Προς το περιεχόμενο

Μου εκοψαν κληση για παρανομο παρκαρισμα μεσα στην πιλοτη της πολυκατοικιας μου


Randroyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Randroyl είπε

Δεν ξερω ακομα αν θα τον κυνηγησω, αρχικά απο τα σχολια και απο συζητησεις που εχω κανει με τον πατερα μου που μου εδωσε λιγο backround, ο τυπας αυτος ειναι μηχανικος και συμμετειχε στην κατασκευη του κτιρίου και ισως εχει κανονισει κατι απο τοτε.  Ειχε κανει προσπαθειες και στο παρελθον να κλεισει τον χωρο (εχει βαλει τη μπαρα τα τελευταια δεκα χρονια αλλα ολοι το αγνοουν) αλλα απο παλιους ιδιοκτητες ξεραμε οτι η πυλωτη ειναι κοινοχρηστος χωρος. Αυτος μενει (ή τουλαχιστον εμενε) αθηνα αλλα ειναι ιδιοκτητης διαμερισματος, και η πολυκατοικια οπως παρατηρησατε παραπανω ειναι ρεθυμνο. Προσφατα πεθανε ο πιο παλιος ιδιοκτητης και απο τοτε αυτος ο γερος εχει αρχισει τα περίεργα, και απο οτι μου λεει ο πατερας μου σιγουρα εχει κανει πουστια ο τυπας και ολο αυτο δεν παιζει να ισχυει. Ο πατερας μου υποστηριζει οπως ανεφεραν και παραπανω οτι η τροχαια οτι και να γινει δεν εχει δικαιοδοσία σε ιδιωτικο χωρο, αλλα θα δουμε. Αρχικα θα παρω την δικαστικη αποφαση και θα μιλησω και με αλλα ατομα απο την πολυκατοικία. Σιγουρα θα συζητηθει σε συνέλευση της πολυκατοικιας. 

Χμμμ. 

Να σου πω. Ο τύπος αυτός. Ήταν απλά μηχανικός η ήταν ο εργολάβος / κατασκευαστής που έφτιαξε το κτίριο; 

Κάνε έναν κόπο να το ψάξεις αν μπορείς. Διότι αν είναι από τους κατασκευαστές, υπάρχει ένα νομικό παραθυράκι, ένα δικαίωμα να το πω έτσι, να έχει μερικές από τις διαθέσιμες θέσεις στάθμευσης του οικοπέδου. 

Ακόμα βέβαια και να ανήκετε στην παραπάνω ιδιάζουσα περιπτωση, η τροχαία δεν εμπλέκεται πουθενά. Τα λύνετε όλα με μηνύσεις αγωγές και δικηγόρους. 

Το βασικό βέβαια είναι να πάρεις την απόφαση να την διαβάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 426
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Turbani είπε

Η τροχαία θα δώσει κλήση μόνο στην περίπτωση που το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο σε δημόσιο δρόμο, και μόνο αν στο σημείο αυτό για κάποιο λόγο απαγορεύεται η στάθμευση.

Χαχαχαχααχαχαχαχαχαχααχχα

 

Μου έχουν πάρει πινακίδες και πλήρωσα και πρόστιμο γιατί πάρκαρα έξω από το σπίτι μου (όπως κάνουν όλοι στη γειτονιά), δεν υπάρχει σήμανση ότι απαγορεύεται η στάθμευση, με αιτιολογία ότι έκλεισα πάρκινγκ (δεν έχει ούτε ένας άδεια πάρκινγκ btw).  Έκανα ένσταση την οποία την βλέπει ο ίδιος ο μλκς που έκοψε την κλήση και μου την απέρριψε.

Επεξ/σία από jmirko15
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η  πιλωτες των πολυκατοικιών δεν μπορούν να δωθούν με τίτλους ιδιοκτησίας σε κανέναν ένοικο για χρήση πάρκινγκ και υπάρχουν σχετικές δικαστικές αποφάσεις που έχουν δημιουργήσει δεδικασμένο εδώ και χρόνια. Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα δεις. Προφανώς ο τύπος ως κατασκευαστής έχει δηλώσει την πιλωτη ως ημιτελές διαμερισμα (άρα ιδιωτικός χώρος) και το λαμόγιο το κρατάει συνεχώς ημιτελές για να κάνει χρήση ως πάρκινγκ. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον διοικητή, να ζητήσεις ευγενικά να σου σβήσει την κλήση που βεβαίωσε το όργανο του και να του πεις πως θέλεις να έχεις αντίγραφο της απόφασης που βασίστηκε η κλήση ώστε να μηνύσεις τον ιδιοκτήτη. Μάλιστα θα ζητήσεις ως μάρτυρα στο δικαστήριο και το όργανο που σου βεβαίωσε παράβαση εντός της πηλωτης. 99.9% θα σου την σβήσει και θα σου πει να μην το συνεχίσεις... 

Επεξ/σία από nikangel
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

36 minutes ago, katsapoli said:

σου φαίνονται πολλά τα 100 euro και θα πας να μπλέξεις σε αντιδικίες και σε δικηγόρους που δεν ξέρουν τη  ζητάνε και αυριο μεθαύριο μπορούν να σου πουν γεια σας. τολμηρό

Δεν είναι μόνο τα 100 ευρώ αλλά και το ότι δεν θα μπορεί να το παρκάρει ξανά μέσα μιας και θα τους φωνάζει συνέχεια ο άλλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εντελώς κουφή αυτή η ιστορία.

Αλλα και τα περισσότερα που ήθελα να γράψω έχουν γραφτεί ήδη. 

Πρώτα λαμβάνεις αντίγραφο της απόφασης στα χέρια σου. Την διαβάζεις, αν δεν καταλαβαίνεις την πας σε έναν δικηγόρο, δεν είναι κακή ιδέα να την ανεβάσεις εδώ σβήνοντας οτιδήποτε παραπέμπει σε προσωπικά στοιχεία, δεδομένα, ονόματα διευθύνσεις αριθμούς κτλ. 

Κανενας τροχονόμος της τροχαίας δεν είναι τόσο τρελός να χώσει πρόστιμο σε όχημα εντός ιδιωτικού χώρου, αυτός που θα φάει το πρόστιμο μπορεί να τον κυνηγήσει να τρέχει και να μην φτάνει, εδώ προφανώς υπάρχει η απόφαση η οποία καλύπτει τον τροχονόμο. 

Για το καθεστώς της θέσης σας εκεί δεν ξέρω τι παίζει. Πρέπει να κοιτάξετε και το συμβολαιο σας. Εμείς πχ σε μια πολυκατοικία έχουμε δύο θέσεις που δηλώνονται στο Ε9, αναφέρονται στο συμβόλαιο και είναι αριθμοδοτημενες. Αν παρκάρει άλλος εκεί και δεν φεύγει δεν εμπλέκεται η τροχαία αλλά κάνουμε μήνυση. 

Αυτο που ειπες, και σε περιπτωση που ειναι οντως δικος του χωρος για παρκινγκ, μου φαινετια περιεργο που ανακατεύτηκε η τροχαια ενω το λογικο ειναι να μου γινει μήνυση ή καποιο παραπονο πρωτα. Εμενα κανενας δεν μου ειπε τιποτα και αφηνω το μηχανακι εκει απο οταν το πηρα (κατι μηνες).  Και ειχε και αλλα μηχανάκια εκει, μεχρι προσφατα που απο οτι φαινεται ξεκίνησε ο γερος πιο εντονα (εγινε και το περιστατικο με την αλλη κοπελα που τη γραψανε)  αλλα ολα αυτα εγω δεν τα ηξερα επειδη ελειπα σε διακοπές.

Οποτε αρχικα θελω να δω αν οντως μπορει η τροχαια να με γραψει εκει (θα δω τη δικαστικη αποφαση)  και αν οχι, θα συζητησω με τους αλλους ενοικους αν θελουν να το κυνηγησουμε μαζι παραπανω επειδη και να του ανηκει ο χωρος, πολλα που κανει δεν φαινονται λογικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikangel είπε

Η  πιλωτες των πολυκατοικιών δεν μπορούν να δωθούν με τίτλους ιδιοκτησίας σε κανέναν ένοικο για χρήση πάρκινγκ και υπάρχουν σχετικές δικαστικές αποφάσεις που έχουν δημιουργήσει δεδικασμένο εδώ και χρόνια. Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα δεις. Προφανώς ο τύπος ως κατασκευαστής έχει δηλώσει την πιλωτη ως ημιτελές διαμερισμα (άρα ιδιωτικός χώρος) και το λαμόγιο το κρατάει συνεχώς ημιτελές για να κάνει χρήση ως πάρκινγκ. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον διοικητή, να ζητήσεις ευγενικά να σου σβήσει την κλήση που βεβαίωσε το όργανο του και να του πεις πως θέλεις να έχεις αντίγραφο της απόφασης που βασίστηκε η κλήση ώστε να μηνύσεις τον ιδιοκτήτη. Μάλιστα θα ζητήσεις ως μάρτυρα στο δικαστήριο και το όργανο που σου βεβαίωσε παράβαση εντός της πηλωτης. 99.9% θα σου την σβήσει και θα σου πει να μην το συνεχίσεις... 

Άμα είναι κατασκευαστής υπάρχει το θέμα που είπα πριν και θέλει διερεύνηση αν επιθυμεί να το κυνηγήσει ο άλλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nikangel είπε

Η  πιλωτες των πολυκατοικιών δεν μπορούν να δωθούν με τίτλους ιδιοκτησίας σε κανέναν ένοικο για χρήση πάρκινγκ και υπάρχουν σχετικές δικαστικές αποφάσεις που έχουν δημιουργήσει δεδικασμένο εδώ και χρόνια. Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα δεις. Προφανώς ο τύπος ως κατασκευαστής έχει δηλώσει την πιλωτη ως ημιτελές διαμερισμα (άρα ιδιωτικός χώρος) και το λαμόγιο το κρατάει συνεχώς ημιτελές για να κάνει χρήση ως πάρκινγκ. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον διοικητή, να ζητήσεις ευγενικά να σου σβήσει την κλήση που βεβαίωσε το όργανο του και να του πεις πως θέλεις να έχεις αντίγραφο της απόφασης που βασίστηκε η κλήση ώστε να μηνύσεις τον ιδιοκτήτη. Μάλιστα θα ζητήσεις ως μάρτυρα στο δικαστήριο και το όργανο που σου βεβαίωσε παράβαση εντός της πηλωτης. 99.9% θα σου την σβήσει και θα σου πει να μην το συνεχίσεις... 

οπως τα λεει ο φιλος πηγαινε αυριο στον διοικητη και παιξε μπαλιτσα ... παρε την αποφαση και αμα δεν στην δωσει πες του να την διαβασω εδω και αν μπορεις βγαλε καμια φωτογραφια..  αμα τραβηξει οπλο πες του θα πληρωσω και φυγε 

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikangel είπε

Η  πιλωτες των πολυκατοικιών δεν μπορούν να δωθούν με τίτλους ιδιοκτησίας σε κανέναν ένοικο για χρήση πάρκινγκ και υπάρχουν σχετικές δικαστικές αποφάσεις που έχουν δημιουργήσει δεδικασμένο εδώ και χρόνια. Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα δεις. Προφανώς ο τύπος ως κατασκευαστής έχει δηλώσει την πιλωτη ως ημιτελές διαμερισμα (άρα ιδιωτικός χώρος) και το λαμόγιο το κρατάει συνεχώς ημιτελές για να κάνει χρήση ως πάρκινγκ. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον διοικητή, να ζητήσεις ευγενικά να σου σβήσει την κλήση που βεβαίωσε το όργανο του και να του πεις πως θέλεις να έχεις αντίγραφο της απόφασης που βασίστηκε η κλήση ώστε να μηνύσεις τον ιδιοκτήτη. Μάλιστα θα ζητήσεις ως μάρτυρα στο δικαστήριο και το όργανο που σου βεβαίωσε παράβαση εντός της πηλωτης. 99.9% θα σου την σβήσει και θα σου πει να μην το συνεχίσεις... 

Και εγω να το δεχθω αυτο? Να μην το συνεχισω? Θα ήθελα αν υπαρχει αδικο εκει να κανω κατι παραπανω αν μπορώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Randroyl είπε

Και εγω να το δεχθω αυτο? Να μην το συνεχισω? Θα ήθελα αν υπαρχει αδικο εκει να κανω κατι παραπανω αν μπορώ 

παρε την αποφαση και ακου τι θα σου πει και βλεπουμε.. ρωτα και για τον συγκεκριμενο που εκοψε την κληση τι πως που 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Randroyl είπε

Αυτο που ειπες, και σε περιπτωση που ειναι οντως δικος του χωρος για παρκινγκ, μου φαινετια περιεργο που ανακατεύτηκε η τροχαια ενω το λογικο ειναι να μου γινει μήνυση ή καποιο παραπονο πρωτα. Εμενα κανενας δεν μου ειπε τιποτα και αφηνω το μηχανακι εκει απο οταν το πηρα (κατι μηνες).  Και ειχε και αλλα μηχανάκια εκει, μεχρι προσφατα που απο οτι φαινεται ξεκίνησε ο γερος πιο εντονα (εγινε και το περιστατικο με την αλλη κοπελα που τη γραψανε)  αλλα ολα αυτα εγω δεν τα ηξερα επειδη ελειπα σε διακοπές.

Οποτε αρχικα θελω να δω αν οντως μπορει η τροχαια να με γραψει εκει (θα δω τη δικαστικη αποφαση)  και αν οχι, θα συζητησω με τους αλλους ενοικους αν θελουν να το κυνηγησουμε μαζι παραπανω επειδη και να του ανηκει ο χωρος, πολλα που κανει δεν φαινονται λογικά 

Μπάχαλο τότε..... Οι χώροι στην  πυλωτή είναι πάντα κοινόχρηστοι δεν παίζει να τους οικειοποιηθει κάποιος τον τρέχετε δικαστικά. Τώρα η περίπτωση που ανέφερα εγώ αφορά κανονικές θέσεις στάθμευσης που αναφέρονται στο συμβόλαιο του καθενος εκεί δικαιούται μια με δυο και ο εργολάβος πρακτικά τις καταλαμβανουν άλλοι αφού δεν ασχολείται κανένας εργολάβος να ελέγχει τι γίνεται και αν του έφαγαν τις θέσεις που ανήκουν σε αυτόν όταν ο άλλος έχει χτίσει ένα σωρό κτίρια. 

Σε δικαστήριο που έκαναν κάποιοι εκ των ιδιοκτητών και ο τότε  διαχειριστής αρχές του 2000 για να φάνε by the law τις θέσεις του κατασκευαστή, δεν το κέρδισαν. Τζάμπα δικαστήριο και λεφτά βέβαια. Τώρα εσείς που μιλάμε για πυλωτή είστε διαφορετική περιπτωση με το πιο πιθανό να έχει κάνει κάποια λαμογια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tarantules said:

Επίσης απόσο γνωρίζω , οι δικαστικές αποφάσεις δημιουργούν δεδικασμένο άρα μετά ισχύουν καθολικά για όλους και όχι μονομερώς.Άρα π@π@ριες σου είπαν.

Έχεις συνταγματικό δικαστήριο για να έχεις δεδικασμένο;;Όχι. Μόνο ανώτατο ακυρωτικό δικαστήριο, τον Άρειο πάγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Randroyl είπε

Και εγω να το δεχθω αυτο? Να μην το συνεχισω? Θα ήθελα αν υπαρχει αδικο εκει να κανω κατι παραπανω αν μπορώ 

Παρε πρώτα την απόφαση, διότι τώρα μιλάμε με υποθέσεις. Για το μετά τα αναφέρανε εδώ τι θα κάνεις. Μελέτη απόφασης, διερεύνηση με δικηγόρο κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Randroyl είπε

Και εγω να το δεχθω αυτο? Να μην το συνεχισω? Θα ήθελα αν υπαρχει αδικο εκει να κανω κατι παραπανω αν μπορώ 

....

Επεξ/σία από katsapoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Οι χώροι στην  πυλωτή είναι πάντα κοινόχρηστοι

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, μια χαρά μπορεί να είναι στην αποκλειστική χρήση κάποιου συγκεκριμένου ιδιοκτήτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...