Προς το περιεχόμενο

Μου εκοψαν κληση για παρανομο παρκαρισμα μεσα στην πιλοτη της πολυκατοικιας μου


Randroyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικαστική απόφαση εκδίδεται εις βάρος κάποιου πχ "υπόθεση του γέρου Α εναντίον της κυρίας Β". Ακόμα κ αν υπάρχει αυτή δεν μπορούν με βάση αυτή να σε γράψουν εσένα, ούτε καν την κυρία ξανα, αλλά ο γέρος πρέπει να πηγαίνει κάθε φορά δικαστικά και ναι θα δικαιώνεται αν υπάρχει απόφαση για την κυρία. Όχι για εσένα. Ο  νόμος είναι νόμος και εφόσον απαγορεύει να βεβαιωθεί αυτή η παράβαση από την τροχαία σε ιδιωτικό χώρο είσαι καλυμμένος. 

Αν ο διοικητής απορρίψει την ένσταση σου (παίζει βέβαια ρόλο τι ένσταση έκανες και με ποια διατύπωση),  θα πρέπει να το κάνει με αναφορά σε νόμο και να ζητήσεις γραπτώς την απάντηση. Πρόσεξε γιατί αν η ένσταση... μπάζει, μπορεί να απορριφθεί γ αυτό και συνήθως έτσι γίνεται. 

Με την κλήση, την ένσταση σου και την πιθανή απορριπτικη απάντηση του διοικητή, κάνε μια αναφορά στο τμήμα εσωτερικών υποθέσεων της ΕΛΑΣ για παράβαση καθήκοντος κατά του οργάνου που σε έγραψε ονομαστικά και κατά του διοικητή. Θα πληρώσεις μεν το πρόστιμο αλλά ίσως να γλιτώσεις μελλοντικές επαναλήψεις. 

Βέβαια πολλά χρόνια τώρα φαίνεται δυστυχώς ότι η αστυνομία εκεί στο όμορφο Ρέθυμνο έχει περίεργες ερμηνείες για το νόμο. Σε πολλά ζητήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 426
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, wesker είπε

Γι'αυτό ακριβώς και τα γερόντια τα σιχαίνομαι. Σιχαινομαι οτι δεν μπορούν να συμβαδίσουν με την εποχή τους, σιχαίνομαι οτι λόγω ηλικίας απαιτούν σεβασμό χωρίς να δείχνουν σεβασμό, σιχαινομαι τις παλαιολιθικές τους απόψεις που προσπαθούν να τις επιβάλουν σε πολλές περιπτώσεις...

ΗΣΥΧΑ ΣΚΕΛΕΤΟΡ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, wesker είπε

Γι'αυτό ακριβώς και τα γερόντια τα σιχαίνομαι. Σιχαινομαι οτι δεν μπορούν να συμβαδίσουν με την εποχή τους, σιχαίνομαι οτι λόγω ηλικίας απαιτούν σεβασμό χωρίς να δείχνουν σεβασμό, σιχαινομαι τις παλαιολιθικές τους απόψεις που προσπαθούν να τις επιβάλουν σε πολλές περιπτώσεις...

Αλήθεια, τι άποψη έχεις για άτομα σαν τον ts που παρκάρουν σε χώρους τους οποίους δεν έχουν δικαίωμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα έπρεπε στην πιλοτή να υπήρχε σήμανση για απαγόρευση στάσης/στάθμευσης; Διαφορετικά πως να ξέρει κάποιος που είναι στημένη η παγίδα;

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Αλήθεια, τι άποψη έχεις για άτομα σαν τον ts που παρκάρουν σε χώρους τους οποίους δεν έχουν δικαίωμα?

Από την στιγμή που δεν εμποδίζει είναι τυφλό σημείο, δεν δίνω και τόση σημασία. Οι πόλεις είναι τόσο πηγμένες που πρέπει με κάποιον τρόπο όλοι να εξυπηρετηθούν. Και στην δική μας πολυκατοικία έχουμε τέτοια σημεία σαν του TS στην πυλωτή που βάζουν μηχανάκια για να ειναι κάπως πιο προφυλαγμένα. Από την στιγμή που δεν ενοχλούν it's fine by me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, wesker είπε

Αν δεν ειχα χρόνο θα έβρισκα, αν δεν είχα χρήμα θα δανειζόμουν. Αρκεί και μόνο να δώ το γερόντι να λιώνει, να του κόβεται η μαγκιά μέχρι να πεί ήμαρτον...

Μεγαλη μπουκιά φαε, μεγάλα λόγια μην λες. Το αν θα "λιώσει και θα πει ήμαρτον" δεν είναι σίγουρο, είναι μόνο μια υπόθεση που μπορεί να ισχύσει μπορεί και όχι. Εκτός από το παραπάνω μπορεί να έχεις αλλα αντίποινα μετά που δεν προέβλεψες. Τέλος, σιγά μην βρεθούμε και φεσωμενοι σε τοκογλύφους, φίλους ή συγγενείς, που πίστεψε με σχεδόν κανένας δεν θα σε βοηθήσει πέραν ίσως από τους γονείς σου ή και να χάνουμε τις μέρες μας και την ζωη μας σκεφτομενοι πως θα "φτύσει αίμα" το γεροντι. Προσωπικά αν ήμουν σε τέτοια φάση αντί να δανειζομουν χρήματα και να χρωστάω, ποιο πιθανό είναι να ακολουθούσα τiς κλασσικές ινσομνιακες λύσεις που ανέφερε ο BackFromHell, πιο αποδοτικές και λιγότερο ταλαιπωρες υπό διάφορες  προϋποθέσεις. 

Τα δικαστήρια επίσης αποδίδουν δικαιοσύνη, όχι εκδίκηση, αυτό το λέω μόνο αν νομίζεις ότι θα πραγματοποιηθούν όσα πιστεύεις. Το πιθανότερο μόνο λεφτά σε δικηγόρους να πετάξεις, αν ο άλλος έχει άδικο θα κερδίσεις την χρήση της εν λογω θέσης. Αν προεβη σε κάποια παράνομη ενέργεια που διώκεται ποινικά για να κερδίσει αυτή την δικαστική απόφαση θα έχει κυρώσεις από το δικαστήριο εφόσον αποδειχτούν, πάντως για να βγήκε δικαστική απόφαση αυτες οι προϋποθέσεις θεωρείται πως έχουν ήδη εξεταστεί. Τέλος, μπορείτε ίσως να διεκδικήσετε κάποια αποζημίωση επειδή σας στέρησε την δυνατότητα χρήσης της θέσης.

Να θεωρείς σχεδόν δεδομένο ότι πρώτου αυτός αρχίσει το πρήξιμο προς τα όργανα της τροχαίας και την επίδειξη δικαστικων αποφάσεων, έχει συμβουλευτεί ήδη δικηγόρο και έχει πάρει γνώμη. Εγώ τουλαχιστον αν ήμουν στην δική του θέση θα είχα εξετάσει τα πάντα για να είμαι εντελώς καλυμμένος πριν αρχίσω να σηκώνω μυτη απέναντι σε άλλους ενοίκους της πολυκατοικιας και να κουνάω δικαστικές αποφάσεις σαν τον Παπανδρέου στο ιδρυτικό συνέδριο του κόμματος που είχε σηκώσει επιδεικτικα ένα έγγραφο και αποτυπώθηκε στις γνωστές φωτογραφίες της εποχές. 

Σε ενα πραγμα μπορούμε να συμφωνήσουμε νομίζω, ότι αν έχει κάνει κάτι παράνομο πρέπει να τιμωρηθεί. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, wesker είπε

Από την στιγμή που δεν εμποδίζει είναι τυφλό σημείο, δεν δίνω και τόση σημασία. Οι πόλεις είναι τόσο πηγμένες που πρέπει με κάποιον τρόπο όλοι να εξυπηρετηθούν. Και στην δική μας πολυκατοικία έχουμε τέτοια σημεία σαν του TS στην πυλωτή που βάζουν μηχανάκια για να ειναι κάπως πιο προφυλαγμένα. Από την στιγμή που δεν ενοχλούν it's fine by me.

Ναι ε? Να μου πεις που είναι το πάρκινγκ σου τότε να έρχομαι να βάζω το μηχανάκι μου μια και δεν θα ενοχλεί/εμποδίζει :)

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs23___ είπε

Μεγαλη μπουκιά φαε, μεγάλα λόγια μην λες. Το αν θα "λιώσει και θα πει ήμαρτον" δεν είναι σίγουρο, είναι μόνο μια υπόθεση που μπορεί να ισχύσει μπορεί και όχι. Εκτός από το παραπάνω μπορεί να έχεις αλλα αντίποινα μετά που δεν προέβλεψες. Τέλος, σιγά μην βρεθούμε και φεσωμενοι σε τοκογλύφους, φίλους ή συγγενείς, που πίστεψε με σχεδόν κανένας δεν θα σε βοηθήσει πέραν ίσως από τους γονείς σου ή και να χάνουμε τις μέρες μας και την ζωη μας σκεφτομενοι πως θα "φτύσει αίμα" το γεροντι. Προσωπικά αν ήμουν σε τέτοια φάση αντί να δανειζομουν χρήματα και να χρωστάω, ποιο πιθανό είναι να ακολουθούσα τiς κλασσικές ινσομνιακες λύσεις που ανέφερε ο BackFromHell, πιο αποδοτικές και λιγότερο ταλαιπωρες υπό διάφορες  προϋποθέσεις. 

Τα δικαστήρια επίσης αποδίδουν δικαιοσύνη, όχι εκδίκηση, αυτό το λέω μόνο αν νομίζεις ότι θα πραγματοποιηθούν όσα πιστεύεις. Το πιθανότερο μόνο λεφτά σε δικηγόρους να πετάξεις, αν ο άλλος έχει άδικο θα κερδίσεις την χρήση της εν λογω θέσης. Αν προεβη σε κάποια παράνομη ενέργεια που διώκεται ποινικά για να κερδίσει αυτή την δικαστική απόφαση θα έχει κυρώσεις από το δικαστήριο εφόσον αποδειχτούν, πάντως για να βγήκε δικαστική απόφαση αυτες οι προϋποθέσεις θεωρείται πως έχουν ήδη εξεταστεί. Τέλος, μπορείτε ίσως να διεκδικήσετε κάποια αποζημίωση επειδή σας στέρησε την δυνατότητα χρήσης της θέσης.

Να θεωρείς σχεδόν δεδομένο ότι πρώτου αυτός αρχίσει το πρήξιμο προς τα όργανα της τροχαίας και την επίδειξη δικαστικων αποφάσεων, έχει συμβουλευτεί ήδη δικηγόρο και έχει πάρει γνώμη. Εγώ τουλαχιστον αν ήμουν στην δική του θέση θα είχα εξετάσει τα πάντα για να είμαι εντελώς καλυμμένος πριν αρχίσω να σηκώνω μυτη απέναντι σε άλλους ενοίκους της πολυκατοικιας και να κουνάω δικαστικές αποφάσεις σαν τον Παπανδρέου στο ιδρυτικό συνέδριο του κόμματος που είχε σηκώσει επιδεικτικα ένα έγγραφο και αποτυπώθηκε στις γνωστές φωτογραφίες της εποχές. 

Σε ενα πραγμα μπορούμε να συμφωνήσουμε νομίζω, ότι αν έχει κάνει κάτι παράνομο πρέπει να τιμωρηθεί. 

Σοβαρά; Αν έχω το δίκιο με το μέρος μου 100% θα πω "Άστο να πάει στην ευχή". Όχι φίλε μου καλέ, αν έχω αδικο θα πω σόρρυ είμαι μ@λ@κας, αλλά εαν έχω δίκιο πλέον δεν το αφήνω στο δεν πειράζει-δεν βαριέσαι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, wesker είπε

Γι'αυτό ακριβώς και τα γερόντια τα σιχαίνομαι. Σιχαινομαι οτι δεν μπορούν να συμβαδίσουν με την εποχή τους, σιχαίνομαι οτι λόγω ηλικίας απαιτούν σεβασμό χωρίς να δείχνουν σεβασμό, σιχαινομαι τις παλαιολιθικές τους απόψεις που προσπαθούν να τις επιβάλουν σε πολλές περιπτώσεις...

Και εσύ έτσι όπως είναι τα γερόντια θα γίνεις όταν φτάσεις την ηλικία τους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι ε? Να μου πεις που είναι το πάρκινγκ σου τότε να έρχομαι να βάζω το μηχανάκι μου μια και δεν θα ενοχλεί/εμποδίζει :)

Μιλάμε για ένοικους της πολυκατοικίας, οχι για τον κάθε ξεκάρφωτο, απλά πετιέσαι τώρα για να πεις την εξυπνάδα σου.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wesker είπε

Μιλάμε για ένοικους της πολυκατοικίας, οχι για τον κάθε ξεκάρφωτο, απλά πετιέσαι τώρα για να πεις την εξυπνάδα σου.

Ψιλοάσχετο σε κόβω, εφόσον κάποιος ΔΕΝ έχει δικαίωμα χρήσης σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι της πιλοτής μιας πολυκατοικίας δεν κάνει καμία απολύτως διαφορά αν είναι ένοικος ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wesker είπε

Σοβαρά; Αν έχω το δίκιο με το μέρος μου 100% θα πω "Άστο να πάει στην ευχή". Όχι φίλε μου καλέ, αν έχω αδικο θα πω σόρρυ είμαι μ@λ@κας, αλλά εαν έχω δίκιο πλέον δεν το αφήνω στο δεν πειράζει-δεν βαριέσαι.

Δεν ξέρεις αν έχεις το δίκιο με το μέρος σου η όχι. Μονο υποθέσεις κάνουμε εδώ. Αν δεν είχα φράγκα εγώ δεν θα ασχολιομουν καν με τέτοιες λύσεις, θα προτιμούσα άλλες παράνομες λύσεις εκδίκησης και τιμωρίας. Οι άνθρωποι δεν αλλάζουνε. Όσο και για τα δικαστικά έξοδα που αν χάσει ο άλλος θα πρέπει να στα πληρώσει, ούτε αυτά θα τα πάρεις εύκολα. 

Γενικα σε όλα αυτά με τις μηνύσεις και τις αγωγές πολύ σκέψη και προσοχή τι θα κάνετε, τα λέω γιατί τα πέρασα από κοντά με τον θείο μου με τα δικά του θέματα. Μια φορά εδώ πιάσαμε γείτονα την ώρα που πήγαινε να βάψει την προσοψη του κτιρίου μου χωρίς να μας ρωτήσει, είχαμε μαρτυρες τους ενοικιαστες από κάτω, αυτή μας είπε που έμενε και είδαμε την πολυκατοικία που μπήκε. Σκεφτόμουν να καλέσω το 100 να πάρουν τα στοιχεία της και μετά να κάνω μήνυση στην αστυνομία. Το 100 ήρθε αλλά δεν άνοιγαν τα κουδούνια στον τελευταίο όροφο που μας είπε ότι έμενε και έφυγαν μου λένε αν θέλετε να πάτε στο ΑΤ να κάνετε μήνυση κατά αγνώστου γιατί παίζει Ν; σας είπε ψέμματα για τον όροφο που μένει. 

Πήρα τους δικούς μου να τους πω ότι θα πάω στο ΑΤ για μήνυση και αν θα χρειαστώ δικηγόρο και μου φωνάζουν να κάτσω στα αυγά μου αυτή είναι τρελή και άμα μπλέξω με δικαστηρια θα τρέχω σε όλη μου την ζωή. Τελικά δεν έκανα τίποτα και χωρίς πλάκα, αμφίβολο το τι θα είχα καταφέρει ως προς το οφελος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, Randroyl said:

 

Screenshot_20220824_143013.jpg

Ρε μαν, τώρα που ξαναδιαβάζω την κλήση έφαγα φλασιά, λείπει κάτι πολύ σημαντικό από μέσα: δεν είναι συμπληρωμένη η παράβαση. Στο σημείο (1) το όργανο έπρεπε να συμπληρώσει τι σε έπιασε να κάνεις, αυτός το έχει αφήσει κενό εντελώς. Όσες φορές έχω φάει κλήση, το συγκεκριμένο σημείο ήταν συμπληρωμένο, αν κάνεις ένα googlάρισμα θα βρεις κι άλλα παραδείγματα (π.χ. να υπερβαίνει το όριο ταχύτητας κατά Χ χιλιόμετρα, να παρκάρει σε P40 πινακίδα κοκ).

Αυτός έχει γράψει απλά ότι παραβίασες τον 2094/92, που πρακτικά περιέχει όλο τον ΚΟΚ (άσχετα που έχει αλλάξει το 1999). Δεν έχει γράψει ποιο σημείο ακριβώς παραβίασες, δηλαδή και ένσταση να κάνεις τι ακριβώς θα πεις, αφού η κλήση δεν γράφει παράβαση.

Δεν ξέρω που μπορείς να απευθυνθείς, αλλά πάντως είναι κενή νοήματος μια τέτοια κλήση, έχουν ακυρωθεί κλήσεις για πολύ λιγότερα (ορθογραφικά, λάθος χρώμα, λάθος πινακίδα).

  • Like 3
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...