Προς το περιεχόμενο

Wallet gov.gr και κλήση τροχαίας


Par1s*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μα φυσικά. Άλλο δημόσιος άλλο ιδιωτικος τομέας.... Αν και κανονικά θα έπρεπε να εξαλειφθουν όλοι οι παράγοντες που προκαλούν αδικία, ανισότητες και άλλα θέματα είτε στον έναν είτε στον άλλον τομέα. 

Καλά το να εισαι ενημερωμένος στην δουλειά σου δεν ειναι θέμα ανισότητας, άλλωστε τις πιστοποιήσεις η εταιρία μας τις πληρώνει (εκτος αν ειναι κάποια δωρεάν απο καποιον σύλλογο), αλλά και τζάμπα που ειναι δεν δηλώνουν ολοι συμμετοχή. Εχω πολλούς συναδέλφους που λένε "Μετά απο 8ωρο δουλειάς θα τρέχω να ακούω τον καθε εναν να μου τα πρήζει", ή "Σαββατιάτικο που μπορώ να κοιμηθώ μεχρι τις 10 θα σηκωθώ πάλι 7 να τρέχω εκει για 4 ωρες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, wesker είπε

Καλά το να εισαι ενημερωμένος στην δουλειά σου δεν ειναι θέμα ανισότητας, άλλωστε τις πιστοποιήσεις η εταιρία μας τις πληρώνει (εκτος αν ειναι κάποια δωρεάν απο καποιον σύλλογο), αλλά και τζάμπα που ειναι δεν δηλώνουν ολοι συμμετοχή. Εχω πολλούς συναδέλφους που λένε "Μετά απο 8ωρο δουλειάς θα τρέχω να ακούω τον καθε εναν να μου τα πρήζει", ή "Σαββατιάτικο που μπορώ να κοιμηθώ μεχρι τις 10 θα σηκωθώ πάλι 7 να τρέχω εκει για 4 ωρες"

Μα αυτό ακριβώς λέω. Στον δημόσιο τομέα για σημαντική μερίδα υπαλλήλων δεν είναι αυτονόητο το να είσαι ενημερωμένος. Αυτό ακριβώς το σιγά μην κάτσω εγώ να κάνω το τάδε ισχύει παντού, με την διαφορά ότι στον ιδιωτικό τομέα είτε δεν έχεις επιλογή, είτε και να έχεις αν αμελήσεις την ενημέρωση και την εξέλιξη σου θα το βρεις μπροστά σου και τοτε ίσως θα είναι πολύ αργά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Par1s* είπε

Το βράδυ κατά τις 02:00 με σταματάνε για έλεγχο και αφού μου ζητάνε άδεια ασφάλεια δίπλωμα τους δείχνω τα πάντα με το δίπλωμα μέσω του wallet gov.gr.

-Δεν έχεις μαζί σου το δίπλωμα;

-Αυτό είναι το δίπλωμα.

-Πρέπει να έχεις και το κανονικό μαζί σου.

-Όχι, αυτό είναι επίσημο έγγραφο του κράτους, δεν χρειάζεται να έχω και το φυσικό έγγραφο μαζί μου.

Ε, εκεί προσβλήθηκε ο εγωισμός του και μου είπε πως θα με γράψει μόνο και μόνο για να πάω στην τροχαία να το σβήσω. Επειδή του υποδεικνύω την δουλειά του. Με ρώτησε και τι δουλειά κάνω εγώ για να μου πει πως δεν ξέρω εγώ την δική του.

Στη συνέχεια ρωτάω:

-Τι νόημα έχει να έχω το wallet τότε αν χρειάζεται να κουβαλάω και το δίπλωμα/κάρτα;

-Και που ξέρω εγώ αν εχθές δεν πέρασες κανένα κόκκινο, στο πήρανε και τώρα έχεις αυτό;

-Μπορείτε να το σκανάρετε.

-Δεν ξέρουμε.

4 άτομα της τροχαίας ήταν εκεί, ιδέα δεν είχε κανείς.

Παίρνω τηλέφωνο στην αστυνομία μπροστά του και ρωτάω αν ισχύουν τα έγγραφα του wallet και μου λένε πως ισχύουν και δεν χρειάζεται να έχω μαζί μου τα άλλα προφανώς.

Παρόλα αυτά με έγραψε για δίπλωμα μόνο και μόνο επειδή πληγώθηκε ο εγωισμός.

Ναι, ξέρω πως αύριο θα την σβήσω, αλλά είναι τόσο γελοίο όλο αυτό, ότι με έβαλε σε μια διαδικασία.

Απλά ήθελα να το μοιραστώ. Με νευρίασε πολύ.

Κομπλεξικός επαρχιώτης οπως οι περισσότεροι μπάτσοι 😁
 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wesker είπε

Μόνο με έλληνες μπάτσους; Μάλλον δεν έχεις πάει να κάνεις μαγκιές και σου πα και μού πες σε αμερικανό μπάτσο (και δή σε μπάτσο έξω απο ενα κωλοχώρι στο Τέξας) όπως ενας ξάδερφος που μετακόμισε αμέρικα και νόμιζε οτι οι μπατσοι που σε σταματάνε δέχονται έυκολα τα βγαινω απο το αμάξι γκαρίζοντας Ohhhh my American friend....  :P :P  :P
(καλός μ@λάκας και εγώ που βγηκα απο το αμάξι να τον μαζέψω και παραλίγο να μαζέψουμε απο μια σφαίρα στο κεφάλι)

Φυσικα μπορει να ισχυει και για ξενους αυτο που ειπα, δεν κανουμε διακρισεις, δεν ειμαστε ρατσιστες 😁

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δηλαδή ο OP έπρεπε να φάει κλήση και να πει και ευχαριστώ για να μην δυσαρεστήσει τον κύριο όργανο παρότι είχε δίκιο και το όργανο δε γνώριζε, απο ηλιθιότητα ή εσκεμμένα, το νόμο του κράτους; 

Πρωτον την κληση την εφαγε ουτως ή αλλως, ειπαμε αμα ο μπατσος θελει να σε γραψει θα σε γραψει που να χεις το θεο μπαρμπα. Το θεμα ειναι να γλυτωσει τα χειροτερα, απο τη στιγμη που αντιλαμβανεται οτι εμπλεξε με @#$%^.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lector είπε

Παιδια, οταν εχουμε να κανουμε με ελληνες μπατσους δε χωρανε ουτε τσαμπουκαδες ουτε σουπα μου πες, το καλυτερο που εχουμε ειναι να παμε με τα νερα τους, ποσο μαλλον οταν ειναι μια περιπτωση σαν του op που θα καθαρισει γρηγορα. Ειναι παρα πολυ ευκολο να "φυτρωσει" στην τσεπη σου, στην τσαντα σου, ή στο αμαξι σου ενα σακουλακι με κοκα και να σου φορτωσουν μεχρι και τη δολοφονια του κενεντυ, να πας μεσα και να φας και ξυλο και να κανεις μηνες να ξεμπλεξεις, οποτε καλυτερα να λεμε οτι πεταει ο γαϊδαρος. 

Όπως στην Τσεχοσλοβακία το 1958 δηλαδή. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, makis269 είπε

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας

 

Ότι πιο αστείο έχω ακούσει τελευταία. Ευχαριστώ για τη στιγμή χαράς μέσα στη ζοφερή καθημερινότητα μας.

ΑΤ Ομόνοιας άκουσες τελευταία;

ΑΤ Κολωνού;

Εμείς ρισκάρουμε τη ζωή μας όχι αυτοί, ζούμε υπό καθεστώς τρομοκρατίας και όλο αυτό το πανηγύρι πληρώνεται από τις τσέπες μας.

Επεξ/σία από Vagosman
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, lector είπε

Παιδια, οταν εχουμε να κανουμε με ελληνες μπατσους δε χωρανε ουτε τσαμπουκαδες ουτε σουπα μου πες, το καλυτερο που εχουμε ειναι να παμε με τα νερα τους, ποσο μαλλον οταν ειναι μια περιπτωση σαν του op που θα καθαρισει γρηγορα. Ειναι παρα πολυ ευκολο να "φυτρωσει" στην τσεπη σου, στην τσαντα σου, ή στο αμαξι σου ενα σακουλακι με κοκα και να σου φορτωσουν μεχρι και τη δολοφονια του κενεντυ, να πας μεσα και να φας και ξυλο και να κανεις μηνες να ξεμπλεξεις, οποτε καλυτερα να λεμε οτι πεταει ο γαϊδαρος.

 

Πολλές ταινίες βλέπουμε. 

Επεξ/σία από IoannisSM
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Ας κόψει πρόστιμο αν έχει δίκιο, αλλά όχι αν έχει άδικο.

Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να αποδείξει ότι έδειξε το το κινητό που φαινόταν το δίπλωμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να αποδείξει ότι έδειξε το το κινητό που φαινόταν το δίπλωμα.

Ένα τηλεφώνημα αν κάνουν με τον συνάδελφό τους, θα τους πει ότι δεν ξέρει την εφαρμογή και δεν έχει ιδέα τι είναι το gov wallet. Το ίδιο θα πουν και οι υπόλοιποι αστυνομικοί που ήταν μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, makis269 είπε

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά θα πρέπει μετά να πληρώσει και τις συνέπειες των πράξεων του.

 

Εσύ μάλλον θα απολαμβανες  να βρεθείς στο τμήμα της Ομόνοιας και να μην έρθεις σε αντιπαράθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spooker είπε

Εσύ μάλλον θα απολαμβανες  να βρεθείς στο τμήμα της Ομόνοιας και να μην έρθεις σε αντιπαράθεση 

λίγο πιο ξεκάθαρος σε αυτό που με ρωτάς για να σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, απαράδεκτο. Οφείλουν να γνωρίζουν τι ισχύει και τι όχι κατά τον έλεγχο και αν δεν γνωρίζουν φταίει ο Διοικητής τους που δεν τους έχει ενημερώσει. Απλά Ελλάντα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 8:08 ΠΜ, dtzgr είπε

Η έγγραφη αναφορά πώς γίνεται; Επίσης, τι κάνεις αν είσαι μόνος σου και δεν έχεις μάρτυρα από την πλευρά σου ενώ αυτοί είναι 4;

  Εφόσον έχει έρθει περιπολικό, μπορείς να μάθεις τα στοιχεία του αστυνομικού που κάνει τον έξυπνο και μετά πας στο αστυνομικό τμήμα που ανήκει για να κάνεις την αναφορά στον προϊστάμενο του, για την οποία θα λάβεις τον αριθμό πρωτοκόλλου. Αν εχει φερθεί ακόμα πιο άσχημα, μετά την αναφορά μπορείς να κάνεις και μήνυση. 
  Σε διαφορετική περίπτωση τα στοιχεία του είναι πάνω στην κλήση καθώς και το τμήμα που ανήκει, οπότε μπορείς να τα βρεις απο εκεί.

Για όσους λένε οτι είναι ο λόγος σου ενάντια στον δικό του… Μπορεί την πρώτη φορά που θα συμβεί αυτό και θα τον καλέσουν σε απολογία να προσπαθήσει να σε  βγάλει τρελό και οτι δεν έγιναν έτσι τα πράγματα κτλ, οκ. Την δεύτερη φορά όμως που θα το ξανακάνει και θα τον αναφέρει κάποιος για οποιονδήποτε λόγο, θα δουν οτι υπάρχει παρόμοια παλαιότερη αναφορά και τα πράγματα δεν θα είναι τόσο εύκολα πλέον για εκείνον. 
 

..και φυσικά έχω κανει τη διαδικασία με το να καλέσω περιπολικό και να κάνω εγγραφή αναφορά σε αστυνομικό που μου δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα επειδή πριν χρόνια με σταμάτησε και μου λέει θα πάρετε κλήση για ζώνη, ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΚΟΥΜΠΩΜΕΝΗ ΤΗ ΖΩΝΗ. Όταν ήρθε στο τμήμα και με βρήκε εκεί, προσπαθούσε να μου εξηγήσει οτι έκανε λάθος και δεν είδε καλά, και απλά προσπαθεί να κανει τη δουλειά του σωστά κτλ. 
 

Αν ο καθένας που βρισκόταν σε παρόμοια θέση, έπραττε ανάλογα αντι να κανει τον μαλάκα γιατί φοβάται τον κάθε απαίδευτο, θα ήταν πολυ καλύτερα τα πράγματα. Και δεν χρειάζονται ούτε φωνές ούτε τίποτα. 
 

Σχετικά με την αναφορά και το να έρθει περιπολικό επι τόπου, με είχε ενημερώσει φίλος μου αστυνομικός οτι είναι η διαδικασία που προβλέπεται απο τον νόμο και κυριολεκτικά το μόνο που μπορείς να κανείς για να βρεις το δίκιο σου.

  • Like 15
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...