Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το gov.gr Wallet για ταυτότητα και άδεια οδήγησης στο smartphone [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Εξακολουθώ να μην κατααλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ των δύο QR κωδικών, σε πρακτικό επίπεδο. Σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες, ο κωδικός Quick Scan δίνει πρόσβαση στην εξακρίβωση στοιχείων "για είσοδο σε συναυλίες" για παράδειγμα. Και αναρωτιέμαι ξανά: τι λόγο έχουμε να δώσουμε πρόσβαση, μέσω QR, σε οποιονδήποτε τρίτο που δεν δικαιοδοτείται (δηλαδή δεν είναι δημόσιος λειτουργός, τραπεζικός υπάλληλος κ.λπ) για να λάβει τα στοιχεία μας στη συσκευή του για "εξακρίβωση"; Δεν αρκεί που απλά θα του έχουμε δείξει οπτικά το ονοματεπώνυμό μας και τη φωτογραφία; Τι παραπάνω στοιχεία δείχνει ο "quick scan QR" από τον "απλό QR";

To quick scan δεν χρειάζεται να λάβεις κωδικό επιβεβαίωσης με sms για να εισάγεις στην συσκευή σου ώστε να εμφανιστούν τα στοιχεία σου σε αυτόν που σε ελέγχει. Δίνεις δηλαδή προκαταβολικά την έγκριση σε κάποιον να τσεκάρει τα στοιχεία σου. Έτσι το κατάλαβα εγώ τουλάχιστον. Για να επιταχύνεις την διαδικασία. Η σάρωση του qr απαιτείται για να εξακριβωθεί ότι αυτά που βλέπουν στην οθόνη είναι έγκυρα και όχι κάποια πειραγμένη/τροποποιημένη έκδοση. Όπως στο covid pass πρέπει να σκαναριστεί για να φανεί ότι είναι αυθεντικό και όχι απλά να δει ο άλλος ότι έχεις την καρτέλα στο κινητό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ υποθέσω ότι τους Έλληνες του εξωτερικού δεν παίζει.

Μου έβγαλε μήνυμα ότι λόγο αριθμού ΑΦΜ δεν έχω δικαίωμα στην εφαρμογή (κάτι τέτοιο).

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό άρθρο που απαντάει σε διάφορα θέματα:

https://www.flash.gr/tech/1983653/gov-gr-wallet-kseperasan-tis-44-000-oi-taytotites-kai-ta-diplomata-odigisis-leei-o-pierrakakis

και το επίσημο με Συχνές ερωτήσεις:

https://wallet.gov.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, m_zaxarias said:

Έχει καταφέρει κανένας με ΑΦΜ 2 να συνδεθεί σήμερα?

Λογικά θέλει 24ώρες, οπότε μετά τις 18:00.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m_zaxarias είπε

Έχει καταφέρει κανένας με ΑΦΜ 2 να συνδεθεί σήμερα?

 Δεν εχει ανοίξει ακόμα.

Κανονικά έπρεπε να γίνετε αυτόματα με την αλλαγή της μέρας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πότε το έβγαλες;Εγω είναι 49 ετών  και ξεκινάει απο 1300κλπ.Αλλά το έβγαλα μετά τα 25 μου.Δεν μου χρειαζόταν νωρίτερα.

Το 1996.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bomber-21 είπε

Το 1996.

Θυμαμαι να έχουν κάτι ντοσιέ με σελίδες με αυτοκόλλητα με τα νουμερα του ΑΦΜ που έδιναν,μπορεί σε κάποιες ΔΟΥ να είχαν και πιο παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, vardaloupas είπε

ΝΑ υποθέσω ότι τους Έλληνες του εξωτερικού δεν παίζει.

Μου έβγαλε μήνυμα ότι λόγο αριθμού ΑΦΜ δεν έχω δικαίωμα στην εφαρμογή (κάτι τέτοιο).

 

Για χιλιοστή φορά έχει ανοίξει μόνο σε όσα ΑΦΜ λήγουν σε 1. Κάθε μέρα θα ανοίγει ένας αριθμός. Όποτε υπομονή 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Choulio είπε

Για χιλιοστή φορά έχει ανοίξει μόνο σε όσα ΑΦΜ λήγουν σε 1. Κάθε μέρα θα ανοίγει ένας αριθμός. Όποτε υπομονή 

Αν και το διάβασα, παρόλα αυτά έπεσα σε λάθος.

Έχεις δίκιο, καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τo Google Wallet, οι εφαρμογές Google Pay και Google Wallet αποθηκεύουν τα δεδομένα τους σε servers της Google. Οπότε μπορεί αυτός να είναι ένας λόγος που απλά κατεβάζεις το pkPass και το ανοίγεις τοπικά με άλλη εφαρμογή που μπορεί να διαχειριστεί αυτό τον τύπο αρχείων.

Θα μου πεις, και η Apple μπορεί να το κάνει, αλλά συμφωνα με τα docs του PassKit, η διαδικασία γίνεται on device.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου λεει  "This app is not available for any of your devices" . Στο κινητο δεν εμφανιζει καν την εφαρμογη προς εγκατασταση. Τι θελει δηλαδη;  να εχει nfc το κινητο; Δεν θα επρεπ να γραφει τι απαιτουμενα εχει η εφαρμογη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kokro είπε

μου λεει  "This app is not available for any of your devices" . Στο κινητο δεν εμφανιζει καν την εφαρμογη προς εγκατασταση. Τι θελει δηλαδη;  να εχει nfc το κινητο; Δεν θα επρεπ να γραφει τι απαιτουμενα εχει η εφαρμογη; 

Λογικά έχεις παλιά έκδοση του Android, ποιά συσκευή έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...