Προς το περιεχόμενο

Σπίτι μου , δανειο για νέα ζευγάρια, συζήτηση


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ερώτηση γιατί δεν το έχω βρει κάπου! Εάν είσαι έγγαμος αλλά θέλεις μονο εσύ από τους 2 να πάρεις δάνειο για μια αγορά . τι ισχύει? ποια όρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Παιδιά ερώτηση γιατί δεν το έχω βρει κάπου! Εάν είσαι έγγαμος αλλά θέλεις μονο εσύ από τους 2 να πάρεις δάνειο για μια αγορά . τι ισχύει? ποια όρια?

Λογικα θα πρεπει να παρεις διαζυγιο. Αλλιως η μιση ελλαδα θα επαιρνε δανειο στο ονομα του/της συζηγου με τα λιγοτερα (η μηδενικα) εισοδηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

Λογικα θα πρεπει να παρεις διαζυγιο. Αλλιως η μιση ελλαδα θα επαιρνε δανειο στο ονομα του/της συζηγου με τα λιγοτερα (η μηδενικα) εισοδηματα

μα δεν θέλω να πάρω στο όνομα της, εγώ θέλω να πάρω στο όνομά μου απλώς είμαι παντρεμένος.  Απλώς ρωτάω εάν υπάρχει κάπου αναφορά εάν μπορεί έγγαμος να πάρει μόνος του δάνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, C(r)y είπε

μα δεν θέλω να πάρω στο όνομα της, εγώ θέλω να πάρω στο όνομά μου απλώς είμαι παντρεμένος.  Απλώς ρωτάω εάν υπάρχει κάπου αναφορά εάν μπορεί έγγαμος να πάρει μόνος του δάνειο

και σου εξηγησα, οτι αν υπηρχε τετοια προβλεψη θα ηταν παραθυρο για να καταστουν δικαιουχοι οσοι δεν ειναι.

τελος παντων, οπως προειπα, τετοιες λεπτομερειες θα τις μαθετε οταν βγουν οι σχετικες ΚΥΑ και ξεκινησει το προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Macosj είπε

Η μόνη προϋπόθεση αυτού του προγράμματος είναι το μέσον. Ας μην κοροιδευόμαστε, πως θα γίνει η επιλογή των ατόμων που θα το πάρουν? Αφορά μόνο 10Κ νέους. Και προφανώς θα κάνουν σχεδόν όλοι αιτήσεις. Δάνειο από την κυβέρνηση, με 1% επιτόκιο, και για πρώτη κατοικία = και πιστόλι να πέσει σιγά μην πάρει το σπίτι η κυβέρνηση= το όνειρο του Έλληνα 

Για το μέσο είναι πιθανό.

Για το ότι δε θα πληρώνεις και δε θα στο πάρει, απίθανο. Έχει αλλάξει η πολιτική του κράτους για κάθε είδος χρέους, και γίνεται συνεχώς και χειρότερη. Αν δε, έχει και εγγυήσεις το δάνειο, ακόμα χειρότερα. Είναι διαφορετικό πράγμα να έχει οικονομικό θέμα όλη η χώρα, όπως έγινε αυτή τη δεκαετια και άλλο να έχεις μόνο εσύ. Μόλις συνηλθε λίγο η κατασταση, τα έδωσαν στα funds και πληστειριαζουν σπίτια καθε μέρα σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Macosj είπε

Από όσο θυμάμαι από την γραφειοκρατία πάντα το φορολογητέο μου ζητούσαν. Αυτό φαίνεται στο εκκαθαριστικό Ε1. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι 

Ευχαριστώ! Η λογική αυτό λέει, αλλά πολλά δεν είναι τόσο λογικά στις μέρες μας 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, greengr21 είπε

Τα εισοδηματικα κριτηρια ειναι αστεια και οσοι επωφεληθουν κατα 99% θα ειναι με μαυρα εισοδηματα,οπως το επιδομα  ενοικιου που εχει ανωτατο οριο 7κ για ενα ατομο....

Όλα τα επιδόματα σιγά σιγά θα αρχίσουν να πληρώνονται με προπληρωμένη κάρτα αν δεν έχουν αρχίσει ήδη, υπάρχει και όριο στα μετρητα που θα μπορείς να σηκώσεις. Οπότε τέτοιες τανζανιες θα εκλείψουν. Μόνο μέσω της δουλειάς ότι λεφτά βρεις να δώσεις.. 

14 ώρες πριν, Macosj είπε

Όταν σου δίνουν δάνειο απλά το παίρνεις, πόσο μάλλον δε όταν είναι για πρώτη κατοικία. Όσοι πήραν δάνεια για πρώτη κατοικία πριν την κρίση και δεν μπορούν να το πληρώσουν, μια χαρά προστασία έχουν. Βέβαια, όσο αφορά την αγορά ακινήτων, αυτό μόνο κακό θα κάνει. Θα αυξηθούν και άλλο οι τιμές. Τώρα που ξέρουν ότι υπάρχουν μερικές χιλιάδες περισσότερων ατόμων που διαθέτουν τουλάχιστον 150κ θα δείτε τιμές δυάρι στο Παγκράτι στα 145κ προσφορά

Η Αθήνα θέλει σχέδιο να χτιστεί πέριξ του Υμηττού, να φτάσει μέχρι νέα μάκρη 

Στην Αθήνα πρέπει να απαγορευτεί κάθε νέα ανέγερση κτιρίου σε μόνιμη βάση. Μόνο αναβάθμιση σε ότι υπάρχει, και ότι δεν δύναται να αναβαθμιστεί λόγω κόστους η ενδιαφέροντος αγοράς και επένδυσης αναβάθμισης από άλλον τότε να γκρεμίζεται. Πρώτα αξιοποίηση σε ότι κενό και παλιό υπάρχει και μετά κοιτάμε ανεγερσεις και τρίχες κατσαρές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Στην Αθήνα πρέπει να απαγορευτεί κάθε νέα ανέγερση κτιρίου σε μόνιμη βάση. Μόνο αναβάθμιση σε ότι υπάρχει, και ότι δεν δύναται να αναβαθμιστεί λόγω κόστους η ενδιαφέροντος αγοράς και επένδυσης αναβάθμισης από άλλον τότε να γκρεμίζεται. Πρώτα αξιοποίηση σε ότι κενό και παλιό υπάρχει και μετά κοιτάμε ανεγερσεις και τρίχες κατσαρές. 

Εγώ πιστεύω το αντίθετο. Η Αθήνα πρέπει να ανοιχτεί. Αυτή η τσιμεντουπολη γύρω από την Ακρόπολη είναι άλλων εποχών. Η καινούρια Αθήνα έπρεπε να έχει ως κέντρο τον Υμηττό, και να εκτείνεται από την Εκάλη έως το Σούνιο, με πάρκα, δρόμους 8 μέτρα και πεζοδρόμιο 4 μέτρα. Να χτιστεί μια πόλη σύγχρονη και να μπορεί να ζήσει ο κόσμος. Τι να αναβαθμιστεί στην υπάρχουσα πόλη? Ο ένας είναι πάνω στον άλλον, όλο τσιμέντο, τα πεζοδρόμια είναι άθλια, κατηφόρες και ανηφόρες παντού. Η σημερινή Αθήνα εινια μια απάνθρωπη πόλη. Με διαφορά η χειρότερη πρωτεύουσα της Ευρώπης. Οπότε ισοπέδωση ολα, χτίσιμο ανοιχτής και με πράσινο πόλης προς όσες κατευθύνσεις έχουν μείνει 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια άλλη ερώτηση σε περίπτωση που γνωρίζετε, εάν έχει αναφερθεί , πως θα εξασφαλισθεί οτι π.χ. εγώ δεν θέλω να αγοράσω σπίτι σε νησί για τις διακοπες μου και να το νοικιαζω με φθηνο δάνειο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Αθηνα δε σωζεται ... δεν υπηρξε ποτε οραμα για την πολη. Πολυκατοικιες σε προαστια, κανενας σχεδιασμος πουθενα για προαστια με αραιη δομηση, κεντρο με πυκνοτερη κοκ. Πετα πολυκατοικιες παντου και ασε να φτιαχτει μια απο τις ασχημοτερες πολεις του πλανητη και ασε  τη μιση Ελλαδα να προσπαθει να στοιβαχτει σε μια πολη.

Θελει κινητρα να φυγει κοσμος, που σημαινει δουλειες εκτος Αθηνας, αναπτυξη αλλων πολεων (γιατι αν ο αλλος παει στην χ πολη και εχει μονο δουλεια και τιποτα αλλο θα βαρεσει ενεσεις), θελει γκρεμισμα γερο και αλλαγες συντελεστων δομησης, θελει μεγαλυτερους δρομους και μεγαλυτερα πεζοδρομια, αντι να κλεβουν δρομο για να κανουν πεζοδρομιο, και πεζοδρομιο για να κανουν δρομο (υπαρχουν ΠΟΛΛΑ πεζοδρομια που εχουν πλατος 1 πλακα , 50 εκατοστα). Αυτα ουτε σε 500 χρονια. Εδω εχουμε ψηφιακη εποχη και φοβουνται να πανε μια δημοσια υπηρεσια που λειτουργει ψηφιακα εκτος Αθηνας

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, C(r)y είπε

Και μια άλλη ερώτηση σε περίπτωση που γνωρίζετε, εάν έχει αναφερθεί , πως θα εξασφαλισθεί οτι π.χ. εγώ δεν θέλω να αγοράσω σπίτι σε νησί για τις διακοπες μου και να το νοικιαζω με φθηνο δάνειο 

Οταν βγαζεις δανειο στεγαστικο αναφερει που ειναι το σπιτι κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

Οταν βγαζεις δανειο στεγαστικο αναφερει που ειναι το σπιτι κτλπ

ναι αλλά δεν είπαν τιποτα για τη διεύθυνση εργασίας του δανειοληπτη κτλ. τελος παντως καταλβαίνω οτι αυτά θα τα δούμε σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Και μια άλλη ερώτηση σε περίπτωση που γνωρίζετε, εάν έχει αναφερθεί , πως θα εξασφαλισθεί οτι π.χ. εγώ δεν θέλω να αγοράσω σπίτι σε νησί για τις διακοπες μου και να το νοικιαζω με φθηνο δάνειο 

νομιζω πρεπει να φαινεται οτι ειναι για πρωτη κατοικια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

νομιζω πρεπει να φαινεται οτι ειναι για πρωτη κατοικια

αν δεν κανω λαθος δεν θα ειναι μεσα ολη η ελλαδα. θα βγαλουν χαρτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελάτε να μαζευτούμε όλοι όσοι τολμάμε να βγάζουμε και να δηλώνουμε >= 1000,00 το μήνα καθαρά για να επιδοτήσουμε τους γνωστούς αναξιοπαθούντες να βρουν στέγη. Ο ηλεκτρολόγος, ο υδραυλικός, ο ψυκτικός, ο σερβιτόρος, ο λογιστής, ο δικηγόρος και οι λοιπές συμμαχικές δυνάμεις οι οποίοι δηλώνουν ετησίως κάτω από 10.000. Και από κοντά η γυναίκα τους η νυχού, η κομμώτρια, η λαντζιέρα, η pr οι οποίες κολλάνε 2 ένσημα την εβδομάδα. Και μόλις τους βρούμε το σπίτι, πρέπει να τους το φτιάξουμε, έτσι χρέπι θα το πάρουν; Πάρε μια επιδότηση για εξοικονομώ. Ακόμη και τα μονωμένα σπίτια όμως χρειάζονται τη θέρμανση τους.Πάρε και ένα επίδομα θέρμανσης, προσφορά του καταστήματος. Επειδή το αφεντικό τρελάθηκε, στις 3 επιδοτήσεις δώρο ακόμη μία. Κοινωνικό τιμολόγιο για να γίνει το σπίτι σας πιο φωτεινό.

Βγάζετε δύο άτομα 12.000,00 και δεν μπορείτε να συντηρήσετε το σπίτι για το οποίο επιδοτηθήκατε; Ουδέν πρόβλημα. Αφήστε απλήρωτο τον ΕΝΦΙΑ καμιά 10 χρόνια και πληρώστε με 120 δόσεις με 1η δόση όταν γίνει κυβέρνηση το ΚΚΕ. Εννοείται οι προσαυξήσεις δώρο.  Δεν μπορείτε να πληρώσετε το επιδοτούμενο ρεύμα σας; Ουδέν πρόβλημα αγαπητοί, είμαστε δίπλα σας και σε αυτό. Μητρώο ευάλωτων πελατών. Έχετε μόνο 40 ένσημα το χρόνο και δεν έχετε ασφαλιστική ικανότητα; Λεπτομέρειες. Έχετε πρόσβαση σε νοσοκομεία και φάρμακα σαν να κολλάτε 300. Και όταν φτάσατε στη σύνταξη και πληρώνετε ακόμη τα 285,00 του δανείου και δεν φτάνει η σύνταξη των 500,00 που πήρατε  επειδή σε όλη σας τη ζωή δηλώνατε το λιγότερο δυνατό, δεν θέλει άγχος. 13η σύνταξη, δώρο Χριστουγέννων, δωρεάν διακοπές και απεριόριστα φάρμακα.

Υ.Γ. Ζητείται νέα έως 37 ετών με δηλωθέν εισόδημα 2.000,00 και κάτω για να πάρει τη θέση της γυναίκας μου, να πάρουμε το σπίτι με την επιδότηση και ότι ήθελε προκύψει. Η θέση είναι πλήρους απασχόλησης (χωρίς ένσημα) με προοπτικές μονιμοποίησης.  

Επεξ/σία από koulkos
  • Like 13
  • Thanks 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...