Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πλυντήρια/στεγνωτήρια/μαγείρεμα όσο γίνεται ώρες νυχτερινού τιμολογίου (χειμώνα το ωράριο γυρνά 3-5 μεσημέρι και 1-7 βράδυ έως πρωί)

Δεν πρέπει να κάνω αιτηση για νυχτερινό ρεύμα; Είμαι πλέον μόνιμα σπίτι, οπότε δεν ξέρω αν με συμφέρει. 

 

Αναφορά σε κείμενο

αν σου περισσεύει κανα φράγκο δώσε τα για μόνωση , είναι η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις ...

 

Δεν είναι δικό μου μωρέ το σπίτι, αλλιώς θα το είχα μονώσει και για θερμοκρασία και για ήχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 388
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν πρέπει να κάνω αιτηση για νυχτερινό ρεύμα; Είμαι πλέον μόνιμα σπίτι, οπότε δεν ξέρω αν με συμφέρει. 

αλλάξανε οι ρυθμιζόμενες και πρέπει να τα ξανα υπολογίσω , μέχρι στιγμής με 3750kw/έτος η απόσβεση γίνεται σε ένα χρόνο , με την κατανάλωση που ανέφερες θα γλίτωνες ~200€ ανα έτος μόνο απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις χωρίς να υπολογίζω τη χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας

6 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν είναι δικό μου μωρέ το σπίτι, αλλιώς θα το είχα μονώσει και για θερμοκρασία και για ήχο. 

με νοικι πάντα είναι μπέρδεμα , πολλά τα αν (αν κάτσεις καιρό , αν είναι συνεννοήσιμος ο ιδιοκτήτης κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filip123go είπε

Έτρεξα μόλις το myEnergyCoatch

Περίμενε για να καταλάβω. Άσε το energy coach. γνωρίζεις πόσες kwh καταναλώνεις τον χρόνο, από τους 3 τελευταίους εκκαθαριστικούς? 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Περίμενε για να καταλάβω. Άσε το energy coach. γνωρίζεις πόσες kwh καταναλώνεις τον χρόνο, από τους 3 τελευταίους εκκαθαριστικούς? 

Ναι, αυτά είναι. 
 

Spoiler

image.png.42f41a5b56d565a452f3dc83838aa13c.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ναι, αυτά είναι. 

το 2021 είχες 7Κ kwh, το 2022 πας όντως για 8+.

 

Αρχικά αν έχεις πρόσβαση στο ρολόι, δες πόση κατανάλωση έχεις σε 1 ημέρα (χωρίς να ανάψεις θερμοσίφωνα ή κλιματισμό κλπ) Μόνο καθημερινή χρήση. Αν ανάψεις θερμοσίφωνα η 1 ώρα είναι 4kwh. Με αυτό τον τρόπο θα έχεις μια εικόνα της "πάγιας" καταναλώσης σας.. πχ αν έχεις 8kwh *365 = 2.920 (Περίπου εκεί είμαστε 3 άτομα χωρίς κλιματισμό+θερμοσίφωνα)

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Για δύο άτομα, το "αναμενόμενο" είναι γύρω στις 5Κ/έτος.

Αν και δεν έχω καταφέρει να βρώ καμία πιο πρόσφατη έρευνα, νομίζω ότι για 2 άτομα 5Κ/έτος είναι πάρα πολλές.

Παρακάτω τα στοιχεία από έρευνα του 2009 

πηγή: PEPESEC (cres.gr)

image.png.10eb96361c6d47cc2c392c9667f5e631.png

υπάρχει και αυτή η έρευνα, αλλά την θεωρώ ακόμα πιο "μπερδεμένη"

A0805_SFA40_DT_5Y_00_2011_00_2012_01_F_GR_MAR (statistics.gr)

image.png.838f50c1a8496b87c4b7da4593edcdb1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αρχικά αν έχεις πρόσβαση στο ρολόι, δες πόση κατανάλωση έχεις σε 1 ημέρα (χωρίς να ανάψεις θερμοσίφωνα ή κλιματισμό κλπ) Μόνο καθημερινή χρήση. Αν ανάψεις θερμοσίφωνα η 1 ώρα είναι 4kwh. Με αυτό τον τρόπο θα έχεις μια εικόνα της "πάγιας" καταναλώσης σας.. πχ αν έχεις 8kwh *365 = 2.920 (Περίπου εκεί είμαστε 3 άτομα χωρίς κλιματισμό+θερμοσίφωνα)

Ναι έχω πρόσβαση.! Και έχω και κάτι μπριζακια που μετράνε την κατανάλωση. Τώρα τα έβαλα στις συσκευές... Στο ένα ac που έχω ήδη, την μέγιστη κατανάλωση που έχει γράψει σε 1 μέρα (που παίζει να ήταν ανοιχτό το ac 18 ώρες) είναι 7.5kwh. Ολόκληρο τον Αύγουστο, έχει κάψει 90kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Ναι έχω πρόσβαση.!

Δες τότε την πάγια κατανάλωση όπως είπα παραπάνω για 1-2 ημέρες. Αυτή θα είναι σχεδόν σταθερή για όλες τις ημέρες του έτους άρα θα έχεις το ελάχιστο που μπορείς να πετύχεις

Επεξ/σία από userAnon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2022 στις 11:09 ΜΜ, userAnon είπε

Αρχικά αν έχεις πρόσβαση στο ρολόι, δες πόση κατανάλωση έχεις σε 1 ημέρα (χωρίς να ανάψεις θερμοσίφωνα ή κλιματισμό κλπ) Μόνο καθημερινή χρήση.

 

Στις 10/9/2022 στις 11:33 ΜΜ, userAnon είπε

Δες τότε την πάγια κατανάλωση όπως είπα παραπάνω για 1-2 ημέρες. Αυτή θα είναι σχεδόν σταθερή για όλες τις ημέρες του έτους άρα θα έχεις το ελάχιστο που μπορείς να πετύχεις

Καλησπέρα σας, λοιπον, έκανα 2 μετρήσεις. Τη μια στις 12/9 και την άλλη σήμερα. 

Στης 12/9 ήταν το ρολόι στις 980959 και σήμερα (15/5) στις 981327 . Να σημειώσω πως δούλεψαν λίγο και AC και Η/Θ, οπότε δεν είναι το ελάχιστο δυνατό.. Το H/Θ να δούλεψε καμία ώρα max και τόσο περίπου και το AC.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filip123go είπε

 

Καλησπέρα σας, λοιπον, έκανα 2 μετρήσεις. Τη μια στις 12/9 και την άλλη σήμερα. 

Στης 12/9 ήταν το ρολόι στις 980959 και σήμερα (15/5) στις 981327 . Να σημειώσω πως δούλεψαν λίγο και AC και Η/Θ, οπότε δεν είναι το ελάχιστο δυνατό.. Το H/Θ να δούλεψε καμία ώρα max και τόσο περίπου και το AC.

Τα νούμερα που λες πρέπει να είναι λάθος.Είναι όλα τα νούμερα του ρολογιού ;Μαζί και το τελευταίο ψηφίο που είναι μετά την υποδιαστολή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τα νούμερα που λες πρέπει να είναι λάθος.Είναι όλα τα νούμερα του ρολογιού ;Μαζί και το τελευταίο ψηφίο που είναι μετά την υποδιαστολή;

Να ορίστε, αυτές είναι οι φώτο... Δεν ξέρω εαν έχω διαβάσει κάτι λάθος...
 

Spoiler

image.png.2d2e1121aa495fac105d80fbf9bd2493.png

 

image.png.885d83de54d9b4640e27712350ec4803.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Να ορίστε, αυτές είναι οι φώτο... Δεν ξέρω εαν έχω διαβάσει κάτι λάθος...
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.2d2e1121aa495fac105d80fbf9bd2493.png

 

image.png.885d83de54d9b4640e27712350ec4803.png

 

Tο ψηφίο που ειναι στο κόκκινο το ξεχνάς.Τα 5 πρωτα θα υπολογίζεις.137 κιλοβατώρες έχεις κάψει,μου ακούγονται πολλές για 2 μέρες.Ακυρο 37 είναι,δεν ξέρω τι κοίταζα.

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Tο ψηφίο που ειναι στο κόκκινο το ξεχνάς.Τα 5 πρωτα θα υπολογίζεις.137 κιλοβατώρες έχεις κάψει,μου ακούγονται πολλές για 2 μέρες.

37 οχι 137

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Tο ψηφίο που ειναι στο κόκκινο το ξεχνάς.Τα 5 πρωτα θα υπολογίζεις.137 κιλοβατώρες έχεις κάψει,μου ακούγονται πολλές για 2 μέρες.

 

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

37 οχι 137


και εγώ 37 τις βγάζω :) . 

Οπότε είναι καλό το ποσό η όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...