Προς το περιεχόμενο

Wallet gov.gr και κλήση τροχαίας


Par1s*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, makis269 said:

δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους για όλους μας .

θα μπορούσες ευγενικά να του πεις ότι δεν το ήξερες και θα τελείωνε εκεί το θέμα.

ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά θα πρέπει μετά να πληρώσει και τις συνέπειες των πράξεων του.

 

Για τροχονόμους λέμε όχι για αντιτρομοκρατική

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, makis269 είπε

όλα αυτά που συζητάμε είναι υποθετικά για ένα περιστατικό που δεν το έχει δει κανένας μας και διαβάσαμε μόνο την μια πλευρά .

Η μοναδική άλλη περίπτωση είναι να μην είχα δίπλωμα μαζί μου, ούτε wallet ούτε την φυσική κάρτα και να έγραψα εδώ ψέματα και να μην πήρα τηλέφωνο την αστυνομία όπως λέω ότι έκανα. Τώρα τι κερδίζω με αυτό δεν ξέρω.

Ο μόνος λόγος που πόσταρα το γεγονός είναι πως γύρισα σπίτι μου 2κ30 το βράδυ και ένιωθα πως θέλω να το μοιραστώ. Δεν είναι κάτι που θα μου επηρεάσει την ζωή ακόμη κι αν πληρώσω 10€ που είναι το πρόστιμο. Η συμπεριφορά απέναντι μου από κάποιον άγνωστο χωρίς καμία αιτία είναι αυτό που με ενόχλησε.

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Par1s* είπε

 

Ο μόνος λόγος που πόσταρα το γεγονός είναι πως γύρισα σπίτι μου 2κ30 το βράδυ και ένιωθα πως θέλω να το μοιραστώ. Δεν είναι κάτι που θα μου επηρεάσει την ζωή ακόμη κι αν πληρώσω 10€ που είναι το πρόστιμο. Η συμπεριφορά απέναντι μου από κάποιον άγνωστο χωρίς καμία αιτία είναι αυτό που με ενόχλησε.

Θα πρότεινα να το στείλεις και στον Αυτιά πάντως, αύριο πρωί ίσως σου έχει εντοπίσει τον αστυνομικό και ίσως εξακριβώσει πως έχει γράψει και άλλους με το ίδιο πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Par1s* είπε

Το βράδυ κατά τις 02:00 με σταματάνε για έλεγχο και αφού μου ζητάνε άδεια ασφάλεια δίπλωμα τους δείχνω τα πάντα με το δίπλωμα μέσω του wallet gov.gr.

-Δεν έχεις μαζί σου το δίπλωμα;

-Αυτό είναι το δίπλωμα.

-Πρέπει να έχεις και το κανονικό μαζί σου.

-Όχι, αυτό είναι επίσημο έγγραφο του κράτους, δεν χρειάζεται να έχω και το φυσικό έγγραφο μαζί μου.

Ε, εκεί προσβλήθηκε ο εγωισμός του και μου είπε πως θα με γράψει μόνο και μόνο για να πάω στην τροχαία να το σβήσω. Επειδή του υποδεικνύω την δουλειά του. Με ρώτησε και τι δουλειά κάνω εγώ για να μου πει πως δεν ξέρω εγώ την δική του.

Στη συνέχεια ρωτάω:

-Τι νόημα έχει να έχω το wallet τότε αν χρειάζεται να κουβαλάω και το δίπλωμα/κάρτα;

-Και που ξέρω εγώ αν εχθές δεν πέρασες κανένα κόκκινο, στο πήρανε και τώρα έχεις αυτό;

-Μπορείτε να το σκανάρετε.

-Δεν ξέρουμε.

4 άτομα της τροχαίας ήταν εκεί, ιδέα δεν είχε κανείς.

Παίρνω τηλέφωνο στην αστυνομία μπροστά του και ρωτάω αν ισχύουν τα έγγραφα του wallet και μου λένε πως ισχύουν και δεν χρειάζεται να έχω μαζί μου τα άλλα προφανώς.

Παρόλα αυτά με έγραψε για δίπλωμα μόνο και μόνο επειδή πληγώθηκε ο εγωισμός.

Ναι, ξέρω πως αύριο θα την σβήσω, αλλά είναι τόσο γελοίο όλο αυτό, ότι με έβαλε σε μια διαδικασία.

Απλά ήθελα να το μοιραστώ. Με νευρίασε πολύ.

Καντού παράπονα στον εισαγγελέα υπηρεσίας για παράβαση καθήκοντος και κατάχρηση εξουσίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πολυ εντυπωση μου κανει που πιστευει καποιος οτι οι αστυνομικοι θα δεχονται το ηλεκτρονικο διπλωμα επειδη το ειπε ενας υπουργος παρα οτι σε γραψανε. μα καλα που ζειτε μερικοι? προφανως εχεις δικιο και προφανως δεν εχει καμια σημασια. να λες καλα που δεν σε δειρανε κιολας.

  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαβάζουμε εδώ μέσα ώρες ώρες. Ο "αστυνομικός" (και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί στο χωριό μου αυτούς τους λέμε μπατσους και όχι αστυνομικούς) είναι ξεκάθαρα στην λάθος μεριά της ιστορίας του OP. Ακόμα και αν ο OP ήταν εριστικος απέναντι του, τελευταία φορά που κοίταξα αυτό δεν είναι κάτι που είναι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

πιο πολυ εντυπωση μου κανει που πιστευει καποιος οτι οι αστυνομικοι θα δεχονται το ηλεκτρονικο διπλωμα επειδη το ειπε ενας υπουργος παρα οτι σε γραψανε. μα καλα που ζειτε μερικοι? προφανως εχεις δικιο και προφανως δεν εχει καμια σημασια. να λες καλα που δεν σε δειρανε κιολας.

Τι φάση και εσύ? Να κάνετε παρέα με τον Μάκη. 

Μια χαρά το δέχονται, μου έχει τύχει 2 φορές μέχρι τώρα για έλεγχο (ασφάλειες κτλ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψηφιακό δελτίο ταυτότητας και η ψηφιακή άδεια οδήγησης είναι πλήρως ισάξια ως προς την ισχύ τους με τα φυσικά έγγραφα σύμφωνα με το άρθρο 80 του Ν.4954/2022, ως εκ τούτου, όποιος ή όποια ελεγκτής δικαιούται να ελέγξει τα φυσικά έγγραφά σας, μπορεί επίσης να ελέγξει και να επαληθεύσει τα ψηφιακά. 

https://wallet.gov.gr/

 

Αγνοια νόμου απο όργανο της τάξης και τον δικαιολογούν μερικοί;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πω απλα για να το καταλάβετε, με αυτους τους τυπους άκρη δεν βγάζεις, ατυτοι δεν θα χασουν ποτέ, εσυ εισαι αυτος που θα υποστείς την ταλαιπωρία και ενδεχόμενες κυρώσεις. Εδω ειναι μπανανία δεν ζείτε στην Σουηδία. 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Θα το πω απλα για να το καταλάβετε, με αυτους τους τυπους άκρη δεν βγάζεις, ατυτοι δεν θα χασουν ποτέ, εσυ εισαι αυτος που θα υποστείς την ταλαιπωρία και ενδεχόμενες κυρώσεις. Εδω ειναι μπανανία δεν ζείτε στην Σουηδία. 

Είσαι παλιό μέλος και κάποιας ηλικίας όπως και εγώ και σε σέβομαι.

Εν προκειμένω όμως κάνεις λάθος. 

Αν και η νέα γενιά ακολουθήσει τα λανθασμένα βήματα της προηγούμενης δεν πρόκειται να έχουμε μέλλον σαν χώρα και κοινωνία. 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Είσαι παλιό μέλος και κάποιας ηλικίας όπως και εγώ και σε σέβομαι.

Εν προκειμένω όμως κάνεις λάθος. 

Αν και η νέα γενιά ακολουθήσει τα λανθασμένα βήματα της προηγούμενης δεν πρόκειται να έχουμε μέλλον σαν χώρα και κοινωνία. 

Συμφωνώ μελλον αυτη η χώρα δεν εχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και ανηκω στους ανθρώπους που προσωπικά προτιμώ να έχω επάνω μου ότι δεν με ενοχλεί σε εγγραφη μορφή. 

Όταν σε τεράστια μερίδα δημοσίων υπαλλήλων υπάρχει άγνοια νόμων κανονισμών και άλλων καταστάσεων δεν μου κάνει εντύπωση αυτό το συμβάν. 

Εδώ βέβαια ο τύπος δεν είχε μόνο άγνοια αλλά ήταν και προκλητικός, άκου εκεί θα σε γράψω μόνο και μόνο για να τρέχεις άσκοπα στην τροχαία για σβήσιμο, εγώ θα καλούσα το 100 επιτόπου για να κρατήσω τα στοιχεία του και να τον καταγγείλω. 

Πρόσφατα έτυχε να πάω σε κέντρο κοινότητας για αίτηση να περάσω από ΚΕΠΑ, εκεί είχα εκτυπωμένη την προηγούμενη απόφαση από το ηλεκτρονικό σύστημα σε χαρτί χωρίς την μπλε  σφραγίδα, την έδωσα στην υπάλληλο και αυτή μου ζήτησε να έχω την επίσημη με μπλε σφραγίδα, της είπα ότι το έγγραφο επεχει θέση επίσημης απόφασης, προνοησε και είδε στο σύστημα τον αριθμό της παλαιάς απόφασης αναπηρίας και πως αυτός ταυτιζόταν με τον αριθμό που έγραφε το χαρτί που της έφερα και προχώρησε η διαδικασία. 

Γενικα ενημερώσεις των υπαλλήλων  με αποφάσεις και εγκυκλιους δεν υπάρχει. Ότι μάθουν προφορικώς από τους προϊσταμενους μόνο, ο κάθε πολίτης όταν είναι να πάει σε δημόσια υπηρεσία για ένα ζήτημα πρέπει να έχει μαζί του τον νόμο μαζί με την σφραγίδα από το τυπογραφείο για να ενημερώσει τον ανενημερωτο υπάλληλο. Κατά 90% θα θιχτεί ο εγωισμός του υπαλλήλου και δεν πρόκειται να βοηθηθεί να βγάλει άκρη ο πολίτης πάρα μόνο να τσακωθει η να μην προχωρήσει η υπόθεση του.

Θυμάμαι πριν χρόνια και άγριο τσακωμο πολιτη με απόφαση αναπηρίας στον ΟΑΕΔ επειδή ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ βρήκε στο σύστημα ένσημα από κοινοφελη εργασία και ενημέρωσε τον πολιτη πως θα του ζητήσουν πίσω το επιδομα αναπηρίας από την πρόνοια, δεν γνώριζε φυσικά πως ΑμΕΑ με ψυχολογικά θέματα μπορούν να απασχολούνται σε κοινοφελη χωρίς να τους κοπεί το προνοιακο επίδομα από τον ΟΠΕΚΑ. Έγινε τσακωμός, ο υπάλληλος δεν δεχόταν την εγκύκλιο και όταν απαίτησε ο πολίτης να έρθει να παρέμβει ο προϊστάμενος ούτε αυτός δέχτηκε τι του είπε για την εγκυκλιο και τον έδιωξαν. Τζάμπα ταλαιπωρία όλος ο καυγάς καθως οι κεντρικές υπηρεσίες γνώριζαν και εάν έκοψαν το επιδομα θα τους έκανε καταγγελίες. 

Απλα είναι αυτό που ειπώθηκε ήδη, δεν παίζει να παραδεχτεί δημόσιος υπάλληλος τίποτα και ότι είναι ανενημερωτος, ο πολίτης είναι ο ανηξερος που δεν πρέπει να σηκωνει ανάστημα και να βγάζει κιχ και ο ΔΥ είναι ο ξερόλας. 

7 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Στην περιπτωση δηλαδη η με ενα "οκ, οριστε το διπλωμα κυριε αστυνομικε", ή με ενα "α ρε γαμωτο τι βλακας ειμαι και νομιζα οτι το wallet μονο του αρκει πλεον, κι ετσι ξεχασα το διπλωμα στο αλλο αμαξι"... Θα ξεμπερδευες απλα και ομορφα.

ΥΓ2. Ολα τα παραπανω, γιατι ειμαστε στην Ελλαδα. Εννοειται δεν υιοθετω, αλλα μονο ετσι συνεχιζεις ως πολιτης τη ζωουλα σου ηρεμα κι ωραια...

Μα δεν είχε μαζί του δίπλωμα για να του πει ορίστε το δίπλωμα. Το είχε μόνο ψηφιακά. 

Σε κάτι τέτοιες περιπτωσεις καλό είναι να εφαρμόζεις την υποδειξη σου δια της πλάγιας οδού πχ με ερώτηση προς τον άλλον. Δηλαδή αντί να του πεις ευθέως όχι εγώ αυτό χρειάζομαι, έτσι πρέπει κοκ. Να τον ρωτήσεις δηλαδή δεν επεχει αυτό το ψηφιακό έγγραφο θέση επισημου εγγράφου; Μόνο έτσι. Άλλο πράγμα που μπορείς να πεις είναι να είσαι ευθης αλλά να παραπέμψεις λεκτικως έμμεσα το ζήτημα ότι ευθύνεται άλλος, δηλαδή όπως έκανα σε μια τράπεζα που υπάλληλος αρνήθηκε εξουσιοδότηση ηλεκτρονική, εκεί του είπα πως το ΚΕΠ δεν φτιάχνει εγγράφως και με παρέπεμψε στο ηλεκτρονικό σύστημα. 

Επιστημη το κάναμε.... 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αν και ανηκω στους ανθρώπους που προσωπικά προτιμώ να έχω επάνω μου ότι δεν με ενοχλεί σε εγγραφη μορφή. 

Όταν σε τεράστια μερίδα δημοσίων υπαλλήλων υπάρχει άγνοια νόμων κανονισμών και άλλων καταστάσεων δεν μου κάνει εντύπωση αυτό το συμβάν. 

Εδώ βέβαια ο τύπος δεν είχε μόνο άγνοια αλλά ήταν και προκλητικός, άκου εκεί θα σε γράψω μόνο και μόνο για να τρέχεις άσκοπα στην τροχαία για σβήσιμο, εγώ θα καλούσα το 100 επιτόπου για να κρατήσω τα στοιχεία του και να τον καταγγείλω. 

Πρόσφατα έτυχε να πάω σε κέντρο κοινότητας για αίτηση να περάσω από ΚΕΠΑ, εκεί είχα εκτυπωμένη την προηγούμενη απόφαση από το ηλεκτρονικό σύστημα σε χαρτί χωρίς την μπλε  σφραγίδα, την έδωσα στην υπάλληλο και αυτή μου ζήτησε να έχω την επίσημη με μπλε σφραγίδα, της είπα ότι το έγγραφο επεχει θέση επίσημης απόφασης, προνοησε και είδε στο σύστημα τον αριθμό της παλαιάς απόφασης αναπηρίας και πως αυτός ταυτιζόταν με τον αριθμό που έγραφε το χαρτί που της έφερα και προχώρησε η διαδικασία. 

Γενικα ενημερώσεις των υπαλλήλων  με αποφάσεις και εγκυκλιους δεν υπάρχει. Ότι μάθουν προφορικώς από τους προϊσταμενους μόνο, ο κάθε πολίτης όταν είναι να πάει σε δημόσια υπηρεσία για ένα ζήτημα πρέπει να έχει μαζί του τον νόμο μαζί με την σφραγίδα από το τυπογραφείο για να ενημερώσει τον ανενημερωτο υπάλληλο. Κατά 90% θα θιχτεί ο εγωισμός του υπαλλήλου και δεν πρόκειται να βοηθηθεί να βγάλει άκρη ο πολίτης πάρα μόνο να τσακωθει η να μην προχωρήσει η υπόθεση του.

Θυμάμαι πριν χρόνια και άγριο τσακωμο πολιτη με απόφαση αναπηρίας στον ΟΑΕΔ επειδή ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ βρήκε στο σύστημα ένσημα από κοινοφελη εργασία και ενημέρωσε τον πολιτη πως θα του ζητήσουν πίσω το επιδομα αναπηρίας από την πρόνοια, δεν γνώριζε φυσικά πως ΑμΕΑ με ψυχολογικά θέματα μπορούν να απασχολούνται σε κοινοφελη χωρίς να τους κοπεί το προνοιακο επίδομα από τον ΟΠΕΚΑ. Έγινε τσακωμός, ο υπάλληλος δεν δεχόταν την εγκύκλιο και όταν απαίτησε ο πολίτης να έρθει να παρέμβει ο προϊστάμενος ούτε αυτός δέχτηκε τι του είπε για την εγκυκλιο και τον έδιωξαν. Τζάμπα ταλαιπωρία όλος ο καυγάς καθως οι κεντρικές υπηρεσίες γνώριζαν και εάν έκοψαν το επιδομα θα τους έκανε καταγγελίες. 

Απλα είναι αυτό που ειπώθηκε ήδη, δεν παίζει να παραδεχτεί δημόσιος υπάλληλος τίποτα και ότι είναι ανενημερωτος, ο πολίτης είναι ο ανηξερος που δεν πρέπει να σηκωνει ανάστημα και να βγάζει κιχ και ο ΔΥ είναι ο ξερόλας. 

Ειναι συγκεκριμενες οι υπηρεσιες του δημοσιου (αρκετες) που γινονται τετοιες καταστασεις και κρυβονται πισω απο γενικευσεις

Καθε φορα που γενικευουμε για το δημοσιο τους κρυβουμε καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Είσαι παλιό μέλος και κάποιας ηλικίας όπως και εγώ και σε σέβομαι.

Εν προκειμένω όμως κάνεις λάθος. 

Αν και η νέα γενιά ακολουθήσει τα λανθασμένα βήματα της προηγούμενης δεν πρόκειται να έχουμε μέλλον σαν χώρα και κοινωνία. 

Γιατι ποιος σου ειπε οτι η "νεα" γενια δεν ακολουθει ΑΚΡΙΒΩΣ τα βηματα της προηγουμενης? Μην πουμε και χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...