Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen 5 7600X και Ryzen 9 7900X Review


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν σταματησεις να κανεις υποθεσεις και να βαζεις ταμπελες και αφιερωσεις 10 λεπτα απο το χρονο σου

Αφιέρωσα. Ο τύπος έχει μένος ενάντια στην AMD και κάθεται και κάνει διαλέξεις σχετικά με τα AMD fanboys. Κάπου εκεί σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτόν και κάπου εδώ θα ολοκληρώσω τον διάλογο για αυτόν.

 

Θα πω απλά δύο πραγματάκια.

Δεν παρουσιάζεις βίντεο όπου κράζει την Intel ή κριτικάρει review από site που είναι γνωστό δεκαετίες τώρα ότι κλίνει προς Intel και Nvidia. Αυτό αρκεί.

Αν οι AMD GPUs έχουν πλεονέκτημα με το Smart Access Memory, γιατί να μην αξιοποιηθεί αυτό; Που έχουν αλλά είναι μικρό. Ο τύπος βγάζει το 10-20% που αναφέρεις από το μυαλό του επειδή έτσι τον βολεύει.

Από την άλλη, μπορεί και οι Nvidia GPUs να παίζουν καλύτερα με Intel CPUs για ευνόητους λόγους. Στην τελική είναι σαν κάποιος να μιλάει για το video transcoding και να λέει ότι δεν είναι σωστό να χρησιμοποιείται το Intel Quicksync ή ότι είναι λάθος να δοκιμάζονται οι κάρτες της Nvidia με το Optix(τυχαία παραδείγματα).

Το σταματάω εδώ. Δεν θα ασχοληθώ περισσότερο με το να λέω τα αυτονόητα σχετικά με έναν intel fanboy youtuber στο διαδίκτυο.

Δεν είναι αντικειμενικός ο τυπάς.

Για το DDR4 vs DDR5 εντάξει. Χαίρω πολύ. Βρες μου το βίντεο στο οποίο προτείνει κάποιος να αγοράσει τον 5800X3D αντί για τον 12900Κ και με τα επιπλέον χρήματα να πάει από π.χ. 3080 σε 3090.

Δεν ασχολούμαι άλλο. Κυριακή είναι, χρόνο έχω, αλλά αυτός τελείωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, john_dr είπε

Αφιέρωσα. Ο τύπος έχει μένος ενάντια στην AMD και κάθεται και κάνει διαλέξεις σχετικά με τα AMD fanboys. Κάπου εκεί σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτόν και κάπου εδώ θα ολοκληρώσω τον διάλογο για αυτόν.

 

Θα πω απλά δύο πραγματάκια.

Δεν παρουσιάζεις βίντεο όπου κράζει την Intel ή κριτικάρει review από site που είναι γνωστό δεκαετίες τώρα ότι κλίνει προς Intel και Nvidia. Αυτό αρκεί.

Αν οι AMD GPUs έχουν πλεονέκτημα με το Smart Access Memory, γιατί να μην αξιοποιηθεί αυτό; Που έχουν αλλά είναι μικρό. Ο τύπος βγάζει το 10-20% που αναφέρεις από το μυαλό του επειδή έτσι τον βολεύει.

Από την άλλη, μπορεί και οι Nvidia GPUs να παίζουν καλύτερα με Intel CPUs για ευνόητους λόγους. Στην τελική είναι σαν κάποιος να μιλάει για το video transcoding και να λέει ότι δεν είναι σωστό να χρησιμοποιείται το Intel Quicksync ή ότι είναι λάθος να δοκιμάζονται οι κάρτες της Nvidia με το Optix(τυχαία παραδείγματα).

Το σταματάω εδώ. Δεν θα ασχοληθώ περισσότερο με το να λέω τα αυτονόητα σχετικά με έναν intel fanboy youtuber στο διαδίκτυο.

Δεν είναι αντικειμενικός ο τυπάς.

Για το DDR4 vs DDR5 εντάξει. Χαίρω πολύ. Βρες μου το βίντεο στο οποίο προτείνει κάποιος να αγοράσει τον 5800X3D αντί για τον 12900Κ και με τα επιπλέον χρήματα να πάει από π.χ. 3080 σε 3090.

Δεν ασχολούμαι άλλο. Κυριακή είναι, χρόνο έχω, αλλά αυτός τελείωσε.

Aλλο να συγκρινεις επεξεργαστες και αλλο να συγκρινεις πλατφορμες.
Το ιδιο λαθος ηταν οταν συγκριναν Ryzen 5000 με DDR4 3200 και 12th gen με DDR5 6000.
Aν ηθελαν να συγκρινουν ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΣ επρεπε να εχουν και οι 2 ιδιες RAM οποτε οχι δεν συγκριναν επεξεργαστες συγκριναν ΠΛΑΤΦΟΡΜΕΣ με οτι εξτρα πλεονεκτιμα προσφερε η πλατφορμα.
Το ιδιο λαθος ειναι να συγκρινεις ενα AMD build με απλο SSD με ενα Intel build με Intel Optain Memory.
Οταν λες οτι ο 7950x ειναι πιο ΓΡΗΓΟΡΟΣ απο τον 12900k κατα 30% θα πρεπει να ειναι σε ισους ορους γιατι ο αλλος θα παρει 7950x με 3090ti και μπορει να διαπιστωσει οτι τελικα ηταν πχ 10-15% πιο γρηγορος.


Εδω μπορεις να δεις κατα ποσο κλινει προς Nvidia


Eδω μπορεις να δεις ποσο Intel Fanboy ειναι και ειμαι σιγουρος οτι αν οι 13th gen δεν ειναι τελικα ετσι οπως υποσχονται ή αν προκυψει κατι κακο θα ειναι ο πρωτος που θα τους κραξει.

 

Screenshot_46.jpg

 

Καλο υπολοιπο Κυριακης.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aλλο να συγκρινεις επεξεργαστες και αλλο να συγκρινεις πλατφορμες.
Το ιδιο λαθος ηταν οταν συγκριναν Ryzen 5000 με DDR4 3200 και 12th gen με DDR5 6000.
Aν ηθελαν να συγκρινουν ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΣ επρεπε να εχουν και οι 2 ιδιες RAM οποτε οχι δεν συγκριναν επεξεργαστες συγκριναν ΠΛΑΤΦΟΡΜΕΣ με οτι εξτρα πλεονεκτιμα προσφερε η πλατφορμα.
Το ιδιο λαθος ειναι να συγκρινεις ενα AMD build με απλο SSD με ενα Intel build με Intel Optain Memory.
Οταν λες οτι ο 7950x ειναι πιο ΓΡΗΓΟΡΟΣ απο τον 12900k κατα 30% θα πρεπει να ειναι σε ισους ορους γιατι ο αλλος θα παρει 7950x με 3090ti και μπορει να διαπιστωσει οτι τελικα ηταν πχ 10-15% πιο γρηγορος.


Εδω μπορεις να δεις κατα ποσο κλινει προς Nvidia


Eδω μπορεις να δεις ποσο Intel Fanboy ειναι και ειμαι σιγουρος οτι αν οι 13th gen δεν ειναι τελικα ετσι οπως υποσχονται ή αν προκυψει κατι κακο θα ειναι ο πρωτος που θα τους κραξει.

 

Screenshot_46.jpg

 

Καλο υπολοιπο Κυριακης.

Τελικά δεν βρήκες έτσι;

Βρήκες ένα βίντεο όπου δηλώνει ότι δεν του αρέσει το DLSS και ένα screenshot όπου δείχνει τον X3D οριακά πιο πάνω από προηγούμενης γενιάς Intel

 

Για να τελειώνουμε με τις σαχλαμάρες, αρκεί κάποιος να δει τι λέει ο τύπος στην αρχή του βίντεο

 

"AMD Fanboys" και "Nvidia People".

Αντιλαμβάνεσαι την διαφορά;

Λίγο ακόμα και θα ξεράσω με τον τύπο.

Μην μου ξανά ποστάρεις το έκτρωμα. Δεν σώζεται ο τύπος.

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, john_dr είπε

Τελικά δεν βρήκες έτσι;

Βρήκες ένα βίντεο όπου δηλώνει ότι δεν του αρέσει το DLSS και ένα screenshot όπου δείχνει τον X3D οριακά πιο πάνω από προηγούμενης γενιάς Intel

 

Για να τελειώνουμε με τις σαχλαμάρες, αρκεί κάποιος να δει τι λέει ο τύπος στην αρχή του βίντεο

 

"AMD Fanboys" και "Nvidia People".

Αντιλαμβάνεσαι την διαφορά;

Λίγο ακόμα και θα ξεράσω με τον τύπο.

Μην μου ξανά ποστάρεις το έκτρωμα. Δεν σώζεται ο τύπος.

Απο τον εκνευρισμο σου ειναι ξεκαθαρο οτι γινεται triggered.
Στο βιντεο με το DLSS 3.0 κανεις οτι δεν ειδες το σκουπιδοντενεκε.
Το οτι στα πρωτα δευτερολεπτα του βιντεο πριν καν φτασει το 1 λεπτο ενας τον ρωταει γιατι δεν σου αρεσει το DLSS 3.0 και του απανταει "ωραια και σε λιγο η AMD βγαζει το FSR 3.0 τι καταλαβες" επιμενοντας οτι τον ενδιαφερει το Native performance και οτι το DLSS ειναι FAKE.
Toσο πολυ λατρης της Nvidia και AMD hater :P

To screenshot παλι με τον AMD και τους Intel που δειχνει προβαδισμα στον AMD,κατι που ολοι οι Intel Fanboys θα φροντιζαν να το ανεβασουν στο καναλι τους...
Eιναι Ιουλιος τους 2021 δεν υπαρχει 5800x3D και δεν γραφει 5800x3D.

Στο ρεζουμε της υποθεσης εχει κολλησει σε τιτλους και χαρακτηρισμους αλλα δεν ειδα ποτε να αναφερεσαι η να καταρυπτεις τα επιχειρηματα του κατι που αυτος το κανει με πολυ απλο και αναλυτικο τροπο σε καθε του βιντεο ακομα και αν πρεπει να τα βαλει με μεγαλους youtubers/promoters.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το οτι στα πρωτα δευτερολεπτα του βιντεο πριν καν φτασει το 1 λεπτο ενας τον ρωταει γιατι δεν σου αρεσει το DLSS 3.0 και του απανταει "ωραια και σε λιγο η AMD βγαζει το FSR 3.0 τι καταλαβες" επιμενοντας οτι τον ενδιαφερει το Native performance και οτι το DLSS ειναι FAKE.
Toσο πολυ λατρης της Nvidia και AMD hater :P

Εσύ τρολάρεις επίτηδες τώρα. Τι σου είπα ότι λέει στο βίντεο; Τι μου λες εδώ ότι λέει στο βίντεο;

Ή μάθε ανάγνωση ή σταμάτα το τρολάρισμα.

Τώρα στο screenshot, βγάζει σε ένα αποτέλεσμα τον AMD μπροστά και μου το παρουσιάζεις ως απόδειξη; Και γιατί εκεί έβαλες screenshot και όχι το video link?

Αν ο Τσουκαλάς σε μια εκπομπή πει καλά λόγια για τον ΠΑΟ, κάποιο παίκτη του ΠΑΟ ή κάποιο προπονητή του ΠΑΟ, δεν τον κάνει αντικειμενικό.

 

Από εκεί και πέρα επειδή κάνεις ΓΑΡΓΑΡΑ ότι δεν σου αρέσει, άσε μας φιλαράκι. Εσύ θέλεις να ενημερώσεσαι από τυπάκια που αναφέρονται σε "AMD Fanboys" και "Nvidia People". Δικό σου πρόβλημα, να το κοιτάξεις.

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, john_dr είπε

Εσύ τρολάρεις επίτηδες τώρα. Τι σου είπα ότι λέει στο βίντεο; Τι μου λες εδώ ότι λέει στο βίντεο;

Ή μάθε ανάγνωση ή σταμάτα το τρολάρισμα.

Τώρα στο screenshot, βγάζει σε ένα αποτέλεσμα τον AMD μπροστά και μου το παρουσιάζεις ως απόδειξη; Και γιατί εκεί έβαλες screenshot και όχι το video link?

Αν ο Τσουκαλάς σε μια εκπομπή πει καλά λόγια για τον ΠΑΟ, κάποιο παίκτη του ΠΑΟ ή κάποιο προπονητή του ΠΑΟ, δεν τον κάνει αντικειμενικό.

 

Από εκεί και πέρα επειδή κάνεις ΓΑΡΓΑΡΑ ότι δεν σου αρέσει, άσε μας φιλαράκι. Εσύ θέλεις να ενημερώσεσαι από τυπάκια που αναφέρονται σε "AMD Fanboys" και "Nvidia People". Δικό σου πρόβλημα, να το κοιτάξεις.

Μα οι Τσουκαλαδες ποτε δεν θα πουν καλη κουβεντα για τον Παο ακομα και αν αντικειμενικα σε εναν αγωνα ειναι καλυτερος κατι που θα το παραδεχτει πχ ο χ ψ αγνωστος δημοσιογραφος που δεν εχει καναλι,likes και followers.
Oι Τσουκαλαδες δεν προκεται ποτε να ανεβασουν το 0-3 μεσα στο καραισκακη(benchmark που δειχνει οτι ο 5800x ειναι καλυτερος απο τους 2 Intel)
θα φροντισουν να ανεβαζουν στο καναλι τους μονο τις νικες του Ολυμπιακου ...

Eγω ενημερωνομαι απο πολλες πηγες,με πολλα και με λιγα like, με πολλους και με λιγους followers, με καλα και καλα σχολια και μετα με τα επιχειρηματα θα σχηματισω τη δικη μου αποψη που θα ειναι πιο αντικειμενικη απο τσουκαλαδες της μιας πλευρας και τσουκαλαδες της αλλης πλευρας.
Aν ακους παντα τη κοκκινοσκουφιτσα, παντα θα φταιει ο κακος ο λυκος.
Για αυτο αλλωστε σου ανεφερα και τα παραδειγματα με ddr4 Ryzen 5000 vs Intel DDR5 η για το AMD ssd build vs Intel M2 Intel optain memory.

Toν τυπο τον "γνωρισα" οταν καποια στιγμη ποσταρα βιντεο του Jay 2 Cent με την αποψη του για το αν πρεπει να παρεις τωρα RTX 3000 και μου ποσταραν αυτο.
Παρολο που συνεχιζω να εχω την ιδια αποψη με τον Jay εκατσα και τον ακουσα.
Το ποιος απο τους 2 θα εχει δικιο θα φανει σε 3-4 μηνες.
Οποιος και να εχει απο τους 2,εγω δεν εκανα σημαια μου τον Jay για τα likes και τους followers αλλα γιατι απλα ειχα την ιδια αποψη.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, john_dr είπε

Εσύ θέλεις να ενημερώσεσαι από τυπάκια που αναφέρονται σε "AMD Fanboys" και "Nvidia People".

Δεν το αγγίζεις αυτό, έτσι; Ούτε με κοντάρι 10 μέτρων. Ο τύπος διαχωρίζει σε βαθμό ρατσισμού τον κόσμο με βάση την επιλογή ενός εξαρτήματος hardware και συνεχίζεις να μου τον διαφημίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, john_dr είπε

Δεν το αγγίζεις αυτό, έτσι; Ούτε με κοντάρι 10 μέτρων. Ο τύπος διαχωρίζει σε βαθμό ρατσισμού τον κόσμο με βάση την επιλογή ενός εξαρτήματος hardware και συνεχίζεις να μου τον διαφημίζεις.

Στο εχω απαντησει ηδη οτι στους τιτλους,στους χαρακτηρισμους και τα σχολια γινεται καυστικος και ως συνηθως αυτοι που οντως ειναι fanboys οποιαδηποτε πλευρας γινoνται triggered.
Εμενα θα μου ηταν αδιαφορο ακομα και το αντιστροφο AMD people Νvidia fanboys γιατι αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα επιχειρηματα και οχι οι χαρακτηρισμοι.

Εδω εσυ κανεις διαχωρισμο με βαση τα likes και τους followers και μου λες δεν αξιζει να ασχοληθω μαζι του γιατι εχει λιγους,χωρις να ασχοληθεις με τα επιχειρηματα που παραθετει για το γιατι η AMD λεει ψεματα για τις επιδοσεις των AM5.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στο εχω απαντησει ηδη οτι στους τιτλους,στους χαρακτηρισμους και τα σχολια γινεται καυστικος και ως συνηθως αυτοι που οντως ειναι fanboys οποιαδηποτε πλευρας γινεται triggered.

Ε αυτό τώρα δεν είναι απάντηση. Υπεκφυγή είναι.

Ο τύπος θεωρεί τους Nvidia users φυσιολογικούς ανθρώπους και τους AMD users προβληματικά άτομα.

Δεν σώζεται με τίποτα αυτό. Το ξέρεις και αντί να πεις "ναι εκεί ήταν λάθος", ακόμα και σε αυτό τρομοκρατείσαι στην ιδέα να πεις το αυτονόητο και καταφεύγεις σε υπεκφυγές. Αυτό λέει πολλά για εσένα, το κατά πόσο είσαι σε θέση να κάνεις διάλογο και να αποδεχθείς πράγματα που δεν ταιριάζουν με αυτό που θέλεις να περάσεις.

 

Αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ. Μπορείς να πιαστείς από όπου θέλεις και να κλείσεις την συζήτηση με κάποιο σχόλιο περί ανέμων και υδάτων. Δεν θα το διαβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, john_dr είπε

Ε αυτό τώρα δεν είναι απάντηση. Υπεκφυγή είναι.

Ο τύπος θεωρεί τους Nvidia users φυσιολογικούς ανθρώπους και τους AMD users προβληματικά άτομα.

Δεν σώζεται με τίποτα αυτό. Το ξέρεις και αντί να πεις "ναι εκεί ήταν λάθος", ακόμα και σε αυτό τρομοκρατείσαι στην ιδέα να πεις το αυτονόητο και καταφεύγεις σε υπεκφυγές. Αυτό λέει πολλά για εσένα, το κατά πόσο είσαι σε θέση να κάνεις διάλογο και να αποδεχθείς πράγματα που δεν ταιριάζουν με αυτό που θέλεις να περάσεις.

 

Αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ. Μπορείς να πιαστείς από όπου θέλεις και να κλείσεις την συζήτηση με κάποιο σχόλιο περί ανέμων και υδάτων. Δεν θα το διαβάσω.

Το οτι ο fanboy ειναι και user δεν παει να πει οτι ολοι οι users ειναι fanboys.
Να στο πω διαφορετικα γιατι μαλλον στα αθλητικα εισαι πιο καλος.
Το οτι η θυρα 7 κλεβει,σκοτωνει καιει δεν παει να πει οτι ολοι οι ολυμπιακοι ειναι κανιβαλοι.
Αυτος λοιπον αναφερεται στο συγκεκριμενο βιντεο με αυτους τους χαρακτηρισμους γιατι απευθυνετε στους AMD fanboys και οχι σε ολους τους AMD users.

Eγω που απο περιεργια ειδα αρκετα βιντεο του,σε πολλα ειναι υπερ της AMD σε θεματα καρτες γραφικων και σε παλαιοτερους επεξεργαστες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...