Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen 5 7600X και Ryzen 9 7900X Review


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Θες να μου πεις ότι αυτός που θα δώσει τόσα λεφτά σε 7600Χ+ , δεν θα έχει άλλα 20€ διαφορά να αγοράσει ddr5 ? αχου τον καημένο.. να του κάνουμε έρανο..

Καλά δεν είναι 20 ευρώ είναι περίπου η διπλάσια τιμή (45€ vs 90€ για 16gb και 85€ vs 160€ για 32gb σε dual channel). Και δεν είπα να μη βγάλει ddr5 είπα να υπάρχει και η δυνατότητα να πας σε πλατφόρμα ddr4. Η intel πως θα το κάνει; Ποιος η intel. Τελος πάντων το σύνολο είναι πολύ ακριβό. Νομίζω ότι θα πέσουν οι τιμές της οταν βγουν οι rocket lake και λογικά θα βγουν και πιο οικονομικές μητρικές. 

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, mordred είπε

Καλά δεν είναι 20 ευρώ είναι περίπου η διπλάσια τιμή (45€ vs 90€ για 16gb και 85€ vs 160€ για 32gb σε dual channel).

Κάπου το χάνεις λίγο, πάμε πάλι, κομπιουτεράκι και μετράμε, στη μια περίπτωση μου βάζεις την ποιο valueram/low end DDR4, και μου τη συγκρίνεις σε τιμή με την τοπ DDR5. Και η πόρσε μπορώ να πω ότι είναι ακριβή με σχέση το φιατ σειτσεντο.. βγάζει νόημα ; όταν συγκρίνουμε κάτι, το συγκρίνουμε με ανάλογων προδιαγραφών Hardware. Δες τι γράφω εδώ.

Υ.Γ. και για να μπει κάποιος στο τρυπάκι της αναβάθμισης, πρέπει να υπάρχει μια αισθητή διαφορά στην απόδοση, αλλιώς δεν έχει λόγο να το κάνει..

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Κάπου το χάνεις λίγο, στη μια περίπτωση μου βάζεις την ποιο valueram/low end DDR4, και μου τη συγκρίνεις σε τιμή με την τοπ DDR5. Και η πόρσε μπορώ να πω ότι είναι ακριβή με σχέση το φιατ σειτσεντο.. βγάζει νόημα ; όταν συγκρίνουμε κάτι, το συγκρίνουμε με ανάλογων προδιαγραφών Hardware. Δες τι γράφω εδώ.

Το λαθος σου ειναι οτι συγκρινεις μια καλη DDR4 με τη πιο low DDR5.
Οπως κανενας δεν προκεται να βαλει DDR4 2400 ετσι και κανενας δεν πρεπει να βαλει DDR5 5200.
Oταν βγηκαν οι 12th gen και τους δοκιμαζαν με DDR5 5200 oι διαφορες ηταν ελαχιστες με τις DDR4.
Για να δεις αισθητη διαφορα πρεπει να πας σε 6000 και πανω.
Tωρα που υπαρχουν πιο γρηγορες,αν θες να κανεις build με 12th ,13th, Ryzen 7000 δεν θα πεταξεις τα χρηματα σου σε 5200 απλα για να λες οτι εχεις DDR5.
To σωστο ειναι να συγκρινεις DDR4 3600 με DDR5 6000.
Στα 32gb(2x16) η διαφορα ειναι τουλαχιστον 100€ αρα μιλαμε για 120-130€ διαφορα.
Αν πας σε Intel η μητρικη ddr4 με τη ddr5 εχει ελαχιστη διαφορα.
Αν πας σε AM4 η ΑΜ5 η διαφορα ειναι τουλαχιστον 200€ αρα μιλαμε για 300€ διαφορα.
 

Screenshot_48.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν πας σε Intel η μητρικη ddr4 με τη ddr5 εχει ελαχιστη διαφορα.
Αν πας σε AM4 η ΑΜ5 η διαφορα ειναι τουλαχιστον 200€ αρα μιλαμε για 300€ διαφορα.

προφανώς και σε AMD η διαφορά είναι μεγαλύτερη, είναι νέα γενιά, αισθητά καλύτερες επιδόσεις με πριν.

Σε intel 13η gen θα το δούμε μόλις κυκλοφορήσει, ακόμη είμαι με 10ης γενιάς i9 HEDT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pokemon640 είπε

προφανώς και σε AMD η διαφορά είναι μεγαλύτερη, είναι νέα γενιά, αισθητά καλύτερες επιδόσεις με πριν.

Σε intel 13η gen θα το δούμε μόλις κυκλοφορήσει, ακόμη είμαι με 10ης γενιάς i9 HEDT.

Eγω οταν πηρα τον 12700k προτιμησα να παω σε DDR4.
Αν πηγαινα σε DDR5 επρεπε να πληρωσω 400€ παραπανω για 5-10fps και θα ειχα τις κατωτερες DDR5 της αγορας.
Με αυτα τα 400€ διαφορα ,σε 2 χρονια βαζω μια μητρικη DDR5 και γρηγορες DDR5 και μου μενουν οι ddr4 και η μητρικη για καποιο 2ο build που θα πληρωσω μονο το cpu .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Κάπου το χάνεις λίγο, πάμε πάλι, κομπιουτεράκι και μετράμε, στη μια περίπτωση μου βάζεις την ποιο valueram/low end DDR4, και μου τη συγκρίνεις σε τιμή με την τοπ DDR5. Και η πόρσε μπορώ να πω ότι είναι ακριβή με σχέση το φιατ σειτσεντο.. βγάζει νόημα ; όταν συγκρίνουμε κάτι, το συγκρίνουμε με ανάλογων προδιαγραφών Hardware. Δες τι γράφω εδώ.

Υ.Γ. και για να μπει κάποιος στο τρυπάκι της αναβάθμισης, πρέπει να υπάρχει μια αισθητή διαφορά στην απόδοση, αλλιώς δεν έχει λόγο να το κάνει..

Βασικά πήρα τις πιο φτηνές και στις δύο περιπτώσεις. Εσύ μου παραθέτεις ακριβές ddr4 με φτηνές ddr5. Και δε νομίζω στις actual επιδόσεις οι διαφορές να είναι πορσε με σεΪτσέντο (γενικά ddr4 με ddr5) όπως γράφει και ο BlurayMoviesGreec. Στο μέλλον ίσως αξίζει μία τέτοια μετάβαση που θα έχουν οριμάσει οι πλατφόρμες. Αυτή τη στιγμή δε συμφέρει πάντως. Και γενικά αυτές οι συγκρίσεις των youtube καναλιών είναι ναχαμε να λέγαμε. Το λέω γιατί διάβασα μερικούς που λένε έχω τον 5600Χ (κι εγώ αυτόν έχω) αξίζει να αναβαθμίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Oυτε στον ανταγωνισμο υπαρχει χαμηλοτερη καταναλωση.
Αν συγκριθουν στο gaming σε Idle και σε normal workload οι 12th και οι 13th gen καταναλωνουν λιγοτερα watt.
H μοναδικη περιπτωση που οι 13th gen καταναλωνουν περισσοτερα watt απο τους 7000 ειναι οταν τρεχεις Cinebench R23 και εχεις ανοιχτο το "Extreme mode" τοτε φτανει τα 350w αλλα καταφερνει μεγαλυτερα clocks και 15-20 βαθμους χαμηλοτερη θερμοκρασιας αν συγκριθει με το ιδιο συστημα ψυξης.
Οσο για το "ΑΝ" ενα αν χρησιμοποιησα και αυτο ηταν υπερ της AMD.
Δεν ειπα "αν τους καθυστερησει" ,ειπα "αν τους βγαλει στην ωρα τους".

Είναι παράλογο να συγκρίνεις τον 7950X που έχει απόδοση 38,000 στο cinebench R23, με τον 12900K που έχει 27.600. Ο Ryzen στον λόγο απόδοση προς ισχύ πάντα θα υπερισχύει.

Επίσης, το να βγάζεις screenshots από παιχνίδια είναι διπλά παραπλανητικό. Αφενός γιατί εμφανίζονται τα FPS και έχει ο αναγνώστης την στρεβλή ιδέα πως οι επεξεργαστές έχουν ίδια απόδοση με τον intel να έχει μάλιστα καλύτερη κατανάλωση, ενώ η αλήθεια είναι πως αφενός το bottleneck βρίσκεται στη GPU, ενώ αφετέρου, είναι θέμα compiling και optimization (χρήση e-cores αφού δεν υπάρχει ανάγκη για τους δυνατούς), τη στιγμή που σε real CPU benchmarks (και όχι synthetic) ο i9 δεν έχει καμία ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, teodoreh είπε

Είναι παράλογο να συγκρίνεις τον 7950X που έχει απόδοση 38,000 στο cinebench R23, με τον 12900K που έχει 27.600. Ο Ryzen στον λόγο απόδοση προς ισχύ πάντα θα υπερισχύει.

Επίσης, το να βγάζεις screenshots από παιχνίδια είναι διπλά παραπλανητικό. Αφενός γιατί εμφανίζονται τα FPS και έχει ο αναγνώστης την στρεβλή ιδέα πως οι επεξεργαστές έχουν ίδια απόδοση με τον intel να έχει μάλιστα καλύτερη κατανάλωση, ενώ η αλήθεια είναι πως αφενός το bottleneck βρίσκεται στη GPU, ενώ αφετέρου, είναι θέμα compiling και optimization (χρήση e-cores αφού δεν υπάρχει ανάγκη για τους δυνατούς), τη στιγμή που σε real CPU benchmarks (και όχι synthetic) ο i9 δεν έχει καμία ελπίδα.

Φιλε μου τοσο καιρο ολοι ελεγαν ειναι αδικο να συγκρινεις τους 5000 με τους 12th gen.
Tωρα μου λες οτι ειναι αδικο να συγκρινεις τους 7000 με τους 12gen οταν η ιδια η ΑΜD στη παρουσιαση της επελεξε να συγκριθει με τον 12900κ και αυτο με δολο.
Αντι να συγκρινει επεξεργαστες ,σας συγκρινε πλατφορμες και εσεις καταπιατε μονορουφι το extra 10-15% που κερδιζε απο το Smart Access Memory.
Αν τους βαλεις ομως με μια Nvidia 3090 ti και συγκρινεις επεξεργαστες η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη.
Αφενος δεν στο συγκρινω με τον 13900k γιατι οτι υπαρχει ειναι απο Engireering Sample και μπορει να τεθει υπο αμφισβητηση και αφετερου τι σχεση εχει το Cinebench R23 με το Gaming;
Εγω ειπα οτι σε Idle,σε gaming και normal load οι 12th 13th ειναι λιγοτερο ενεργοβοροι και εχουν καλυτερες θερμοκρασιες απο τους 7000.
 

302038978_853087732342777_6242452093576416338_n.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις από τους ανταγωνιστές το θέμα είναι όμως η κατανάλωση φορτίου αν συμφέρει σε ό,τι αφορά ένα οικιακό χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2022 στις 7:21 ΜΜ, val1990 είπε

στο gaming η διαφορα ειναι κατα μεσο ορο 19% δλδ λιγοτερο απο οτι ηταν η διαφορα απο τους 3000 στους 5000 οποτε καλο αλλα ουτε καν εντυπωσιακο 

Ναι αν παιζει καποιος 1080p ακομη... Γιατι σε 4κ ειναι απειροελαχιστη... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mordred είπε

Θα μπορούσε να το κανει αυτό η AMD? Θα μπορούσε αλλά το παν είναι τα bech και τα γραφήματα

Δεν φταίει η AMD αν οι καταναλωτές αγνοούν τις καταναλώσεις και κοιτάνε μόνο τα γραφήματα των επιδόσεων. Αν οι 7000 έβγαιναν με 105W TDP μέγιστο, θα μιλάγαμε για μεγάλη φόλα. Τους βγάζει στα 170W(230W) και τους 95C και παραμένει ανταγωνιστική με την Intel. Από εκεί και πέρα, από την στιγμή που είναι ξεκλείδωτοι, ο καθένας τους ρυθμίζει όπως θέλει. Απλά δεν θα πιάνει παντού τις επιδόσεις που έβλεπε στα reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Plebas86 είπε

Ναι αν παιζει καποιος 1080p ακομη... Γιατι σε 4κ ειναι απειροελαχιστη... 

έτσι ακριβώς και ποιο 4κ και σε 1440p τα ίδια είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, john_dr είπε

Δεν φταίει η AMD αν οι καταναλωτές αγνοούν τις καταναλώσεις και κοιτάνε μόνο τα γραφήματα των επιδόσεων. Αν οι 7000 έβγαιναν με 105W TDP μέγιστο, θα μιλάγαμε για μεγάλη φόλα. Τους βγάζει στα 170W(230W) και τους 95C και παραμένει ανταγωνιστική με την Intel. Από εκεί και πέρα, από την στιγμή που είναι ξεκλείδωτοι, ο καθένας τους ρυθμίζει όπως θέλει. Απλά δεν θα πιάνει παντού τις επιδόσεις που έβλεπε στα reviews.

Αν δεις το βιντεο θα δεις οτι χανει ενα 5% με τεράστιο κερδος σε κατανάλωση και θερμοκρασία. Και είναι πάλι αρκετά πιο μπροστά από τους intel. Ακριβώς λοιπόν, εφόσον είναι ξεκλείδωτοι θα έπρεπε να είναι πιο ισορροπημένοι για τον απλο χρήστη που δε θα μπει και δε ξέρει καν τη διαδικασία να τους πειράξει και ο κάγκουρας να τον πουσάρει όσο θέλει. Δεν έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...