Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, imr είπε

Για olympus σκεφτομουν, απλα παιζουν πολυ πιο φτηνα οι g6 (~100 ευρω ) οποτε με εβαλε σε σκεψεις

     Ουκ εν τω φθηνώ το ευ .......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής, έχω τον φακό panasonic lumix g vario 14-140mm f3.5-5.6 ii asph power o.i.s. τον αγόρασα μεταχειρισμένο και έχω το εξής θέμα, όταν γυρίζω το δαχτυλίδι του ζουμ δεν είναι ομαλό το γύρισμα ιδίως στην αρχη δεν είναι καθόλου κολλάει ελαφρά σκεφτείτε όταν τραβάω βίντεο την ώρα που ζουμαρω κουνιέται και το σώμα. Μόνο προς το τέλος του φακου γίνεται πιο ομαλά το γύρισμα.  Έχετε να προτείνετε να το πάω κάπου σε κάποιον έμπειρο μάστορα να το τσεκάρει και να δω αν γίνεται ή είναι ρίσκο και δεν αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2023 στις 3:06 ΜΜ, tromster είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής, έχω τον φακό panasonic lumix g vario 14-140mm f3.5-5.6 ii asph power o.i.s. τον αγόρασα μεταχειρισμένο και έχω το εξής θέμα, όταν γυρίζω το δαχτυλίδι του ζουμ δεν είναι ομαλό το γύρισμα ιδίως στην αρχη δεν είναι καθόλου κολλάει ελαφρά σκεφτείτε όταν τραβάω βίντεο την ώρα που ζουμαρω κουνιέται και το σώμα. Μόνο προς το τέλος του φακου γίνεται πιο ομαλά το γύρισμα.  Έχετε να προτείνετε να το πάω κάπου σε κάποιον έμπειρο μάστορα να το τσεκάρει και να δω αν γίνεται ή είναι ρίσκο και δεν αξίζει?

Αρχικά ποιος μερακλής στον έδωσε ετσι; Στο κάνει και χωρίς στο σώμα να φανταστω ετσι; Απο οτι καταλαβαίνω εχει διαβρώσει κάτι, εαν το λέω σωστα... θα σου πρότεινα να πάς στην κολωκοτρωνη 62, Panasonic Camera service, Ασχολείται, ειχά παει τον δικό μου που ειχε πέσει στο γλυκο νερό, δεν εμεινα ικανοποιημένος απο την ενημέρωση και την επικοινωνία. εχε το υποψιν σου να κάνεις τηλέφωνα ανα βδομάδα.  Προφανώς η περιπτωσή μου δεν ειχε και ελπίδα να φτιαχτεί οπότε δεν θα σου πω τι εγινε, χρεώσε ενα τυπικό ποσό ελέγχου 15 Ευρώ εαν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από giorgos athens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, giorgos athens είπε

Αρχικά ποιος μερακλής στον έδωσε ετσι; Στο κάνει και χωρίς στο σώμα να φανταστω ετσι; Απο οτι καταλαβαίνω εχει διαβρώσει κάτι, εαν το λέω σωστα... θα σου πρότεινα να πάς στην θεμιστοκλέους 1, Καραμπάς Αρης. Ασχολείται, ειχά παει τον δικό μου που ειχε πέσει στο γλυκο νερό, δεν εμεινα ικανοποιημένος απο την ενημέρωση και την επικοινωνία. εχε το υποψιν σου να κάνεις τηλέφωνα ανα βδομάδα.  Προφανώς η περιπτωσή μου δεν ειχε και ελπίδα να φτιαχτεί οπότε δεν θα σου πω τι εγινε, χρεώσε ενα τυπικό ποσό ελέγχου 15 Ευρώ εαν θυμάμαι καλά.

Ναι μου το κάνει και χωρίς το σώμα. Όταν ψωνίζεις εν μέσω καραντίνας εξ αποστάσεως αυτά παθαίνεις. Άρα είναι λίγο ρίσκο και ο μάστορας ε? Ή ήταν δύσκολη η φαση με τον δικο σου? Κοίτα αν είναι να το πάω και να μην ξέρω πότε θα τον έχω και αν θα τον έχω δεν ξέρω αν αξίζει. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tromster είπε

Ναι μου το κάνει και χωρίς το σώμα. Όταν ψωνίζεις εν μέσω καραντίνας εξ αποστάσεως αυτά παθαίνεις. Άρα είναι λίγο ρίσκο και ο μάστορας ε? Ή ήταν δύσκολη η φαση με τον δικο σου? Κοίτα αν είναι να το πάω και να μην ξέρω πότε θα τον έχω και αν θα τον έχω δεν ξέρω αν αξίζει. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως 

Μην συγκρίνεις την περίπτωση μου, επίσης μην πάς στο αλλο ακρο, δεν ειπα οτι δεν θα τον εχεις, ειπα οτι πρέπει να πάρεις τηλέφωνα να επισπεύσεις λίγο την διαδικασία γιατι εγώ κατάλαβα οτι με ξέχασαν, δλδ πήγα τον φακό μου ειπαν θα σε πάρουμε τηλέφωνο, πήρε σχεδον ενα μήνα χωρίς τηλέφωνο και μια ημέρα πήγα εγώ  τηλ και πηγα κατευθειαν στο μαγαζι . Είναι σαν να με ξέχασαν. Ο Ανθρωπος ειναι επαγγελματίας και χρόνια στον χώρο αλλά μάλλον κάτι δεν πάει καλά στην οργανωση και την ενημέρωση, η εχει πολύ δουλειά; δεν ξέρω τι να πω, ταπεινή μου αποψη πάντα. 

 

*Λάθος διεύθυνση σου έδωσα πριν,αυτή ειναι η σωστή. κολωκοτρωνη 62, Panasonic Camera service

Επεξ/σία από giorgos athens
Λάθος διευθυνση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giorgos athens είπε

Μην συγκρίνεις την περίπτωση μου, επίσης μην πάς στο αλλο ακρο, δεν ειπα οτι δεν θα τον εχεις, ειπα οτι πρέπει να πάρεις τηλέφωνα να επισπεύσεις λίγο την διαδικασία γιατι εγώ κατάλαβα οτι με ξέχασαν, δλδ πήγα τον φακό μου ειπαν θα σε πάρουμε τηλέφωνο, πήρε σχεδον ενα μήνα χωρίς τηλέφωνο και μια ημέρα πήγα εγώ  τηλ και πηγα κατευθειαν στο μαγαζι . Είναι σαν να με ξέχασαν. Ο Ανθρωπος ειναι επαγγελματίας και χρόνια στον χώρο αλλά μάλλον κάτι δεν πάει καλά στην οργανωση και την ενημέρωση, η εχει πολύ δουλειά; δεν ξέρω τι να πω, ταπεινή μου αποψη πάντα. 

 

*Λάθος διεύθυνση σου έδωσα πριν,αυτή ειναι η σωστή. κολωκοτρωνη 62, Panasonic Camera service

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ θα το παω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

H omd em10 mkiii εχει ουσιαστικη διαφορα απο την mkii?

Μου κάνει εντυπωση οτι ειναι σχεδον στα ιδια λεφτα στο mpb, υπαρχει καποιο αρνητικο στην mk3? Δεν με ενδιαφερει το 4k οποτε υπαρχει λογος να σκεφτω την μκ2?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, imr είπε

H omd em10 mkiii εχει ουσιαστικη διαφορα απο την mkii?

Μου κάνει εντυπωση οτι ειναι σχεδον στα ιδια λεφτα στο mpb, υπαρχει καποιο αρνητικο στην mk3? Δεν με ενδιαφερει το 4k οποτε υπαρχει λογος να σκεφτω την μκ2?

 

Δεν υπάρχει κανένα αρνητικό, απλά είναι πολύ κοντά σε δυνατότητες, οπότε η mark 2 κρατάει υψηλή τιμή.
Προσωπικά θα πήγαινα για την mark 3 για τα περισσότερα fps, το καλύτερο βίντεο, αλλά και τα 2 χρόνια παραπάνω αναβαθμίσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, highpriest said:

Δεν υπάρχει κανένα αρνητικό, απλά είναι πολύ κοντά σε δυνατότητες, οπότε η mark 2 κρατάει υψηλή τιμή.
Προσωπικά θα πήγαινα για την mark 3 για τα περισσότερα fps, το καλύτερο βίντεο, αλλά και τα 2 χρόνια παραπάνω αναβαθμίσεων.

Πήρα την μκ3 τελικα σε excellent από το mpb στα 320. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2023 στις 11:48 ΠΜ, imr είπε

Πήρα την μκ3 τελικα σε excellent από το mpb στα 320. 

 

Αν μιλάμε για αυτήν, εδώ καινούργια κάνει 899 από όσο βλέπω. Τρελή διαφορά στην τιμή την αγόρασες. Ωραίος. Μπράβο.

Screenshot_2023-11-13-06-35-10-393.jpg.2142f508b6b3fecd8489df302a860499.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, anarchy79 said:

Αν μιλάμε για αυτήν, εδώ καινούργια κάνει 899 από όσο βλέπω. Τρελή διαφορά στην τιμή την αγόρασες. Ωραίος. Μπράβο.

Screenshot_2023-11-13-06-35-10-393.jpg.2142f508b6b3fecd8489df302a860499.jpg

Πήρα την omd 10, όχι την 5. 

Σε αγγελίες εδώ ίσως έβρισκα και λίγο φτηνότερες,( η στην ίδια τιμή με το κιτ φακο) αλλά επέλεξα το mpb για την εγγύηση που δινει

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, imr είπε

Πήρα την omd 10, όχι την 5. 

Σε αγγελίες εδώ ίσως έβρισκα και λίγο φτηνότερες,( η στην ίδια τιμή με το κιτ φακο) αλλά επέλεξα το mpb για την εγγύηση που δινει

 

     Και πολύ καλά έκανες ! Συνήθως έρχονται με μικρό αριθμό κλικ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...