι εσυ νεότερα. Ευχαριστώ 🙂

Δέμα απο Ελλάδα για Tampere Φινλανδίας

H ELTA Πορτα Πορτα ζήτησε 29 ευρώ + ΦΠΑ και αυτή είναι τιμή συνεργάτη.

Η Speedex ζήτησε 60 ευρώ και είναι επίσης τιμή συνεργάτη.

 

Σε άλλες που δεν συνεργάζομαι δεν έκανα καν τον κόπο να ρωτήσω.

 

Ας καθίσουν στο συρτάρι.😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Τι πουλάς;

Φτηνοπράγματα. Κάτι ανταπτορες και μια φιλμάτη. Για όλα μου έδωσε 100 ευρώ πίστωση ή 80 ευρώ μετρητά σε λογαριασμό.

Αν είναι να μου φάνε τα κούριερ τα μισά, τα αφήνω στο συρτάρι ή πάνω στο γραφείο και τα κάνω πρες παπιέ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2022 στις 12:45 ΜΜ, highpriest είπε

Φτηνοπράγματα. Κάτι ανταπτορες και μια φιλμάτη. Για όλα μου έδωσε 100 ευρώ πίστωση ή 80 ευρώ μετρητά σε λογαριασμό.

Αν είναι να μου φάνε τα κούριερ τα μισά, τα αφήνω στο συρτάρι ή πάνω στο γραφείο και τα κάνω πρες παπιέ.

     Επιβεβαιώνεται για δεύτερη φορά , σε περίπτωση ανταλλαγής το mpb δεν χρεώνει μεταφορικά μπρος πίσω . Κάτι που σημαίνει 16.90 ( το ελάχιστο ) επί 2 φορές κι' αυτό πρέπει να προστεθεί φυσικά στην όποια τιμή προσφέρουν για τον εξοπλισμό που πουλάει κάποιος σ' αυτούς η τουλάχιστον η μία φορά έστω . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Να μην πω ασύμφορο το kamerastore.com , δίνει καλές τιμές δεν λέω , όμως τα 30 ευρώ χοντρικά της αποστολής που βαρύνουν τον πωλητή εξανεμίζουν το όφελος . Αν χρεωθεί κανείς και το έξοδο σαν παραλήπτη τότε........ θα λέγαμε περισσότερο για πολύ στοχευμένες αγορές αν δλδ κάποιος χρειάζεται κάτι πολύ συγκεκριμένο , κυρίως σε manual υλικό . Φυσικά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε πως δίνουν καλές περιγραφές στα προς πώληση αντικείμενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 3-4 σχετικα καλες αγορες απο το mpb...πρωτη φορα επιστροφή κάμερας στο mpb com σημερα...

Κατάσταση "Good"  η καμερα, ηταν αριστη, σαν ολοκαινουργια, εκτος απο
- το dial/d-pad στην πισω μερια. που 'εχανε' βηματα, ηθελε παραπάνω πιεση να πατηθει σε καποια σημεια και ακουγόταν ξεχαρβαλωμένο γενικα.
- Το battery door δεν ανοιγε ευκολα.
-  στο πισω dial παλι, η ροδελα δε καποια σημεια ηθελε παραπανω πιεση και αυτη για να στριψει.

Στάλθηκε πισω μεσα σε 7 ημερες απο την παραλαβη για refund ...

Οτι εξελίξεις θα ποσταρω

Επεξ/σία από alx301
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...