Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/8/2022 στις 8:53 ΜΜ, mindreader είπε

εστω ενδεικτικα, για εναν νορμαλ μεσο ανθρωπο ή μια μέση ελληνικη οικογενεια, που θελει να μαγειρεψει, να πλυθει, σιδερωμα, να ζεσταθει,  κλπ, πειτε καποια ενδεικτικα νουμερα σε κιλοβατωρες, σε ημερησια/εβδομαδιαια/μηνιαια/διμηνιαια βαση, οτι γνωριζετε.

Στο θεμα της οικονομιας ειναι μετρημενα κουκια αυτα που μπορεις να κανεις. Ειμαστε 4 ατομα, η κουζινα δουλευει 2-3 φορες τη μερα, το πλυντηριο καθε μερα, το pc 14-16 ωρες, εχουμε ηλιακο, δυνατους ανεμιστηρες οροφης και εναν δυνατο επιδαπεδιο. Ολες οι λαμπες ειναι Led, εχουμε αρκετο φυσικο φως, το διαμερισμα ειναι σε οροφο προστατευμενο πανω κατω δεξια αριστερα και εχει μονωση μεσα στους τοιχους. Αναβουμε κεντρικη θερμανση (πετρελαιο) και το σπιτι γινεται φουρνος το χειμωνα με συνολικο κοστος 500-700Ε (τιμες προ Ουκρανιας).

Στο διαστημα 01/04 - 31/07 καψαμε 723ΚWh, αντε πες στρογγυλα 200KWh το μηνα για τους μηνες που δεν βγαζει ηλιο και αναβω θερμοσιφωνα για μπανιο.

Αυτα που κανουν τη διαφορα στην ποιοτητα ζωης και στην τσεπη ειναι α) Ηλιακος β) Σωστη κατασκευη σπιτιου με μονωσεις, αλουμινια, φυσικο φως, διαμπερες και κανονικη σταθερη θερμανση στο συνολο του κτηριου ολο το χειμωνα για να μενει εξω το κρυο και οι υγρασιες.

Επεξ/σία από eaglos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 388
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, washcloud είπε

ή το έχεις κάνει στις 2/12/20...

Μάλλον αυτό έχει γίνει, γιατί είδα και τον λογαριασμό μου από πέρσι (18/10/21) και γράφει πάλι ότι είμαι στο myHomeEnter..

Σε κατάστημα της ΔΕΗ δεν έχω πάει σήγουρα. Ολα ηλεκτρονικά έγιναν. Μάλιστα έψαχνα εχθες να βρω και το συμβόλαιο και δεν μου έχουν στειλει καν. Απλά πάτησα μέσα απο το ebill να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα και όλα έγιναν αυτόματα.

Δεν είναι το enterPlus, (εκτός αν μου γράφουν μλκιες πάνω στον λογαριασμό.) .

Υπάρχει καμιά περίπτωση να μπορέσω να το κάνω  extend με κάποιο τρόπο; Πχ να τους πω ότι θέλω να μεταβώ στο enter+ τώρα, αλλα με τις τότε χρεώσεις... Γϊνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, filip123go είπε

Υπάρχει καμιά περίπτωση να μπορέσω να το κάνω  extend με κάποιο τρόπο; Πχ να τους πω ότι θέλω να μεταβώ στο enter+ τώρα, αλλα με τις τότε χρεώσεις... Γϊνεται; 

Όσο γίνεται και το να πας να βάλεις βενζίνη με 1,30€ το λίτρο που είχε πρόπερσι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, filip123go είπε


Υπάρχει καμιά περίπτωση να μπορέσω να το κάνω  extend με κάποιο τρόπο; Πχ να τους πω ότι θέλω να μεταβώ στο enter+ τώρα, αλλα με τις τότε χρεώσεις... Γϊνεται; 

Οι μονοι που εχουν φτηνοτερες τιμες ειναι οσοι εχουν μη εμπορικα διαθεσιμα πακετα. Οπως ξερω και εγω περιπτωσεις αλλα και εδω ειχε αναφερει ενας οτι θα φυγει απο το πακετο το παλαιο με τα 10 λεπτα να παει σε φθηνοτερο επειδη ειναι σε ομιλο. Αν δεν εχεις ακρη δεν εχεις καμια ελπιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν δεν εχεις ακρη δεν εχεις καμια ελπιδα.

όχι βρε τι άκρη να έχω... Εδώ και αυτό το πρόγραμμα τελείως τυχαία το διάβασα εδω μέσα και το ενεργοποίησα ... Well, fuck... Με βλέπω να μετακομίζω στο χωριό για χειμώνα και να είμαι με το τζάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρατα μετρησεις στο ρολοι σου και θα δεις τι ωραια στατιστικα θα βγαλεις

και μετα κοιτα στο σπιτι τι μπορεις να μειωσεις .....

σημασια εχει τι συσκευες κρεμονται στο ρευμα (κουζινα,θερμανση π.χ ρευμα η αεριο) εχεις ηλιακο για ζεστο η ηλεκτρικο?στους ποσους βαθμους εχεις κοφτη στο θερμοσιφωνα??παρε στυλο και μολυβι....

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

όχι βρε τι άκρη να έχω... Εδώ και αυτό το πρόγραμμα τελείως τυχαία το διάβασα εδω μέσα και το ενεργοποίησα ... Well, fuck... Με βλέπω να μετακομίζω στο χωριό για χειμώνα και να είμαι με το τζάκι...

και τα ξυλα ακριβαινουν....πουρναρι 150 ο τονος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

κρατα μετρησεις στο ρολοι σου και θα δεις τι ωραια στατιστικα θα βγαλεις

και μετα κοιτα στο σπιτι τι μπορεις να μειωσεις .....

σημασια εχει τι συσκευες κρεμονται στο ρευμα (κουζινα,θερμανση π.χ ρευμα η αεριο) εχεις ηλιακο για ζεστο η ηλεκτρικο?στους ποσους βαθμους εχεις κοφτη στο θερμοσιφωνα??παρε στυλο και μολυβι....

Κοίτα, είμαι work from home και είμαι όοολη μέρα στο σπίτι. όλες οι συσκευές (και εννοώ οοοολες) από ψυγείο μέχρι H/Θ είναι καινούριες η πιο παλιά να είναι 4ων χρονών. Ο Η/Θ κόβει στους 70. και 8 λεπτα είναι αρκετα για να ζεσταθεί για ένα μπάνιο. Έχω βάλει και smart  controller και το ελέγχω  από κινητό οπότε βάζω timer στα 8 λεπτα. 

Κουζίνα έχω μήνες να ανοίξω (αν και καινούρια και αυτη) όλο το μαγείρεμα γίνεται με induction  heater, rice cooker, air fryer, ολα καινούρια και όλα όσο πιο efficient γίνεται. 

Ηλιακό δεν έχω και δεν γίνεται να βάλω. Μόνωση, δυστυχώς δεν είναι δικό μου το σπίτι για να βάλω και είναι λίγο (εως πολύ) περίπλοκη η κατάσταση με τον ιδιοκτήτη. Ότι, μα ότι βλάβη και να βγει, μου λέει "βρες τεχνίτη, αφαίρεσαι τα λεφτά από το ενοίκιο και στείλε μου την απόδειξη", αλλά για να γίνει αλλάγη είναι τεράστια διαδικασία και δεν θέλουν να  μπλέξουν.

Anyway... Εκεί που "καίγομαι" είναι στην ψύξη- θέρμανση. Θέλω σταθερες θερμοκρασίες. Καλοκαίρι 27 βαθμούς και χειμώνα 22. 

Δλδ, δεν έχουν μείνει και πολλά να κόψω... Αντε, να βάζω το πλυντήριο πιάτων στο ECO προγραμμα και να μειώσω και τα στεγνωτήρια στο πλυντήριο ρούχων... Ακόμα και το σταθερό pc δουλεύει λίγες ώρες την ημέρα (δουλεύω από λαπτοπ) ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, ΠάρηςΓ said:

Αν δεν εχεις ακρη δεν εχεις καμια ελπιδα.

Ούτε ο Φωτόπουλος δεν θα μπορεί λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, filip123go είπε

  Ο Η/Θ κόβει στους 70. και 8 λεπτα είναι αρκετα για να ζεσταθεί για ένα μπάνιο. Έχω βάλει και smart  controller και το ελέγχω  από κινητό οπότε βάζω timer στα 8 λεπτα. 

 

καλά το κόφτη βαλτον στους 50 ....και πάλι καυτό θα είναι

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

χειμώνα 22

22 ειναι πολυ, και δεν ξερεις τι πραγματικη θερμοκρασια πιανει ο χωρος και τι θερμοκρασια εχει ο αισθητηρας το κλιματιστικου. Ειδικα φετος ξεκινησε με 20 και αν κρυωνετε μαξ 21

Εχεις κανενα αισθητηρα θερμοκρασιας στον χωρο να βλεπεις τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

22 ειναι πολυ, και δεν ξερεις τι πραγματικη θερμοκρασια πιανει ο χωρος και τι θερμοκρασια εχει ο αισθητηρας το κλιματιστικου. Ειδικα φετος ξεκινησε με 20 και αν κρυωνετε μαξ 21

Εχεις κανενα αισθητηρα θερμοκρασιας στον χωρο να βλεπεις τι γινεται?

ναι έχω smart θερμομετρα σε όλα τα δωμάτια. Οταν αλλάζει η θρμοκρασία ή η υγρασία πέρα απο τα όρια που έχω θέσει, ανοίγει αυτόματα το ac η o  αφυγραντήρας η το ηλεκτρικό καλοριφέρ στο δωμάτιο.. 20 είναι λίγο. Το έχω τσεκάρει. κρυώνει ο λαιμός μου το βράδυ :( . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

ναι έχω smart θερμομετρα σε όλα τα δωμάτια. Οταν αλλάζει η θρμοκρασία ή η υγρασία πέρα απο τα όρια που έχω θέσει, ανοίγει αυτόματα το ac η o  αφυγραντήρας η το ηλεκτρικό καλοριφέρ στο δωμάτιο.. 20 είναι λίγο. Το έχω τσεκάρει. κρυώνει ο λαιμός μου το βράδυ :( . 

πως το εκανες αυτο ρε αρχοντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

πως το εκανες αυτο ρε αρχοντα?

Τα περισσότερα είναι από το οικοσύστημα της xiaomi. Οσα δεν είναι smart, και είναι απλα με ir, έχω παρει ένα ηχείο (xiaomi και αυτο) με ir blaster, οπότε παίζω μπάλα από εκει. Ο H/Θ είναι αλλο module με άλλο app (ελληνικής κατασκευής μάλιστα) . Το είχα πάρει 50 ευρώ αν θυμάμαι καλα. Το έχω 3-4 χρόνια και δουλεύει μια χαρα. Μπαίνει στον πίνακα, ο Η/Θ απο μόνος του είναι απλος.
 

Spoiler

παίζει συνολικά να έχω πάνω απο 40. Εχω όλες τις λάμπες και σχεδόν όλες τις πρίζες.

Ενδεικτικά κάποιες συσκευές:  

Spoiler

Screenshot_20220916-174302_Mi Home.jpg

 

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Ενδεικτικά κάποιες συσκευές

βλεπω οτι εχεις aux κλιματιστικο

ποσα btu? εχεις μετρησεις απο την καταναλωση του, χειμωνα κσλοκαιρι? Μπορεις να δεις αν δουλευει διακοπτομενα και ποσα ειναι τα χαμηλοτερα watt που πεφτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

βλεπω οτι εχεις aux κλιματιστικο

ποσα btu? εχεις μετρησεις απο την καταναλωση του, χειμωνα κσλοκαιρι? Μπορεις να δεις αν δουλευει διακοπτομενα και ποσα ειναι τα χαμηλοτερα watt που πεφτει?

Είναι 12ρι. Τον Αύγουστο που δούλεψε πάρα πολύ, εκαψε 90kw αλλά υπολόγισε χοντρικά 20 μέρες . Θέρμανση δεν έχω μετρήσει ακόμα (δεν είχα τον μετρητή). Τώρα εάν δουλεύει διακοπτόμενα πρέπει να το δω, δεν το έχω προσέξει ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...