Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Dnikolidakis είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η kwh πάντως το Μάρτιο για πέντε μέρες είναι ακριβότερη από του Φλεβάρη. Κίτρινο τιμολόγιο smart. Εκτός αν καθαρίσει στο τέλος του μήνα.

εννοώ για τη χρέωση διανομής, η χρέωση αποτελείται απο 2 σκέλη :

το ετήσιο πάγιο (αυξήθηκε) και από το πόσο καις. Το 2ο ελαττώθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5448

  • ekrepali

    2063

  • doomnx

    1003

  • takoulou

    635

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Μήπως έχει βγεί η ΜΤΕΑ για τον Μάρτιο;

δεν υπάρχει ΜΤΕΑ , αν εννοείς ΤΕΑ , πάντα κλείνει τέλος του μήνα αλλά απο τώρα μπορείς να δεις μέσο όρο που να είναι πολύ κοντά

αν εννοείς ΜΤΑ , θα αργήσει , όποτε βγάλει ο ΑΔΜΗΕ εκεί

στο περίπου μπορείς να κάνεις ΤΕΑ+ μαντεύεις τα ΛΠ πχ 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

 

κρίμα , ευτυχώς στο αέριο δεν παρουσιάστηκε κάποιο θέμα ώστε να χρειαστεί επικοινωνία μέχρι στιγμής

_____________

σε άλλα νέα ο Ήρων απάντησε μέσω myrae οτι θα βγάλει διορθωτικό για τη χρέωση Διανομής

βέβαια για τη συνέπεια του τελικού πατάνε στον (παράνομο για μένα) όρο , οπότε θα δω τι θα κάνει ο άχρηστος επιθεωρητής . Το ποσό είναι γελοίο φυσικά , περισσότερο να δω τι παίζει με τη φάση και αν είναι ακόμα μια υπηρεσία που πληρώνουμε τζάμπα

Έκανες αίτημα πίστωσης έκπτωσης συνέπειας σε τελικό λογαριασμό με έναν και μόνο εκκαθαριστικό τελικό η είχες λάβει και έναντι?

Αναμένω κι εγώ τον τελικό μου για να κάνω το ίδιο.Σαφως καταχρηστικος ο όρος και ας υφίσταται στο συμβόλαιο. Αν και θα επικαλεστουν τα 100 ευρώ και θα πετάξουν τη  μπάλα στην κερκίδα.

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Έκανες αίτημα πίστωσης έκπτωσης συνέπειας σε τελικό λογαριασμό με έναν και μόνο εκκαθαριστικό τελικό η είχες λάβει και έναντι?

Αναμένω κι εγώ τον τελικό μου για να κάνω το ίδιο.Σαφως καταχρηστικος ο όρος και ας υφίσταται στο συμβόλαιο. 

μόνο έναν τελικό είχα

Spoiler

βασικά δε θα ασχολούμουν (όπως και τις άλλες φορές) αλλά τώρα μου την έσπασαν με τη χρέωση Διανομής 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, korakios said:

μόνο έναν τελικό είχα

  Reveal hidden contents

βασικά δε θα ασχολούμουν (όπως και τις άλλες φορές) αλλά τώρα μου την έσπασαν με τη χρέωση Διανομής 😛

Πόσες μέρες έκατσες ΗΡΩΝ; Είχες και έναντι πιο πριν ή όχι; 50άρικο μπήκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, korakios said:

κανα μήνα/όχι/ναι

Πάνω από μήνα ή κάτω από μήνα; Ρωτάω γιατί κάποιοι συμφορουμήτες δεν είχαν πάρει το 50άρικο και τους έλεγαν ότι δεν έκατσαν 1 μήνα. Σκέφτομαι να γυρίσω την οικιακή παροχή μήπως κάτσει πάλι κάνα τζόκερ, αλλά αν είναι να πληρώσω ακριβό κίτρινο, να έχω το γνωστό θέμα με τη συνέπεια και να χάσω και το 50άρικο (εννοείται δε το χάνω, αλλά θα τρέχω με αμφισβητήσεις)... καλύτερα να κάτσω volton και να περιμένω μια και καλή μήπως βγάλει κάτι αξιόλογο η elpedison.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πάνω από μήνα ή κάτω από μήνα;

31 μέρες .

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ρωτάω γιατί κάποιοι συμφορουμήτες δεν είχαν πάρει το 50άρικο και τους έλεγαν ότι δεν έκατσαν 1 μήνα.

"απλά" τα έπαιξε τότε (ξανά) η μηχανογράφηση και έλεγαν στα τηλέφωνα ότι τους κατέβαινε στο κεφάλι , χωρίς να ξέρουν την τύφλα τους (κλασσικά)

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σκέφτομαι να γυρίσω την οικιακή παροχή μήπως κάτσει πάλι κάνα τζόκερ, αλλά αν είναι να πληρώσω ακριβό κίτρινο, να έχω το γνωστό θέμα με τη συνέπεια και να χάσω και το 50άρικο... καλύτερα να κάτσω volton και να περιμένω μια και καλή μήπως βγάλει κάτι αξιόλογο η elpedison.

για μένα Ηρων = myrae για τον Α/Β λόγο , για 50€ δεν έχω θέμα να ασχοληθώ 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Χρειάζομαι την γνώμη σας. Έχω κάνει το πακέτο στην βολτον με την δωρεάν παροχή 500kwh στον πρώτο λογαριασμό. Μου ήρθε αρχικά έναντι και τώρα ο 2ος ήρθε εκκαθαριστικός. 

Στον έναντι είχαν περάσει κατανάλωση 62 kwh. Σε προηγούμενη ερώτηση, ο εκρεπάλι μου επιβεβαίωσε οτι εφόσον ήταν έναντι, οι ουσιαστικές kwh απο το δώρο των 500, θα φανεί όταν έρθει ο εκκαθαριστικός και θα γίνει ο σχετικός επιμερισμός. Το παραπάνω το επιβεβαίωσα και με κλήση στα κεντρικά τους με εκπρόσωπο της εταιρείας. 

Θέλω να δείτε λοιπόν τους παρακάτω 2 λογαριασμούς καθώς εαν διαβάζω καλά τον εκκαθαριστικό, δεν έχει γίνει επιμερισμός των kwh. 

Spoiler

εναντι:

image.png.6566b77e1cbde2a0a35f0d11a3e5b90c.png

 

image.png.c088432bf5eee35c2832d74af81447d4.png

Spoiler

Εκκαθαριστικός:

 

image.png.842a7be63f14e754f2ab69f91ca2f0be.png

image.png.a1c2a819bb69aa3236945ecbfcbfbf66.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με άλλο τρόπο...

531kw / 64 μέρες = 8.3kw ανά μέρα

Για τις 30 πρώτες μέρες --> 8.3 * 30 = 249 δωρεάν

Για τις υπόλοιπες 34 μέρες --> 8.3 * 34 = 282kw με χρέωση (αναλογικά 210 ημερήσιες + 72 νυχτερινές)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

ενδιαφέρον , σε σένα δε βάλανε την έκπτωση συνέπειας απευθείας , @doomnx

είναι να πάρεις ~0,08 για κατανάλωση απο το 2024 στον επόμενο (αρκεί να πληρώσεις πριν τη λήξη), άποψή μου είναι την κάνεις

image.png.d1ca42610f1347dcc43d777063676fe2.png

Την έχουν βάλει την έκπτωση. Τα υπογραμμισμένα είναι τιμή Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου, Μαρτίου. Οι άλλες 2 τιμές από πάνω είναι Νοέμβριος και Δεκέμβριος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, 

είμαι στην Elpedison στο Smart κίτρινο τιμολόγιο και για τον μήνα Μάρτιο ήρθε 0,12966 ενώ τον Φεβρουάριο ήταν 0,11084 και έχει μέσα και έκπτωση 0,015 

Πολυ πιθανόν να έχει αναφερθεί σε παλαιότερο ποστ αλλά είπα να το αναφέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...