Προς το περιεχόμενο

Συλλεκτικές εκδόσεις


pictorino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Βλέπω μια μεγάλη ανοχή πάντως σε εταιρείες όπως η Fromsoftware από το κοινό, ακόμα και για την τιμή. DLC ψηφιακό χωρίς το παιχνίδι το βασικό πουλάνε, με ένα αγαλματάκι μισό μηνιάτικο. Να βγάλουν ότι βγάλανε από το Elden Ring θέλουν, άλλη μια. Να ήταν καμιά Naughty Dog , θα είχε γίνει πορεία! 

Εταιρείες όπως η Fromsoftware έχουν κερδίσει αυτή την ανοχή του κοινού λόγω της πολιτικής που είχαν τόσα χρόνια. Χρησιμοποιώ παρελθοντικο χρόνο διότι κάτι τιμές όπως αυτή εδώ (στη συλλεκτική) αλλά και σε αυτές του Armored core έκαναν πολλούς να τους κοιτάξουν με μισό μάτι. Το θέμα είναι ότι η naughty εδώ και μια τετραετία έχει αναλωθεί σε remakes/remasters. Η Fromsoftware από την άλλη έχει δύο ip αυτά τα χρόνια αν δεν απατώμαι: Elden ring & armored core και τα δύο υψηλής ποιότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 823
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Βλέπω μια μεγάλη ανοχή πάντως σε εταιρείες όπως η Fromsoftware από το κοινό, ακόμα και για την τιμή. DLC ψηφιακό χωρίς το παιχνίδι το βασικό πουλάνε, με ένα αγαλματάκι μισό μηνιάτικο. Να βγάλουν ότι βγάλανε από το Elden Ring θέλουν, άλλη μια. Να ήταν καμιά Naughty Dog , θα είχε γίνει πορεία! 

Και ναι και όχι θα έλεγα. Δεν θυμάμαι ποτέ να έχει βγει dlc-expansion σε δισκάκι.

Τώρα η συλλεκτική του dlc είναι κάπως αμφιλεγόμενη. Το αγαλματίδιο (46cm) , artbook, και ψηφιακό ost στα 250 θα περίμενα να έχει 2-3 μικροπραγματάκια ακόμα. Επειδή είχα -20% στην τιμή από το κατάστημα της bandai ήταν μικρότερο το χτύπημα.

Δυστυχώς έχουμε φύγει από τις εποχές που συλλεκτικές στις πλειοψηφία τους είχαν κάτω από 200€

Πάντως για τις συλλεκτικές From είχαμε δει και στο παρελθόν πολύ ακριβές εκδόσεις. Η  Dark souls 3 Prestige edition είχε κάπου κοντά στα 500€  όπως και Dark Souls Trilogy collector's είχε 500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Βλέπω μια μεγάλη ανοχή πάντως σε εταιρείες όπως η Fromsoftware από το κοινό, ακόμα και για την τιμή. 

Που ακριβώς την βλέπεις την ανοχή συμφορουμίτη?

Στο θέμα του Elden Ring ή σε steam forum μεριά, είδες να περνάει ασχολίαστη η τιμή του dlc?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CarbonFibre είπε

expansion

Έχω την εντύπωση ότι διαφέρουν DLC και expansion, ή έτσι τουλάχιστον πιστεύω από παλιά πριν γίνει μόδα το DLC . Expansion τα θυμάμαι παλιά και ναι όπως λες, δεν έχουν δισκάκι. Δισκάκι ή έστω ψηφιακό το main game θα μπορούσε να το έχει μέσα η collectors που ζητάει 250€ ή και παραπάνω δεν ξέρω. 

 Εγώ προσωπικά την κρυάδα με την from την έφαγα με το Elden Ring, που είχα κάνει προπαραγγελια για να έχω το steel book και δεν πήρα τίποτα και πιο παλιά με το Sekiro που δεν τύπωσαν retails για όλο τον κόσμο και έγινε η χαρά του μαυραγορίτη.

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

ακριβώς

Εδώ μέσα στο ινσομνια μόνο βλέπω αντιδράσεις, μιλάω με άλλους γύρω μου δια ζώσης δυστυχώς και τους βλέπω χαλαρούς να ορμήξουν να προλάβουν να πάρουν συλλεκτικές άνευ ενδιαφέροντος για τις τιμές. Από την άλλη αν αυτοί έχουν τα χρήματα θα μου πεις γιατί να νοιάζονται. Τελοσπαντων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Και ναι και όχι θα έλεγα. Δεν θυμάμαι ποτέ να έχει βγει dlc-expansion σε δισκάκι.

Τώρα η συλλεκτική του dlc είναι κάπως αμφιλεγόμενη. Το αγαλματίδιο (46cm) , artbook, και ψηφιακό ost στα 250 θα περίμενα να έχει 2-3 μικροπραγματάκια ακόμα. Επειδή είχα -20% στην τιμή από το κατάστημα της bandai ήταν μικρότερο το χτύπημα.

Δυστυχώς έχουμε φύγει από τις εποχές που συλλεκτικές στις πλειοψηφία τους είχαν κάτω από 200€

Πάντως για τις συλλεκτικές From είχαμε δει και στο παρελθόν πολύ ακριβές εκδόσεις. Η  Dark souls 3 Prestige edition είχε κάπου κοντά στα 500€  όπως και Dark Souls Trilogy collector's είχε 500€

Bloodborne goty edition και dark souls 3 the fire fades edition είχαν μέσα main game και dlc και όλα αυτά μέσα στο δισκάκι. Τώρα θα είναι το παιχνίδι σε δισκάκι και κωδικός για κατέβασμα. Στα υπόλοιπα ναι συμφωνώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fincharos είπε

Bloodborne goty edition και dark souls 3 the fire fades edition είχαν μέσα main game και dlc και όλα αυτά μέσα στο δισκάκι. Τώρα θα είναι το παιχνίδι σε δισκάκι και κωδικός για κατέβασμα. Στα υπόλοιπα ναι συμφωνώ.

Έχεις δίκιο. Δεν θυμόμουν ότι αυτές οι εκδόσεις είχαν στο δισκάκι μετά τα dlc και τις έχω και τις δυο φαντάσου!😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Εδώ μέσα στο ινσομνια μόνο βλέπω αντιδράσεις, μιλάω με άλλους γύρω μου δια ζώσης δυστυχώς και τους βλέπω χαλαρούς να ορμήξουν να προλάβουν να πάρουν συλλεκτικές άνευ ενδιαφέροντος για τις τιμές. Από την άλλη αν αυτοί έχουν τα χρήματα θα μου πεις γιατί να νοιάζονται. Τελοσπαντων..

Εγώ πάντως ο ένας φίλος μου το περιμένει πως και πως, μόλις είδε την τιμή της συλλεκτικής, απλά το προσπέρασε χωρίς πολλά πολλά και κοιτάζει που θα βρει φθηνότερα το dlc. Φαντάζομαι και οι περισσότεροι Ελλάδα μια από τα ίδια.

Πόσοι είναι αυτοί(πέραν scalping)που θα δώσουν 250ευρώ για συλλεκτική dlc παιχνιδιού στην χώρα μας το 2024?

Κυριολεκτικά ελάχιστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κυριολεκτικά ελάχιστοι.

Σε νοσοκομείο δουλεύω φίλε και βλέπω γύρω μου τύποι με iPhone 15 pro max παντού που ταυτόχρονα παραπονιούνται για οτιδήποτε σχετικά με την ακρίβεια. Κάποιοι από αυτούς θα πάρουν και την συλλεκτική άνετα χωρίς πρόβλημα. Αλλά ναι είναι λίγοι και με τσιγκλάνε όμως αυτοί οι λίγοι, ενώ εμείς φοβόμαστε να μπούμε μάρκετ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εγώ πάντως ο ένας φίλος μου το περιμένει πως και πως, μόλις είδε την τιμή της συλλεκτικής, απλά το προσπέρασε χωρίς πολλά πολλά και κοιτάζει που θα βρει φθηνότερα το dlc. Φαντάζομαι και οι περισσότεροι Ελλάδα μια από τα ίδια.

Πόσοι είναι αυτοί(πέραν scalping)που θα δώσουν 250ευρώ για συλλεκτική dlc παιχνιδιού στην χώρα μας το 2024?

Κυριολεκτικά ελάχιστοι.

Το οτι οι μεγαλες συλλεκτικες εξαφανιζονται στην χωρα, λεει κατι. Jotnar, Regalla, Elden Ring, Armored Core. Ακομα και η ff7 deluxe ειναι out of stock στα περισσοτερα. 

Απο περιεργεια, εχει ο φιλος αλλες συλλεκτικες? Ναι, μπορει να του αρεσει το elden ring/soulslike, αλλα αυτες οι εκδοσεις απευθυνονται κυριως σε συλλεκτες γενικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Το οτι οι μεγαλες συλλεκτικες εξαφανιζονται στην χωρα, λεει κατι. Jotnar, Regalla, Elden Ring, Armored Core. Ακομα και η ff7 deluxe ειναι out of stock στα περισσοτερα. 

Απο περιεργεια, εχει ο φιλος αλλες συλλεκτικες? Ναι, μπορει να του αρεσει το elden ring/soulslike, αλλα αυτες οι εκδοσεις απευθυνονται κυριως σε συλλεκτες γενικα. 

Παιδιά το ξαναλέω, μιλάμε για την Ελλάδα του 2024, κοινώς μιλάμε για μια μικρή αγορά και στο video gaming γενικότερα και αρα και στις συλλεκτικές.

Το ότι κάτι βγαίνει out of stock δεν σημαίνει ότι στην χώρα μας έχουμε πολλούς συλλεκτες που δινουν άνετα 250 και 300ρια σε ότι βγαίνει, αλλά ότι έρχονται πολύ λίγες συλλεκτικές, γιαυτό και βγαίνουν out of stock(+scalpers σε αγγελίες που τις βάζουν ebay).

Οσο για την FF7 deluxe, να θυμήσω ότι είχε 30ευρώ ακριβότερα από το ίδιο το παιχνίδι. Καμία σχέση με τις υπόλοιπες πανάκριβες συλλεκτικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morgoth_gr είπε

ειχε παραγγειλει κανεις απο το site της Larian την deluxe του BG3 ; ειχε κανεις νεα για την αποστολή;

Τέλη Μαρτίου με αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουν οι αποστολές από ότι είπαν στο X.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 7:31 ΜΜ, Fincharos είπε

Bloodborne goty edition και dark souls 3 the fire fades edition είχαν μέσα main game και dlc και όλα αυτά μέσα στο δισκάκι. Τώρα θα είναι το παιχνίδι σε δισκάκι και κωδικός για κατέβασμα. Στα υπόλοιπα ναι συμφωνώ.

Να προσθέσω και τα The last of us Remastered (Hits) με το "Left Behind", Horizon Zero Dawn (Complete edition) με το "Frozen Wilds", Resident Evil 4 (2015) για το "Separate Ways", καθώς και το The Elder Scrolls V Skyrim (special ή anniversary edition) κυρίως με το "Dawnguard". αφού τα άλλα δύο λογίζονται κατ' εμέ ως DLC και αφορούν όχι ιστορία ή νέο κόσμο αλλά cosmetics κλπ. Είμαι βέβαιος πως αν ψάξω λίγο θα βρω κι άλλα, όμως κυρίως αφορά εκδόσεις τύπου complete, special, gold, Hits, GOTY κλπ. Και είναι λογικό αφού τα expansions πάντα έπονται του main game και εξαρτώνται ενδεχομένως και από την εμπορική επιτυχία του ή όχι. Προσωπικά επιδιώκω τις "πλήρεις" εκδόσεις, όσον αφορά τις προεκτάσεις του παιχνιδιού (expansion), αφού τα DLC αφορούν κυρίως cosmetics, που ουδέποτε κατάλαβα τον λόγο ύπαρξης τους, εκτός κι αν μιλάμε για multiplayer ή games με microtransactions, τα οποία φυσικά αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι. Ο,τιδήποτε όμως αφορά προέκταση της ιστορίας ή του κόσμου το "κυνηγάω". Χαρακτηριστικό το παράδειγμα του Bloodborne, όπου η GOTY περιέχει το "The Old Hunters" expansion, το οποίο κυριολεκτικά τα σπάει και κατά πολλούς περιέχει και το πιο δύσκολο boss (Orphan) του παιχνιδιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...