Προς το περιεχόμενο

Αλυσίδες αυτοκινήτου


DjTony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, lalalaxi είπε

Εγω θα σας γράψω την γνωμη μου για τις αλυσίδες με την  εμπειρία που εχω με τα χιονια απο το 1994 καθως ζουσα στην Βόρεια Ευρώπη και κάθε χρόνο πάω για σκι. 

Οι αλυσίδες είναι εντελώς άχρηστες και μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν.

Στο εξωτερικό το χειμώνα ειναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά.

Σε εμας που ο χειμώνας ειναι ελαφρύς και σπάνια χιονίζει ειναι μια φτηνή προσωρινή λύση...

Οποιος πάει στα βουνα για σκι κλπ ξέρει πολυ καλά ποιο ειναι το σωστό και βάζει χιονολάστιχα.

Οποιος κινειται μόνο μεσα στην πόλη δεν θα δόσει 400+ ευρω για χιονολαστικα επειδη ισως χιονίσει μια φορά στα 10 χρόνια και θα κλεισουν οι δρόμοι γιατι κανενας δεν ειναι προετοιμασμένος για χιονι.. οπότε καλά έκαναν και το έκαναν  με νόμο υποχρεωτικό να υπάρχουν  σε κάθε αμάξι αλυσίδες.
 

Οτι αλυσίδα και να αγοράσετε το ίδιο αποτέλεσμα θα έχετε οποτε μην ρωτάτε κλαιν μαιν αγοράστε εκει μια φτηνή και τέλος.

Όποιος ζει στην βόρια Ελλάδα μπορεί να βάζει το χειμώνα χιονολάστιχα... η ένδειξη είναι κάτω απο 10 βαθμούς κελσίου.

Τωρα αν ζεις πχ στην Κρήτη εντάξει θα γελάς με όλα αυτα ....

Οσο για την Αττικη οδο περυσι αν ειχαν ολοι αλυσίδες δεν θα εκφοβιζόντουσαν όλοι αυτοί άσχετα αν υπήρχαν ή οχι εκχιονιστικά, μιλάμε για 5-10 πόντους χιόνι, εχω κάνει ταξίδια με τόσο χιόνι στην Εθνική χωρις κανενα πρόβλημα και δεν ειδα πουθενά εκχιονιστικά ...
Αυτη η απαίτηση που εχουμε εδω οταν  χιονίσει  αμεσως πρεπει να καθαριστεί 100% η άσφαλτός είναι αστεία...

"Λίγο" υπερβάλεις γιατί δε νομίζω να μιλάει κανείς (εκτός από αντιπολευτικούς πολιτευτές) για 100% αλλά απλά για την δυνατότητα κυκλοφορίας. Τουλάχιστον στους κεντρικούς δρόμους.

Κι επειδή ο κυρίως σαματάς έγινε για την Αττική Οδό δεν λες καθόλου αστείο ή υπερβολικό την απαίτηση (ναι "απαίτηση") να μην κλείσει ένας μεσογειακός περιαστικός αυτοκινητόδρομος με μία κακοκαιρία, όσο και αν ανήκει στα "έκτακτα καιρικά φαινόμενα". Που ακόμα και αυτός ο χαρακτηρισμός οφείλεται και διαδίδεται κυρίως από τα media, στα οποία πάντα αρέσουν τα μεγάλα λόγια και οι βαρύγδουπες λέξεις.

Off topic. Έχετε προσέξει πως μικροί και μεγάλοι δημοσιογράφοι (νέας κοπής όμως) αρέσκονται σε "μεγάλες" λέξεις των οποίων πιθανότητα αγνοούν την ακριβή ερμηνεία; Πχ διάβασα χθες ότι η μητέρα της 12χρονης μεταφέρθηκε με "δρακόντεια" μέτρα ασφαλείας. Ομοίως οποιαδήποτε άνοδος θερμοκρασίας πάνω από 33-34 βαθμούς σημαίνει "καύσωνα" και η όποια λίγο αυξημένη κίνηση περιγράφεται ως κυκλοφοριακό "κομφούζιο"

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, haris_216 είπε

"Λίγο" υπερβάλεις γιατί δε νομίζω να μιλάει κανείς (εκτός από αντιπολευτικούς πολιτευτές) για 100% αλλά απλά για την δυνατότητα κυκλοφορίας. Τουλάχιστον στους κεντρικούς δρόμους.

Κι επειδή ο κυρίως σαματάς έγινε για την Αττική Οδό δεν λες καθόλου αστείο ή υπερβολικό την απαίτηση (ναι "απαίτηση") να μην κλείσει ένας μεσογειακός περιαστικός αυτοκινητόδρομος με μία κακοκαιρία, όσο και αν ανήκει στα "έκτακτα καιρικά φαινόμενα". Που ακόμα και αυτός ο χαρακτηρισμός οφείλεται και διαδίδεται κυρίως από τα media, στα οποία πάντα αρέσουν τα μεγάλα λόγια και οι βαρύγδουπες λέξεις.

Off topic. Έχετε προσέξει πως μικροί και μεγάλοι δημοσιογράφοι (νέας κοπής όμως) αρέσκονται σε "μεγάλες" λέξεις των οποίων πιθανότητα αγνοούν την ακριβή ερμηνεία; Πχ διάβασα χθες ότι η μητέρα της 12χρονης μεταφέρθηκε με "δρακόντεια" μέτρα ασφαλείας. Ομοίως οποιαδήποτε άνοδος θερμοκρασίας πάνω από 33-34 βαθμούς σημαίνει "καύσωνα" και η όποια λίγο αυξημένη κίνηση περιγράφεται ως κυκλοφοριακό "κομφούζιο"

Φίλε κάνεις λάθος έτσι έλεγαν, οτι δεν βγήκαν τα εκχιονιστικά να καθαρίσουν το δρόμο για να περάσει η κουτσή Μαρία με τα καλοκαιρινά ελαστικά...
Αν θυμάσαι έριξε πολυ χιόνι πολύ γρηγορα και ο δρόμος εκλεισε γιατι οι μπρωστα δεν μπορουσαν να βγουνε απο την Ατικκή οδο με τα καλοκαιρινά αφου η εξοδος ειναι ανηφόρα...
Οσα ακούστηκαν τοτε ηταν υπερβολές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Φίλε κάνεις λάθος έτσι έλεγαν, οτι δεν βγήκαν τα εκχιονιστικά να καθαρίσουν το δρόμο για να περάσει η κουτσή Μαρία με τα καλοκαιρινά ελαστικά...
Αν θυμάσαι έριξε πολυ χιόνι πολύ γρηγορα και ο δρόμος εκλεισε γιατι οι μπρωστα δεν μπορουσαν να βγουνε απο την Ατικκή οδο με τα καλοκαιρινά αφου η εξοδος ειναι ανηφόρα...
Οσα ακούστηκαν τοτε ηταν υπερβολές...

Με τη διαφορά ότι την ενημέρωση που είχε "η κουτσή Μαρία" και άρα θα έπρεπε να έχει πχ αλυσίδες, την είχαν νωρίτερα και πιο επίσημα οι αρχές (γενικότερα) και της αττικής οδού (ειδικότερα) και άρα ή θα έπρεπε να είχαν τον δρόμο ανοιχτό (με τα εκχιονιστικά που έβγαζαν φωτογραφίες το προηγούμενο βράδυ) ή να μην αφήσουν αυτή την..."Μαρία" να μπει στο δρόμο.

Εγώ (εσύ, ο άλλος) δεν μπορείς να έχεις απαίτηση από 100άδες "Μαρίες" να σκεφτούν ή να κάνουν το σωστό. Μπορείς όμως να την έχεις από τους εντεταλμένους να σε προστατέψουν από τις "Μαρίες". Ή και τις ίδιες τις "Μαρίες" από τον εαυτό τους.

Και μόνο το γεγονός ότι τέθηκε ταχύτατα θέμα αποζημίωσης από μεγάλη ιδιωτική εταιρία σε 100άδες θιγόμενους σε κάνει να καταλαβαίνεις ότι έχει γίνει χοντρή μ...κία. Αλλιώς θα την πάλευαν με νομικίστικα τερτίπια για χρόνια (το αν έδωσαν ή θα δώσουν τις αποζημιώσεις είναι άλλη ιστορία)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lalalaxi είπε

λάθος έτσι έλεγαν, οτι δεν βγήκαν τα εκχιονιστικά να καθαρίσουν

Και ο δεδηε που έλεγε ότι δεν έχει πρόσβαση επειδή έχει χιόνι και δεν έχει περάσει εκχιονιστικο 6 ημέρες; Η στην γειτονιά μου που πέρασε μετά από 4 ημέρες;

Μάλλον δεν ήσουν Αθήνα εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Off topic. Έχετε προσέξει πως μικροί και μεγάλοι δημοσιογράφοι (νέας κοπής όμως) αρέσκονται σε "μεγάλες" λέξεις των οποίων πιθανότητα αγνοούν την ακριβή ερμηνεία; Πχ διάβασα χθες ότι η μητέρα της 12χρονης μεταφέρθηκε με "δρακόντεια" μέτρα ασφαλείας. Ομοίως οποιαδήποτε άνοδος θερμοκρασίας πάνω από 33-34 βαθμούς σημαίνει "καύσωνα" και η όποια λίγο αυξημένη κίνηση περιγράφεται ως κυκλοφοριακό "κομφούζιο"

Όλα τα ιδιωτικά εργαστήρια δημοσιογραφιας (γιατί μέχρι και η κουτσή Μαρία μπορεί να γίνει δημοσιογράφος πια) διδάσκουν συγκεκριμένη "μανιέρα" στην περιγραφή ορισμένων καταστάσεων. Αν προσέξετε όλοι μεταξύ τους πια, ίδιες διατυπώσεις κάνουν, είτε αφορούν στον προφορικό είτε στον γραπτό λόγο. 

Εδώ δεν ξέρουν ορθογραφία και συντακτικό (μιλάμε για γνώσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης), στις εκφράσεις θα κολλήσουν; Διάβαζα σήμερα ένα άρθρο στο in.gr και έγραφε ο ανεκδιήγητος "όσο αναφορά...". 

Πάνε τα ΑΕΙ που υπήρχαν παλιά, έσβησαν. Αφού υπάρχει η εύκολη λύση... 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Και ο δεδηε που έλεγε ότι δεν έχει πρόσβαση επειδή έχει χιόνι και δεν έχει περάσει εκχιονιστικο 6 ημέρες; Η στην γειτονιά μου που πέρασε μετά από 4 ημέρες;

Μάλλον δεν ήσουν Αθήνα εσύ.

Μήπως εσυ δεν βγήκες καθόλου απο το σπίτι?  Εγω ειχα βγει και εκανα βόλτες με τα χιονολάστιχα χωρις κανενα προβλημα, όπου μπορούσα βέβαια γιατι οι περισσότεροι δρόμοι ήταν φρακαρισμένοι απο παρατημένα αμάξια.... πως να περάσει το εκχιονιστικο?😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Μήπως εσυ δεν βγήκες καθόλου απο το σπίτι?  Εγω ειχα βγει και εκανα βόλτες με τα χιονολάστιχα χωρις κανενα προβλημα, όπου μπορούσα βέβαια γιατι οι περισσότεροι δρόμοι ήταν φρακαρισμένοι απο παρατημένα αμάξια.... πως να περάσει το εκχιονιστικο?😄😄

Αφού όλοι οι δρόμοι ήταν φρακαρισμενοι, εσύ πως πήγες και βόλτα; Είχατε ραντεβού για καφεδάκι με τα εκχιονιστικα μαζί να αραξετε;

Από την μια λες ότι εσύ πήγες βόλτα και από την άλλη λες ότι τα εκχιονιστικα δεν μπορούσαν να ανοίξουν τους δρόμους.

lying harry potter GIF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Αφού όλοι οι δρόμοι ήταν φρακαρισμενοι, εσύ πως πήγες και βόλτα; Είχατε ραντεβού για καφεδάκι με τα εκχιονιστικα μαζί να αραξετε;

Από την μια λες ότι εσύ πήγες βόλτα και από την άλλη λες ότι τα εκχιονιστικα δεν μπορούσαν να ανοίξουν τους δρόμους.

lying harry potter GIF

 

Εδω κοντα στο σπίτι φιλε δεν τολμησα να παω ποιο μακρυα γιατι δεν ηξερα αν θα μπορεσω να γυρισω πίσω με τοσα πολλά παρατημενα αμάξια, όλοι οι κεντρικοι δρομοι ειχαν δεξια αριστερα σειρα με παρατημενα αμαξια και ητακι αλλοι που ειχανε κλεισει εντελως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2022 στις 7:56 ΜΜ, haris_216 είπε

Και μόνο το γεγονός ότι τέθηκε ταχύτατα θέμα αποζημίωσης από μεγάλη ιδιωτική εταιρία σε 100άδες θιγόμενους σε κάνει να καταλαβαίνεις ότι έχει γίνει χοντρή μ...κία. Αλλιώς θα την πάλευαν με νομικίστικα τερτίπια για χρόνια (το αν έδωσαν ή θα δώσουν τις αποζημιώσεις είναι άλλη ιστορία)

Καλά κάτσε να τις δούμε αυτές πρώτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2022 στις 11:33 ΠΜ, lalalaxi είπε



Οι αλυσίδες είναι εντελώς άχρηστες και μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν.

Δε θα το έλεγα μετά βεβαιότητος. Αν περιμεναν οι κατασκευαστες αντιολισθητικών αλυσίδων να ζήσουν μόνο από την αγορά της Ελλάδας θα το είχαν κλείσει το μαγαζί. Σε πολλες χωρες ειναι υποχρεωτικό να τις εχεις μαζί σου.

 

Στις 14/10/2022 στις 11:33 ΠΜ, lalalaxi είπε

Στο εξωτερικό το χειμώνα ειναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά.

Όχι σε όλες τις χώρες ,  μάλιστα ούτε σε κάποιες αρκετά πιο βόρεια από εμάς. Δες εδώ μια λίστα π.χ.

 

Στις 14/10/2022 στις 11:33 ΠΜ, lalalaxi είπε

Σε εμας που ο χειμώνας ειναι ελαφρύς και σπάνια χιονίζει ειναι μια φτηνή προσωρινή λύση...


Οποιος πάει στα βουνα για σκι κλπ ξέρει πολυ καλά ποιο ειναι το σωστό και βάζει χιονολάστιχα.

Στο πρωτο συμφωνούμε απόλυτα ,στο δεύτερο εξαρτάται. Μένω στην Αθήνα και πάω για σκι, σχεδον κάθε ΣΚ, κυρίως Καλάβρυτα με ολίγον Μαίναλο και ακόμα λιγότερο Παρνασσό. Υπάρχουν χρονιές που δεν έχω βάλει ουτε μια φορά αλυσίδες καθώς ο καιρός ήταν πολύ καλός και οι δρόμοι πεντακάθαροι και πολλές φορές έως και στεγνοί μεχρι τα πάρκινγκ των χιονοδρομικών . Ποιος ο λόγος λοιπόν να βουτυρώνουν/λιώνουν  τα   χειμερινά  λάστιχα ή μήπως να ειμαι με ενα γρύλλο κι ένα σταυρό στο χέρι και να αλλάζω τετράδες;

 

Στις 14/10/2022 στις 11:33 ΠΜ, lalalaxi είπε

Οτι αλυσίδα και να αγοράσετε το ίδιο αποτέλεσμα θα έχετε οποτε μην ρωτάτε κλαιν μαιν αγοράστε εκει μια φτηνή και τέλος.

Το ιδιο αποτέλεσμα ίσως να έχεις αλλά παιζει μεγάλο ρόλο και η ευκολία τοποθέτησης- αφαίρεσης και αν αυτό γίνεται και σε δύσκολες καιρικές συνθήκες (π.χ. χιονοθύελα) εκ πείρας λέω ότι παιζει το ρόλο του. Ακόμη μακαρίζω τον πωλητή που μου πρότεινε κάποιες ακριβότερες από τις φθηνιάρες. Σε λιγότερο από δυο λεπτά της ώρας απο τη στιγμή που σταμάταγα τις έβαζα/εβγαζα και τα χέρια μου ήταν πεντακάθαρα και στεγνά σε αντίθεση με τους άλλους δίπλα μου που ακόμα προσπαθούν να τις τοποθετησουν. Δυστυχως άλλαξα αυτοκινητο και δε κάνουν σε αυτο που έχω τώρα (έχω  τις απλές τώρα ... κλαψ-λυγμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπερδεύτηκα. Αν σε σταματήσουν μια μέρα με λιακάδα χωρίς να έχει χιόνι εκεί που είσαι και δεν έχεις αλυσίδες τρως πρόστιμο;

Εγώ παράδειγμα σε χιόνια κλπ δεν πάω συν ότι οι διαδρομές μου είναι εδώ γύρω στο Περιστέρι που μένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nik0laus είπε

Δε θα το έλεγα μετά βεβαιότητος. Αν περιμεναν οι κατασκευαστες αντιολισθητικών αλυσίδων να ζήσουν μόνο από την αγορά της Ελλάδας θα το είχαν κλείσει το μαγαζί. Σε πολλες χωρες ειναι υποχρεωτικό να τις εχεις μαζί σου.

 

Όχι σε όλες τις χώρες ,  μάλιστα ούτε σε κάποιες αρκετά πιο βόρεια από εμάς. Δες εδώ μια λίστα π.χ.

 

Στο πρωτο συμφωνούμε απόλυτα ,στο δεύτερο εξαρτάται. Μένω στην Αθήνα και πάω για σκι, σχεδον κάθε ΣΚ, κυρίως Καλάβρυτα με ολίγον Μαίναλο και ακόμα λιγότερο Παρνασσό. Υπάρχουν χρονιές που δεν έχω βάλει ουτε μια φορά αλυσίδες καθώς ο καιρός ήταν πολύ καλός και οι δρόμοι πεντακάθαροι και πολλές φορές έως και στεγνοί μεχρι τα πάρκινγκ των χιονοδρομικών . Ποιος ο λόγος λοιπόν να βουτυρώνουν/λιώνουν  τα   χειμερινά  λάστιχα ή μήπως να ειμαι με ενα γρύλλο κι ένα σταυρό στο χέρι και να αλλάζω τετράδες;

 

Το ιδιο αποτέλεσμα ίσως να έχεις αλλά παιζει μεγάλο ρόλο και η ευκολία τοποθέτησης- αφαίρεσης και αν αυτό γίνεται και σε δύσκολες καιρικές συνθήκες (π.χ. χιονοθύελα) εκ πείρας λέω ότι παιζει το ρόλο του. Ακόμη μακαρίζω τον πωλητή που μου πρότεινε κάποιες ακριβότερες από τις φθηνιάρες. Σε λιγότερο από δυο λεπτά της ώρας απο τη στιγμή που σταμάταγα τις έβαζα/εβγαζα και τα χέρια μου ήταν πεντακάθαρα και στεγνά σε αντίθεση με τους άλλους δίπλα μου που ακόμα προσπαθούν να τις τοποθετησουν. Δυστυχως άλλαξα αυτοκινητο και δε κάνουν σε αυτο που έχω τώρα (έχω  τις απλές τώρα ... κλαψ-λυγμ)

Φίλε πόσο χρόνων είσαι? Αν εισαι κάτω απο 25 να σου εξηγήσω αλλα αν εισαι πανω απο 30 ειναι αδικαιολόγητα αυτα που γράφεις...
 

Επεξ/σία από lalalaxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nik0laus είπε

.................

Το ιδιο αποτέλεσμα ίσως να έχεις αλλά παιζει μεγάλο ρόλο και η ευκολία τοποθέτησης- αφαίρεσης και αν αυτό γίνεται και σε δύσκολες καιρικές συνθήκες (π.χ. χιονοθύελα) εκ πείρας λέω ότι παιζει το ρόλο του. Ακόμη μακαρίζω τον πωλητή που μου πρότεινε κάποιες ακριβότερες από τις φθηνιάρες. Σε λιγότερο από δυο λεπτά της ώρας απο τη στιγμή που σταμάταγα τις έβαζα/εβγαζα και τα χέρια μου ήταν πεντακάθαρα και στεγνά σε αντίθεση με τους άλλους δίπλα μου που ακόμα προσπαθούν να τις τοποθετησουν. Δυστυχως άλλαξα αυτοκινητο και δε κάνουν σε αυτο που έχω τώρα (έχω  τις απλές τώρα ... κλαψ-λυγμ)

Για πες, αν θυμάσαι, ποιες είναι αυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lalalaxi είπε

Φίλε πόσο χρόνων είσαι? Αν εισαι κάτω απο 25 να σου εξηγήσω αλλα αν εισαι πανω απο 30 ειναι αδικαιολόγητα αυτα που γράφεις...
 

Φίλε εγώ είμαι 46 και έχω ζήσει πάνω από 20 χρόνια Γερμανία.Στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης  ΔΕΝ υπάρχει υποχρεωτική χρήση χειμερινών ελαστικών έτσι γενικά και αόριστα,αλλά ανάλογα τις καιρικες συνθηκες,όποτε μην γραφείς για πράγματα που δεν γνωρίζεις.

Απλα σχεδόν όλοι,τουλάχιστον Γερμανία,Αυστρία,βάζουν χειμερινά,και πολύ καλά κάνουν.

Επίσης πολλές φορές έχω δει σε χώρες κεντρικής Ευρώπης,να βγαίνει ταμπέλα,φωτό πιο κάτω, για υποχρεωτική χρήση αλυσίδων,ακόμα και με χειμερινά ελαστικά,λόγω ακραίων καιρικών φαινομένων.Σπάνια πολύ βέβαια,αλλά μου έχει συμβεί.

Αυστρία είναι υποχρεωτικά για τα φορτηγά άνω των 3.5 τόνων ,να έχουν μαζί τους αλυσιδες από 1 Νοεμβρίου έως 15 Απριλίου.

D3637BFD-F509-4183-8D87-326B5DB5EE9A.jpeg

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jmmys είπε

Φίλε εγώ είμαι 46 και έχω ζήσει πάνω από 20 χρόνια Γερμανία.Στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης  ΔΕΝ υπάρχει υποχρεωτική χρήση χειμερινών ελαστικών έτσι γενικά και αόριστα,αλλά ανάλογα τις καιρικες συνθηκες,όποτε μην γραφείς για πράγματα που δεν γνωρίζεις.

Απλα σχεδόν όλοι,τουλάχιστον Γερμανία,Αυστρία,βάζουν χειμερινά,και πολύ καλά κάνουν.

Επίσης πολλές φορές έχω δει σε χώρες κεντρικής Ευρώπης,να βγαίνει ταμπέλα για υποχρεωτική χρήση αλυσίδων,ακόμα και με χειμερινά ελαστικά,λόγω ακραίων καιρικών φαινομένων.

 Έγραψα εγω κάπου οτι ειναι υποχρεωτικό παντού? Οχι... 

Οι Γερμανοί Αυστριακοί κλπ κάτι ξέρουν που βάζουν χειμερινα το χειμώνα...

Και εδω πριν χρόνια θυμάμαι ειχανε κλεισει οι μπατσοι την είσοδο στην Αττική οδο και αφήναν μόνο με αλυσίδες και οταν μπήκα μέσα ο δρόμος ηταν καθαρός μεχρι το αεροδρόμιο και σταμάτησα και τις εβγαλα..

Αυτο που γράφετε ενα σχόλιο χωρις κανένα νόημα, χωρις να λέτε τίποτα  και μόνο για να σας κάνει να νιώσετε καλύτερα ποτε δεν το κατάλαβα....

Δεν ειναι κακό να πάει κάποιος σε ψυχολόγο. κακό είναι να μην πηγαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...