Προς το περιεχόμενο

Μου εκοψαν κληση για παρανομο παρκαρισμα μεσα στην πιλοτη της πολυκατοικιας μου


Randroyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Χαχαχαχααχαχαχαχαχαχααχχα

 

Μου έχουν πάρει πινακίδες και πλήρωσα και πρόστιμο γιατί πάρκαρα έξω από το σπίτι μου (όπως κάνουν όλοι στη γειτονιά), δεν υπάρχει σήμανση ότι απαγορεύεται η στάθμευση, με αιτιολογία ότι έκλεισα πάρκινγκ (δεν έχει ούτε ένας άδεια πάρκινγκ btw).  Έκανα ένσταση την οποία την βλέπει ο ίδιος ο μλκς που έκοψε την κλήση και μου την απέρριψε.

Πρέπει να χεις πολύ καλούς γείτονες εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 426
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 minutes ago, donatos77 said:

Έχεις συνταγματικό δικαστήριο για να έχεις δεδικασμένο;;Όχι. Μόνο ανώτατο ακυρωτικό δικαστήριο, τον Άρειο πάγο. 

Δεν κατάλαβες τι γράφει. Καλύτερα να μασάμε πάρα να μιλάμε που έλεγε μια παλιά διαφήμιση.

Αν κάνεις δικαστηριο, είτε σε πρώτο βαθμό είτε μέχρι σε ανώτατο βαθμό, οι δικηγόροι ερευνούν και εξετάζουν πάντα αν υπάρχουν παρόμοιες υποθέσεις με τις οποίες έχουν εκδοθεί δικαστικές αποφάσεις σε όλες τις βαθμίδες των δικαστηρίων, εξετάζουν πρώτα τα πιο πρόσφατα και μετά πάνε στα πιο παλιά. Οι δικαστές ενδιαφέρονται για τις αναφορές των δικηγόρων και μελετούν το σκεπτικό των άλλων δικαστών, συνεκτιμουν ολα τα παραπάνω όταν μιλάμε για δύσκολες υποθέσεις και όχι κάτι τρανταχτό. Φυσικά το υψηλότερο κύρος το έχουν οι αποφάσεις του ΣτΕ και του Αρείου Πάγου που λειτουργούν ως "αποφάσεις πιλοτος" για την δικαιοσύνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι τα παιδια στην τροχαία με το που πηγα και ειπα σε ποιο σημειο ηταν καταλαβανε αμεσως ποιο μηχανακι ηταν και μου μιλησαν 3 διαφορετικα ατομα για τον γερο αυτον και πρεπει να τους εχει πρηξει και δημιουργησει προβλημα.  Πιστευω οτι και σε αυτους χαρη θα κανω αν οντως βγαλω ακρη με την αποφαση

30 λεπτά πριν, great είπε

απο τα πιο κουφα που εχουμε δει εδω μεσα χωρις να ειναι τρολιά

δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει δικαστικη αποφαση, μιλαμε θα πρεπει να πας στα καναλια με την αποφαση και να γινει σουσουρω. Δεν παιζει τετοιο πραγμα. 

Θεωρω οτι πονταρουν στην αγνοια σου και σε γλενταει ο τυπος που εβαλε καποιον γνωστο του να σου κόψει κλήση. 

Πηγαινέ τον άιμα! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, μια χαρά μπορεί να είναι στην αποκλειστική χρήση κάποιου συγκεκριμένου ιδιοκτήτη.

Όντως και εμείς σε πολυκατοικία με πυλωτή 4 θέσεων πάρκινγκ, έχουμε αγοράσει τη 1 εκ των 4 θέσεων, μαζί με το διαμέρισμα, με τον ίδιο τρόπο που αγοράσαμε και μια από τις 6 αποθήκες του υπογείου. Συνολικά η πολυκατοικία έχει 8 διαμερίσματα.

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, μια χαρά μπορεί να είναι στην αποκλειστική χρήση κάποιου συγκεκριμένου ιδιοκτήτη.

Και πως γίνεται αυτό; Υπάρχει πρόβλεψη από πριν στο συμβόλαιο; Γίνεται ο άλλος δηλαδή να παρκάρει το ΙΧ του σε ενα σημείο της πυλωτής που του αρέσει και μετά να πάρει την αποκλειστική χρήση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Χμμμ. 

Να σου πω. Ο τύπος αυτός. Ήταν απλά μηχανικός η ήταν ο εργολάβος / κατασκευαστής που έφτιαξε το κτίριο; 

Κάνε έναν κόπο να το ψάξεις αν μπορείς. Διότι αν είναι από τους κατασκευαστές, υπάρχει ένα νομικό παραθυράκι, ένα δικαίωμα να το πω έτσι, να έχει μερικές από τις διαθέσιμες θέσεις στάθμευσης του οικοπέδου. 

Ακόμα βέβαια και να ανήκετε στην παραπάνω ιδιάζουσα περιπτωση, η τροχαία δεν εμπλέκεται πουθενά. Τα λύνετε όλα με μηνύσεις αγωγές και δικηγόρους. 

Το βασικό βέβαια είναι να πάρεις την απόφαση να την διαβάσεις. 

Αυτο ειναι το θεμα, και να ειναι δικο του η τροχαια δεν εμπλέκεται. Απο εκει και περα, αυτος δεν εμπλεκει την αστυνομια επειδη εχει λερωμενη τη φωλια του. Αρχικα ο χωροος εκει δεν εχει δομη για παρκινγκ επειδη ειναι κουφιο απο κατω. Αυτος σιγουρα θα εχει σιγουρα ελμεταλευτει καταστασεις. Αλλα και παλο δεν βλεπω η τροχαια πως αμακατευτηκε και με εγραψε 100 ευρω, και οταν μου ειπαν για δικαστικη αποφαση εμεινα λιγο, αλλα απο οτι λενε εδω τα παιδια καποιο λακο εχει η φαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Randroyl είπε

Το θεμα ειναι οτι τα παιδια στην τροχαία με το που πηγα και ειπα σε ποιο σημειο ηταν καταλαβανε αμεσως ποιο μηχανακι ηταν και μου μιλησαν 3 διαφορετικα ατομα για τον γερο αυτον και πρεπει να τους εχει πρηξει και δημιουργησει προβλημα.  Πιστευω οτι και σε αυτους χαρη θα κανω αν οντως βγαλω ακρη με την αποφαση

 

Δεν θα κάνεις καμιά χάρη. Θα τους ζητήσεις την απόφαση την οποία είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν. Τους ευχαριστείς. Έρχεσαι σπίτι μετά και ξεκινάει το διάβασμα όπως και η αναζήτηση δικηγόρου. Πες μας και εδώ τι παίζει έτσι από περιέργεια πιο πολύ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται θα σας πω εδω οτι νεο εχω κ θα ανεβασω και φωτογραφιες, το μονο θεμα ειναι οτι πρεπει να οαω πρωι και δουλευω, αλλα θα δω πως θα το κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Και πως γίνεται αυτό; Υπάρχει πρόβλεψη από πριν στο συμβόλαιο; Γίνεται ο άλλος δηλαδή να παρκάρει το ΙΧ του σε ενα σημείο της πυλωτής που του αρέσει και μετά να πάρει την αποκλειστική χρήση; 

Μπορεί να γίνει είτε με αναφορά στο καταστατικό της πολυκατοικίας (σε αυτό μπορεί να γράψει ότι θέλει ο κατασκευαστής μια και αυτός γράφει ότι γουστάρει μια και είναι ιδιοκήτης όλης της πολυκατοικίας), είτε με την σύμφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών (εννοείται αυτό είναι εντελώς απίθανο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσείς που λέτε για μήνυσης πειτε μου λιγο υποθετικα ξεκιναει το παιδι την μήνυση,πόσο διαρκεί η όλη διαδικασία,όλο αυτών το χρόνο δεν θα μπορείς να το πάρκενείς εκεί,μέχρι να τελειωσει η δικη παίζει να βαρέthhs το μηχανάκι να το εχεις πουλησει η ακόμα χειρότερο να μην μένεις εκεί και να ασχολησε με μια υπόθεση άσχετη που θα σ έχει φάει χρόνο και κυρίως χρήμα. το καλύτερο σενάριο είναι να σσβήσουν το πρόστιμο άμα θες να είσαι ρεαλιστής

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Πρέπει να χεις πολύ καλούς γείτονες εσύ

Έφυγα πλέον αλλά ναι ήταν η ποιότητα η ίδια. Μέχρι που έκανα καταγγελία για ολονών τα παράνομα πάρκινγκ. Εκεί να δεις γέλιο που έπεσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Όντως και εμείς σε πολυκατοικία με πυλωτή 4 θέσεων πάρκινγκ, έχουμε αγοράσει τη 1 εκ των 4 θέσεων, μαζί με το διαμέρισμα, με τον ίδιο τρόπο που αγοράσαμε και μια από τις 6 αποθήκες του υπογείου. Συνολικά η πολυκατοικία έχει 8 διαμερίσματα.

Για να ακριβολογούμε δεν αγοράσατε θέση στάθμευσης στην πιλοτή, αγοράσατε διαμέρισμα του οποίου είναι παρακολούθημα η θέση στάθμευσης στην πιλοτή. Με λίγα λόγια έχετε αποκλειστικό δικαίωμα χρήσης ενός κομματιού της πιλοτής, και όχι την ιδιοκτησία του.

Η αποθήκη του υπογείου είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία και μπορεί να πωληθεί μόνη της σε οποιονδήποτε.

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Και πως γίνεται αυτό; Υπάρχει πρόβλεψη από πριν στο συμβόλαιο; Γίνεται ο άλλος δηλαδή να παρκάρει το ΙΧ του σε ενα σημείο της πυλωτής που του αρέσει και μετά να πάρει την αποκλειστική χρήση; 

Υπάρχει αναφορά στο συμβόλαιο με οριοθετημένο χώρο (τετραγωνικά/χιλιοστά). Μιλάω πάντα για δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης του χώρου της πιλοτής.

Επεξ/σία από purif
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, katsapoli είπε

εσείς που λέτε για μήνυσης πειτε μου λιγο υποθετικα ξεκιναει το παιδι την μήνυση,πόσο διαρκεί η όλη διαδικασία,όλο αυτών το χρόνο δεν θα μπορείς να το πάρκενείς εκεί,μέχρι να τελειωσει η δικη παίζει να βαρέthhs το μηχανάκι να το εχεις πουλησει η ακόμα χειρότερο να μην μένεις εκεί και να ασχολησε με μια υπόθεση άσχετη που θα σ έχει φάει χρόνο και κυρίως χρήμα. το καλύτερο σενάριο είναι να σσβήσουν το πρόστιμο άμα θες να είσαι ρεαλιστής

Όλα αυτά εννοείται θα τα σκεφτεί ο ίδιος και θα τα εξετάσει με τον δικηγόρο του. Μήνυση η αγωγή η και τα δύο μαζί, αυτές είναι οι λύσεις νομικα δεν υπάρχει κάτι άλλο, τα λεφτά με τις χιλιάδες ευρώ για δικηγόρους και τυχόν απρόβλεπτα που θα προκύψουν όπως αντιμυνησεις από την άλλη πλευρά και πόλεμος νεύρων για να σε κάνουν να υποκύψεις και να αποχωρήσεις. . Σε δικούς μου για άσχετη αλλά σοβαρή υπόθεση για κληρονομικα ζητήματα έγινε ενας τεράστιος δικαστικός αγώνας που έφτασαν μέχρι εφετείο έκαναν 5 χρόνια περίπου, μετά ακολουθουν οι πληρωμές των δικηγόρων με ποσοστό η καθαρογραμμενες αποφάσεις και να πάνε οι κατεργάρηδες στον πάγκο τους να μαζέψουν τα κομμάτια τους. 

Ο ts θα σκεφτεί και θα αποφασίσει τι τον συμφέρει αν τον συμφέρει, πόσο θέλει να το κυνηγήσει, τι θα χάσει τι θα κερδίσει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...