Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen 5 7600X και Ryzen 9 7900X Review


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τη σημαντικα χαμηλοτερη καταναλωση που την ειδες, απο τους 5000 στους 7000 διπλασιαστηκαν τα watt.
To "νεο socket για 3 χρονια" καντο 2 χρονια.
Το 2022 εφυγε μεχρι να βγουν, ουσιαστικα 2023-2025 ειναι 2 χρονια.
Αν το AM6 βγει τελη 2025 τοτε παμε για λιγοτερο απο 2 χρονια.
 

Το "σημαντικά χαμηλότερη κατανάλωση" πάει στον ανταγωνισμό.

Για τα υπόλοιπα, με ΑΝ δεν γίνεται συζήτηση, η AMD έχει ιστορικό μακροζωίας στα socket.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, forgotten είπε

προς το παρον και εως οι τιμες να πεσουν θα ελεγα να κανουμε υπομονη, οι early adopters παντα σκορπουν χρημα ασκοπα και δυστυχως οι καιροι ειναι χαλεποι...

για καποιον gamer με am4 συστημα και καλα χαρακτηριστικα η καλυτερη επιλογη ειναι αναβαθμιση εαν χρειαζεται σε 5800X3D εις black friday.

Αξιζει ? Εγω που εχω 5600X να παω σε 5800Χ3Δ δεν ξέρω ποσό μεγαλύτερή απόδοσή θα έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Millennium είπε

Γιατί όχι μετρήσεις και σε eco;  😕

Ετοιμάζουμε κάτι σχετικά με αυτό, όπως και για τα ενσωματωμένα γραφικά. Ευχαριστούμε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε X470 και Ryzen 2700 μάλλον θα πάω για 5900X και 6800XT καλύτερα. Είναι πολλά τα λεφτά για νέα μητρική και μνήμες. 

Έτσι κι αλλιώς οι διαφορές σε 4k gaming θα είναι ελάχιστες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Godaemon είπε

Ανάμεσα σε 13900Κ + Μaximus Z790 Extreme και 7950Χ + Crosshair Χ670Ε Extreme τι να προτιμήσει κάποιος που στήνει τώρα μηχάνημα?

Από την στιγμή που δεν υπάρχει ο 13900K δεν υπάρχει και το "τώρα". Κατά βάση ούτε ο 7950X υπάρχει ακόμη. Θα περάσει ένας μήνας ή δύο για να μάθουμε πολλά για το τί κουμπώνει πού και κυρίως το πόσο κοστίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο λάθος να μη υπάρχει η δυνατότητα και για ddr4. Και η κατεύθυνση με τις καταναλώσεις και τις θερμοκρασίες που έχουν πάρει και οι δύο εταιρείες είναι τουλάχιστον γραφικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τη σημαντικα χαμηλοτερη καταναλωση που την ειδες, απο τους 5000 στους 7000 διπλασιαστηκαν τα watt.
To "νεο socket για 3 χρονια" καντο 2 χρονια.
Το 2022 εφυγε μεχρι να βγουν, ουσιαστικα 2023-2025 ειναι 2 χρονια.
Αν το AM6 βγει τελη 2025 τοτε παμε για λιγοτερο απο 2 χρονια.
 

Ξαναδές λίγο τα μαθηματικά σου.

Αν βγει τέλος 2025 είναι ακριβώς 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, polaki είπε

Πόση διαφορά έχει η μνήμη σαν μνήμη? Κανένα 20άρι με 30άρι παραπάνω είναι η DDR5. 

Δεν ξέρω ποιό mobo πήρες βέβαια, αλλά καθαρά από άποψη μνήμες, με λίγα λεφτά παραπάνω θα ήσουν future proof αν και θεωρώ οι DDR4 έχουν ακόμα αρκετά ψωμιά.

Όπως και να έχει σημασία έχει να το χαρείς το νέο σύστημα, μεγειά! :)

Επέλεξα Intel λόγω budget αλλά κυρίως γιατί το ήθελα άμεσα (απέκλεισα AMD γιατί ξέρω ότι θα έχω upgrade path με την 13η γενιά Intel). Η διαφορά ram + mobo ήταν κάτι λιγότερο από 100 ευρώ. Δεν φαίνεται μεγάλη διαφορά αλλά αν σκεφτείς ότι 500 βγήκε όλη η αναβάθμιση τότε μιλάμε περίπου για 20% αύξηση. Με αυτά τα λεφτά παίρνω και ένα καλό cooler ή τα διαθέτω για κάρτα που ουσιαστικά αυτή θα κάνει τη μεγάλη διαφορά στα παιχνίδια και όχι οι DDR5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasL96 είπε

Επέλεξα Intel λόγω budget αλλά κυρίως γιατί το ήθελα άμεσα (απέκλεισα AMD γιατί ξέρω ότι θα έχω upgrade path με την 13η γενιά Intel). Η διαφορά ram + mobo ήταν κάτι λιγότερο από 100 ευρώ. Δεν φαίνεται μεγάλη διαφορά αλλά αν σκεφτείς ότι 500 βγήκε όλη η αναβάθμιση τότε μιλάμε περίπου για 20% αύξηση. Με αυτά τα λεφτά παίρνω και ένα καλό cooler ή τα διαθέτω για κάρτα που ουσιαστικά αυτή θα κάνει τη μεγάλη διαφορά στα παιχνίδια και όχι οι DDR5.

Ναι οκ έχει λογική αυτό που λες, αν ήταν μόνο για τις μνήμες για 30-40€ δεν θα είχε ιδιαίτερο νόημα γι'αυτό ρώτησα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mordred είπε

Μεγάλο λάθος να μη υπάρχει η δυνατότητα και για ddr4.

Θες να μου πεις ότι αυτός που θα δώσει τόσα λεφτά σε 7600Χ+ , δεν θα έχει άλλα 20€ διαφορά να αγοράσει ddr5 ? αχου τον καημένο.. να του κάνουμε έρανο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, teodoreh είπε

Το "σημαντικά χαμηλότερη κατανάλωση" πάει στον ανταγωνισμό.

Για τα υπόλοιπα, με ΑΝ δεν γίνεται συζήτηση, η AMD έχει ιστορικό μακροζωίας στα socket.

Oυτε στον ανταγωνισμο υπαρχει χαμηλοτερη καταναλωση.
Αν συγκριθουν στο gaming σε Idle και σε normal workload οι 12th και οι 13th gen καταναλωνουν λιγοτερα watt.
H μοναδικη περιπτωση που οι 13th gen καταναλωνουν περισσοτερα watt απο τους 7000 ειναι οταν τρεχεις Cinebench R23 και εχεις ανοιχτο το "Extreme mode" τοτε φτανει τα 350w αλλα καταφερνει μεγαλυτερα clocks και 15-20 βαθμους χαμηλοτερη θερμοκρασιας αν συγκριθει με το ιδιο συστημα ψυξης.
Οσο για το "ΑΝ" ενα αν χρησιμοποιησα και αυτο ηταν υπερ της AMD.
Δεν ειπα "αν τους καθυστερησει" ,ειπα "αν τους βγαλει στην ωρα τους".

 

 

Screenshot_49.jpg

Screenshot_50.jpg

Screenshot_46.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...