Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 388
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, korakios είπε

37kw/μέρα ? απλά κάηκες

Guys, δεν είναι ανα μέρα. Είναι απο 12/9 το μεσημέρι εως 15/9 βράδυ. 4 μέρες σκάρτες (ας πούμε 3) . οπότε είναι γύρω στις 12 kw/μέρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filip123go είπε

Guys, δεν είναι ανα μέρα. Είναι απο 12/9 το μεσημέρι εως 15/9 βράδυ. 4 μέρες σκάρτες (ας πούμε 3) . οπότε είναι γύρω στις 12 kw/μέρα... 

οκ, το χειμώνα όμως πόσο θα καίει η αντλία ? αν τα δούλεψες λίγο τώρα , γενικά οικονομία για φέτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, filip123go είπε

 


και εγώ 37 τις βγάζω :) . 

Οπότε είναι καλό το ποσό η όχι;

Τι να σου πω τωρα!

Τρεις μερες 37 ειναι υπερβολικά πολλά

30χ37=1110 τον μηνα αν πας ετσι μαλλον πρεπει να πουλησεις το κορμι σου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Σωστός,δεν ξέρω τι κοίταζα,μάλλον την μάνικα και την σκανδάλη απο άλλο τόπικ.

Που να σου δώσουν και μπαλαντέζα... 😂

56 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τι να σου πω τωρα!

Τρεις μερες 37 ειναι υπερβολικά πολλά

30χ37=1110 τον μηνα αν πας ετσι μαλλον πρεπει να πουλησεις το κορμι σου

Μαθηματικά από τα lidl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Τρεις μερες 37 ειναι υπερβολικά πολλά

30χ37=1110 τον μηνα αν πας ετσι μαλλον πρεπει να πουλησεις το κορμι σου

...βασικά αυτό το ποστ δικαιολογείται (σε διπλό επίπεδο) μόνο αν το έχει κάνει προαγωγός :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filip123go είπε

Καλησπέρα σας, λοιπον, έκανα 2 μετρήσεις. Τη μια στις 12/9 και την άλλη σήμερα. 

Στης 12/9 ήταν το ρολόι στις 980959 και σήμερα (15/5) στις 981327 . Να σημειώσω πως δούλεψαν λίγο και AC και Η/Θ, οπότε δεν είναι το ελάχιστο δυνατό.. Το H/Θ να δούλεψε καμία ώρα max και τόσο περίπου και το AC.

Καλησπέρα, από ότι λες έκαψες 37kwh σε 3,5 ημέρες άρα περίπου 10 kwh/ημέρα. Ιδανικά θα θέλαμε τις kwh σε χωρίς τα Η/Θ και το AC. Για 1 ώρα το H/Θ είναι 4 kwh και το AC (ανάλογα με το τι καιει που δεν γνωρίζουμε) να βάλω ένα μέσο όρο 0,75KW. Χονδρικά λοιπόν χωρις Η/Θ και AC είσαι 37-4-0,75= 32kwh σε 3,5 ημέρες άρα χονδρικά 9 kwh/ημέρα ή 270 kwh/μήνα για τα βασικά (από ότι κατάλαβα δεν μαγειρέψατε ή τουλάχιστον δεν το αναφέρεις). Αν όντως είναι και χωρίς μαγείρεμα είναι σχετικά πολλές. 

Στο σπίτι με 3 άτομα με μαγείρεμα 20-22 φορές τον μήνα, χωρίς θερμοσίφωνα, χωρις ac, είμαστε συνήθως στις 220-230 Kwh τον μήνα.

Για να δεις την πάγια κατανάλωση, σημείωσε το βραδυ πριν κοιμηθητε τι γράφει το ρολόι και πόσες kwh έφτασε όταν ξυπνήσατε. Ιδανικά μόνο με τις όποιες συσκευες μένουν ανοιχτές όλο το 24ωρο. Βλέπεις πόσες kwh είναι ανα ώρα και το πολλαπλασιάζεις Χ24 για να δεις τι καει το σπίτι όταν κοιμάστε ή λειπετε. Εμείς για παράδειγμα είμαστε περίπου στις 3,5-4 kwh όταν λείπουμε το καλοκαιρί.

Άρα το μίνιμουμ που καίμε χωρίς να κάνουμε τίποτα είναι 120 kwh/μήνα τους καλοκαιρινούς μήνες και κάτι παρακάτω τον χειμώνα (το ψυγείο μου καιει περισσότερο το καλοκαίρι) 

Αν βρεις τι καιει πάγια το σπιτι χονδρικά μπορείς να υπολογίσεις τι και το AC. Βλέπεις πόσες kwh έχεις πριν το ανάψεις και πόσες μόλις το κλείσεις (ιδανικά χωρίς φώτα, μαγειρέματα κλπ) και αφαιρεις τις παγιες ωρες

χονδρικά θα καταλάβεις τι γίνεται... 

Επεξ/σία από userAnon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Που να σου δώσουν και μπαλαντέζα... 😂

Μαθηματικά από τα lidl...

Σορρυ εχει δικιο, την πάτησα και εγω κεκτημένη ταχύτητα 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αν όντως είναι και χωρίς μαγείρεμα είναι σχετικά πολλές. 

Όχι όχι μαγείρεψα κανονικά. Και μάλιστα άφησα και 24 ώρες το rice cooker στο keep warm. Και το μέτρησα και πριν από λίγο και σε 1.5 ώρα έκαψε 0.4kw οπότε και αυτό ανέβασε πολύ το μέσο όρο.! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, filip123go είπε

Όχι όχι μαγείρεψα κανονικά. Και μάλιστα άφησα και 24 ώρες το rice cooker στο keep warm. Και το μέτρησα και πριν από λίγο και σε 1.5 ώρα έκαψε 0.4kw οπότε και αυτό ανέβασε πολύ το μέσο όρο.!

Αν βρεις τι καιει το σπίτι πάγια (χωρις rise cooker κλπ) μετά μπορείς χονδρικά να βρεις τι καιει η καθε συσκευή στο περίπου με τον τρόπο που είπα παραπάνω.

Το έχω αναφέρει ξανά μια πολύ χρήσιμη συσκευή είναι το shelly EM, Μπαίνει σχετικά εύκολα (μάλλον θα χρειαστείς ηλεκτρολόγο) στον πίνακα και γλιτώνεις το τρέξιμο στο ρολόι γιατί καταγράφει με σχετικά μεγάλη ακρίβια την συνολική κατανάλωση του σπιτιου και με μια ακόμα υποδοχή που έχει μπορείς να παίρνεις επιπλέον μετρήσεις από την κουζίνα ή από τα κλιματιστικά ή ότι επιλέξεις - αρκεί να είναι σε μια ανεξάρτητη γραμμη 

 

Αφού είσαι με μαγειρέματα ανάλογα βέβαια την χρήση (φούρνος πόση ώρα κλπ) μάλλον είναι φυσιολογική η καταναλώση σας, άρα οι ενεργοβόρες συσκευές είναι το κλιματιστικό και το ηλεκτρικό καλοριφέρ (αν θυμάμαι καλά) που είχατε τον χειμώνα. 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, filip123go είπε

Όχι όχι μαγείρεψα κανονικά. Και μάλιστα άφησα και 24 ώρες το rice cooker στο keep warm. Και το μέτρησα και πριν από λίγο και σε 1.5 ώρα έκαψε 0.4kw οπότε και αυτό ανέβασε πολύ το μέσο όρο.! 

...εγώ στο έχω πει : οι διάφορες ηλεκτρικές συσκευές που είπες ότι έχετε (αφυγραντήρες, ιονιστές, και τώρα τσουπ να κι ένας "rice cooker" και ποιος ξέρει και τί άλλο "ψιλο-ενεργοβόρο" πχ ηλεκτρικά επιστρώματα κτλ), καλό είναι να συνηθίσετε από τώρα να μην τα πολυδουλεύετε, γιατί όταν θα τελειώσει το "σωτήριο" σταθερό των 0,10, θα σας έρθει απότομο (και θα κάνετε ατασθαλίες μέχρι να δείτε λογαριασμό Γ1, ή μάλλον, "Open" και θα είναι αργά...). Τελικά όντως αυτόν τον Δεκέμβρη τελειώνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αν βρεις τι καιει το σπίτι πάγια (χωρις rise cooker κλπ) μετά μπορείς χονδρικά να βρεις τι καιει η καθε συσκευή στο περίπου με τον τρόπο που είπα παραπάνω.

Το έχω αναφέρει ξανά μια πολύ χρήσιμη συσκευή είναι το shelly EM, Μπαίνει σχετικά εύκολα (μάλλον θα χρειαστείς ηλεκτρολόγο) στον πίνακα και γλιτώνεις το τρέξιμο στο ρολόι γιατί καταγράφει με σχετικά μεγάλη ακρίβια την συνολική κατανάλωση του σπιτιου και με μια ακόμα υποδοχή που έχει μπορείς να παίρνεις επιπλέον μετρήσεις από την κουζίνα ή από τα κλιματιστικά ή ότι επιλέξεις - αρκεί να είναι σε μια ανεξάρτητη γραμμη 

Ααα!! Ναι ναι την είδα την συσκευή και πιο πάνω..!
Φαίνεται πολύ καλό! 
 

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

και ποιος ξέρει και τί άλλο "ψιλο-ενεργοβόρο" πχ ηλεκτρικά επιστρώματα κτλ)

πως με καταλαβαίνεις :P . Aλλά 60 watt καιεί αυτό, όσο μια παλιά λάμπα (δεν το έχω κατεβάσει ακόμα γι αυτό δεν το ανέφερα)
 

Αναφορά σε κείμενο

καλό είναι να συνηθίσετε από τώρα να μην τα πολυδουλεύετε, γιατί όταν θα τελειώσει το "σωτήριο" σταθερό των 0,10, θα σας έρθει απότομο

Εμ, γι αυτό εγώ άρχισα να ψάχνομαι από τώρα..!

 

Αναφορά σε κείμενο

Τελικά όντως αυτόν τον Δεκέμβρη τελειώνει; 


Ναι ρε γμτ, 2 Δεκεμβρίου.. Μες στο καταχείμωνο :(  :( ..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω την εντύπωση ότι από αρκετά μαγαζιά ηλεκτρονικα και μη, έχουν εξαφανιστεί οι μετρητες ενέργειας πρίζας. 

Από το skroutz βρίσκεις βέβαια μαγαζιά. Αλλά κάποια που θυμάμαι παλιά και έψαχνα τώρα δεν είχανε κάτι. Θυμάμαι και κάποιους ασυρμάτους μετρητές σε προσιτη τιμή κανενα 70αρι, τώρα βρίσκω με πολύ παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω την εντύπωση ότι από αρκετά μαγαζιά ηλεκτρονικα και μη, έχουν εξαφανιστεί οι μετρητες ενέργειας πρίζας. 

Ναιι!! Ισχύει αυτό! Και εγώ έχω 3 smart της xiaomi και δεν υπάρψουν πουθενα να πάρω καινούριους. Και έχει κανένα 5μηνο αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) ό,τι στοκ είχανε όποιοι είχανε, έχει προφανώς γίνει ανάρπαστο από τον κόσμο που έχει χεστεί πάνω του με το τί τον περιμένει με τις καταναλώσεις

2) όλα τα μαγαζιά σε όλα τα είδη δεν πολυφέρνουν πλεόν πράγματα υπό τον φόβο να μην τους μείνουν, καθώς πλέον ούτε αυτοί βγαίνουν

3) γενικώς έχουν περικοπεί άσχημα οι εισαγωγές (πχ ειδικά σε φάρμακα) είτε για τον πιο πάνω λόγο είτε γιατί δεν συμφέρουν τα προϊόντα με μικρό περιθώριο κέρδους (λόγω αύξησης στα μεταφορικά κτλκτλ).

4) γενικά,,,χέσε μέσα Πολυχρόνη....

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Ναι ρε γμτ, 2 Δεκεμβρίου.. Μες στο καταχείμωνο :(  :( ..

...μισό λεπτό : έχεις σίγουρα σταθερό με 0,105, μου το έδειξες.

2 Δεκέμβρη όμως λήγει; Πώς κι έτσι; Ή το έκανες πέρσι τελευταία κυριολεκτικά στιγμή πριν γίνει 0,18 κι έβαλες το Enter+ που ήταν για έναν χρόνο, είτε για να μην "ρισκάρεις" με 2ετές, είτε για τα "δωρεάν μερεμέτια", είτε και για τα δυο (....επιλογή που γύρισε μπούμερανγκ...) ή το έχεις κάνει στις 2/12/20....(το κόβω λίγο δύσκολο βέβαια, και ΜΑΛΛΟΝ μιλάμε για Εντερ+ που υπέγραψες πέρσι σε κατάστημα ΔΕΗ...)

Αφήνω μία στο εκατομμύριο να το έχεις κάνει πέρσι στις 2/12, να είναι το απλό Έντερ, και να έχεις "μπερδευτεί" με κάτι (...ή να σου λέει κάτι κουκουρούκου το ebill, όπως το ότι έχει άκυρο τιμοκατάλογο που λέγαμε....)....

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...