Προς το περιεχόμενο

Σπίτι μου , δανειο για νέα ζευγάρια, συζήτηση


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαδικασία άραγε πως θα γίνεται

Θα γίνει η αίτηση θα γίνει αποδεκτή αν γίνει και μετά θα ψάχνεις να βρεις τι σπίτι θα βρεις?

Γιατί σε τόσο μικρό κεφάλαιο οι ευκαιρίες θα είναι λίγες, αν είναι να βρεις το σπίτι και μετά να κάνεις την αίτηση ποιός σου εγγυάται ότι δεν θα αργήσει να εγκριθεί και να το χάσεις η να μην σε περιμένει ο πωλητής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, koulkos είπε

Ελάτε να μαζευτούμε όλοι όσοι τολμάμε να βγάζουμε και να δηλώνουμε >= 1000,00 το μήνα καθαρά για να επιδοτήσουμε τους γνωστούς αναξιοπαθούντες να βρουν στέγη. Ο ηλεκτρολόγος, ο υδραυλικός, ο ψυκτικός, ο σερβιτόρος, ο λογιστής, ο δικηγόρος και οι λοιπές συμμαχικές δυνάμεις οι οποίοι δηλώνουν ετησίως κάτω από 10.000. Και από κοντά η γυναίκα τους η νυχού, η κομμώτρια, η λαντζιέρα, η pr οι οποίες κολλάνε 2 ένσημα την εβδομάδα. Και μόλις τους βρούμε το σπίτι, πρέπει να τους το φτιάξουμε, έτσι χρέπι θα το πάρουν; Πάρε μια επιδότηση για εξοικονομώ. Ακόμη και τα μονωμένα σπίτια όμως χρειάζονται τη θέρμανση τους.Πάρε και ένα επίδομα θέρμανσης, προσφορά του καταστήματος. Επειδή το αφεντικό τρελάθηκε, στις 3 επιδοτήσεις δώρο ακόμη μία. Κοινωνικό τιμολόγιο για να γίνει το σπίτι σας πιο φωτεινό.

Βγάζετε δύο άτομα 12.000,00 και δεν μπορείτε να συντηρήσετε το σπίτι για το οποίο επιδοτηθήκατε; Ουδέν πρόβλημα. Αφήστε απλήρωτο τον ΕΝΦΙΑ καμιά 10 χρόνια και πληρώστε με 120 δόσεις με 1η δόση όταν γίνει κυβέρνηση το ΚΚΕ. Εννοείται οι προσαυξήσεις δώρο.  Δεν μπορείτε να πληρώσετε το επιδοτούμενο ρεύμα σας; Ουδέν πρόβλημα αγαπητοί, είμαστε δίπλα σας και σε αυτό. Μητρώο ευάλωτων πελατών. Έχετε μόνο 40 ένσημα το χρόνο και δεν έχετε ασφαλιστική ικανότητα; Λεπτομέρειες. Έχετε πρόσβαση σε νοσοκομεία και φάρμακα σαν να κολλάτε 300. Και όταν φτάσατε στη σύνταξη και πληρώνετε ακόμη τα 285,00 του δανείου και δεν φτάνει η σύνταξη των 500,00 που πήρατε  επειδή σε όλη σας τη ζωή δηλώνατε το λιγότερο δυνατό, δεν θέλει άγχος. 13η σύνταξη, δώρο Χριστουγέννων, δωρεάν διακοπές και απεριόριστα φάρμακα.

Υ.Γ. Ζητείται νέα έως 37 ετών με δηλωθέν εισόδημα 2.000,00 και κάτω για να πάρει τη θέση της γυναίκας μου, να πάρουμε το σπίτι με την επιδότηση και ότι ήθελε προκύψει. Η θέση είναι πλήρους απασχόλησης (χωρίς ένσημα) με προοπτικές μονιμοποίησης.  

Περιέγραψες όλη την Ελλάδα. Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα ο μόνος που την πληρώνει είναι ο μισθωτός. Ολοι οι υπόλοιποι δηλώνουν ένα μικρό ποσοστό. Στην Ελλάδα αν δήλωναν όλοι πόσα βγάζουν και πλήρωναν τον φόρο που τους αντιστοιχουσε δεν θα υπήρχε καμία οικονομική κρίση και κανένα πρόβλημα χρέους. Τα έχουμε ξανά πει, στην Ελλάδα υπάρχει πολύ μαύρο χρήμα. Εγώ συνέχεια διακοπαρες, καινούρια αυτοκίνητα βλέπω μόνο από Έλληνες, και μετά βλέπω κατά κεφαλής 15Κ τον χρόνο, αυτό δεν γίνεται. Αντε να καταργήσουν το υλικό χρήμα και να ελέγχονται όλα ηλεκτρονικά, τότε να δω τι θα σκεφτούν οι ελληναραδες. Είμαι σίγουρος ότι κάτι θα βρουν, κάτι έχω ακούσει για pos Μάλτας και τέτοια 

 

 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα.  Διαβαζοντας τα νεοτερα από το πρόγραμμα πρόσεξα το παρακάτω Οι δανειολήπτες θα πρέπει επίσης να μην διαθέτουν άλλη ιδιόκτητη κατοικία που καλύπτει τις στεγαστικές τους ανάγκες.

Τι ακριβώς σημαινει κατοικία που να μην καλύπτει τις στεγαστικες τους ανάγκες ? Γνωρίζει κάποιος ? Πχ ένα  σπίτι κληρονομιά 100τ.μ. ακατοίκητο για πάνω από 60 χρόνια που φυσικά δεν ειναι κατοικισημο σημερα μπορεί να θεωρηθεί ότι καλύπτει τις στεγαστικες ανάγκες της οικογένειας και να αποκλείστουμε από το πρόγραμμα ?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, sonikx89 είπε

Καλησπερα.  Διαβαζοντας τα νεοτερα από το πρόγραμμα πρόσεξα το παρακάτω Οι δανειολήπτες θα πρέπει επίσης να μην διαθέτουν άλλη ιδιόκτητη κατοικία που καλύπτει τις στεγαστικές τους ανάγκες.

Τι ακριβώς σημαινει κατοικία που να μην καλύπτει τις στεγαστικες τους ανάγκες ? Γνωρίζει κάποιος ? Πχ ένα  σπίτι κληρονομιά 100τ.μ. ακατοίκητο για πάνω από 60 χρόνια που φυσικά δεν ειναι κατοικισημο σημερα μπορεί να θεωρηθεί ότι καλύπτει τις στεγαστικες ανάγκες της οικογένειας και να αποκλείστουμε από το πρόγραμμα ?

Ευχαριστω

Δεν γνωρίζω τη σωστή απάντηση, αλλά το μυαλό μου πάει στα κριτήρια απαλλαγής φόρου για την αγορά της πρώτης κατοικίας https://www.gov.gr/el/sdg/residence/purchasing-and-selling-of-immovable-property/real-estate-transfer-tax/requirements-and-documents-for-exemption-of-primary-residence. Ίσως να είναι τα ίδια κριτήρια.

Επεξ/σία από software
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikx89 είπε

Καλησπερα.  Διαβαζοντας τα νεοτερα από το πρόγραμμα πρόσεξα το παρακάτω Οι δανειολήπτες θα πρέπει επίσης να μην διαθέτουν άλλη ιδιόκτητη κατοικία που καλύπτει τις στεγαστικές τους ανάγκες.

Τι ακριβώς σημαινει κατοικία που να μην καλύπτει τις στεγαστικες τους ανάγκες ? Γνωρίζει κάποιος ? Πχ ένα  σπίτι κληρονομιά 100τ.μ. ακατοίκητο για πάνω από 60 χρόνια που φυσικά δεν ειναι κατοικισημο σημερα μπορεί να θεωρηθεί ότι καλύπτει τις στεγαστικες ανάγκες της οικογένειας και να αποκλείστουμε από το πρόγραμμα ?

Ευχαριστω

Θα αποκλειστεις.

Οταν λεει δεν καλυπτει τις στεγαστικες αναγκες,ειναι να εχεις ενα μικρο σπιτι, πχ γκαρσονιερα.Το ακατοικητο δεν λεει κατι.Με επισκευη διορθωνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα κάποιος στην φορολογική του 21 είχε εκκαθαριστικό 9000 και πήρε προαγωγή και βγάζει πάνω από 10000 αλλά δεν έχει αποτυπωθεί ακόμη στο εκκαθαριστικό , μένει απ έξω ή πιστεύετε με βεβαίωση από εργοδότη να αλλάζει το πράγμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για ένα ζευγάρι πόσο είναι το εισοδηματικό κριτήριο;

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λένε "όσο του επιδόματος θέρμανσης." Αριθμό δεν έχουμε;

Επίσης το κριτήριο αναφέρεται σε καθαρό έσοδο η μεικτα που δείχνει το Ε1; 

Προ φόρων; Η μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 30/10/2022 στις 3:00 ΠΜ, NobodyRankXV είπε

Άμα κάποιος στην φορολογική του 21 είχε εκκαθαριστικό 9000 και πήρε προαγωγή και βγάζει πάνω από 10000 αλλά δεν έχει αποτυπωθεί ακόμη στο εκκαθαριστικό , μένει απ έξω ή πιστεύετε με βεβαίωση από εργοδότη να αλλάζει το πράγμα ;

Και εγώ αυτό θέλω να ξέρω γιατί πέρσι είχα χαμηλό εισόδημα και τώρα που αποφοίτησα και δουλεύω μπορώ να πληρώνω το δάνειο αλλά δεν φαίνεται σε κάποια φορολογική δήλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάπου συγκεντρωμένα οι όροι που ζητάνε οι τράπεζες για στεγαστικό δάνειο πρώτης κατοικίας;
πχ πόσο ποσοστό χρειάζονται να καλυφθεί από το δανειολήπτη, τι τόκο ζητάνε κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , στην αίτηση για το πρόγραμμα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη νέα φορολογική δήλωση που θα υποβάλλουμε φέτος ? Η μόνο με την περσινή δήλωση μπορούμε να κάνουμε αίτηση . Διότι μόνο τη φετινή φορολογική δήλωση μπορούμε να πιάσουμε το ανώτατο όριο εισοδήματος των 24.000 για ζευγάρι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα, διαβασα οτι η πλατφορμα ανοιγει δευτερα.

ξερει κανεις τι παιζει;

σπιτια τελικα επιλεγουμε εμεις; παμε, βρισκουμε κ μετα παμε τραπεζα;

τν αιτηση τν κανουμε εμεις ή η τραπεζα;

γινεται αιτηση και μετα λεει αν σε δεχτηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν ξέρει, και τη Δευτέρα δε θα ξέρουν ούτε οι τράπεζες, απλά θα γεμίσουν κόσμο και γενικά θα ζήσουμε όμορφες στιγμές.

Το σπίτι λογικά εσύ θα το βρεις και μετά θα αιτηθείς συγκεκριμένο ποσό το οποίο η τράπεζα θα εγκρίνει ή όχι αφού εξετάσει όλα τα έγγραφα και δικαιολογητικά.

Ούτε εγώ έχω καταλάβει αν θα γίνει κάποια αίτηση ηλεκτρονικά, αν θα είναι με επιλαχόντες κ.λπ., οπότε όποιοι από τους πρώτους 10.000 φάνε άκυρο θα δώσουν τη θέση τους στους επόμενους, αν θα υπάρχει μοριοδότηση και άλλα.

Το σίγουρο είναι ότι θα πέσει πολύ γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγο μιλησα με eurobank & περιμενουν αρχες τ μηνα να παρουν οδηγιες 😂 

γνωστος της οικγενειας μου ανεφερε πως οι δικαιουχοι θα πρεπει να επιλεξουν κατικοια με βαση την τοποθεσια της εργασιας τους;;;; τι κουλο ηταν τουτο...

οπως κ να χει μαλλον εμενα δεν με πιανει γτ ειμαι "πλουσιος" 😂 οποτε θα συνεχιζω να ειμαι σε ενικοιο...

καλη τυχη ευχομαι στους επομενους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...