Προς το περιεχόμενο

Αλυσίδες αυτοκινήτου


DjTony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μου αρέσει που όλοι εδώ είναι πεπεισμένοι πως θα εφαρμοστεί κιόλας αυτό που ψηφίστηκε.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ha Ha Lol GIF

 

Σίγουρα είναι νόμος. Κάποιοι θα έχουν παραπάνω εξουσία για να σου λένε ότι μπορούν να σε γράψουν είτε γιατί δεν έχεις αλυσίδες, είτε να σου κάνουν καψωνια για να δουν αν ξέρεις να τις βάλεις.

Κρατώ και επιφύλαξη για το αν θα βρουν ευκαιρία και οι ασφαλιστικές για να μην σε καλύψουν,στην περίπτωση που δεν έχεις αλυσίδες μαζί σου ή δεν τις έχεις τοποθετήσει, σε μια σύγκρουση και λίγο πάγο κάτω ή επειδή είχε χιόνι στην άκρη του δρόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Σίγουρα είναι νόμος. Κάποιοι θα έχουν παραπάνω εξουσία για να σου λένε ότι μπορούν να σε γράψουν είτε γιατί δεν έχεις αλυσίδες, είτε να σου κάνουν καψωνια για να δουν αν ξέρεις να τις βάλεις.

 

Να δω τροχονόμους να κάνουν καψώνια τέτοιου τύπου και να μην τους παίρνουμε με τις ντομάτες τουλάχιστον! Πάντως ο νόμος δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Μόνο να τις έχεις μαζί σου. Δεν μιλάμε για συνθήκες που απαιτούν να τις βάλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο να τις αγοράσουν ;

Πόσοι και κυρίως πόσες ξέρουν να τις χρησιμοποιήσουν. Ρωτήστε αυτούς στις οδηγίες βοήθειες πόσες κλήσεις έχουν για να τους φορέσουν τις αλυσίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Aprile είπε

Μόνο να τις αγοράσουν ;

Πόσοι και κυρίως πόσες ξέρουν να τις χρησιμοποιήσουν. Ρωτήστε αυτούς στις οδηγίες βοήθειες πόσες κλήσεις έχουν για να τους φορέσουν τις αλυσίδες. 

Tουλάχιστον έχουν αλυσίδες για να τους βοηθήσει κάποιος να τις τοποθετήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Κρατώ και επιφύλαξη για το αν θα βρουν ευκαιρία και οι ασφαλιστικές για να μην σε καλύψουν,στην περίπτωση που δεν έχεις αλυσίδες μαζί σου ή δεν τις έχεις τοποθετήσει, σε μια σύγκρουση και λίγο πάγο κάτω ή επειδή είχε χιόνι στην άκρη του δρόμου.

Αυτό ειναι ενα θεμα.

Αν δηλαδή κάποιος με καλοκαιρινά ελαστικά σε χιονισμένο δρόμο,γλιστρήσει και χτυπήσει  κάποιο αμάξι.Σύγκρουση που θα είχε αποφύγει με αλυσιδες,πανιά.

Καλό είναι,αν ισχύσει τελικά ο νόμος,να ρωτήσει ο καθένας την ασφαλιστική του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jmmys είπε

Καλό είναι,αν ισχύσει τελικά ο νόμος,να ρωτήσει ο καθένας την ασφαλιστική του.

Εφόσον υπάρχει νομικό έρεισμα, το πρώτο πράγμα που θα υποστηρίξει η ασφαλιστική, θα είναι αυτό (προκειμένου να αποφύγει αποζημίωση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmmys είπε

Καλό είναι,αν ισχύσει τελικά ο νόμος,να ρωτήσει ο καθένας την ασφαλιστική του.

Στους όρους μέχρι τώρα δεν αναγράφεται καθώς δεν ήταν υποχρεωτικές οι αλυσίδες. Σε νέα συμβόλαια, ίσως προστεθεί.

Να σημειώσω, πως η ασφαλιστική για να σε καλύψει για φυσικές καταστροφές, ανάλογα το συμβόλαιο, ζητάει βεβαίωση από την ΕΜΥ πως την συγκεκριμένη στιγμή υπήρχαν αυτά τα καιρικά φαινόμενα στην συγκεκριμένη περιοχή. Όπως αντίστοιχα και για τρομοκρατικές ενέργειες, ζητάει βεβαίωση από ΑΤ. Τώρα θα ζητάει βεβαίωση και από το υπουργείο αν είχε εκδώσει δελτίο αλυσίδας στην περιοχή αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Κάποιοι θα έχουν παραπάνω εξουσία για να σου λένε ότι μπορούν να σε γράψουν είτε γιατί δεν έχεις αλυσίδες, είτε να σου κάνουν καψωνια για να δουν αν ξέρεις να τις βάλεις.

Σωστά. Άλλωστε και στα μέχρι τώρα υποχρεωτικά είδη, γίνεται αυτό. Πόσες φορές μου'χουν βάλει μία φωτίτσα εκεί δίπλα για να δουν αν ξέρω να δουλεύω τον πυροσβεστήρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ουσία πάντως παραμένει ίδια.Εφοσων περιμένουν κακοκαιρία με πιθανή χιονόπτωση,έστω και 2-3 μερες το χρόνο,το συνετό,λογικό είναι να υπάρχουν αλυσιδες,πανιά στο αμάξι εκείνες τις μέρες .Και οποίος δεν ξέρει να τις βάζει,κάποιος θα βρεθεί να βοηθήσει,όπως είπε ο UK πιο πάνω.Μου έτυχε σε χιονοδρομικά.Τουλάχιστον είχαν μαζί τους αλυσιδες.Ειδικά σε γυναίκες.Και έχουν γίνει και γνωριμίες έτσι.

Και μετά να ελπίζει ο καθένας να λειτουργήσει σωστά ο κρατικός μηχανισμός.Καλή τύχη.

Τελος μην ξεχνάμε ότι οι δρόμοι κλείνουν για  ώρες και σε χώρες της κεντρικής Ευρώπης λόγω χιονοθύελλας.

 

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, theoilia είπε

Εγώ στο αυτοκίνητο μου τα τελευταία 20 χρόνια φοράω χειμωνιάτικα λάστιχα και η ασφάλεια που σου προσφέρουν δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο αλλά βέβαια ζω σε ημιορεινή περιοχή της Β. Ελλάδας. Άλλο δεν έχω καταλάβει. Τα λάστιχα εγώ τα βάζω Νοέμβρη με αρχές Απρίλη. Φέτος τι κάνω; Πρέπει να α τα φορέσω από αύριο; Με αυτές τις θερμοκρασίες που έχει αυτή την περίοδο δεν θα βγάλουν τον χειμώνα....

Τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ.

Θεσσαλονίκη με 30 σχεδόν βαθμούς και χειμερινά... ΟΚ θα σας ειδοποιήσουμε....

Αν θέλει το κράτος να με επιδοτεί κάθε χρονιά με 3 κατοστάρικα να αλλάζω τα λάστιχα γιατί θα έχουν γίνει σαπούνια πολύ ευχαρίστως, αλλιώς θα καταλήξω στην  πατροπαράδοτη λύση... αλυσίδα για λάστιχο που δεν ταιριάζει να χορταίνει το μάτι του αστυνόμου....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντως αν τα αντανακλαστικά ειναι οπως ηταν εδω την βομαδα που πέρασε καλα θα παει.

Βγαινει ενημερωση οτι Δευτερα θα ειναι κλειστα τα σχολεία λόγω ακραίων καιρικών συνθηκων. Δευτερα λίγη ή καθόλου βροχη (δεν θυμαμαι) και ηλιο.

Τρίτη πανε κανονικα σχολείο, πλημμύρισε το νησι κυριολεκτικά !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν θελετε να καταλαβετε οτι το κανετε για εσας γιατι αν περιμενατε απο το κρατος/αττικη νεα οδο/ απλα θα αποκλειστειτε ξανα εσεις ή το αυτοκ μονο του για 3-4 μερες ;)

Επεξ/σία από kage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, kage είπε

δεν θελετε να καταλαβετε οτι το κανετε για εσας γιατι αν περιμενατε απο το κρατος/αττικη νεα οδο/ απλα θα αποκλειστειτε ξανα εσεις ή το αυτοκ μονο του για 3-4 μερες ;)

Προσωπικά το καταλαβαίνω, καθώς όπως ήδη ανέφερα, έχω πάντα αλυσίδες. Μάλιστα πολλές φορές τις ξεχνάω μέσα και τις βγάζω όταν έρθει η ώρα για τα...βατραχοπέδιλα :)

Η συζήτηση δεν γίνεται για το αν πρέπει/δεν πρέπει αλλά για την ξεκάθαρη μετατόπιση ευθυνών, με κόστος (είτε αυτό λέγεται προμήθεια αλυσίδων είτε πρόστιμο), προκειμένου το κράτος (σαν απλή ιδέα) αλλά και το "κράτος" (σαν παρατρεχάμενοι, "φίλοι" και "φιλικές"* εταιρίες) να μην έχει μελλοντικά την όποια ευθύνη. Κάτι σαν το ακαταδίωκτο των εμπλεκομένων στα του κορονοϊού.

Η ατομική ευθύνη, η οποία σαφώς υπάρχει και προσωπικά την κακίζω για πολλά καθημερινά κακά, τείνει να γίνει η μόνη που ευθύνεται για τα κακώς κείμενα.

*ουδεμία σχέση με την αντίστοιχη των Ξάνθου, Σκουφά και Τσακάλωφ :P

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...