Προς το περιεχόμενο

Μου εκοψαν κληση για παρανομο παρκαρισμα μεσα στην πιλοτη της πολυκατοικιας μου


Randroyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια πηγα και μου ειοαν να πάω αυριο πρωι να μιλησω με τον διοικητη. Δεν μπορουσαν να μου δωσουν οι υπάλληλοι λεει τη δικαστικη αποφαση, αλλα απο οτι μου ειπε εκει ο ανθρωπος εδινε δικαιοδοσια στη τροχαια να γραψει κληση στο συγκεκριμενο μερος. Παρολαυτα μου ειπαν οι ιδιοι να κυνηγησω νομικα τον ανθρωπο αυτο, αλλα με την αναμιξη και των υπολοιπων που νοικιαζουν ή ειναι ιδιοκτήτες 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 426
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Randroyl είπε

Γεια σας παιδια, οποιος μπορει να με βοηθησει επειδη θα παω στην τροχαια σημερα ή αύριο (24 ή 24/08) για μια κλησβ στο μηχανακι μου. Το ειχα βαλει μεσα στην πιλοτη της πολυκατοικιας που μενω, στο βαθος, σε ενα σημειο που δεν εμποδιζε κανεναν. Υπαρχει πιθανοτητα να εκανε διαδικασιες ενας γερος να εχει χρηση της πιλοτης για να παρκαρει το δικο του οχημα (το λεω επειδη εχει βαλει και μια μπαρα για να την κλείσει), αλλα ειμαι σιγουρος οτι νοικιαζει το χωρο και σε κατο airbnb που εχει. Αρχικα θελω να ρωτησω αν η τροχαια μπορει να μπει στην πιλοτη να με γραψει (δεν μου εκανε κανενας παραπονο πιοπριν και παρκαρω συχνα το μηχανακι μου σε εκεινο το σημειο). Εγω εβγαλα φωτογραφίες το μηχανακι και που ηταν οταν ειδα την κληση, και επισης εβγαλα και ενα αυτοκινητο που ηταν στον ιδιο χωρο αλλα δεν ειχε κληση πανω του.

Η ερψτηση μου ειναι, μπορει η τροχαια να με γραψει σε αυτην την περιπτωση? Η κληση πανω δνε γραφει λεπτομέρειες περα απο το οτι ηταν απο παραπονα. Σε περιπτωση πουδεν μπορουν να με γραψουν, τι πρεπει να τους πω στην τροχαια?  Μου φαινεται αδικο να πληρωσω τη συγκεκριμενη κληση. 

Πρώτα απ' όλα η θέση στάθμευσης δεν είναι ιδιοκτησία είναι χρήση. Οπότε το "εχει βαλει και μια μπαρα για να την κλείσει" είναι παράνομο. 

Τι ακριβώς δικαστική απόφαση είναι αυτή... Είναι δυνατόν; Ρε τι πράγματα γίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Randroyl είπε

Παιδια πηγα και μου ειοαν να πάω αυριο πρωι να μιλησω με τον διοικητη. Δεν μπορουσαν να μου δωσουν οι υπάλληλοι λεει τη δικαστικη αποφαση, αλλα απο οτι μου ειπε εκει ο ανθρωπος εδινε δικαιοδοσια στη τροχαια να γραψει κληση στο συγκεκριμενο μερος. Παρολαυτα μου ειπαν οι ιδιοι να κυνηγησω νομικα τον ανθρωπο αυτο, αλλα με την αναμιξη και των υπολοιπων που νοικιαζουν ή ειναι ιδιοκτήτες 

Για να δούμε.. Το παραμυθι αν υπάρχει.. Μου φαίνεται δυσκολο να ισχύει... Θα περιμενουμε την απόφαση... Και θα πρεπει να την παρεις  την δικαστική απόφαση... Μην σου πουν μα μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Randroyl είπε

Παιδια πηγα στην τροχαια, μου ειπαν κανονικα απαγορευεται να μπουν σε ιδιωτικους χωρους, αλλα ο συγκεκριμενος κυριος με δικαστικη αποφαση εχει καταφερει να γραφει λεει οποιον παρακρει εκει μεσα. Εγω πρωτη φορα το ακουσα αυτο, εξανα την ενσταση αλλα θα δουμε τι θα γίνει. 

Ελλας το μεγαλειο σου!!!

Οπλισου με υπομονη μπας και βγαλεις ακρη φιλε...Κ ενημερωσε μας οταν καταληξεις καπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα σχολιάσω, είναι ότι είδα ότι το συμβάν έγινε στο Ρέθυμνο, εντάξει τι να πεί κανείς, έχει πολλούς τρελούς εδώ η περιοχή(και γω από Ρέθυμνο είμαι) είδατε πριν μέρες τι έγινε με δύο Μυλοποταμίτες που επιτέθηκαν στους τουρίστες, δεν πάμε καλά.

Θα έλεγα να κινηθείς νομικά εναντίον του τρελόγερου, άποψη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, katsapoli είπε

ταλαιπα και μπλεξιμο

εισαι ιδιοκτητης?

Οχι νοικιαζει η οικογενεια μου τα τελευταια 19 χρονια εκει

10 λεπτά πριν, takoulou είπε

Για να δούμε.. Το παραμυθι αν υπάρχει.. Μου φαίνεται δυσκολο να ισχύει... Θα περιμενουμε την απόφαση... Και θα πρεπει να την παρεις  την δικαστική απόφαση... Μην σου πουν μα μου... 

Αν δεν μου τη δινουν τι να τους πω? Σκεφτομαι απο αυτα που λενε τα παιδια εδώ οτι λογικα θα εχει καποιον γνωστο ο αλλος για να τα κανει αυτα και δεν θελω να μου δημιουργησουν κανα μεγαλυτερο πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σου φαίνονται πολλά τα 100 euro και θα πας να μπλέξεις σε αντιδικίες και σε δικηγόρους που δεν ξέρουν τη  ζητάνε και αυριο μεθαύριο μπορούν να σου πουν γεια σας. τολμηρό

Επεξ/σία από katsapoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν υπαρχει κατι ιδιαίτερο εκει που δεν γνωρίζουμε, γιατι απο την φωτο που αναρτήθηκε βλεπω μονο ενα παπακι και τίποτα αλλο.

Πάντως καλο ειναι πριν χρησιμοποιείται χορους που δεν γνωρίζετε να ρωτάτε.

Δεν ξερω αν εισαι ιδιοκτητης, να υποθέσω πως οχι, ρωτά τον ιδιοκτήτη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Randroyl είπε

Παιδια πηγα και μου ειοαν να πάω αυριο πρωι να μιλησω με τον διοικητη. Δεν μπορουσαν να μου δωσουν οι υπάλληλοι λεει τη δικαστικη αποφαση, αλλα απο οτι μου ειπε εκει ο ανθρωπος εδινε δικαιοδοσια στη τροχαια να γραψει κληση στο συγκεκριμενο μερος. Παρολαυτα μου ειπαν οι ιδιοι να κυνηγησω νομικα τον ανθρωπο αυτο, αλλα με την αναμιξη και των υπολοιπων που νοικιαζουν ή ειναι ιδιοκτήτες 

Δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο να αποδειχθεί στο τέλος οτι ο συγκεκριμένος είτε έχει κάποιο βαθμό συγγένειας με τον διοικητή ή του είναι τίποτα κολητός.Αυτό θα φανεί και από το ύφος με το οποίο θα σου μιλήσει αύριο το πρωί.Ή θα προσπαθήσει να τα μπαλώσει βγάζοντας την ουρά του απέξω και λέγοντάς σου οτι ο τύπος είναι γνωστός πχ στη γειτονιά οτι δημιουργεί τέτοια προβλήματα , ή θα πάρει το μέρος του και θα γίνει εριστικός.Εαν διατηρήσει ουδέτερη και τυπική στάση όπως αρμόζει σε διοικητή και σε εξυπηρετήσει σε οτι νόμιμο του ζητηθεί από μέρους σου , τότε ίσως και να είναι δύσκολα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς κουφή αυτή η ιστορία.

Αλλα και τα περισσότερα που ήθελα να γράψω έχουν γραφτεί ήδη. 

Πρώτα λαμβάνεις αντίγραφο της απόφασης στα χέρια σου. Την διαβάζεις, αν δεν καταλαβαίνεις την πας σε έναν δικηγόρο, δεν είναι κακή ιδέα να την ανεβάσεις εδώ σβήνοντας οτιδήποτε παραπέμπει σε προσωπικά στοιχεία, δεδομένα, ονόματα διευθύνσεις αριθμούς κτλ. 

Κανενας τροχονόμος της τροχαίας δεν είναι τόσο τρελός να χώσει πρόστιμο σε όχημα εντός ιδιωτικού χώρου, αυτός που θα φάει το πρόστιμο μπορεί να τον κυνηγήσει να τρέχει και να μην φτάνει, εδώ προφανώς υπάρχει η απόφαση η οποία καλύπτει τον τροχονόμο. 

Για το καθεστώς της θέσης σας εκεί δεν ξέρω τι παίζει. Πρέπει να κοιτάξετε και το συμβολαιο σας. Εμείς πχ σε μια πολυκατοικία έχουμε δύο θέσεις που δηλώνονται στο Ε9, αναφέρονται στο συμβόλαιο και είναι αριθμοδοτημενες. Αν παρκάρει άλλος εκεί και δεν φεύγει δεν εμπλέκεται η τροχαία αλλά κάνουμε μήνυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Malthador είπε

Επιπλέον, δεν μου κάθεται καλά αυτό που λέτε, ότι η Τροχαία δεν μπορεί να βεβαιώσει πρόστιμο σε ιδιωτικό χώρο. Δηλαδή πάω άμα θέλω στο πάρκινγκ του ΙΚΕΑ στο αεροδρόμιο που είναι ιδιωτικό, το τελικιάζω και το πλακώνω στα χειρόφρενα και στα ανάποδα τιμόνια χωρίς να μου πει κανείς κουβέντα; Κάτι δεν κολλάει εδώ.

Βασικά το τι κάθεται καλά σε σένα ή σε μένα δεν έχει καμία αξία, η τροχαία δεν ζητάει τη δική μας άποψη πριν κάνει ή δεν κάνει οτιδήποτε, πράττει με βάση το τι προβλέπει ο κοκ.

Και η τροχαία σε πολλές περιπτώσεις που γνωρίζω έχει δηλώσει πως δεν έχει δικαιοδοσία σε ιδιωτικούς χώρους όπως οι πιλοτές των πολυκατοικιών. Τώρα αν κάποιος πιστεύει πως αυτή η δήλωση είναι λάθος, τότε θα πρέπει να το αποδείξει κάπως.

Όσο για τα πάρκινγκ των s/m ή πολυκαταστημάτων πρακτικά έχουν απεριόριστη πρόσβαση από τον καθένα και μέσα σε αυτά ισχύει κανονικά ο κοκ, κάτι που δεν συμβαίνει σε πιλοτές, μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ακομα αν θα τον κυνηγησω, αρχικά απο τα σχολια και απο συζητησεις που εχω κανει με τον πατερα μου που μου εδωσε λιγο backround, ο τυπας αυτος ειναι μηχανικος και συμμετειχε στην κατασκευη του κτιρίου και ισως εχει κανονισει κατι απο τοτε.  Ειχε κανει προσπαθειες και στο παρελθον να κλεισει τον χωρο (εχει βαλει τη μπαρα τα τελευταια δεκα χρονια αλλα ολοι το αγνοουν) αλλα απο παλιους ιδιοκτητες ξεραμε οτι η πυλωτη ειναι κοινοχρηστος χωρος. Αυτος μενει (ή τουλαχιστον εμενε) αθηνα αλλα ειναι ιδιοκτητης διαμερισματος, και η πολυκατοικια οπως παρατηρησατε παραπανω ειναι ρεθυμνο. Προσφατα πεθανε ο πιο παλιος ιδιοκτητης και απο τοτε αυτος ο γερος εχει αρχισει τα περίεργα, και απο οτι μου λεει ο πατερας μου σιγουρα εχει κανει πουστια ο τυπας και ολο αυτο δεν παιζει να ισχυει. Ο πατερας μου υποστηριζει οπως ανεφεραν και παραπανω οτι η τροχαια οτι και να γινει δεν εχει δικαιοδοσία σε ιδιωτικο χωρο, αλλα θα δουμε. Αρχικα θα παρω την δικαστικη αποφαση και θα μιλησω και με αλλα ατομα απο την πολυκατοικία. Σιγουρα θα συζητηθει σε συνέλευση της πολυκατοικιας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα πιο κουφα που εχουμε δει εδω μεσα χωρις να ειναι τρολιά

δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει δικαστικη αποφαση, μιλαμε θα πρεπει να πας στα καναλια με την αποφαση και να γινει σουσουρω. Δεν παιζει τετοιο πραγμα. 

Θεωρω οτι πονταρουν στην αγνοια σου και σε γλενταει ο τυπος που εβαλε καποιον γνωστο του να σου κόψει κλήση. 

Πηγαινέ τον άιμα! 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Randroyl είπε
31 λεπτά πριν, katsapoli είπε

ταλαιπα και μπλεξιμο

εισαι ιδιοκτητης?

Οχι νοικιαζει η οικογενεια μου τα τελευταια 19 χρονια εκει

Τι ακριβώς νοικιάζει η οικογένεια σου τα 19 τελευταία χρόνια εκεί? Κάποιο διαμέρισμα το οποίο έχει την αποκλειστική χρήση ενός κομματιού της πιλοτής μήπως?

6 λεπτά πριν, Randroyl είπε

αλλα απο παλιους ιδιοκτητες ξεραμε οτι η πυλωτη ειναι κοινοχρηστος χωρος

Το τι δηλώνουν οι "παλιοί" ιδιοκτήτες είναι παντελώς αδιάφορο, σημασία έχει το τι προβλέπει το καταστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...