Προς το περιεχόμενο

Espresso σωστή εκχύλιση


diego-10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Για να μη το κουράζουμε πολύ, πήγαινε τον μύλο στο άκρο που λέει το manual ότι είναι το πιο ψιλό που μπορεί να κόψει, κάνε pruge 5-6 γραμμάρια, και μετά κόψε τα 18γρ και δείξε μας τον κομμένο καφέ. Τράβα και μια εκχύλιση να δούμε αν θα μπουκωσει η μηχανή ή αν θα έχεις εκχύλιση στα 25 δευτερόλεπτα. Όσο κανείς μικροαλλαγές δε θα καταλάβουμε ποτέ τίποτα και απλά θα χαλάς καφέ άδικα.

σε ευχαριστω για το χρονο σου φιλε μου,θα δοκιμασω αυριο και θα αναφερω αποτελεσματα με φωτο.

1 λεπτό πριν, madnifestah είπε

Προς τα αριστερά κόβει ποιο ψιλά,  άρα σε μικρότερο νούμερο... 

οχι,αφου δειχνει απο το 1 πχ εχει πιο χοντρους κοκκους.και στο 20 πχ πιο πολλα μικρα. αρα οσο ανεβαινεις νουμερα κοβεις πιο λεπτα.

Screenshot 2022-07-02 at 1.10.23 AM.png

Επεξ/σία από diego-10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, madnifestah είπε

Προς τα αριστερά κόβει ποιο ψιλά,  άρα σε μικρότερο νούμερο... 

 

Μόλις τώρα, diego-10 είπε

σε ευχαριστω για το χρονο σου φιλε μου,θα δοκιμασω αυριο και θα αναφερω αποτελεσματα με φωτο.

Πολύ πιθανό να έχει δίκιο ο madinfestah, οπότε προτείνω να πας και στα 2 άκρα και να πετάξεις 3-4 γραμμάρια για να σιγουρευτείς και εσύ που κόβει πιο ψιλά. Εκεί που κόβει πιο ψιλά, εκεί τριψε τα 18γρ και κάνε εκχύλιση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, madnifestah είπε

Άσε τι δείχνει στη φωτογραφία.. όταν κάνεις τον μοχλό στα αριστερά,δεν μικραίνει ο αριθμός;

εδω ειναι το βελακι,κανωντας(το γυρνας το μεταλλικο με τα νουμερα) δεξια οπως το βλεπουμε μεγαλωνουν τα νουμερα και στην ουσια κοβεις πιο λεπτα με 10-12,κανωντας αριστερα κατεβαινεις νουμερα και οπως δειχνει κοβεις πιο χοντρα.εγω καλυτερους καφεδες και με καιμακι και με μπαρ ειδα στο κοψιμο 7.5-9.5 εκει μεσα.θα δοκιμασω αυριο πρωι το ενα ακρο και το αλλο και θα βγαλω φωτο.ωστε να βγαλουμε μια ακρη πρωτα με τον μυλο.σας ευχαριστω πολυ γιατι καταλαβαινω πως λειτουργει η ολη διαδικασια,που αυτο ειναι το σημαντικο και μετα θα βρω την ακρη για ενα σωστο καφε.

ο συγκεκριμενος τυπος εβγαλε πολυ καλο καφε και σε γραμμαρια.

σε αλλο βιντεο που ειδα λεει ενας το σωστο ειναι μεταξυ 5-7 και απο 1-3 ειναι σαν σκονη.αρα μαλλον τα μικρα νουμερα θα ειναι για πιο λεπτο καφε,θα το φω αυριο και θα ενημερωσω.

Screenshot 2022-07-02 at 1.37.52 AM.png

Επεξ/σία από diego-10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, diego-10 είπε

εδω ειναι το βελακι,κανωντας(το γυρνας το μεταλλικο με τα νουμερα) δεξια οπως το βλεπουμε μεγαλωνουν τα νουμερα και στην ουσια κοβεις πιο λεπτα με 10-12,κανωντας αριστερα κατεβαινεις νουμερα και οπως δειχνει κοβεις πιο χοντρα.εγω καλυτερους καφεδες και με καιμακι και με μπαρ ειδα στο κοψιμο 7.5-9.5 εκει μεσα.θα δοκιμασω αυριο πρωι το ενα ακρο και το αλλο και θα βγαλω φωτο.ωστε να βγαλουμε μια ακρη πρωτα με τον μυλο.σας ευχαριστω πολυ γιατι καταλαβαινω πως λειτουργει η ολη διαδικασια,που αυτο ειναι το σημαντικο και μετα θα βρω την ακρη για ενα σωστο καφε.

ο συγκεκριμενος τυπος εβγαλε πολυ καλο καφε και σε γραμμαρια.

σε αλλο βιντεο που ειδα λεει ενας το σωστο ειναι μεταξυ 5-7 και απο 1-3 ειναι σαν σκονη.αρα μαλλον τα μικρα νουμερα θα ειναι για πιο λεπτο καφε,θα το φω αυριο και θα ενημερωσω.

Screenshot 2022-07-02 at 1.37.52 AM.png

Ισχύει αυτό που λέει και ο madnifestah, τα βελάκια σου δείχνουν πρακτικά τη φορά που πρέπει να στρίψεις τη ροδέλα για να κόψεις ό,τι σου δείχνει το βελάκι. Άρα, πρέπει να τη στρίψεις με κατεύθυνση προς τα αριστερά για να κόψεις πιο ψιλά. Οπότε στο 0 κόβει εντελώς ψιλά, στο 20 κόβει χοντρά. Οπότε γύρνα το προς το 0 να έρθει στο κέντρο στο βελάκι που δείχνει προς τα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Ισχύει αυτό που λέει και ο madnifestah, τα βελάκια σου δείχνουν πρακτικά τη φορά που πρέπει να στρίψεις τη ροδέλα για να κόψεις ό,τι σου δείχνει το βελάκι. Άρα, πρέπει να τη στρίψεις με κατεύθυνση προς τα αριστερά για να κόψεις πιο ψιλά. Οπότε στο 0 κόβει εντελώς ψιλά, στο 20 κόβει χοντρά. Οπότε γύρνα το προς το 0 να έρθει στο κέντρο στο βελάκι που δείχνει προς τα κάτω.

ναι οντως ετσι ειναι οπως λες.βλεπωντας αυτο το βιντεο ειδα πως βγαζεις εντελως τον μυλο,τον εβγαλα και τον επλυνα με καθαρο νερο ολα τα εξαρτηματα και τα εβαλα να στεγνωσουν για αυριο το πρωι.επισης ειδα οτι πατωντας και τα δυο κουμπια μαζι και μετα λεει ενα απο τα δυο ρυθμιζεις ποσα γραμμαρια ή ποσο χρονο θες να βγαζει και να σταματαει η μηχανη,πολυ βολικο αυτο,αν θελει καποιος ας δει το βιντεο μετα το 7:20 και να με πει.

ευχαριστω για τις πληροφοριες παλικαρια.μαρεσει να τελιοποιω και φυσικα να μαθαινω οταν κανω ενα χομπι.

Επεξ/σία από diego-10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, diego-10 είπε

ναι οντως ετσι ειναι οπως λες.βλεπωντας αυτο το βιντεο ειδα πως βγαζεις εντελως τον μυλο,τον εβγαλα και τον επλυνα με καθαρο νερο ολα τα εξαρτηματα και τα εβαλα να στεγνωσουν για αυριο το πρωι.επισης ειδα οτι πατωντας και τα δυο κουμπια μαζι και μετα λεει ενα απο τα δυο ρυθμιζεις ποσα γραμμαρια θες να βγαζει και να σταματαει η μηχανη,πολυ βολικο αυτο,αν θελει καποιος ας δει το βιντεο μετα το 7:20 και ας επιβεβαιωσει αυτο που καταλαβα.

ευχαριστω για τις πληροφοριες παλικαρια.μαρεσει να τελιοποιω και φυσικα να μαθαινω οταν κανω ενα χομπι.

Ενδέχεται να ισχύει αυτό που λες με τον χρόνο της εκχύλισης, αλλά θα πρότεινα να μη μπλέξεις με αυτοματισμούς ακόμα. 

Βλέποντας και το βίντεο, προτείνω και εγώ να κόψεις γύρω στο 4-4.5 να δούμε εκεί τι θα κάνει, και να μας δείξεις και το αποτέλεσμα του grinder σε χαρτοπετσέτα να έχουμε μια εικόνα για την ομοιογένεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Ενδέχεται να ισχύει αυτό που λες με τον χρόνο της εκχύλισης, αλλά θα πρότεινα να μη μπλέξεις με αυτοματισμούς ακόμα. 

Βλέποντας και το βίντεο, προτείνω και εγώ να κόψεις γύρω στο 4-4.5 να δούμε εκεί τι θα κάνει, και να μας δείξεις και το αποτέλεσμα του grinder σε χαρτοπετσέτα να έχουμε μια εικόνα για την ομοιογένεια.

στο 5 το κοψιμο,νομιζω ειναι καλο και ομοιομορφο.

Screenshot 2022-07-02 at 12.27.01 PM.png

οι μπαρες ανεβηκαν λιγο πανω απο το μπεστ.σαν δευτερολεπτα ριχνει μεχρι 50-60, μπορει και παραπανω.

εχω μια ζυγαρια που την πηρα απο αλιεχπρες και ολο κλεινει απο μονη της και μεχει σπασει τα νευρα

τι λετε για το αποτελεσμα?

Screenshot 2022-07-02 at 12.46.37 PM.png

Screenshot 2022-07-02 at 12.46.45 PM.png

Επεξ/σία από diego-10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, diego-10 είπε

τι λετε για το αποτελεσμα?

Ε φαινετε πολύ καλύτερο απο οτι τα προηγούμενα. Για το κεικ μιλαω πάντα, για τον καφε αν δεν δοκιμάσω δεν ξέρω. 
Αν όντος η εκχυλιση ηταν 50 δευτερα, τότε ειναι καμένος όσο δεν πάει. Κόψε ελάχιστα πιο χοντρά. 

Ασχετο, την αφήνεις την μηχανή να ζεσταθει 20-30 λεπτά πριν τον πρώτο καφέ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Ε φαινετε πολύ καλύτερο απο οτι τα προηγούμενα. Για το κεικ μιλαω πάντα, για τον καφε αν δεν δοκιμάσω δεν ξέρω. 
Αν όντος η εκχυλιση ηταν 50 δευτερα, τότε ειναι καμένος όσο δεν πάει. Κόψε ελάχιστα πιο χοντρά. 

Ασχετο, την αφήνεις την μηχανή να ζεσταθει 20-30 λεπτά πριν τον πρώτο καφέ ε;

Ο κατασκευαστης και το user manual λέει ένα λεπτό ανάβεις και όταν σταματήσουν να αναβοσβήνουν τα λαμπάκια είναι έτοιμος προς χρήση.Και όσα βίντεο έχω δει λένε ένα λεπτό. Ναι είναι πολύ καλύτερος. Βγαίνει ζεστός αλλα δεν ξέρω τι θερμοκρασία είναι. Τον έβαλα να κόψει ελαφρά πιο χοντρά . θα δοκιμάσω να πάρω ένα πατητηρι με ελατήριο γιατί αυτό είναι καλούτσικο αλλά πλαστικό και όταν το πατάω το μπισκότο σαν να κάνει ένα μικρό ραγισματακι. Απλά δεν ξέρω πόσο έξω ή μέσα να ρυθμίσω τον ισονεμητη πριν πατήσω το μπισκότο. Έκανα και ρύθμιση να σταματάει η μηχανή μόνη της περίπου στα 36γρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, diego-10 είπε

Ο κατασκευαστης και το user manual λέει ένα λεπτό ανάβεις και όταν σταματήσουν να αναβοσβήνουν τα λαμπάκια είναι έτοιμος προς χρήση.Και όσα βίντεο έχω δει λένε ένα λεπτό. Ναι είναι πολύ καλύτερος. Βγαίνει ζεστός αλλα δεν ξέρω τι θερμοκρασία είναι. Τον έβαλα να κόψει ελαφρά πιο χοντρά . θα δοκιμάσω να πάρω ένα πατητηρι με ελατήριο γιατί αυτό είναι καλούτσικο αλλά πλαστικό και όταν το πατάω το μπισκότο σαν να κάνει ένα μικρό ραγισματακι. Απλά δεν ξέρω πόσο έξω ή μέσα να ρυθμίσω τον ισονεμητη πριν πατήσω το μπισκότο. Έκανα και ρύθμιση να σταματάει η μηχανή μόνη της περίπου στα 36γρ.

Γενικά αν πήρες 1:2 αναλογία (δηλαδή 36γρ υγρού) σε 50-60 δευτερόλεπτα, είναι over extracted, δηλαδή έχεις υπερεκχύλιση, οπότε κόψε πιο χοντρά μέχρι να φτάσεις τα 36γρ υγρού σε 25 δευτερόλεπτα, εκεί είναι η καλή βάση. Οπότε ανέβασε γύρω στο 5 με 5.5. για να δεις που βρίσκεσαι.

Ζυγαριά πάρε μια απλή εμπορίου με κατά προτίμηση 2 δεκαδικά ψηφία, αλλά και 1 σου φτάνει για να δεις την εκχύλιση, βρίσκεις με 5 ευρώ για πλάκα τέτοια.

Όσον αφορά το ζέσταμα της μηχανής, αν λένε 1 λεπτό είναι ντροπή! Η μηχανή μπορεί να θέλει 1 λεπτό να βράσει το νερό στο boiler, αλλά κανένα μέταλλο δεν έχει προλάβει να ζεσταθεί σε 1 λεπτό! Συνήθως θες 15-20 λεπτά στη καλύτερη να ζεσταθεί η μηχανή, και το καταλαβαίνεις ότι είναι έτοιμη, αν πιάσεις το group head (εκεί που κουμπώνεις το portafilter), θα πρέπει να είναι too hot to touch, φάση το ακουμπάς και άμεσα νιώθεις να καίγεσαι. Εννοείται όσο ζεσταίνεται η μηχανή αφήνεις πάνω και το portafilter για να ζεσταθεί και αυτό. Θες όλα τα υλικά που θα έρθουν σε επαφή με τον καφέ να έχουν πιάσει θερμοκρασία. Και εννοείται πριν κουμπώσεις το portafilter στη μηχανή με τον τριμμένο καφέ, κάνεις ένα water purge, δηλαδή ανοίγεις λίγο τη μηχανή να φύγει η αρχική έντονη πίεση που έχει μαζευτεί από την αναμονή, και ταυτόχρονα βάζεις τη κούπα που θα πέσει ο καφές μετά να πιάσει θερμοκρασία και αυτή, με το νερό που θα βγει από το purge.

Και μετά είσαι έτοιμος για εκχύλιση. Όμως βρες πρώτα το σωστό κόψιμο, για να πετύχεις τα 25 δευτερόλεπτα με την αναλογία 1:2.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα παλικαρια,ανεβασα λιγο στα 5.5 και πηρα 36 γρ περιπου στα 20-21 δευτερα,ο καφες ειναι λιγο δυνατος-πικρος, δεν τον απολαμβανεις που λεμε.η μπαρα ανεβαινει ευκολα στις 9 μπαρες και στο μπεστ.να ανεβασω ακομα λιγο στο 6 να παρω 36 σε 25 δευτερα?

εβαλα καποιες ρυθμισεις και ποτε βγαζει 36-38γρ και σταματαει κ ποτε βγαζει 17γρ και σταματαει.οτι ναναι κανει σαυτο το κομματι με συνεπεια να μην εχω κατι σταθερο.

Επεξ/σία από diego-10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, diego-10 είπε

καλημερα παλικαρια,ανεβασα λιγο στα 5.5 και πηρα 36 γρ περιπου στα 20-21 δευτερα,ο καφες ειναι λιγο δυνατος-πικρος, δεν τον απολαμβανεις που λεμε.η μπαρα ανεβαινει ευκολα στις 9 μπαρες και στο μπεστ.να ανεβασω ακομα λιγο στο 6 να παρω 36 σε 25 δευτερα?

εβαλα καποιες ρυθμισεις και ποτε βγαζει 36-38γρ και σταματαει κ ποτε βγαζει 17γρ και σταματαει.οτι ναναι κανει σαυτο το κομματι με συνεπεια να μην εχω κατι σταθερο.

Αν ανέβασες στο 5.5 και έτρεξαν τα 36γρ σε 20 δευτερόλεπτα, πρέπει να κόψεις πιο ψιλά πάλι. Άρα πήγαινε στο 5 να δεις.

Γενικά αν μπορείς κλείσε όλους τους αυτοματισμούς, και απλά να πατάς εσύ ποτέ να ξεκινάει η εκχύλιση και να ξαναπατάς εσύ για να τελειώσει. Αυτοί οι αυτοματισμοί είναι για όταν βρεις το σωστό κόψιμο, και είσαι πολύ σταθερός στο κομμάτι του puck prep.

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 σελίδες....παρότι εκτιμώ τη βοήθεια που πάτε να του δώσετε εφόσον η μηχανή είναι ένα σκουπιδι που δε μπορεί να κρατήσει σταθερές θερμοκρασίες και πιέσεις σε αυτά τα 30-35 δευτερόλεπτα ήθελα να ξερα γιατί επιμένετε τόσο οτι μπορεί να βγάλει εσπρέσσο που να πίνεται.

στα πρώτα 10δευτερόλεπτα του πετάει 15bar με 98  βαθμούς και στα τελευταία 10δευτερόλεπτα του πετάει 8bar με 85 βαθμούς...για τέτοια σταθερότητα μιλάμε από αυτό το κινεζοκατασκεύασμα.

και σεις θέλετε να βγάλει εσπρέσσο...οκ.

φίλε συνέχισε να πετάς σακούλες καφέδες....λογικά αυτές τις μέρες η μισή σακούλα του κιλού με 30ευρώ πρέπει να έφυγε σε δοκιμές άρα 15ευρώ στα έξτρα 300 της μηχανής και καφέ δεν ήπιες ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...