Προς το περιεχόμενο

Insomnia Marketplace Support


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Για οποιαδήποτε τεχνική απορία, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την τεχνική υποστήριξη στο www.insomnia.gr/support

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να αναφέρετε εδώ τυχόν ερωτήσεις ή και προβλήματα που αντιμετωπίσετε με το marketplace μας. Στόχος είναι η συνεχής εξέλιξή του για ασφαλέστερες και πιο έξυπνες αγορές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"7.4 Οποιαδήποτε διαφωνία μεταξύ των χρηστών της Υπηρεσίας θα πρέπει να επιλύεται μεταξύ τους, ενώ η Insomnia απαλλάσσεται πλήρως από κάθε ευθύνη. Παρά ταύτα, η Insomnia καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για να προσφέρει στους χρήστες της μια γρήγορη και ικανοποιητική διαδικασία μέσω του τμήματος υποστήριξης και τη δημιουργία ticket προβλήματος μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου."

Άρα ποιος ο λόγος να γίνει κάποιος verified seller ή γενικότερα η χρήση της υπηρεσίας? Με λίγα λόγια, τι προσφέρει σαν υπηρεσία?

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ να γίνω απλά verified για τις 6 αγγελίες και να πουλάω με το παλιό σύστημα?(συνάντηση χέρι-χέρι κτλ)(προφανώς εννοώ χωρίς το fee)

Επεξ/σία από john_shadow
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν εγώ έχω βάλει αγγελία ένα προϊόν 100 ευρώ και το αγοράσει κάποιο άτομο, θα πιστωθουν αν όλα πάνε καλά και δεν ισχυριστεί ο αγοραστής ότι πήρε κακό προϊόν 12 ευρώ λιγότερα; Πέραν του ποσοστού που ειναι τεράστιο, γιατί να τα χρεωθεί ο πωλητής αυτά; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

20 ώρες πριν, insomnia.gr είπε

Επιπλέον η όλη διαδικασία πώλησης του αντικειμένου σου είναι αυτοματοποιημένη αφού ενημερώνεσαι άμεσα για την αγορά του προϊόντος σου και η μόνη σου υποχρέωση είναι να το στείλεις χρησιμοποιώντας το voucher που σου στείλαμε από την εταιρεία courier που συνεργαζόμαστε. Στο voucher περιλαμβάνονται τα στοιχεία αποστολής του αγοραστή οπότε δεν χρειάζεται να ανταλλάξετε προσωπικά μηνύματα ενώ και τα έξοδα αποστολής έχουν καταβληθεί από τον αγοραστή.

1)Κατσε. Αρα και τα εξοδα αποστολης ειναι απο το site? Ή τα εισπρατετε με καποιο τροπο απο τον αγοραστη, πριν δωσετε στον πωλητη το δελτιο αποστολης προς εκτυπωση? Επισης, εγω δεν εχω speedex στην πολη μου (<4κ κατοικοι), μου φερνουν ομως δεμα προφανως. Η υπηρεσια περιλαμβανει παραλαβη απο την πορτα μου?

image.png.576f761f4435980407cd375a83eafdc5.png

2)Μπορει ενας επιβεβαιωμενος πωλητης, να χρησιμοποιησει το παλιο συστημα και αν επιθυμει ο αγοραστης να πληρωσει το +12%, να γινει εκ νεου στο marketplace?

3) Μηπως να μπουν εξαιρεσεις σε καποια προιοντα? Πχ εγω τωρα πουλαω ενα digital key. Αν πει ο αγοραστης οτι ο κωδικος δεν δουλευει, θα γινει η επιστροφη χρηματων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω απορια , απλα σαν περιστασιακος πωλητης , πιστευω οτι το παραπανω συστημα δεν εξυπηρετει το 99% των πωλητων εδω μεσα. 

Περα απο την τρελη προμήθεια ( πουλαω αντικειμενο 1000 ευρω , τα 120 να τα παιρνει το site ουσιαστικα για το τιποτα, ειναι απλα αστειο) , δεν προστατευει σε τιποτα τον πωλητη . Πολυ ευκολα καποιος παραλαμβανει το αντικειμενο και αναφερει οτι δεν δουλευει . Του επιστρεφει το ποσο το insomnia και μετα ουσιαστικα εχει το προιον τζαμπα.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

24 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μέσα στα 9.67% είναι κι αυτά.

Μιας και διαβασα τωρα ολους τους ορους, στο 12.4 λεει αυτο "Η μεταφορά πραγματοποιείται σύμφωνα με τους κανονισμούς του SEPA, ωστόσο ορισμένες τράπεζες ενδέχεται να επιβάλλουν προμήθεια για την υπηρεσία αυτή.". Αρα τελικα τι ισχυει? 

 

39 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

"7.4 Οποιαδήποτε διαφωνία μεταξύ των χρηστών της Υπηρεσίας θα πρέπει να επιλύεται μεταξύ τους, ενώ η Insomnia απαλλάσσεται πλήρως από κάθε ευθύνη. Παρά ταύτα, η Insomnia καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για να προσφέρει στους χρήστες της μια γρήγορη και ικανοποιητική διαδικασία μέσω του τμήματος υποστήριξης και τη δημιουργία ticket προβλήματος μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου."

Άρα ποιος ο λόγος να γίνει κάποιος verified seller ή γενικότερα η χρήση της υπηρεσίας? Με λίγα λόγια, τι προσφέρει σαν υπηρεσία?

Πιστευω οτι εχει γραφτει λαθος ο ορος. Προφανως αν σου εχουν ερθει πετρες, θα μπει στην μεση το Ινσομνια. Βλεπε και 12.4 που λεει για το ticket. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, SabotazNic said:

Μιας και διαβασα τωρα ολους τους ορους, στο 12.4 λεει αυτο "Η μεταφορά πραγματοποιείται σύμφωνα με τους κανονισμούς του SEPA, ωστόσο ορισμένες τράπεζες ενδέχεται να επιβάλλουν προμήθεια για την υπηρεσία αυτή.". Αρα τελικα τι ισχυει? 

 

Λογικά αυτό που γράφει στους όρους. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, john_shadow είπε

Μπορώ να γίνω απλά verified για τις 6 αγγελίες και να πουλάω με το παλιό σύστημα?(συνάντηση χέρι-χέρι κτλ)(προφανώς εννοώ χωρίς το fee)

Οχι, αλλα θα ηταν ενδιαφερον αν ως επιβεβαιωμενος πωλητης να μπορεις να πουλησεις με τον παλιο τροπο μεχρι 2/εβδομαδα. Λογικα ο αγοραστης θα εμπιστευεται πιο ευκολα τον επιβεβαιωμενο. 

  

1 λεπτό πριν, Hal9000 είπε

 

Όντως είναι θέμα με τις συστημικές τράπεζες και για το λόγο αυτό φτιάξαμε τη σελίδα με το "αίτημα πληρωμής". Για παράδειγμα αν έχεις να πληρωθείς 100 ευρώ, μπορείς να σπάσεις το ποσό σε 20ευρα (μπορεί και λίγο παραπάνω) όπου οι συγκεκριμένες τράπεζες δεν σε χρεώνουν για μεταφορά του ποσού στο λογαριασμό σου. 

Αν χρησιμοποιήσετε λογαριασμό από τράπεζες όπως Revolut και N26, δεν υπάρχει καμία επιπλέον χρέωση

Για να το συνεχισω εδω καλυτερα. Ο πωλητης ειναι υποχρεωμενος για εγγραφη στην Mangopay. Ο αγοραστης πως στελνει τα χρηματα? Πως επικοινωνει δλδ το marketplace με την Mangopay? Στο ebay επιλεγεις τροπος πληρωμης στο τελος ως αγοραστης.

Τα εξοδα εμβασματος ποια ειναι για τις συστημικες? Τι ισχυει για καταθεση απο Mangopay που ειναι στο εξωτερικο? Πρεπει να δω, πχ τιμες της Πειραιως για εξοδα καταθεσης απο εξωτερικο? 

Και, γιατι οχι απλα PayPal? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου λέει  οτι  Ζητούμε συγγνώμη όμως το συνεργαζόμενο Τραπεζικό Ίδρυμα Πληρωμών απέρριψε τα έγγραφα που υποβάλατε με την αιτιολογία; Δυστυχώς τα έγγραφα που ανεβάσατε δεν έχουν την αποδεκτή μορφή ή δεν είναι πλήρως ευανάγνωστα.

γιατί το λέει; αφου τα  βάζω ολα σωστα

Επεξ/σία από Cubicolor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, gabriel1981 said:

Κάθε αρχή και δύσκολη . Όμως πιστεύω δεν πρόκειται να ξανά κάνω συναλλαγή εδώ . Μου φαίνονται ανυπέρβλητα τα fees . Κρίμα .

Προσωπικά θα συνεχίσω με τον παλιό τρόπο, μιας και μου φτάνουν και περισσεύουν οι 2 αγγελίες τη βδομάδα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το insomnia παίζει το ρόλο του συντονιστή-μεσάζοντα(με το διόλου ευκαταφρόνητο 12%) θα έπρεπε να έχει και το ρόλο επιβεβαίωτη (κατάσταση του προϊόντος αν πληρεί τα αναγραφόμενα της αγγελίας)πριν την τελική αποστολή του προϊόντος, γιατί ο πωλητής δεν προστατεύεται με κάποιον τρόπο από κακόβουλους αγοραστές.Εστω να τους υποχρεώσει σε unbox βίντεο για την αποφυγή scam. Ίσως με αυτήν την βάση να προστατεύοταν ΚΑΙ ο πωλητής που μένει ξε-κρεμαστος

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...