Προς το περιεχόμενο

Ξεκινησαν οι Ηλεκτρονικες Μεταβιβασεις?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μέσω τράπεζας γιατί μετρητά είναι μονο μέχρι 500€

Αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που ο πωλητής είναι έμπορος, εφόσον και οι δύο είναι ιδιώτες η πληρωμή μπορεί να γίνει με όποιο τρόπο θέλουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που ο πωλητής είναι έμπορος, εφόσον και οι δύο είναι ιδιώτες η πληρωμή μπορεί να γίνει με όποιο τρόπο θέλουν.

Οκ αρα στο υπουργειο δε ζητανε αποδεικτικο και δε τους νοιαζει αν και πως πληρωσες των πωλητη. Αρκει να τους πας την αιτηση και την παλια αδεια που σου δινει ο πωλητης μολις τον πληρωσεις

Οποτε ξαναλεω με τον που τον πληρωσεις μπορει να σου δωσει αδεια και οχημα και να χαιρετηθειτε και μετα παιρνεις τη διαδικασια πανω σου μεχρι να ρθει στο ονομα σου?

Απλα επιμενω σε αυτο το κομματι, γιατι εδω ειναι που εμφανιζονται οι οποιες δυσπιστιες. Τυπου δε σου δινω το οχημα αν δε βγαλεις την αδεια, δε σε πληρωνω αν δε παρω αδεια και οχημα, και ο καθενας φοβαται οτι αλλος θα τον ριξει. και με το δικιο του ισως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, therock είπε

Οκ αρα στο υπουργειο δε ζητανε αποδεικτικο και δε τους νοιαζει αν και πως πληρωσες των πωλητη. Αρκει να τους πας την αιτηση και την παλια αδεια που σου δινει ο πωλητης μολις τον πληρωσεις

Καλό θα ήταν να διαβάζεις πιο προσεκτικά όσα γράφονται, αυτό που έγραψαν παραπάνω για πληρωμή μέσω τράπεζας αφορούσε τα τέλη κυκλοφορίας. Καμία αίτηση δεν τους πας, μόνο την άδεια, και απλά να έχεις μαζί σου την βεβαίωση μεταβίβασης.

2 λεπτά πριν, therock είπε

Οποτε ξαναλεω με τον που τον πληρωσεις μπορει να σου δωσει αδεια και οχημα και να χαιρετηθειτε και μετα παιρνεις τη διαδικασια πανω σου μεχρι να ρθει στο ονομα σου?

Κουράζεις... ρωτάς συνεχώς τα ίδια και τα ίδια, τα οποία τυγχάνει να έχουν ήδη απαντηθεί.

Η μεταβίβαση λέγεται ηλεκτρονική επειδή ολοκληρώνεται ηλεκτρονικά, μόλις εκδοθεί η βεβαίωση δεν παίρνεις καμία "διαδικασία πάνω σου" η διαδικασία της μεταβίβασης έχει ήδη τελειώσει, είναι ήδη στο δικό σου όμομα, και με τη βεβαίωση και την παλιά άδεια το ασφαλίζεις και το κυκλοφορείς κανονικά. Το μόνο που απομένει είναι μέσα σε 30 ημέρες (που έχει ισχύ η βεβαίωση) πρέπει να πας στην διεύθυνση μεταφορών που έχετε δηλώσει για να παραλάβεις την νέα άδεια, δεν σου έρχεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγω μεταβίβαση ηλεκτρονικά την Τρίτη. Πολύ απλή διαδικασία χωρίς το τρέξιμο που χρειαζόταν παλιά.

Την Τετάρτη μου ήρθε μήνυμα οτι ολοκληρώθηκε η διαδικασία, πήγα πλήρωσα το παράβολο της μεταβίβασης και πήγα στο συγκοινωνιών. Με την παλιά άδεια υπογεγραμμένη και το αποδεικτικό πληρωμής του παράβολου της μεταβίβασης παρέλαβα την νέα άδεια. Με τον παλιό τρόπο έκαναν κοντά μήνα να μου εκδόσουν την νέα άδεια γιατί μαλλον τα ξυνανε ενω πλέον πιέζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2022 στις 12:17 ΜΜ, JonnyG είπε

 

Στη διάρκεια της διαδικασιας της αίτησης σου λέει τα τέλη μεταβίβασης πόσα είναι και λογαριασμό να κάνεις κατάθεση (οποίος απτους δύο συμφωνήσετε δεν έχει σημασία) και λέει και την αιτιολογία που πρέπει να βάλεις.Απαραιτητο για να τελειώσει η διαδικασία.

 

 

 

 

 

Μονο εγω κολλησα σε αυτο το σημειο?Μου βγαλε ενα iban eurobank και στο ebanking μου ζηταει και ονομα, εκει τι βαζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 4saken είπε

Μονο εγω κολλησα σε αυτο το σημειο?Μου βγαλε ενα iban eurobank και στο ebanking μου ζηταει και ονομα, εκει τι βαζουμε?

Του αγοραστή προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω, μου περασε απο το μυαλο αλλα δεν ηθελα να το ρισκαρω, σκεφτηκα οτι ισως ηθελε το ονομα τις υπηρεσιας στην οποια γινεται η καταθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μα και στην "παραδοσιακή" μεταβίβαση το ίδιο βάζεις, όνομα αγοραστή και αρ. κυκλοφορίας.

Το αναλαμβανε γραφειο για αυτο δεν ηξερα.Ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία:

Η ψηφιακή μεταβίβαση έγινε στις 05/10. Αυθημερόν πληρώθηκε το τέλος αδειας και το τέλος μεταβίβασης κι έτσι το αυτοκίνητο παραδόθηκε στον αγοραστή, ενώ ταυτόχρονα κατέβηκε από το gov η σχετική βεβαίωση.

06/10 και με βάση τις οδηγίες ο αγοραστής το ασφάλισε στο όνομά του.

Στις 10/10 ήρθε mail πως εγκριθηκε η μεταβίβαση, ενώ και η νέα έντυπη άδεια έχει την ίδια ημερομηνία έκδοσης (10/10).

Τελικά από πότε θεωρείται (επίσημα για το ελληνικό κράτος) στην κατοχή του αγοραστή το όχημα; Από 05/10 ή από 10/10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις τελευταίες σελίδες διαβάζω για υπογραφές αγοραστή και πώληση επάνω στην πρωτότυπη άδεια κυκλοφορίας σε κάποιο πεδίο ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΟΝ...

Είναι απαραίτητο αυτό το βήμα; Ρωτάω γιατί πρώτη φορά το διαβαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, geodimis είπε

Στις τελευταίες σελίδες διαβάζω για υπογραφές αγοραστή και πώληση επάνω στην πρωτότυπη άδεια κυκλοφορίας σε κάποιο πεδίο ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΟΝ...

Είναι απαραίτητο αυτό το βήμα; Ρωτάω γιατί πρώτη φορά το διαβαζω

Είναι απαραίτητο.

Αυτό ήταν υποχρεωτικό και παλιά (το θυμάμαι στα τέλη του '90).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 11:51 ΜΜ, geodimis είπε

Στις τελευταίες σελίδες διαβάζω για υπογραφές αγοραστή και πώληση επάνω στην πρωτότυπη άδεια κυκλοφορίας σε κάποιο πεδίο ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΟΝ...

Είναι απαραίτητο αυτό το βήμα; Ρωτάω γιατί πρώτη φορά το διαβαζω

Είναι ναι - δεν θα μπορείς να κάνεις και ασφάλεια αυτοκινήτου διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, al3xis είπε

Είναι ναι - δεν θα μπορείς να κάνεις και ασφάλεια αυτοκινήτου διαφορετικά.

Μα ασφάλεια δεν κάνει ο αγοραστής με το έντυπο του gov.gr μετά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής διαδικασίας; Το κομμάτι των υπογραφών ποια υπηρεσία το απαιτεί;

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...