Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το gov.gr Wallet για ταυτότητα και άδεια οδήγησης στο smartphone [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, m_zaxarias είπε

Έχει καταφέρει κανένας με ΑΦΜ 2 να συνδεθεί σήμερα?

Προσπάθησα κι εγώ αλλά ακόμα δεν συνδέεται. Λογικά κάποια στιγμή σήμερα θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Kokro είπε

μου λεει  "This app is not available for any of your devices" . Στο κινητο δεν εμφανιζει καν την εφαρμογη προς εγκατασταση. Τι θελει δηλαδη;  να εχει nfc το κινητο; Δεν θα επρεπ να γραφει τι απαιτουμενα εχει η εφαρμογη; 

Δεν είναι απαραίτητο το NFC. Γράψε μας μοντέλο κινητού, android version και αν είναι root.

Επεξ/σία από Angeldust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Choulio είπε

Γιατι γράφετε ότι σας κατεβαινει στο μυαλο χωρις να έχετε καμια απολύτως ιδέα; Προφανώς και οι στρατιωτικοί ειναι κανονικοί πολιτες με πλήρη δικαιώματα. Τι άλλο θα διαβασουμε εδώ μέσα θεε μου

1. Ο πολίτης είναι άτομο που δεν ανήκει σε ένοπλες δυνάμεις, αστυνομικές ή πυροσβεστικές δυνάμεις. 

Σύμφωνα με το Πολεμικό Δίκαιο (επίσης γνωστό ως Διεθνές Ανθρωπιστικό Δίκαιο), ο πολίτης δεν είναι μέλος των ενόπλων δυνάμεων

2. Definition of civilian

: one not on active duty in the armed services or not on a police or firefighting force

3.  Cambridge Dictionary: civilian

a person who is not a member of the police or the armed forces

4. Civilian

Civilians under international humanitarian law are "persons who are not members of the armed forces"

5. Difference between Citizen and Civilian

The term citizen denotes a person who is generally accepted as a resident or subject of a country by its government. The term civilian, on the other hand, denotes any person who is not part of the military or any armed forces.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vicmpen είπε

Σχετικά με τo Google Wallet, οι εφαρμογές Google Pay και Google Wallet αποθηκεύουν τα δεδομένα τους σε servers της Google. Οπότε μπορεί αυτός να είναι ένας λόγος που απλά κατεβάζεις το pkPass και το ανοίγεις τοπικά με άλλη εφαρμογή που μπορεί να διαχειριστεί αυτό τον τύπο αρχείων.

Θα μου πεις, και η Apple μπορεί να το κάνει, αλλά συμφωνα με τα docs του PassKit, η διαδικασία γίνεται on device.

Κατα την παρουσίαση του καινούργιου Google Wallet είχε αναφερθεί πως αντικείμενα που περιέχουν πολύ προσωπικές πληροφορίες, αποθηκεύονται τοπικά στην συσκευή και δεν μοιράζονται με κανέναν, ούτε με την Google. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Strat8 είπε

Κατα την παρουσίαση του καινούργιου Google Wallet είχε αναφερθεί πως αντικείμενα που περιέχουν πολύ προσωπικές πληροφορίες, αποθηκεύονται τοπικά στην συσκευή και δεν μοιράζονται με κανέναν, ούτε με την Google. 

Σωστά, από την άλλη όμως, δεν υπάρχει κάποιο template που να αφορά ταυτότητες. Καταλαβαίνω λοιπόν, πως στην χειρότερη περίπτωση θα χρησιμοποιούσαν κάποιο άλλο template. Αυτά, από όσο τα έχω δει για να έχουν την φωτογραφία, ζητάνε το url της, που σημαίνει ότι θα πρέπει να ήταν public.

https://developers.google.com/pay/passes/guides/implement-the-api/save-passes-to-google-pay?feed=native-android-app#feed

Edit: Βέβαια, δεν εχω δει την παρουσίαση, ούτε αν εχει μπει κάτι καινούριο, οπότε αν ξέρεις κάτι μήπως να τους το στείλουμε; :P

Επεξ/σία από vicmpen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vicmpen είπε

Σωστά, από την άλλη όμως, δεν υπάρχει κάποιο template που να αφορά ταυτότητες. Καταλαβαίνω λοιπόν, πως στην χειρότερη περίπτωση θα χρησιμοποιούσαν κάποιο άλλο template. Αυτά, από όσο τα έχω δει για να έχουν την φωτογραφία, ζητάνε το url της, που σημαίνει ότι θα πρέπει να ήταν public.

https://developers.google.com/pay/passes/guides/implement-the-api/save-passes-to-google-pay?feed=native-android-app#feed

Edit: Βέβαια, δεν εχω δει την παρουσίαση, ούτε αν εχει μπει κάτι καινούριο, οπότε αν ξέρεις κάτι μήπως να τους το στείλουμε; :P

Η παρουσίαση του καινούργιου Google Wallet ήταν μέρος της παρουσίασης του Android 13 αν δεν κάνω λάθος. Εκεί είπαν πως στο καινούργιο wallet θα έχουν διπλώματα οδήγησης και ταυτότητες και πως συνεργάζονται με Πολιτείες των ΗΠΑ αλλά και κυβερνήσεις άλλων χωρών για να γίνει αυτό. Δυστυχώς λεπτομέρειες δεν γνωρίζω. Ίσως απλά είναι θέμα χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nabuko είπε

 

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

1. Ο πολίτης είναι άτομο που δεν ανήκει σε ένοπλες δυνάμεις, αστυνομικές ή πυροσβεστικές δυνάμεις. 

Σύμφωνα με το Πολεμικό Δίκαιο (επίσης γνωστό ως Διεθνές Ανθρωπιστικό Δίκαιο), ο πολίτης δεν είναι μέλος των ενόπλων δυνάμεων

2. Definition of civilian

: one not on active duty in the armed services or not on a police or firefighting force

3.  Cambridge Dictionary: civilian

a person who is not a member of the police or the armed forces

4. Civilian

Civilians under international humanitarian law are "persons who are not members of the armed forces"

5. Difference between Citizen and Civilian

The term citizen denotes a person who is generally accepted as a resident or subject of a country by its government. The term civilian, on the other hand, denotes any person who is not part of the military or any armed forces.

Άμα έχεις άγνοια το τι είναι πολίτης μιας Χώρας και τι δικαίωμα έχει ο καθένας μας στο Σύνταγμα και τους νόμους του κράτους δημιουργείται ένα μπάχαλο.

Όλοι πολίτες της Ελλάδας είμαστε τα σώματα ασφαλείας έχουν ίσα δικαιώματα με όλους όσους έχουν πολιτική ταυτότητα και ψηφίζουν Κυβέρνηση πολιτών όχι κυβέρνηση Στρατιωτικής μονάδας. Μας έχετε καραφλιασει με αυτά που λέτε θα ξεχάσουμε τα Ελληνικά μας.

Ο καθένας λέει ότι του κατέβει εδώ.

Το θέμα δεν είναι ότι δεν ξέρουν τι είναι πολίτης το θέμα είναι ότι επιμένουν κιόλας μια από αυτούς και εσύ. 

Να συμπληρώσω οτι σε μελλοντική αναβάθμιση του Gov Wallet θα μπορούν να προσθέσουν το δίπλωμα τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων σύμφωνα με το support που είχα με mail με το gov.gr. Η στρατιωτική ταυτότητα για λόγους ασφαλείας δεν μπορεί να μπει στην εφαρμογή.

Επεξ/σία από BeSt_
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΦΜ 2 εδω, όλα ΟΚ πριν απο μερικά λεπτά.

Ερώτηση υψηλότατης κρίσεως...με το NFC ξεφορτωθηκα την πιστωτική και μένει σπιτι σε ασφαλες σημειο..

Με αυτό το κέρατο είναι "ασφαλές" να αφησω ταυτοτητα και διπλωμα στο σπίτι, ή καπου καπως κάποτε κάποιος δεν θα δεχτει αυτα τα έγγραφα απο το app? Σορυ, ρωτάω γιατι στο Ελλάντα ακόμα και τα αυτονόητα πολλες φορές δεν...

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fommof είπε

ΑΦΜ 2 εδω, όλα ΟΚ πριν απο μερικά λεπτά.

Ερώτηση υψηλότατης κρίσεως...με το NFC ξεφορτωθηκα την πιστωτική και μένει σπιτι σε ασφαλες σημειο..

Με αυτό το κέρατο είναι "ασφαλές" να αφησω ταυτοτητα και διπλωμα στο σπίτι, ή καπου καπως κάποτε κάποιος δεν θα δεχτει αυτα τα έγγραφα απο το app? Σορυ, ρωτάω γιατι στο Ελλάντα ακόμα και τα αυτονόητα πολλες φορές δεν...

Σε τραπεζες και λοιπες υπηρεσιες θα τα δεχονται απο Οκτ. Για ελεγχο απο αστυνομια κτλπ εισαι οκ απο σημερα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ανοιξε για το 2.

Οταν ομως παω να τα κανω προθηκη στο wallet δεν μου ανοιγει το google wallet αλλα το μενου για να κανω share. Σε φιλου με iphone του βγαζει επιλογη κανονικα να το κανει προσθηκη στο apple wallet.

Δεν ειπαν οτι θα υποστηριζουν και τα δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε redmi 7 με MIUI αν πατήσω προσθήκη στο wallet μου εμφανίζει μενού κοινοποίησης για ένα αρχείο .pkpass. Το .pkpass είναι για iOS, οπότε ποια η συμβατότητα με Google Wallet; Υπάρχει τελικά τρόπος να μπει στο Google Wallet ή να βάλω κάποιο άλλο app όπως pass2pay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Οντως ανοιξε για το 2.

Οταν ομως παω να τα κανω προθηκη στο wallet δεν μου ανοιγει το google wallet αλλα το μενου για να κανω share. Σε φιλου με iphone του βγαζει επιλογη κανονικα να το κανει προσθηκη στο apple wallet.

Δεν ειπαν οτι θα υποστηριζουν και τα δυο?

Κατεβαζεις εφαρμογη απο google store πχ

 https://play.google.com/store/apps/details?id=io.walletpasses.android&hl=en&gl=US

και τα περνας εκει κανονικα οπως και οτι αλλα passes θες

Επεξ/σία από Dreamcatcher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dreamcatcher είπε

Κατεβαζεις εφαρμογη απο google store πχ

 https://play.google.com/store/apps/details?id=io.walletpasses.android&hl=en&gl=US

και τα περνας εκει κανονικα οπως οτι αλλα passes θες

Ο σκοπος ειναι να εχω μια εφαρμογη για τα παντα. Ηδη χρησιμοποιω το google wallet οποτε ηθελα να τα εχω ολα εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...