Προς το περιεχόμενο

Αλυσίδες αυτοκινήτου


DjTony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/10/2022 στις 11:33 ΠΜ, lalalaxi είπε

Οι αλυσίδες είναι εντελώς άχρηστες και μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν.

Έχω βάλει 3 τουλάχιστον φορές αλυσιδες σε επικαθήμενο φορτηγό σε Αυστρία και Γερμανία σε κεντρικό δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, jmmys είπε

Έχω βάλει 3 τουλάχιστον φορές αλυσιδες σε επικαθήμενο φορτηγό σε Αυστρία και Γερμανία σε κεντρικό δρόμο.

Ε και? και εγω εχω πάει πολλά Offroad σε βαθύ χιόνι και δεν έβαλα πουθενά....
Επίσης εχω κάνει ταξίδια μέχρι και σε Νορβηγία να δω καλους φίλους με -40 και χιόνι και δεν χρειάστηκαν πουθενα αλυσίδες...

Ε και??

Επεξ/σία από lalalaxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

 Έγραψα εγω κάπου οτι ειναι υποχρεωτικό παντού? Οχι... 

Οι Γερμανοί Αυστριακοί κλπ κάτι ξέρουν που βάζουν χειμερινα το χειμώνα...

Και εδω πριν χρόνια θυμάμαι ειχανε κλεισει οι μπατσοι την είσοδο στην Αττική οδο και αφήναν μόνο με αλυσίδες και οταν μπήκα μέσα ο δρόμος ηταν καθαρός μεχρι το αεροδρόμιο και σταμάτησα και τις εβγαλα..

Αυτο που γράφετε ενα σχόλιο χωρις κανένα νόημα, χωρις να λέτε τίποτα  και μόνο για να σας κάνει να νιώσετε καλύτερα ποτε δεν το κατάλαβα....

Δεν ειναι κακό να πάει κάποιος σε ψυχολόγο. κακό είναι να μην πηγαίνει...

Έγραψες ότι είναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά στο εξωτερικό.Εκτός από μερικές εξαιρέσεις,ΔΕΝ ισχύει αυτό.

Έγραψες ότι αλυσιδες υπάρχουν ΜΟΝΟ στην Ελλάδα.Δεν ισχύει ούτε  αυτό,υπάρχουν σε κάθε χώρα της Ευρώπης και υπάρχουν περιπτώσεις που είναι υποχρεωτικές αλλιώς πέφτει πρόστιμο.

3 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Ε και? και εγω εχω πάει πολλά Offroad σε βαθύ χιόνι και δεν έβαλα πουθενά....

Αγόρι μου διάβασε τι γράφεις.

Επειδη δεν έβαλες εσυ,δεν σημαίνει ότι σε εκατοντάδες άλλες περιπτώσεις δεν έχουν βάλει.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jmmys είπε

Έγραψες ότι είναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά στο εξωτερικό.Εκτός από μερικές εξαιρέσεις,ΔΕΝ ισχύει αυτό.

Αγόρι μου διάβασε τι γράφεις.

Στο εξωτερικό το χειμώνα ειναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά.

Εσυ διάβασε τι έγραψα.....   γραφω παντού σε όλες τι χωρες?  Οχι.... ουτε και εχει σημασία σε πόσες..

Τι νοημα εχει το σχολιό σου?

Να μας πεις μήπως οτι ειναι λάθος τα χειμερινά ελαστικά?

Απλά μια αφορμή να  μου την πεις ετσι χωρις λόγο για να νιώσεις καλύτερα?

Το φορουμ δεν ειναι για να ξεσπάτε ουτε για ψυχοθεραπεία....


Ξερω εναν καλό ψυχολόγο αν θες μου λες...


 

Επεξ/σία από lalalaxi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πεις.Βαλτα να τα αρμέξουμε,τα αρμέξαμε.

4 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Στο εξωτερικό το χειμώνα ειναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά.

Είπαμε δεν είναι,παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jmmys είπε

Ότι πεις.Βαλτα να τα αρμέξουμε,τα αρμέξαμε.

Είπαμε δεν είναι,παρακάτω.

Α εσυ λες οτι δεν ειναι υποχρεωτικά τα χειμερινά πουθενά και μπορεις να πας παντού με τα καλοκαιρινά σου με ασφάλεια..
Ε καλή τυχη στο ταξίδι σου...
 

Επεξ/σία από lalalaxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lalalaxi είπε

Α εσυ λες οτι δεν ειναι υποχρεωτικά τα χειμερινά πουθενά και μπορεις να πας παντού με τα καλοκαιρινά σου με ασφάλεια..
Ε καλή τυχη στο ταξίδι σου...

Καλή συνέχεια,δεν έχω το χρόνο σου να γράφω ανοησίες στα φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Καλή συνέχεια,δεν έχω το χρόνο σου να γράφω ανοησίες στα φόρουμ.

Δες εδω την επικαιροποιημένη λίστα για να μην γράφεις ανοησίες...

https://trans.info/en/all-the-winter-tyre-regulations-in-europe-for-lorries-you-need-to-know-223172

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/sicherheit/winterreifenpflicht-deutschland/

Άλλο υποχρεωτικό ΠΑΝΤΑ το χειμώνα και άλλο ανάλογα τις καιρικές συνθήκες.

Εννοείται ότι μπορείς να κυκλοφορείς νόμιμα με καλοκαιρινά στην κεντρική Ευρώπη εφόσων δεν υπάρχει χιόνι,αλλα απαγορεύεται όταν έχει χιόνι και πάγο.Γερμανία και Αυστρία σίγουρα,άσχετα τι λέει η κυρία Zsofia που παρέθεσες.

Γιαυτο και ΟΛΟΙ βάζουν χειμερινά από τέλη Οκτωβρίου μέχρι αρχές Απριλίου,και πολύ καλά κάνουν,και έτσι έκανα πάντα και εγώ,για να μην τρέχουν τελευταία στιγμή.

Τελος η άλλη ανοησία που είπες,ότι αλυσιδες υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα.Δεν ισχύει.

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jmmys είπε

Ναι τι? Το αυτονόητο γράφει και εδώ οτι χρειάζονται χειμερινά ελαστικά δεν γράφει καλοκαιρινά με αλυσίδες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Ναι τι? Το αυτονόητο γράφει και εδώ οτι χρειάζονται χειμερινά ελαστικά δεν γράφει καλοκαιρινά με αλυσίδες...

 

Αν δεν γνωριζεις γερμανικά,βαλε στην μετάφραση σου τι σημαίνει «generelle Winterreifenpflicht “ και τι « situative Winterreifenpflicht“.

Eine generelle Winterreifenpflicht gibt es in Deutschland nicht, stattdessen eine situative (§ 2 (3a) StVO). Das heißt, dass man bei winterlichen Straßenverhältnissen, also bei Glatteis, Schneeglätte, Schneematsch, Eis- oder Reifglätte, nur mit Winterreifen fahren darf. Die Faustformel von Oktober bis Ostern (O bis O) ist ein grober Hinweis, hat rechtlich jedoch keine Relevanz.

Είναι το επίσημο site της ADAC,άρθρο από 10.10.2022.Κάτι παραπάνω θα ξέρουν αυτοί.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, jmmys είπε

Αν δεν γνωριζεις γερμανικά,βαλε στην μετάφραση σου τι σημαίνει «generelle Winterreifenpflicht “ και τι « situative Winterreifenpflicht“.

Διάβασες το κείμενο τι λέει μέσα? Σε χιονι ειναι υποχρεοτικά τα χειμερινα γράφει...

 

During which period does the winter tire obligation apply?

There is no general winter tire obligation in Germany, but rather a  situational one (§ 2 (3a) StVO)This means that in wintry road conditions, i.e. black ice, snow, slush, ice or frost, you may only drive with winter tiresThe rule of thumb from October to Easter (O to O) is a rough guide, but has no legal relevance.

The situational obligation to use winter tires is considered to have been met if  winter tires are fitted to all wheel positions , i.e. to all four wheels .

 

Επεξ/σία από lalalaxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει,λες και μιλάω σε τοίχο.Καλή συνέχεια.

Ξανα αυτό 

Άλλο υποχρεωτικό ΠΑΝΤΑ το χειμώνα και άλλο ανάλογα τις καιρικές συνθήκες.

Εννοείται ότι μπορείς να κυκλοφορείς ΝΟΜΙΜΑμε καλοκαιρινά στην κεντρική Ευρώπη εφόσων δεν υπάρχει χιόνι,πάγος κλπ,αλλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ  όταν έχει χιόνι και πάγο.Γερμανία και Αυστρία σίγουρα,άσχετα τι λέει η κυρία Zsofia που παρέθεσες.

Γιαυτο και ΟΛΟΙ βάζουν χειμερινά από τέλη Οκτωβρίου μέχρι αρχές Απριλίου,και πολύ καλά κάνουν,και έτσι έκανα πάντα και εγώ,για να μην τρέχουν τελευταία στιγμή.

Τελος η άλλη ανοησία που είπες,ότι αλυσιδες υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα.Δεν ισχύει.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μην παίζουμε με τις λέξεις.

Μικρή σημασία έχει αν στη Γερμανία είναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά το χειμώνα μιάς και η πλειοψηφία χρησιμοποιεί εθελοντικά τέτοια.

Υποθέτω οτι κάτι αντίστοιχο ισχύει και στη χώρα μας στο Κιλκίς, τη Φλώρινα, την Ορεστιάδα και άλλες περιοχές της βορείου Ελλάδος.

Το θέμα είναι τι γίνεται στην υπόλοιπη χώρα που το χιόνι και ο πάγος δεν είναι καθημερινή συνήθεια, και είμαστε σίγουροι οτι οι δρόμοι είναι πάντα καθαροί.

ΥΓ. Φαίνεται η αλυσίδα να είναι πιο κοντά στην ιδιοσυγκρασία του μέσου Έλληνα που ψάχνει λύσεις της τελευταίας στιγμής (αν έπρεπε να βάλει χιονολάστιχο θα είχαν ουρές τα βουλκανιζατέρ στις αρχές κάθε χιονιά).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ας μην παίζουμε με τις λέξεις.

Μικρή σημασία έχει αν στη Γερμανία είναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά το χειμώνα μιάς και η πλειοψηφία χρησιμοποιεί εθελοντικά τέτοια.

Υποθέτω οτι κάτι αντίστοιχο ισχύει και στη χώρα μας στο Κιλκίς, τη Φλώρινα, την Ορεστιάδα και άλλες περιοχές της βορείου Ελλάδος.

Το θέμα είναι τι γίνεται στην υπόλοιπη χώρα που το χιόνι και ο πάγος δεν είναι καθημερινή συνήθεια, και είμαστε σίγουροι οτι οι δρόμοι είναι πάντα καθαροί.



Ο καινούριος νομος λέει να εχεις στο αμάξι αλυσίδες σε περίπτωση που χρειαστούν... 

Ομως οτι δεν χιονίζει και ειναι οι δρόμοι καθαροί δεν σημαίνει οτι τα καλοκαιρινά είναι ασφαλή.. κάτω απο 7 βαθμούς μειώνεται η απόδοσή τους... πρόσφυση / φρενάρισμα κλπ

Οποιος βάζει χειμερινά τα βάζει πρωτιστος για την δικιά του ασφάλεια...

Επεξ/σία από lalalaxi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...