Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα αποκαλύψει επίσημα τους νέους επεξεργαστές Ryzen 7000-series στις 29 Αυγούστου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JOHN360GR είπε

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

Να σε ρωτήσω κάτι; Δεν υπάρχουν άνθρωποι με παλιότερο επεξεργαστή; Μόνο 12600 έχουν;

1 ώρα πριν, JOHN360GR είπε

 

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, XghosT7 είπε

Ελπίζω να υπάρξει μια δυνατή διαμάχη μεταξύ 13η γενιά της Intel και Ryzen. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς όταν γίνουν οι ανακοινώσεις επειδή ήρθε η ώρα να αλλάξω τον I7 3770k, αρκετά έζησε :P

Tι διαμάχη ρε μαν, η AMD θα πουλάει 6πύρηνα στα 300€ όσο η Intel θα δίνει 20threads στα ίδια χρήματα. Μόνο να χουφτώνει ξέρει η AMD τα τελευταία χρόνια

  • Like 1
  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι διαμάχη ρε μαν, η AMD θα πουλάει 6πύρηνα στα 300€ όσο η Intel θα δίνει 20threads στα ίδια χρήματα. Μόνο να χουφτώνει ξέρει η AMD τα τελευταία χρόνια

Που ήσουν εσύ; Έλα όταν η Intel Θα βγάλει τα 32πύρηνα, όπου οι 24 πυρήνες θα είναι Atom, θα ανοίγεις σαμπάνιες και οι υπόλοιποι θα σιωπούμε και θα υποκλινόμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JOHN360GR είπε

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

Παπατζιλικη που λέω  χρονιαααααααααα τώρα 

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι διαμάχη ρε μαν, η AMD θα πουλάει 6πύρηνα στα 300€ όσο η Intel θα δίνει 20threads στα ίδια χρήματα. Μόνο να χουφτώνει ξέρει η AMD τα τελευταία χρόνια

Εχθές μπήκες στο χώρο των επεξεργαστών; δεν βγάζει καν νόημα αυτό που λες 

2 ώρες πριν, JOHN360GR είπε

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

Αν κάνει την δουλειά του, ποιος ο λόγος να αλλάξεις. 

Καλή φάση. Θα πέσει η τιμή στους 5000. Θα τσιμπισουμε έναν 3600 τσάμπα. :)

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, JOHN360GR said:

Έχω τον 12600k και δεν σκοπεύω να αλλάξω για τα επόμενα 3 χρόνια. Για τις δουλειές που τον θέλω είναι υπερ-αρκετός. Όλα τα άλλα είναι marketing των εταιρειών για να μας πουλάν νούμερα και επεξεργαστές κάθε χρόνο!

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

On 06/08/2022 at 21:58, NiKoSmile said:

Εγώ μετράω τον χρόνο από το τελευταίο μοντέλο επεξεργαστή. Εκεί δηλαδή που τελειώνει η γενιά και το socket. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που διαιωνίζεται είναι οι ψευδώς επιβεβαιωμένες "ημερομηνίες" από διάφορους ανθρώπους και πηγές. :rolleyes:

 

On 06/08/2022 at 21:59, Thresh said:

Aν ανακοινώσουν τέλη Αυγούστου το release το Σεπτέμβριο, θα σκάσει quote σταλεγάκια. 😛

Κι αυτό ήταν δέσμευση. @NiKoSmile  :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Thresh είπε

 Κι αυτό ήταν δέσμευση. @NiKoSmile  :D

Μια που με κάλεσες, να σας θυμίσω ότι για 15 Σεπτέμβρη είναι το στοίχημα. Από τις 16 και μετά χάσατε :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, NiKoSmile said:

Μια που με κάλεσες, να σας θυμίσω ότι για 15 Σεπτέμβρη είναι το στοίχημα. Από τις 16 και μετά χάσατε :P

Παίζει να πάει 29 Σεπτεμβρίου πλέον λόγω bios μητρικών.

Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι εννοούσες πως 15 είναι νωρίς, αλλά 29 είναι "εντάξει".? 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Thresh είπε

Παίζει να πάει 29 Σεπτεμβρίου πλέον λόγω bios μητρικών.

Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι εννοούσες πως 15 είναι νωρίς, αλλά 29 είναι "εντάξει".? 😛

Την 15η του Σεπτέμβρη δεν την πίστεψα γιατί ήταν μπουμ και γκλουμ φήμες. Και χθες να έβγαιναν για μένα ok θα ήταν.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω I7 απο τις πρωτες σειρες, τώρα είμαι με τον 9900Κ και 3090 με WQHD οθονη. Ειναι ισως η πρωτη φορά που θα πάω σε AMD μετα απο τόσα χρόνια. Χαμηλότερη κατανάλωση (οπότε και μικρότερη υδρόψυξη) και μεγαλύτεροι χρονισμοί χωρίς τα E cores ακούγεται πολύ καλό. Επίσης δεν αλλάζουν socket ανά γενιά, οπότε με βλέπω να αλλάζω στρατόπεδο.

Επεξ/σία από cyberguy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_dr είπε

Που ήσουν εσύ; Έλα όταν η Intel Θα βγάλει τα 32πύρηνα, όπου οι 24 πυρήνες θα είναι Atom, θα ανοίγεις σαμπάνιες και οι υπόλοιποι θα σιωπούμε και θα υποκλινόμαστε.

Με τους atom πυρήνες θα μοιράζει χαρτομάντιλα όμως. Η 6πύρηνη "πρόταση" της amd στα 300€ ούτε τον 12600k δεν θα ξεπερνάει σε επιδόσεις, που να τον συγκρίνουμε και με raptorlake. Αμαρτία απτό θεό είναι. Οπότε άσε τα οπαδιλίκια στην άκρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...