Προς το περιεχόμενο

Αλυσίδες αυτοκινήτου


DjTony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως εχω γραψει ασχετα με το τι θα κανει ο καθενας (ΕΛΛΑΔΑ) γιατι υπαρχουν και οικονομικες δυσκολιες, να εχετε υποψη το ασφαλιστηριο γιατι οι εταιριες μπορουν να "πατησουν" στη νεα διαταξη σε τετοιεσ περιπτωσεις εφοσον εμπλακουμε σε ατυχημα και δεν ειχαμε αλυσιδες/χιονοκουβερτες οταν εγινε το ατυχημα και να μη μας αποζημιωσουν

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, haris_216 είπε

Για πες, αν θυμάσαι, ποιες είναι αυτές

Tik-Tak Magnetic Weissenfels.

10 ώρες πριν, lalalaxi είπε

Φίλε πόσο χρόνων είσαι? Αν εισαι κάτω απο 25 να σου εξηγήσω αλλα αν εισαι πανω απο 30 ειναι αδικαιολόγητα αυτα που γράφεις...
 

Για εξηγησε μου ρε φιλε ποιος ο λογος να εχω μια ολοκληρη περιοδο χειμερινα λαστιχα οταν δεν ανεβαινω βορειοτερα απο τη Λαμια απο το να έχω τις "αχρηστες" αλυσιδες για οταν κι εαν χρειαστει ?

Να πω οτι έμενα στην Κοζανη να πω οτι εχεις δικιο.....

 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nik0laus είπε

Tik-Tak Magnetic Weissenfels.

Για εξηγησε μου ρε φιλε ποιος ο λογος να εχω μια ολοκληρη περιοδο χειμερινα λαστιχα οταν δεν ανεβαινω βορειοτερα απο τη Λαμια απο το να έχω τις "αχρηστες" αλυσιδες για οταν κι εαν χρειαστει ?

Να πω οτι έμενα στην Κοζανη να πω οτι εχεις δικιο.....

 

Οχι αν δεν πας "κάθε σκ για σκι" δεν χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα αυτές τις αλυσίδες, που φαίνεται να είναι η νεώτερη έκδοση αυτής που αναφέρθηκε παραπάνω.

https://www.skroutz.gr/s/33670999/Weissenfels-Clack-Go-Pro-tech-M44-7-Αντιολισθητικές-Αλυσίδες-με-Πάχος-9mm-για-Επιβατικό-Αυτοκίνητο-2τμχ-0004848.html

http://www.weissenfels.com/en/snow-chains/prestige

Αχρείαστες να είναι.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονια.

Όποιος ενδιαφέρεται για αλυσίδες, έφτιαξα τον παρακάτω οδηγό τοποθέτησης.

Αναφέρω όλες τις πληροφορίες που θα χρειαστείτε να γνωρίζετε πριν και μετά την αγορά. Τέλος, δείτε τι συμβαίνει με μια μικρή αλλαγή στη διάμετρο αλυσίδας σε σχέση με την σωστή διάσταση.

Προσοχή να επιλέξετε σωστές αλυσίδες.

 

 

Επεξ/σία από stylish
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stylish είπε

Καλή χρονια.

Όποιος ενδιαφέρεται για αλυσίδες, έφτιαξα τον παρακάτω οδηγό τοποθέτησης.

Αναφέρω όλες τις πληροφορίες που θα χρειαστείτε να γνωρίζετε πριν και μετά την αγορά. Τέλος, δείτε τι συμβαίνει με μια μικρή αλλαγή στη διάμετρο αλυσίδας σε σχέση με την σωστή διάσταση.

Προσοχή να επιλέξετε σωστές αλυσίδες.

https://youtu.be/xzb83T6joZY

μπραβο παλικαρι που αφιερωσες λιγο απο το χρονο σου μπας και το δουν μερικοι (ειμαι σιγουρος οτι το 99% δε θα κανει προβα αλλα τουλαχιστον ας δουν πως γινεται)

υγ ο κοκορας εχει κεφια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

μπραβο παλικαρι που αφιερωσες λιγο απο το χρονο σου μπας και το δουν μερικοι (ειμαι σιγουρος οτι το 99% δε θα κανει προβα αλλα τουλαχιστον ας δουν πως γινεται)

υγ ο κοκορας εχει κεφια

Να είσαι καλά 😀

Ναι είχαμε συναυλία με τα ζωάκια της γειτονιάς.

Ξέχασα να γράψω αν σας αρέσει το βίντεο, κάνετε μια εγγραφή στο κανάλι, μήπως και καταφέρουμε και ανέβουμε σιγά σιγά.

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από stylish
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2022 στις 8:16 ΠΜ, definitio είπε

Πήρα αυτές τις αλυσίδες, που φαίνεται να είναι η νεώτερη έκδοση αυτής που αναφέρθηκε παραπάνω.

https://www.skroutz.gr/s/33670999/Weissenfels-Clack-Go-Pro-tech-M44-7-Αντιολισθητικές-Αλυσίδες-με-Πάχος-9mm-για-Επιβατικό-Αυτοκίνητο-2τμχ-0004848.html

http://www.weissenfels.com/en/snow-chains/prestige

Αχρείαστες να είναι.

τις έκανες πρόβα; σκέφτομαι να αγοράσω τις ίδιες. 

μπαίνουν και βγαίνουν έτσι εύκολα όσο δείχνουν στα βίντεο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, madnifestah είπε

τις έκανες πρόβα; σκέφτομαι να αγοράσω τις ίδιες. 

μπαίνουν και βγαίνουν έτσι εύκολα όσο δείχνουν στα βίντεο; 

Να πω την αλήθεια δεν τις έχω προβάρει ακόμη, εν μέρει ακριβώς επειδή η τοποθέτηση φαίνεται τόσο εύκολη στα βίντεο

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, madnifestah είπε

τις έκανες πρόβα; σκέφτομαι να αγοράσω τις ίδιες. 

μπαίνουν και βγαίνουν έτσι εύκολα όσο δείχνουν στα βίντεο; 

 

1 ώρα πριν, definitio είπε

Να πω την αλήθεια δεν τις έχω προβάρει ακόμη, εν μέρει ακριβώς επειδή η τοποθέτηση φαίνεται τόσο εύκολη στα βίντεο

 

είναι από τις πιο εύκολες αλυσίδες που έχω βάλει σε αμάξι. η ευκολία είναι στο κομμάτι ότι τις βάζεις και σφίγγουν μόνες τους. δηλαδή δεν χρειάζεται να τις βάλεις να κάνεις 2-3 μέτρα να βγεις να σφίξεις να κάνεις άλλα λίγα μέτρα και να ξανα σφίξεις. κατά τα άλλα το 1ο στάδιο της τοποθέτησης είναι στην ίδια φιλοσοφία με όλες τις αλυσίδες που έχουν το στεφάνι στο μέσα μέρος της ρόδα. 

καλό είναι να κάνετε μία δοκιμή πριν χρειαστεί να τις τοποθετήσετε, γιατί αλλιώς το έχουμε στο μυαλό μας και αλλιώς είναι στην πράξη. επίσης μέσα στην θήκη να βάλετε κάποια γάντια μίας χρήσης μαζί με γάντια εργασίας καθώς θα σας "λύσουν" τα χέρια φορώντας το μιας χρήσης μέσα από το εργασίας.

επίσης, η αλυσίδα του οδηγού μπαίνει με το πορτοκαλί σημάδι προς τα μπρος, ενώ η αλυσίδα του συνοδηγού με το πορτοκαλί προς τα πίσω 

Επεξ/σία από st@kas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, st@kas είπε

 

είναι από τις πιο εύκολες αλυσίδες που έχω βάλει σε αμάξι. η ευκολία είναι στο κομμάτι ότι τις βάζεις και σφίγγουν μόνες τους. δηλαδή δεν χρειάζεται να τις βάλεις να κάνεις 2-3 μέτρα να βγεις να σφίξεις να κάνεις άλλα λίγα μέτρα και να ξανα σφίξεις. κατά τα άλλα το 1ο στάδιο της τοποθέτησης είναι στην ίδια φιλοσοφία με όλες τις αλυσίδες που έχουν το στεφάνι στο μέσα μέρος της ρόδα. 

καλό είναι να κάνετε μία δοκιμή πριν χρειαστεί να τις τοποθετήσετε, γιατί αλλιώς το έχουμε στο μυαλό μας και αλλιώς είναι στην πράξη. επίσης μέσα στην θήκη να βάλετε κάποια γάντια μίας χρήσης μαζί με γάντια εργασίας καθώς θα σας "λύσουν" τα χέρια φορώντας το μιας χρήσης μέσα από το εργασίας.

επίσης, η αλυσίδα του οδηγού μπαίνει με το πορτοκαλί σημάδι προς τα μπρος, ενώ η αλυσίδα του συνοδηγού με το πορτοκαλί προς τα πίσω 

Σωστή επισήμανση...η χρωματισμένη άκρη τοποθετείται στην αριστερή πλευρά της ρόδας σε κάθε περίπτωση (μπροστινή για του οδηγού, πισινή για του συνοδηγού)...ξεδιπλώνοντας τις αλυσίδες κρατώντας το πορτοκαλί άκρο με το δεξί και περνώντας το από τη πίσω πλευρά της ρόδας ώστε να έρθει να δέσει από την αριστερή...

Στο ένα βίντεο (το παραπάνω) δείχνει τη τοποθέτηση από τη πλευρά του συνοδηγού όπου η χρωματισμένη άκρη τοποθετείται στη πίσω πλευρά, και στο ακόλουθο βίντεο δείχνει την τοποθέτηση απ' τη πλευρά του οδηγού, όπου η χρωματισμενη άκρη τοποθετείται στη μπροστινή πλευρά της ρόδας.

...εγώ είχα συγκρατήσει μόνο τη δεύτερη εκδοχή (αφορά κ το αυτοκίνητό μου εξάλλου) παρότι είχα αποθηκεύσει και δει και το παραπάνω βίντεο και αν έκανα την τοποθέτηση στη ρόδα του συνοδηγού θα έβαζα την αλυσίδα με τον ίδιο τρόπο, δλδ το πορτοκαλί άκρο μπροστά...

...καλό θα ήταν να έδειχνε στο ίδιο βίντεο τη τοποθέτηση και στις δύο ρόδες, γιατί θα μπορουσε να το ερμηνεύσει κάποιος έτσι (το πορτοκαλί άκρο πάντα μπροστά)...

Ενώ και στις οδηγίες από την ιστοσελίδα δεν το υποδεικνύει

Οπότε ευχαριστώ για την επισήμανση.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο με το αυτοματο τεντομα-κεντραρισμα παιζει να της κανει ποιο ευκολες-γρήγορες στιν τοποθέτηση και απο της χιονοκουβερτες..  

Επεξ/σία από madnifestah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, definitio είπε

Σωστή επισήμανση...η χρωματισμένη άκρη τοποθετείται στην αριστερή πλευρά της ρόδας σε κάθε περίπτωση (μπροστινή για του οδηγού, πισινή για του συνοδηγού)...ξεδιπλώνοντας τις αλυσίδες κρατώντας το πορτοκαλί άκρο με το δεξί και περνώντας το από τη πίσω πλευρά της ρόδας ώστε να έρθει να δέσει από την αριστερή...

Στο ένα βίντεο (το παραπάνω) δείχνει τη τοποθέτηση από τη πλευρά του συνοδηγού όπου η χρωματισμένη άκρη τοποθετείται στη πίσω πλευρά, και στο ακόλουθο βίντεο δείχνει την τοποθέτηση απ' τη πλευρά του οδηγού, όπου η χρωματισμενη άκρη τοποθετείται στη μπροστινή πλευρά της ρόδας.

...εγώ είχα συγκρατήσει μόνο τη δεύτερη εκδοχή (αφορά κ το αυτοκίνητό μου εξάλλου) παρότι είχα αποθηκεύσει και δει και το παραπάνω βίντεο και αν έκανα την τοποθέτηση στη ρόδα του συνοδηγού θα έβαζα την αλυσίδα με τον ίδιο τρόπο, δλδ το πορτοκαλί άκρο μπροστά...

...καλό θα ήταν να έδειχνε στο ίδιο βίντεο τη τοποθέτηση και στις δύο ρόδες, γιατί θα μπορουσε να το ερμηνεύσει κάποιος έτσι (το πορτοκαλί άκρο πάντα μπροστά)...

Ενώ και στις οδηγίες από την ιστοσελίδα δεν το υποδεικνύει

Οπότε ευχαριστώ για την επισήμανση.

 

 

Τα περιέγραψες πολύ σωστά και αναλυτικά.. είναι εύκολο να μπερδευτεί κάποιος αν δεν το έχει παρατηρήσει στο βίντεο. Στις οδηγίες όπως είπες δεν το αναφέρει καθόλου, παρά μόνο αν δεις το τελευταίο σκίτσο στην διαδικασία που βγάζεις τις αλυσίδες.εκει φαίνεται πως το πορτοκαλί είναι στο αριστερό μέρος της ρόδας. 

Γι'αυτό πάντα δοκιμή πριν την κανονική χρήση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...