Προς το περιεχόμενο

Wallet gov.gr και κλήση τροχαίας


Par1s*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, makis269 είπε

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά θα πρέπει μετά να πληρώσει και τις συνέπειες των πράξεων του.

 

Μάκη μου αν δεν του αρέσει ζητάνε επειγόντως εργάτες για να μαζέψουν τις ελιές. 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

46 minutes ago, makis269 said:

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά θα πρέπει μετά να πληρώσει και τις συνέπειες των πράξεων του.

 

Ελα παραδέξου το, τα ίδια κανεις; 😂

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Par1s* είπε

Το βράδυ κατά τις 02:00 με σταματάνε για έλεγχο και αφού μου ζητάνε άδεια ασφάλεια δίπλωμα τους δείχνω τα πάντα με το δίπλωμα μέσω του wallet gov.gr.

-Δεν έχεις μαζί σου το δίπλωμα;

-Αυτό είναι το δίπλωμα.

-Πρέπει να έχεις και το κανονικό μαζί σου.

-Όχι, αυτό είναι επίσημο έγγραφο του κράτους, δεν χρειάζεται να έχω και το φυσικό έγγραφο μαζί μου.

Ε, εκεί προσβλήθηκε ο εγωισμός του και μου είπε πως θα με γράψει μόνο και μόνο για να πάω στην τροχαία να το σβήσω. Επειδή του υποδεικνύω την δουλειά του. Με ρώτησε και τι δουλειά κάνω εγώ για να μου πει πως δεν ξέρω εγώ την δική του.

Στη συνέχεια ρωτάω:

-Τι νόημα έχει να έχω το wallet τότε αν χρειάζεται να κουβαλάω και το δίπλωμα/κάρτα;

-Και που ξέρω εγώ αν εχθές δεν πέρασες κανένα κόκκινο, στο πήρανε και τώρα έχεις αυτό;

-Μπορείτε να το σκανάρετε.

-Δεν ξέρουμε.

4 άτομα της τροχαίας ήταν εκεί, ιδέα δεν είχε κανείς.

Παίρνω τηλέφωνο στην αστυνομία μπροστά του και ρωτάω αν ισχύουν τα έγγραφα του wallet και μου λένε πως ισχύουν και δεν χρειάζεται να έχω μαζί μου τα άλλα προφανώς.

Παρόλα αυτά με έγραψε για δίπλωμα μόνο και μόνο επειδή πληγώθηκε ο εγωισμός.

Ναι, ξέρω πως αύριο θα την σβήσω, αλλά είναι τόσο γελοίο όλο αυτό, ότι με έβαλε σε μια διαδικασία.

Απλά ήθελα να το μοιραστώ. Με νευρίασε πολύ.

Tα χουμε πει.

Σε αυτες τις περιπτωσεις, πας με τα νερα τους, γιατι αναλογως σε τι θα πεσεις, μπορει να μπλεξεις για το τιποτα. Στην περιπτωση σου φθηνα τη γλυτωσες, γιατι αν ειχε ορεξη να ψαξει το αμαξι σου θα εφευγες και με προστιμο. Ολο και κανα φαρμακειο (με το γραμμα του νομου) θα ελειπε, ολο και κανα φθαρμενο λαστιχο (με το γραμμα του νομου) θα εβρισκε, ολο και για κατι θα μπορουσε να κοψει προστιμο.

Απο τη στιγμη που προσπαθεις να περασεις το δικο σου σε αστυνομικο , αναλαμβανεις και τις ευθυνες του τι μπορει να ακολουθησει αν πεσεις σε καποιο κομπλεξικο. Αν, δε, το κανεις και με περιεργο τροπο, πχ εριστικο,τοτε κομπλεξικος ή μη ο αστυνομικος, παιζεις με πολυ καλες πιθανοτητες να μπλεξεις. Και φυσικα, χωρις να υπαρχει καμια περιπτωση να βρεις το δικιο σου εκ των υστερων.

ΥΓ. Ξερω , δεν ηταν οτι πηγες να περασεις το δικο σου δειχνοντας το wallet, αλλα αφου εβλεπες οτι δεν....επρεπε να παιξεις αλλιως στην αντιπαραθεση για να τελειωνεις, αντι να επιμενεις. Δηλαδη η με ενα "οκ, οριστε το διπλωμα κυριε αστυνομικε", ή με ενα "α ρε γαμωτο τι βλακας ειμαι και νομιζα οτι το wallet μονο του αρκει πλεον, κι ετσι ξεχασα το διπλωμα στο αλλο αμαξι"... Θα ξεμπερδευες απλα και ομορφα.

ΥΓ2. Ολα τα παραπανω, γιατι ειμαστε στην Ελλαδα. Εννοειται δεν υιοθετω, αλλα μονο ετσι συνεχιζεις ως πολιτης τη ζωουλα σου ηρεμα κι ωραια...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

 

Σε αυτες τις περιπτωσεις, πας με τα νερα τους, γιατι αναλογως σε τι θα πεσεις, μπορει να μπλεξεις για το τιποτα. Στην περιπτωση σου φθηνα τη γλυτωσες, γιατι αν ειχε ορεξη να ψαξει το αμαξι σου θα εφευγες και με προστιμο. Ολο και κανα φαρμακειο (με το γραμμα του νομου) θα ελειπε, ολο και κανα φθαρμενο λαστιχο (με το γραμμα του νομου) θα εβρισκε, ολο και για κατι θα μπορουσε να κοψει προστιμο.

Ας κόψει πρόστιμο αν έχει δίκιο, αλλά όχι αν έχει άδικο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνάτε οτι πολλοι αστυνομικοί όταν σταματάνε κάποιον έχουν σκοπό να τον γράψουν, σε technicality ή απλά αδιαφορώντας για νέες διαδικασίες κλπ (π.χ. να μην έχεις ασφάλεια εκτυπωμένη κλπ). Δε τους κάθεται καλά να σταματήσουν αυτοκίνητο και να μη γράψουν έστω 10-15€, λογικά αν δε κόψουν αρκετές κλήσεις στη βάρδια τους μπορει να φαινεται εσωτερικά οτι δε κάνουν καλά τη δουλειά τους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makis269 είπε

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά θα πρέπει μετά να πληρώσει και τις συνέπειες των πράξεων του.

 

Δεν γνώριζα τι;

Τις συνέπειες ποιας πράξης μου;

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Μην το εχεις και σιγουρο οτι θα την σβήσεις.

Ενημέρωσε μας πάντως 

Πήγα έκανα ένσταση όπου έγραψα αναλυτικά τι συνέβη και ζήτησα εγγραφή απάντηση, αν και δεν χρειάζεται να την ζητήσεις είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να απαντήσουν εγγράφως στην ένσταση. Θα δείξει. Αλλά το να μη μου την σβήσουν δεν νομίζω ότι έχει και πολλές πιθανότητες. Δεν γράφει "Δεν έφερε άδεια οδήγησης", αλλά "Δεν έφερε άδεια οδήγησης (πρωτότυπη)".

Προφανώς και δεν ήμουν προετοιμασμενος για κάτι τόσο παράλογο, αν συνέβαινε σήμερα θα ζητούσα να έρθει περιπολικό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, makis269 είπε

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

 

Αυτό είναι το trade-off για την ασφάλεια και το μισθό του δημοσιού χωρίς καμία ιδιαίτερη επαγγελματική κατάρτιση :P

Επεξ/σία από zygorito
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Par1s* είπε

Δεν γνώριζα τι;

Τις συνέπειες ποιας πράξης μου;

Πήγα έκανα ένσταση όπου έγραψα αναλυτικά τι συνέβη και ζήτησα εγγραφή απάντηση, αν και δεν χρειάζεται να την ζητήσεις είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να απαντήσουν εγγράφως στην ένσταση. Θα δείξει. Αλλά το να μη μου την σβήσουν δεν νομίζω ότι έχει και πολλές πιθανότητες. Δεν γράφει "Δεν έφερε άδεια οδήγησης", αλλά "Δεν έφερε άδεια οδήγησης (πρωτότυπη)".

Προφανώς και δεν ήμουν προετοιμασμενος για κάτι τόσο παράλογο, αν συνέβαινε σήμερα θα ζητούσα να έρθει περιπολικό.

Σου έκατσε εσένα το λαχείο. Αλλά αν έχεις την όρεξη κυνήγησε το γιατί αν όλοι κάνουν πίσω τελικά οι σεριφηδες θα μας γράφουν ακόμα και γιατί τους κοιτάξαμε στα μάτια. 

Ο διοικητής του τμήματος τι είπε; Ή έκανε την πάπια;  

Αν δεν δικαιωθείς προχωρά σε καταγγελία με ενημέρωση του υπουργού και κοινοποίηση σε δύο τρεις εφημερίδες. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Ας κόψει πρόστιμο αν έχει δίκιο, αλλά όχι αν έχει άδικο.

πόσες περιπτώσεις έχω που αυτό το άδικο τους κατέστρεψε την ζωή ,

δύο δευτερόλεπτα μια ανάσα και φεύγει το άδικο.

αλλά το ξαναείπα ελεύθερη βούληση ........

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ισως ασχτο ...σχετικο 

Μου ειχαν σηκωσει  με γερανο το αμαξι , ειχαν δικιο , και εγραψαν στο χαρτι οτι ειχε γρατζουνιες κλπ.

Πηγα στον Διοικητη τροχαιας Καλιθεας (τοτε που ειχαν ερθει απο την Κρητη με τρακτερ οι αγροτες) αφου ειχα πληρωσει τα προστιμα και του ειπα οτι ατυχησαν γιατι το αμαξι ηταν δυο μηνων και δεν ειχε ακομα γρατζουνια

Μου εδωσε τις πινακιδες αμεσα χωριε αλλα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε μερικοι? Σιγα μη ζητησει και συγνωμη ο ανθρωπος που ηταν νομιμος. Ο τροχονομος πρεπει να ζητησει συγνωμη. Προσωπικα θα το απαιτουσα μονο και μονο για την ταλαιπωρια της ενστασης, για να μη προχωρησω σε αναφορα.

Αφου πηρες το 100, επρεπε να ζητησεις να ερθει περιπολικο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, makis269 είπε

πόσες περιπτώσεις έχω που αυτό το άδικο τους κατέστρεψε την ζωή ,

δύο δευτερόλεπτα μια ανάσα και φεύγει το άδικο.

αλλά το ξαναείπα ελεύθερη βούληση ........

Στη συγκεκριμένη περίπτωση αναφερόμαστε σε δημόσιο υπάλληλο που δυο μήνες μετά το λανσάρισμα της εφαρμογής για την ψηφιακή άδεια οδήγησης και ταυτότητα έχει άγνοια γύρω από το θέμα και ταλαιπωρεί έναν πολίτη που θέλει να πάει σπίτι του. Το αν δεν του έδωσε κάποιος το ΦΕΚ στα χέρια να το διαβάσει δεν είναι δικαιολογία γιατί και στον ιδιωτικό τομέα φροντίζεις να μαθαίνεις μόνος σου όλες τις αλλαγές που γίνονται. Και στον ελεύθερο χρόνο μάλιστα.

οπότε άλλος ΔΕΝ το ήξερε και ήταν ο αστυνομικός έλεος με αυτά που διαβάζουμε εδώ

 

το ΦΕΚ μάλιστα βγήκε και μια εβδομάδα πριν την εφαρμογή απ οτι βλέπω

ΦΕΚ 3982/Β/27-7-2022

Επεξ/σία από zygorito
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zygorito είπε

Στη συγκεκριμένη περίπτωση αναφερόμαστε σε δημόσιο υπάλληλο που δυο μήνες μετά το λανσάρισμα της εφαρμογής για την ψηφιακή άδεια οδήγησης και ταυτότητα έχει άγνοια γύρω από το θέμα και ταλαιπωρεί έναν πολίτη που θέλει να πάει σπίτι του. Το αν δεν του έδωσε κάποιος το ΦΕΚ στα χέρια να το διαβάσει δεν είναι δικαιολογία γιατί και στον ιδιωτικό τομέα φροντίζεις να μαθαίνεις μόνος σου όλες τις αλλαγές που γίνονται. Και στον ελεύθερο χρόνο μάλιστα.

οπότε άλλος ΔΕΝ το ήξερε και ήταν ο αστυνομικός έλεος με αυτά που διαβάζουμε εδώ

Με πανελλήνιες δεν τους παίρνουν πλέον; Ή ακόμα ψάχνουν πρώην αγροφύλακες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...