Προς το περιεχόμενο

Σπίτι μου , δανειο για νέα ζευγάρια, συζήτηση


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν ξέρουμε τι θα ισχύσει, ας περιμένουμε την εγκύκλιο, πάντως όλο αυτό γίνεται (πέραν των εκλογών) πρωτίστως για το δημογραφικό.

Ώστε να βοηθηθούν κάποιοι νέοι που δε μπορούν να νοικιάσουν με 700€ να πάρουν το δικό τους σπίτι και να κάνουν κανά παιδί.

Όχι για να βγάζουν περισσότερα κάποιοι που έχουν ήδη σπίτι και θέλουν να πάρουν κι άλλο για να το νοικιάζουν.

Οπότε κανονικά θα έπρεπε να μπουν κάποιες δικλίδες.

Ρε παιδιά, διαβάζει κανείς τι γράφω? Είπα ότι το δικό σου σπίτι σε περιορίζει στο θέμα εργασία. Αν σε στείλουν αλλού από την εργασία σου, είπα ότι απλά το νοικιάζεις αυτό το σπίτι και βρίσκεις άλλο (με ενοίκιο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, chaosmaster είπε

Αν τελικά το πάρεις μέχρι πότε θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις; Γιατί προφανώς δε θα βρεις σπίτι την επόμενη μέρα. Επίσης είναι μόνο για αγορά; Όχι για κατασκευή 

Αν δεν κάνω λάθος και κρίνω από αυτά που ισχύουν έως τώρα με τα κλασικά στεγαστικά, για να προχωρήσεις τις διαδικασίες πρέπει να έχεις ήδη βρει το σπίτι, να έχουν γίνει εκτιμήσεις κ.λπ..

Δε νομίζω ότι γίνεται να το πάρεις και να ψάξεις «με την ησυχία σου» να βρεις σπίτι.

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ρε παιδιά, διαβάζει κανείς τι γράφω? Είπα ότι το δικό σου σπίτι σε περιορίζει στο θέμα εργασία. Αν σε στείλουν αλλού από την εργασία σου, είπα ότι απλά το νοικιάζεις αυτό το σπίτι και βρίσκεις άλλο (με ενοίκιο). 

Δεν αναφέρθηκα συγκεριμένα στο δικό σου post, πιο πολύ γενικά μίλησα.

Δεν ξέρω τι θα προβλέπεται σε περιπτώσεις σαν αυτές που αναφέρεις, πάντως εξακολουθώ να πιστεύω αυτά που έγραψα.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν σου δίνουν δάνειο απλά το παίρνεις, πόσο μάλλον δε όταν είναι για πρώτη κατοικία. Όσοι πήραν δάνεια για πρώτη κατοικία πριν την κρίση και δεν μπορούν να το πληρώσουν, μια χαρά προστασία έχουν. Βέβαια, όσο αφορά την αγορά ακινήτων, αυτό μόνο κακό θα κάνει. Θα αυξηθούν και άλλο οι τιμές. Τώρα που ξέρουν ότι υπάρχουν μερικές χιλιάδες περισσότερων ατόμων που διαθέτουν τουλάχιστον 150κ θα δείτε τιμές δυάρι στο Παγκράτι στα 145κ προσφορά

Η Αθήνα θέλει σχέδιο να χτιστεί πέριξ του Υμηττού, να φτάσει μέχρι νέα μάκρη 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δανειο ειναι με κυμαινομενο επιτοκιο (οπως γραφει και παραπανω στην εικονα εξαρταται απο τα επιτοκια της ΕΚΤ η δοση).

Γνωμη μου ειναι ταμαμ για νεους ΔΥ με μεταθεσεις π.χ. σωματα ασφαλειας, που πετανε λεφτα στα νοικια. Γενικα δεν ειναι απαραιτητο να μεινεις μεσα, μπορεις να το νοικιασεις και να μενεις καπου αλλου τσονταροντας τη διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εισοδηματικα κριτηρια ειναι αστεια και οσοι επωφεληθουν κατα 99% θα ειναι με μαυρα εισοδηματα,οπως το επιδομα  ενοικιου που εχει ανωτατο οριο 7κ για ενα ατομο....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα εισοδηματικά κριτήρια, από ότι κατάλαβα υπάρχει ανώτατο όριο? Λέει "έως το όριο που προβλέπεται για την καταβολή του επιδόματος θέρμανσης" Πόσο είναι αυτό το όριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Δεν αναφέρθηκα συγκεριμένα στο δικό σου post, πιο πολύ γενικά μίλησα.

Δεν ξέρω τι θα προβλέπεται σε περιπτώσεις σαν αυτές που αναφέρεις, πάντως εξακολουθώ να πιστεύω αυτά που έγραψα.

Well, εμένα έκανες quote ενώ απαντούσα στο αν αξίζει "ενοίκιο ή δικό σου σπίτι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, phanispal είπε

Αν εννοούν το φετινό που είναι και το λογικό, έως 24.000€ για ζευγάρι συν 3.000€ για κάθε παιδί.

για αγαμο ποσο ειναι?

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Τι γνώμη έχετε για το πρόγραμμα δανειοδότησης σπίτι μου της κυβέρνησης? 

Πιστεύετε αξίζει να πάρει το δανειο μια οικογένεια που ζει στο ενοίκιο?

Ίσως είναι η μόνη ευκαιρία να πάρουμε η γενιά μας ένα σπίτι όπως οι γονείς μας  αλλά....

Από την μία από το να τα δίνεις στο ενοίκιο θα σου μείνει το σπίτι και με τοσο χαμηλό επιτόκιο δεν θα βρεις ξανά αλλά από την άλλη με τα 150.000 Μαξ τα περισσότερα σπίτι είναι η παλιά και σε κακή κατάσταση.

Τι λέτε?

δεν υπάρχει καλύτερη ευκαιρία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορία που λογικά κανείς δεν θα ξέρει ακόμα να απαντήσει αλλά την πετάω και εγώ.
 

Μόλις πήραμε δάνειο γιατί αγοράσαμε σπίτι. Δόση όχι μακριά από αυτή που λέει αυτό το πρόγραμμα (~350€). Μην ρωτάτε γιατί δεν περιμέναμε... Υπήρχε κεφάλαιο βρήκαμε σπίτι καλό (165k, 100τμ, παρκιν, στο Παγκράτι) και γενικα το ψάχναμε 4 χρόνια το θέμα.
 

Άραγε μπορούμε να μετατρέψουμε το δάνειο μας σε τέτοιο και να μειώσουμε την δόση γλυτώνοντας επιτόκια; καλύπτουμε όλες τις προϋποθέσεις κατά τα άλλα (εισοδήματα ηλικία παιδιά κλπ). Έχει καταλάβει κανείς; 
 

Από την άλλη δεν μας καλύπτει για την ανακαίνιση γιατί το σπίτι είναι ενεργειακή κλάση Β

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m3ltd0wn είπε

Απορία που λογικά κανείς δεν θα ξέρει ακόμα να απαντήσει αλλά την πετάω και εγώ.
 

Μόλις πήραμε δάνειο γιατί αγοράσαμε σπίτι. Δόση όχι μακριά από αυτή που λέει αυτό το πρόγραμμα (~350€). Μην ρωτάτε γιατί δεν περιμέναμε... Υπήρχε κεφάλαιο βρήκαμε σπίτι καλό (165k, 100τμ, παρκιν, στο Παγκράτι) και γενικα το ψάχναμε 4 χρόνια το θέμα.
 

Άραγε μπορούμε να μετατρέψουμε το δάνειο μας σε τέτοιο και να μειώσουμε την δόση γλυτώνοντας επιτόκια; καλύπτουμε όλες τις προϋποθέσεις κατά τα άλλα (εισοδήματα ηλικία παιδιά κλπ). Έχει καταλάβει κανείς; 

Νομίζω πως η απάντηση είναι σίγουρα όχι. Εσείς πήρατε δάνειο. 

Εδω μιλάμε ότι θέλουν να βοηθήσουν νέους να πάρουν δάνειο. Όχι να βοηθήσουν τους υπόλοιπους να το ξεχρεώσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThanosR92 είπε

Νομίζω πως η απάντηση είναι σίγουρα όχι. Εσείς πήρατε δάνειο. 

Εδω μιλάμε ότι θέλουν να βοηθήσουν νέους να πάρουν δάνειο. Όχι να βοηθήσουν τους υπόλοιπους να το ξεχρεώσουν. 

Έτσι το σκέφτομαι και εγώ αλλά από την άλλη όταν καλύπτεις όλα τα κριτήρια και το μόνο θέμα είναι ότι έκανες την κίνηση κάποιους μήνες πριν γιατί να σε αποκλείσει;
Δηλαδή χάνεις την εύνοια για χρονικούς λόγους...
Ίσως έλεγαν κάτι ότι μπορεί να ισχύει για όσους πήραν δάνειο μέσα στο '22.
Κουβέντα γίνεται, προφανώς οι προϋποθέσεις θα βγουν με φεκ και όλα αυτά θα λυθούν.

Επίσης οι προϋποθέσεις που θα δίνονται αυτά τα δάνεια θα είναι από τις τράπεζες. Δηλαδή όπως όλα τα δάνεια θα ζητούν σταθερή δουλειά, ανάλογο εισόδημα, να μην έχεις αλλά δάνεια κλπ. Τουλάχιστον για το ποσό που δεν επιδοτείται.

Και να τα καλύψει κάποιος αυτά (από ότι είδα και εγώ) δεν είναι εύκολο. Θέλει σταθερή δουλειά με άσπρα. Άρα μειώνει πολύ τον κουβά των υποψηφίων...

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...