Προς το περιεχόμενο

Ξεκινησαν οι Ηλεκτρονικες Μεταβιβασεις?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, al3xis είπε

Είναι ναι - δεν θα μπορείς να κάνεις και ασφάλεια αυτοκινήτου διαφορετικά.

Μην γράφετε ότι να ναι, όταν ασφαλίζεις το όχημα σου ιντερνετικά (η συντριπτική πλειοψηφία δλδ) δεν δείχνεις καμία άδεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσύ γράφεις ό,τι να ναι.

Για να μην δείξεις δικαιολογητικά σε μια ιντερνετική ασφάλεια, π.χ. asfaleies24, insurancemarket κτλ, θα πρέπει η άδεια κυκλοφορίας να είναι στο όνομά σου - δηλαδή να έχει γίνει η μεταβίβαση και να εμφανίζεσαι κάτοχος.

Αν η μεταβίβαση γίνει σήμερα μέσω ΚΕΠ, θα χρειαστούν κάποιες μέρες μέχρι να θεωρείσαι κάτοχος, οπότε θα σου ζητηθούν δικαιολογητικά από τις εταιρείες και μέσα σε αυτά είναι η πίσω πλευρά τις άδειας υπογεγραμμένη και το χαρτί του κεπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, al3xis είπε

Εσύ γράφεις ό,τι να ναι.

Για να μην δείξεις δικαιολογητικά σε μια ιντερνετική ασφάλεια, π.χ. asfaleies24, insurancemarket κτλ, θα πρέπει η άδεια κυκλοφορίας να είναι στο όνομά σου - δηλαδή να έχει γίνει η μεταβίβαση και να εμφανίζεσαι κάτοχος.

Αν η μεταβίβαση γίνει σήμερα μέσω ΚΕΠ, θα χρειαστούν κάποιες μέρες μέχρι να θεωρείσαι κάτοχος, οπότε θα σου ζητηθούν δικαιολογητικά από τις εταιρείες και μέσα σε αυτά είναι η πίσω πλευρά τις άδειας υπογεγραμμένη και το χαρτί του κεπ.

Πρώτα από όλα δεν ξέρεις καν τι σημαίνουν οι όροι που χρησιμοποιείς, άλλο πράγμα ο κάτοχος και άλλο ο ιδιοκτήτης, ο κάτοχος είναι αυτός που το έχει στην κατοχή του και όχι απαραίτητα ο ιδιοκτήτης. Αν μου δανείσει κάποιος για το σουκου το όχημα του τότε για αυτό το διάστημα εγώ θα είμαι κάτοχος, αλλά όχι ο ιδιοκτήτης.

Επίσης όταν ασφαλίζεις ένα όχημα σε ιντερνετική ασφαλιστική δεν χρειάζεται να είσαι ο ιδιοκτήτης, ούτε ελέγχεται με κάποιο τρόπο η ταυτότητα σου, ούτε ελέγχεται αν το όνομα ιδιοκτήτη που δηλώνεις είναι το πραγματικό, είναι δική σου ευθύνη να συμπληρωθούν σωστά όλα τα στοιχεία. Τέτοιοι έλεγχοι γίνονται μόνο όταν ασφαλίζεις μέσω ασφαλιστή.

Επίσης τα ΚΕΠ δεν κάνουν μεταβιβάσεις όπως νομίζεις, απλά δέχονται αιτήματα για μεταβίβαση μαζί με δικαιολογητικά και τα προωθούν στην αρμόδια διεύθυνση για να γίνει εκεί η μεταβίβαση, η οποία γίνεται κατά μέσο όρο ένα μήνα μετά. Και όταν κάνεις αίτημα για μεταβίβαση σε ΚΕΠ δεν σου δίνουν την άδεια όπως νομίζεις, την κρατάνε, το μόνο που σου δίνουν είναι μια απόδειξη παραλαβής αιτήματος μεταβίβασης και δικαιολογητικών η οποία στην πραγματικότητα δεν υποκαθιστά την άδεια κυκλοφορίας, δεν σε καλύπτει σε έλεγχο της τροχαίας (το όργανο άμα θέλει σε γράφει).

Όχι πως έχουν σημασία τα τελευταία περί ΚΕΠ, το θέμα μας εδώ είναι η ηλεκτρονική μεταβίβαση που πραγματοποιείται άμεσα και η βεβαίωση που παίρνεις την ίδια στιγμή ισχύει κανονικά σαν άδεια κυκλοφορίας για 30 ημέρες.

Κατά τα άλλα εγώ γράφω ότι να ναι; :)

Edit: Ξέχασα, οι asfaleies24 και insurancemarket δεν είναι ιντερνετικές ασφαλιστικές όπως νομίζεις, ασφαλιστές είναι, μεσάζοντες, για αυτό σου ζητάνε πάντα "δικαιολογητικά".

Γιατί Asfaleies24.gr

Το Asfaleies24.gr αποτελεί Business Unit της Tec Insurance, μέλος του Tec Group. Είναι πιστοποιημένο ασφαλιστικό πρακτορείο, με αριθμό ειδικού μητρώου 400407.

https://www.asfaleies24.gr/

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, al3xis είπε

Εσύ γράφεις ό,τι να ναι.

Για να μην δείξεις δικαιολογητικά σε μια ιντερνετική ασφάλεια, π.χ. asfaleies24, insurancemarket κτλ, θα πρέπει η άδεια κυκλοφορίας να είναι στο όνομά σου - δηλαδή να έχει γίνει η μεταβίβαση και να εμφανίζεσαι κάτοχος.

Επιβεβαιωνω

Αν το οχημα ειναι υπο μεταβιβαση το 90% των ασφαλειων χρειαζεται δικαιολογητικα

Μονο η hellas direct δεν θελει σιγουρα ( εγω εκει το ασφαλισα για ενα μηνα μεχρι να ολοκληρωθει η μεταβιβαση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2022 στις 4:09 ΜΜ, pigos23 είπε

Επιβεβαιωνω

Αν το οχημα ειναι υπο μεταβιβαση το 90% των ασφαλειων χρειαζεται δικαιολογητικα

Μονο η hellas direct δεν θελει σιγουρα ( εγω εκει το ασφαλισα για ενα μηνα μεχρι να ολοκληρωθει η μεταβιβαση )

Έγραφα για να απαντήσω στον φίλο πιο πάνω, αλλά τελικά δεν αξίζει..

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, al3xis είπε

Έγραφα για να απαντήσω στον φίλο πιο πάνω, αλλά τελικά δεν αξίζει..

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση :)

Τι να απαντήσεις, εδώ δεν ξέρεις καλά καλά τι σημαίνουν οι όροι που χρησιμοποιείς...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Χθες 20/10 ολοκληρωσα ηλεκτρονικα μια αιτηση μεταβιβαση οχηματος και εγινε και η καταθεση των τελων, το ερωτημα μου ειναι το εξης, λεει οτι μεσα σε 30 μερες πρεπει να παω να παραλαβω τη νεα αδεια, θα πρεπει να περιμενω να μου ερθει καποια ειδοποιηση η μπορω με τη βεβαιωση να παω στην υπηρεσια μεταφορων και να ολοκληρωθει απο εκει η διαδικασια? Ποσες μερες κανει περιπου η διαδικασια? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kikoath είπε

Επισης, θα πρεπει να κανω αμεσα ασφαλεια η να περιμενω μεχρι να εχω τη νεα αδεια κυκλοφοριας στο χερι μου?

Άμεσα. Μπες κάπου online κανε μια μηνιαία ασφάλεια και όταν πάρεις άδεια στο όνομα σου πήγαινε στο ασφαλιστή σου ή κάνε την κανονική σου ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kikoath είπε

Καλησπερα σε ολους

Χθες 20/10 ολοκληρωσα ηλεκτρονικα μια αιτηση μεταβιβαση οχηματος και εγινε και η καταθεση των τελων, το ερωτημα μου ειναι το εξης, λεει οτι μεσα σε 30 μερες πρεπει να παω να παραλαβω τη νεα αδεια, θα πρεπει να περιμενω να μου ερθει καποια ειδοποιηση η μπορω με τη βεβαιωση να παω στην υπηρεσια μεταφορων και να ολοκληρωθει απο εκει η διαδικασια? Ποσες μερες κανει περιπου η διαδικασια? Ευχαριστω

Όχι δεν σου έρχεται κάποια ειδοποίηση, πας μόνος σου μέσα σε 30 ημέρες με την βεβαίωση για να παραλάβεις την άδεια. Η διαδικασία της μεταβίβασης είναι ολοκληρωμένη, δεν υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γίνει.

21 λεπτά πριν, kikoath είπε

Επισης, θα πρεπει να κανω αμεσα ασφαλεια η να περιμενω μεχρι να εχω τη νεα αδεια κυκλοφοριας στο χερι μου?

Του κάνεις άμεσα κανονική ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 7:15 ΜΜ, nk9 είπε

Απορία:

Η ψηφιακή μεταβίβαση έγινε στις 05/10. Αυθημερόν πληρώθηκε το τέλος αδειας και το τέλος μεταβίβασης κι έτσι το αυτοκίνητο παραδόθηκε στον αγοραστή, ενώ ταυτόχρονα κατέβηκε από το gov η σχετική βεβαίωση.

06/10 και με βάση τις οδηγίες ο αγοραστής το ασφάλισε στο όνομά του.

Στις 10/10 ήρθε mail πως εγκριθηκε η μεταβίβαση, ενώ και η νέα έντυπη άδεια έχει την ίδια ημερομηνία έκδοσης (10/10).

Τελικά από πότε θεωρείται (επίσημα για το ελληνικό κράτος) στην κατοχή του αγοραστή το όχημα; Από 05/10 ή από 10/10;

Κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπερα. Ξεθάβω το θέμα γιατι δεν εχει απαντηθεί ουσιαστικά το παρακατω ερώτημα:

Πότε είναι το καταλληλότερο σημείο κατά την ηλεκτρονική μεταβίβαση να γίνει η πληρωμή/μεταφορά των χρήματων αγοράς του IX έτσι ώστε να είναι εξασφαλισμένοι και ο Αγοραστης και ο Πωλητής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...