Προς το περιεχόμενο

Goodys, KFC ή McDonalds;


Gingerbread

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/10/2022 στις 2:26 ΠΜ, andreas.v είπε

Ξέρουμε τι απέγιναν τα Burgering House?

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

40C6F3C6-B731-4470-8FFC-77A474CF6021.png.6882370c0b4ebc802dde5a2284e7cf12.png

 

Εχω την εντυπωση οτι υπηρξε διαφωνια και τα σπασανε, μαλλον δυο συνεταιροι.
Ο ενας εκανε τα Simply Burger και ο αλλος τα Home Burger

Επεξ/σία από safridia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Goodys δεν βλέπω καν τον λόγο να πάρω όταν είναι και ακριβά ως fast food, και πλέον δεν μου αρέσουν καν σε γεύση. Έχει τόσα άλλα καλά μπεργκεράδικα πλέον που δεν είναι fast food αλυσίδες, και με μικρή διαφορά στην τιμή. Δύο φορές πήρα από Goodys τα τελευταία 5 χρόνια, τη μία φορά ένα μικρό green burger που σχεδόν δεν είχε μέσα το μαρούλι (καμία υπερβολή) και το ψωμάκι ήταν χάλια και διαλυόταν και έκανε και 4 ευρώ.

Το KFC μου άρεσε κάποτε, πλέον είναι χάλια και από τιμή και από γεύση (μάλλον και ποιότητα). Τις λίγες φορές που έχω πάρει τα τελευταία χρόνια μου βγήκε ξινό με κάτι -ακριβά για την ποσότητά τους- popcorn chicken που ήταν σαν να μην έφαγα καθόλου (καμία υπερβολή) ή με κάτι καυτερά μπούτια που τους έφυγε από το ξεκίνημα όλη η κρούστα λες και την φόραγαν μπουφάν (και πάλι, καμία υπερβολή) και το κοτόπουλο μέσα ήταν άνοστο σαν να το πήρα εγώ από το σούπερ μάρκετ και το μαγείρεψα χωρίς καν να το μαρινάρω. Οπότε γιατί να πληρώσω έξω, αφού το φτιάχνω και στο σπίτι μου αυτό το πράγμα;

McDonalds... για καμιά φορά αν θέλω κανά φτηνό cheeseburger στα γρήγορα, θα περάσω από το drive-thru. Τα υπόλοιπα μπέργκερ τους δεν είναι φτηνά για fast food. Βάζω άλλα δύο ευρώ και παίρνω κάποιο ποιοτικό μπέργκερ από σωστό μαγαζί, οπότε δεν έχει νόημα. Κάποια άλλα πράγματα που έχουν στο μενού τους (π.χ. οι κοτομπουκιές) είναι πιο μικρά και πιο ακριβά και από μαγαζιών που δεν είναι φαστφουντάδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2022 στις 6:27 ΜΜ, Thresh είπε

Το πέτυχα στο Burger Festival, εξαιρετικό

Αλυσίδα όμως? Μόνο στο Πειραιά δεν έχει κατάστημα?

εχει και Κυψέλη και λογικά θα ανοίξουν κι άλλα.

Στις 2/10/2022 στις 8:55 ΜΜ, wesker είπε

Τα simply burgers είναι ανώτερα και απο Mc και απο τα Goodys αλλά μπροστά σε αυθεντικά μπεργκεράδικα (Mπαρ μπε κιου, Benjamin κλπ) δεν λένε μία.

To μπαρ μπε κιου νομίζω πλέον οριακά μπαίνει στην κατηγορία αυθεντικά μπεργκεράδικα. 

Ο άνθρωπος που έστησε το μπαρ μπε κιου, λόγω της μεγάλης επιτυχίας, το πούλησε στην L'Artigiano, η οποία το έκανε αλυσίδα και χάλασε η ποιότητα.

Είναι όμως ο ίδιος άνθρωπος που έφτιαξε το Jackaroo, οπότε κατα κάποιο τρόπο η ιστορία συνεχίζεται.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρηγγειλα πριν λιγο καιρο bicmac στο σπιτι και πραγματικα εριξα πολυ γελιο οταν ηρθε, το bicmac το εχουν κανει pocket σε μεγεθος πραγματικα 2 μπουκιες ειναι εχουν χαλασει παρα πολυ την ποσοτητα τους τα mac κατα την γνωμη μου δεν συμφαιρουν καθολου  καλυτερα οποιαδηποτε αλλη εναλλακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή πήγαινα μονο Goodys , ποτέ MAc . Junior και μετά cheese, golden, chickys . Salad bar ΕΠΟΣ με φουλ σος . 

Mac παίρνω τα τελευταία χρονια αλλα όχι burger. Κοτοπουλάκια μονο που μ αρέσουν πολυ. 

kfc δεν το έχω στα τοπ αλλα κι αυτο για κανενα κομμάτι κοτοπουλο μπούτι με πατάτες μια χαρά ειναι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από goodys πλέον το μόνο που μου αρέσει είναι οι κοτομπουκιές, το chickys και το απλό χαμπουργκεράκι λόγω της σάλτσας. Η σάλτσα λογικά είναι ή ταρτάρ ή απλώς μαγιονέζα με πίκλες. Τίποτα άλλο δε μού αρέσει και τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα. Όσες φορές πήρα κάτι άλλο το μετάνιωσα και το έδωσα να το φάει κάποιος άλλος στο σπίτι. Γενικά τα goodys στη περιοχή μου λάβε για διάλυση, εδώ και χρόνια έχουν φτάσει στη παρακμή. 

Μια σάλτσα που βρήκα να μοιάζει αρκετά πολύ με τη pickle sauce των goodys είναι η ταρτάρ του ΑΒ. Αν έχει κανείς άλλος καμία πρόταση όσον αφορά τη σάλτσα ας μας πει γιατί μού αρέσει πολύ, ειδικά σαν ντιπ στις πατάτες. 

Για τις κοτομπουκιες τώρα τι να πω. Για μένα είναι οι καλύτερες. Αν μπορούσα να τις κάνω στο σπίτι δε νομίζω να ξανά πάρω. Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Mcdonalds παίρνω πιο συχνά και μαρεσει πιο πολύ από goodys αλλά οι κοτομπουκιές τους είναι άθλιες. Συνήθως παίρνω ένα απλό meal big mac ή mcchicken και το καλοκαιράκι κανένα sundae. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η σως παντως με τις πικλες  των γκουντις απλα μοναδικη, εχουν περασει 30 χρονια αλλα η λατρεια για αυτην παραμενει παντα ιδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ifollowrivers είπε

 

Για τις κοτομπουκιες τώρα τι να πω. Για μένα είναι οι καλύτερες. Αν μπορούσα να τις κάνω στο σπίτι δε νομίζω να ξανά πάρω. Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Mcdonalds παίρνω πιο συχνά και μαρεσει πιο πολύ από goodys αλλά οι κοτομπουκιές τους είναι άθλιες. Συνήθως παίρνω ένα απλό meal big mac ή mcchicken και το καλοκαιράκι κανένα sundae. 

Δεν ειναι κατι τρομερό αυτό που κάνουν με τις κοτομπουκιες. Επειδή τρώμε στο σπίτι 2 φορες την βδομάδα περίπου, κάποιες πολύ λίγες φορές έχουμε πετύχει σαν του goodys. Συνταγή δεν ξέρω, απλά μια φριτέζα πάρε και ρίξε μέσα τις κοτομπουκιες για κάποια λεπτά που πρέπει να τα βρεις με το ρολόι. Διάφορες δεν θα δεις. Επίσης από δοκιμές που έχω κάνει στο σπίτι, λέω σίγουρα πως οι κοτομπουκιες τους που ειναι έτοιμες κατεψυγμενες φυσικά, δεν είναι του Υφαντή αλλά άλλης εταιρείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, smpt είπε

ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το σταματήσανε το salad bar.

κρίση και ασύμφωρο πια. Τα υλικα ηταν πραγματικα ενα και ενα, δεν εβρισκες κατι σαπιο ή μη φρεσκο. Αλλα ολα καταληγουν στα λεφτα, συντηρηση, κοστος,μπορει να τους ηταν ακριβα τα παγακια που βαζαν για να διατηρουντε κρυο το salad bar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μac & Goodys παίζει να έχω να φάω πάνω από 15 χρόνια, πάντως πάντα (ή έστω τότε), Goodys >>>>>>>> Mac

KFC τρώω κάνα 2 φορές τον χρόνο, γουστάρω ατελείωτα τα zinger 🌶️

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/10/2022 στις 8:31 ΜΜ, kon1to είπε

 

Ο άνθρωπος που έστησε το μπαρ μπε κιου, λόγω της μεγάλης επιτυχίας, το πούλησε στην L'Artigiano, η οποία το έκανε αλυσίδα και χάλασε η ποιότητα.

 

όπα...τι εννοεις?? δεν εχει ο μιχαλης πλεον τα μπαρμπεκιου? 

 

άσχετο...οποιος μου βρει την sour των μακ σε μεγαλη συσκευασια, τον αγαπω!

Επεξ/σία από lyda94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...