Προς το περιεχόμενο

Σπίτι μου , δανειο για νέα ζευγάρια, συζήτηση


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Έτσι το σκέφτομαι και εγώ αλλά από την άλλη όταν καλύπτεις όλα τα κριτήρια και το μόνο θέμα είναι ότι έκανες την κίνηση κάποιους μήνες πριν γιατί να σε αποκλείσει;
Δηλαδή χάνεις την εύνοια για χρονικούς λόγους...
Ίσως έλεγαν κάτι ότι μπορεί να ισχύει για όσους πήραν δάνειο μέσα στο '22.
Κουβέντα γίνεται, προφανώς οι προϋποθέσεις θα βγουν με φεκ και όλα αυτά θα λυθούν.

Επίσης οι προϋποθέσεις που θα δίνονται αυτά τα δάνεια θα είναι από τις τράπεζες. Δηλαδή όπως όλα τα δάνεια θα ζητούν σταθερή δουλειά, ανάλογο εισόδημα, να μην έχεις αλλά δάνεια κλπ. Τουλάχιστον για το ποσό που δεν επιδοτείται.

Και να τα καλύψει κάποιος αυτά (από ότι είδα και εγώ) δεν είναι εύκολο. Θέλει σταθερή δουλειά με άσπρα. Άρα μειώνει πολύ τον κουβά των υποψηφίων...

Κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες. 

Οι νόμοι δεν έχουν αναδρομική ισχύ στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Έτσι το σκέφτομαι και εγώ αλλά από την άλλη όταν καλύπτεις όλα τα κριτήρια και το μόνο θέμα είναι ότι έκανες την κίνηση κάποιους μήνες πριν γιατί να σε αποκλείσει;
Δηλαδή χάνεις την εύνοια για χρονικούς λόγους...
Ίσως έλεγαν κάτι ότι μπορεί να ισχύει για όσους πήραν δάνειο μέσα στο '22.
Κουβέντα γίνεται, προφανώς οι προϋποθέσεις θα βγουν με φεκ και όλα αυτά θα λυθούν.

Γιατί πολύ απλά αυτό που αναφέρεις δεν είναι δίκαιο για όλο τον υπόλοιπο κόσμο. Εσύ κατάφερες και καλά έκανες και πήρες το δάνειο... 

Εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ να πάρω δάνειο από τράπεζα, οπότε το πρόγραμμα αυτό είναι ευκαιρία για εμένα. Γιατί να το πάρεις εσύ ώστε να καλύψεις το ήδη υπάρχον δάνειο αντί για εμένα που ήδη έκανες την κίνηση και απέκτησες σπίτι και εγώ να μην το αποκτήσω; 

Φιλικά πάντα. 

Επεξ/σία από ThanosR92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα θέλει μέχρι 10Κ εισοδημα το χρόνο. Πραγματικά μου φαίνεται περίεργο κάποιος με 600-700 ευρώ το μήνα να παρει δάνειο 120000€. Δεν είναι τυχαίο που γράφουν ότι αφορά μόνο 10000 νέους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, txcellas είπε

Από ότι κατάλαβα θέλει μέχρι 10Κ εισοδημα το χρόνο. Πραγματικά μου φαίνεται περίεργο κάποιος με 600-700 ευρώ το μήνα να παρει δάνειο 120000€. Δεν είναι τυχαίο που γράφουν ότι αφορά μόνο 10000 νέους..

Θέλει πάνω από 10.000 και μέχρι το όριο του επιδόματος θέρμανσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να ισχύει για αγορές από κάποια χιλιόμετρα και πάνω, από τα κέντρα των πόλεων. Πχ Αθήνα από 40 και πάνω, Θεσσαλονίκη 20 και πάνω κ.ο.κ.

Αλλιώς (λέεεεεω εγώ τώρα, με το μικρό μου το μυαλό) μπορεί να πει κάποιος κακεντρεχής (όχι εγώ, κάποιος άλλος) ότι γίνεται για να κινηθεί η αγορά ακινήτων των τραπεζών, μεγάλων ιδιωτικών εταιρειών, εντός των μεγαλουπόλεων, σκέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πριν απο μια εβδομάδα πήρα προέγκριση για το στεγαστικό που ζήτησα σίγουρα το 1% δεν συγκρίνετε με το 3,9% σταθερό που πήρα εγώ. Είναι γεγονός οτι οι ηλικίες 25 - 40 δεν μπορούν να πάρουν δάνειο πλέον και έτσι οι τράπεζες δεν έχουν νέους πελάτες να αρμέξουν και έτσι φτάσαμε στην "προσφορά" αυτή. Αν λοιπόν κάποιος έχει σκοπό να γίνει πελάτης ναι είναι η καλύτερη στιγμή για να μπορέσει να γλυτώσει ότι μπορεί απο τους νόμιμους τοκογλύφους.

Και όπως αναφέρουν κάποιοι προλαλήσαντες σε ΟΛΑ τα στεγαστικά υπάρχει ιδία συμμετοχή με το δάνειο να καλύπτει μέχρι και το 80% της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου. Παρόλα αυτά ένα ποσό της τάξεως των 10.000€ θα μπορούσε άνετα να καλύπτει την ιδία συμμετοχή σε ένα δάνειο των 50.000€. Αυτά κατα προσέγγιση μιας και δεν είμαι τραπεζικός.

Επίσης μιας και υπόθηκε ότι δεν υπάρχουν φθηνά σπίτια να πω πως και να υπήρχαν δεν αξίζει σε κάποιες περιπτώσεις να ασχοληθείς γιατί θα πάρεις ένα δάνειο για την αγορά αλλά μετά για να το σουλουπώσεις θα χρειαστείς πάλι κάποια χρήματα και σε κάποιες περιπτώσεις αρκετά μάλιστα. Αρα καλύτερα ένα νεότερο σπίτι με μια μικρή επιπλέον δαπάνη παρά ένα οικονομικό παλαιότερο που μπορεί να ζητήσει άλλα τόσο για φτιάξιμο. Προσωπικές απόψεις τα παραπάνω.

Ακόμα και στα ψιλά γράμματα του συμβολαίου του δανείου η τράπεαζα προειδοποιεί τους δανειολήπτες να προσαρμόσουν το δάνειο στην οικονομική τους δυνατότητα και μακροπρόθεσμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Αν κάποιος από τους δύο είναι 39 και κάποιους μήνες τον θεωρούν 40 και βγαίνει εκτός;

αυτα θα τα δειτε οταν βγουν οι ΚΥΑ, προς το παρον μονο το γενικο περιγραμμα ξερουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, m3ltd0wn είπε

Απορία που λογικά κανείς δεν θα ξέρει ακόμα να απαντήσει αλλά την πετάω και εγώ.
 

Μόλις πήραμε δάνειο γιατί αγοράσαμε σπίτι. Δόση όχι μακριά από αυτή που λέει αυτό το πρόγραμμα (~350€). Μην ρωτάτε γιατί δεν περιμέναμε... Υπήρχε κεφάλαιο βρήκαμε σπίτι καλό (165k, 100τμ, παρκιν, στο Παγκράτι) και γενικα το ψάχναμε 4 χρόνια το θέμα.
 

Άραγε μπορούμε να μετατρέψουμε το δάνειο μας σε τέτοιο και να μειώσουμε την δόση γλυτώνοντας επιτόκια; καλύπτουμε όλες τις προϋποθέσεις κατά τα άλλα (εισοδήματα ηλικία παιδιά κλπ). Έχει καταλάβει κανείς; 
 

Από την άλλη δεν μας καλύπτει για την ανακαίνιση γιατί το σπίτι είναι ενεργειακή κλάση Β

Για κοίτα αν μπορείς να πάρεις το νέο δάνειο και με αυτά τα χρήματα να πληρώσεις το παλιό δάνειο 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Macosj είπε

Για κοίτα αν μπορείς να πάρεις το νέο δάνειο και με αυτά τα χρήματα να πληρώσεις το παλιό δάνειο 

Για κοίτα αν μπορείς να πάρεις το νέο δάνειο και με αυτά τα χρήματα να πληρώσεις το παλιό δάνειο 

αυτό είναι μια πιθανότητα εκτός αν υπάρχει προϋπόθεση να μην έχεις ήδη ένα δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m3ltd0wn είπε

αυτό είναι μια πιθανότητα εκτός αν υπάρχει προϋπόθεση να μην έχεις ήδη ένα δάνειο.

Η μόνη προϋπόθεση αυτού του προγράμματος είναι το μέσον. Ας μην κοροιδευόμαστε, πως θα γίνει η επιλογή των ατόμων που θα το πάρουν? Αφορά μόνο 10Κ νέους. Και προφανώς θα κάνουν σχεδόν όλοι αιτήσεις. Δάνειο από την κυβέρνηση, με 1% επιτόκιο, και για πρώτη κατοικία = και πιστόλι να πέσει σιγά μην πάρει το σπίτι η κυβέρνηση= το όνειρο του Έλληνα 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχουμε να δώσουμε το 10% που θέλουν μπροστά και το σπίτι κάνει 100Κ το κράτος σου δίνει τα 90 και τα 10 πρέπει να τα βάλεις εσύ... Αν συμφωνήσεις με τον ιδιοκτήτη να στο ζητήσει το σπίτι ένα 10% πάνω έτσι ώστε να μη δώσεις το 10% γίνεται; ξέρω θα πληρώσεις 2-3 χρόνια έξτρα δάνειο αλλά δε πειράζει από το να νοικιάζω μέχρι να πεθάνω καλύτερα να δώσω αυτά που θέλουν μπροστά σε δόσεις αργότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω μια (κάπως χαζή) ερώτηση γιατί ποτε δε συμμετείχα σε επιδόματα, προγράμματα κλπ: τα εισοδηματικά κριτήρια που αναφέρουν, αφορούν για ελ. επαγγελματίες τα καθαρά έσοδα; Πχ για άγαμο που λένε 16000, φαντάζομαι αφορούν κέρδη και όχι τζίρο σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vins είπε

Παιδιά να κάνω μια (κάπως χαζή) ερώτηση γιατί ποτε δε συμμετείχα σε επιδόματα, προγράμματα κλπ: τα εισοδηματικά κριτήρια που αναφέρουν, αφορούν για ελ. επαγγελματίες τα καθαρά έσοδα; Πχ για άγαμο που λένε 16000, φαντάζομαι αφορούν κέρδη και όχι τζίρο σωστά; 

Από όσο θυμάμαι από την γραφειοκρατία πάντα το φορολογητέο μου ζητούσαν. Αυτό φαίνεται στο εκκαθαριστικό Ε1. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...