Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pifilos είπε

Λοιπόν επειδή έχω τον Sigma 16mm το μέτρησα βάσει αυτού που είναι ο πιο ογκώδης από τους τρεις κλασικούς σε σχέση π.χ. με τον 56αρη που είναι αφρός. Χωράνε "2" Sigma 16mm δεξιά - αριστερά και ίσα ίσα ο τηλεφακός με την Χ-Τ2 στη μέση. Ωστόσο ο τηλεφακός μου είναι ο παρακάτω οπότε εκτιμώ πως η G9 με τον 100-300 δε θα χωράνε στη μέση. 

https://camerasize.com/compact/#725.35,679.573,ha,t

ΩΣΤΟΣΟ :D  με διάταξη τηλεφακός σε μια άκρη μόνος του, ένας Sigma 16mm στην άλλη άκρη μόνος και άλλος Sigma 16mm κουμπωμένος στη G9 λογικά ναι χωράει. Δεν του δίνω 100%  όμως και είναι λίγο κρίμα να μπαίνουν με συγκεκριμένο συνδυασμό σώμα - φακός στην τσάντα έχοντας δώσει τόσα χρήματα. Βγαίνει βέβαια και σε 9L. 

Οι sigma 16/30/56 είναι ίδιοι σε όλα τα mount.

Φτιάχτηκαν για κροπ μηχανές και μετά τους πέρασαν και Μ4/3 μοντούρα. Οπότε εκεί μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.
Οι άλλοι prime μου στο f/1.8 είναι φτιαγμένοι εξαρχής για σύστημα Μ4/3 και πολύ μικροί οπότε πιστεύω πως με έναν καλό συνδυασμό και χωροταξικό έλεγχο ίσως πάρει και 4 φακούς (με αυτόν της μηχανής)!

Τον 100-300mm δεν τον έχω ακόμη. Τον σκέφτομαι εδώ και καιρό, αλλά δεν προχωράω σε αγορά. 
Υπάρχει και ο 200mm f/2.8 prime της Leica που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Νομίζω πως η 6λιτρη είναι καλή λύση. Αν και αρκετά τσουχτερή σε τιμή!

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Οι sigma 16/30/56 είναι ίδιοι σε όλα τα mount.

Ναι απλώς ο 56αρης είναι μικρούλης σε σχέση με τον 16αρη για αυτό είπα να μετρήσω βάσει του ογκωδέστερου. Αν χώραγε αυτός τότε με τους άλλους θα υπήρχε και άπλα. 

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Φτιάχτηκαν για κροπ μηχανές και μετά τους πέρασαν και Μ4/3 μοντούρα. Οπότε εκεί μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.
Οι άλλοι prime μου στο f/1.8 είναι φτιαγμένοι εξαρχής για σύστημα Μ4/3 οπότε πιστεύω πως με έναν καλό συνδυασμό και χωροταξικό έλεγχο ίσως πάρει και 4 φακούς (με αυτόν της μηχανής)!

Ναι παίρνει και 4 η συγκεκριμένη. Το είχα τσεκάρει όταν είχα τους κλασικούς μικρούς XF f/2.0 οπότε για τους f/1.8 του Μ4/3 είναι ρεαλιστικότατο σενάριο οι 4. 

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Τον 100-300mm δεν τον έχω ακόμη. Τον σκέφτομαι εδώ και καιρό, αλλά δεν προχωράω σε αγορά. 
Υπάρχει και ο 200mm f/2.8 prime της Leica που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Νομίζω πως η 6λιτρη είναι καλή λύση. Αν και αρκετά τσουχτερή σε τιμή!

Είναι καλή ναι γιατί η 9L μετά είναι και πιο ογκώδης, οπότε νομίζω θα προτιμούσα απευθείας backpack. Τιμή... άστα, αλλά για καθημερινή χρήση street που είναι και ο λόγος που την πήρα όντας πλήρως αδιάβροχη -τσεκαρισμένο- και θέση για λαπτοπ αν χρειαστεί τα έσκασα τα 100. Είναι που δε με βολεύουν οι ώμου γενικά αλλιώς υπάρχουν πολύ καλές επιλογές, αυτή κάθεται καλά στην πλάτη αν προσαρμοστεί σωστά. 

Πάντως και η 2η που έβαλα χθες από amazon για τα χρήματα της είναι τίμια και σίγουρα χωράει άνετα ό,τι θες απλώς οι διαστάσεις της παραπέμπουν σε backpack. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ναι απλώς ο 56αρης είναι μικρούλης σε σχέση με τον 16αρη για αυτό είπα να μετρήσω βάσει του ογκωδέστερου. Αν χώραγε αυτός τότε με τους άλλους θα υπήρχε και άπλα. 

Ναι παίρνει και 4 η συγκεκριμένη. Το είχα τσεκάρει όταν είχα τους κλασικούς μικρούς XF f/2.0 οπότε για τους f/1.8 του Μ4/3 είναι ρεαλιστικότατο σενάριο οι 4. 

Είναι καλή ναι γιατί η 9L μετά είναι και πιο ογκώδης, οπότε νομίζω θα προτιμούσα απευθείας backpack. Τιμή... άστα, αλλά για καθημερινή χρήση street που είναι και ο λόγος που την πήρα όντας πλήρως αδιάβροχη -τσεκαρισμένο- και θέση για λαπτοπ αν χρειαστεί τα έσκασα τα 100. Είναι που δε με βολεύουν οι ώμου γενικά αλλιώς υπάρχουν πολύ καλές επιλογές, αυτή κάθεται καλά στην πλάτη αν προσαρμοστεί σωστά. 

Πάντως και η 2η που έβαλα χθες από amazon για τα χρήματα της είναι τίμια και σίγουρα χωράει άνετα ό,τι θες απλώς οι διαστάσεις της παραπέμπουν σε backpack. 

Έχω δύο backpack (και μια τρίτη καινούρια που έκαναν δώρο και ποτέ δεν χρησιμοποίησα) και έχω και ώμου.
Έχουν αρχίσει και δεν με βολεύουν για μικρές αποδράσεις. Παίρνουν πολύ πράγμα τα backback αλλά χρησιμεύουν μόνο όταν πάω για σοβαρή φωτογράφιση.

Τελευταία έχω μια sling (όχι φωτογραφική) για κάθε μέρα και την έχω καταβολευτεί! Την πάω πίσω, την φέρνω μπροστά...πολύ μανιτζέβελη!
Οπότε είπα μπας και δοκιμάσω και φωτογραφική τσάντα σε sling μορφή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Έχω δύο backpack (και μια τρίτη καινούρια που έκαναν δώρο και ποτέ δεν χρησιμοποίησα) και έχω και ώμου.
Έχουν αρχίσει και δεν με βολεύουν για μικρές αποδράσεις. Παίρνουν πολύ πράγμα τα backback αλλά χρησιμεύουν μόνο όταν πάω για σοβαρή φωτογράφιση.

Τελευταία έχω μια sling (όχι φωτογραφική) για κάθε μέρα και την έχω καταβολευτεί! Την πάω πίσω, την φέρνω μπροστά...πολύ μανιτζέβελη!
Οπότε είπα μπας και δοκιμάσω και φωτογραφική τσάντα σε sling μορφή.

    https://www.bhphotovideo.com/c/product/998044-REG/lowepro_lp36614_0ww_urban_reporter_350_black.html

  Οι sling ( ούτε να ξανακούσω ) βολεύουν πολύ αυτούς που κινούνται με μοτοσακό .

  Η παραπάνω ( αν τη βρείτε ) είναι για τα πάντα , με λοξά τοποθετημένο ιμάντα ώστε όταν φοριέται χιαστί είναι μιά χαρά . Υπόψιν πως χωράει 2 DSLR με τον φακό επάνω συν κανά 2 φακούς για πλάκα . Έχει μέσα ένα κάρο χωρίσματα .

  Φυσικά , θα τις ξεχάσετε όλες αυτές τις μεγάλες όταν αρχίσει να πονάει η πλάτη σας . 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

    https://www.bhphotovideo.com/c/product/998044-REG/lowepro_lp36614_0ww_urban_reporter_350_black.html

  Οι sling ( ούτε να ξανακούσω ) βολεύουν πολύ αυτούς που κινούνται με μοτοσακό .

 

   

Γεγονός! Κινούμαι με ποδήλατο.

 

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

    https://www.bhphotovideo.com/c/product/998044-REG/lowepro_lp36614_0ww_urban_reporter_350_black.html

  Οι sling ( ούτε να ξανακούσω ) βολεύουν πολύ αυτούς που κινούνται με μοτοσακό .

  Η παραπάνω ( αν τη βρείτε ) είναι για τα πάντα , με λοξά τοποθετημένο ιμάντα ώστε όταν φοριέται χιαστί είναι μιά χαρά . Υπόψιν πως χωράει 2 DSLR με τον φακό επάνω συν κανά 2 φακούς για πλάκα . Έχει μέσα ένα κάρο χωρίσματα .

  Φυσικά , θα τις ξεχάσετε όλες αυτές τις μεγάλες όταν αρχίσει να πονάει η πλάτη σας . 

   

αυτές του "ταχυδρόμου" ποτέ δεν τις συμπάθησα. 
Ακόμη και όχι φωτογραφικές, έχω κανα δύο, δεν μπόρεσα να τις συνηθίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, highpriest είπε

Γεγονός! Κινούμαι με ποδήλατο.

 

αυτές του "ταχυδρόμου" ποτέ δεν τις συμπάθησα. 
Ακόμη και όχι φωτογραφικές, έχω κανα δύο, δεν μπόρεσα να τις συνηθίσω.

    Οι sling είναι επικίνδυνες διότι αν ξεχαστεί ανοιχτό το πλαϊνό καπάκι ........ 😭😭😭 ........ δεν θέλετε να συμβεί , πιστέψτε με !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, highpriest είπε

Γεγονός! Κινούμαι με ποδήλατο.

🤘👌

25 λεπτά πριν, highpriest είπε

αυτές του "ταχυδρόμου" ποτέ δεν τις συμπάθησα. 
Ακόμη και όχι φωτογραφικές, έχω κανα δύο, δεν μπόρεσα να τις συνηθίσω.

Ναι και εγώ δεν είμαι φαν. Οκ πήρα μια μικρή με 20 ευρώ την πρώτη μέρα που αγόρασα μηχανή και να πω την αλήθεια με έχει βολέψει κατά καιρούς αλλά δεν... πλέον είναι για αποθήκευση. 

 

20 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Οι sling είναι επικίνδυνες διότι αν ξεχαστεί ανοιχτό το πλαϊνό καπάκι ........ 😭😭😭 ........ δεν θέλετε να συμβεί , πιστέψτε με !!!

Αναλόγως και το σχέδιο βέβαια. Αυτή για την οποία συζητάμε με τον highpriest έχει μόνο ένα φερμουάρ οπότε κάπως δύσκολο να συμβεί αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pifilos είπε

🤘👌

Ναι και εγώ δεν είμαι φαν. Οκ πήρα μια μικρή με 20 ευρώ την πρώτη μέρα που αγόρασα μηχανή και να πω την αλήθεια με έχει βολέψει κατά καιρούς αλλά δεν... πλέον είναι για αποθήκευση. 

 

Αναλόγως και το σχέδιο βέβαια. Αυτή για την οποία συζητάμε με τον highpriest έχει μόνο ένα φερμουάρ οπότε κάπως δύσκολο να συμβεί αυτό. 

    Και η δική μου ένα φερμουάρ είχε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις backpack , για όσους βρίσκονται στην αθήνα και μπαίνουν στον ηλεκτρικό , προέχει η ασφάλεια. Για να παραμείνει ο εξοπλισμός στην κατοχή μας και να μην πουληθεί σε κανά πάγκο παζαριού. Οποτε όχι τέρμα πίσω άνοιγμα με απλό φερμουάρ, για να έχεις ακόμη μηχανή, όταν φτάσεις στο θησείο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για τις backpack , για όσους βρίσκονται στην αθήνα και μπαίνουν στον ηλεκτρικό , προέχει η ασφάλεια. Για να παραμείνει ο εξοπλισμός στην κατοχή μας και να μην πουληθεί σε κανά πάγκο παζαριού. Οποτε όχι τέρμα πίσω άνοιγμα με απλό φερμουάρ, για να έχεις ακόμη μηχανή, όταν φτάσεις στο θησείο . 

Σωστό. Ένας ακόμη λόγος που προτιμώ sling. Συν ότι αράζεις με την πλάτη άνετα. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

40-150mm olympus με cashback 50 ευρώ, στα 199 ευρώ τελική!

https://www.skroutz.gr/s/446867/Olympus-Crop-Fotografikos-Fakos-M-Zuiko-Digital-ED-40-150mm-f-4-0-5-6-R-Standard-Zoom-gia-Micro-Four-Thirds-MFT-Mount-Black.html

Δεν ξέρω σε πιο άλλο σύστημα μπορεί κάποιος να πάρει φακό ζουμ με autofocus που φτάνει σε 300mm αντίστοιχο εστιακό μήκος των FF, κάτω απο 200 ευρώ.
 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, highpriest είπε

40-150mm olympus με cashback 50 ευρώ, στα 199 ευρώ τελική!

https://www.skroutz.gr/s/446867/Olympus-Crop-Fotografikos-Fakos-M-Zuiko-Digital-ED-40-150mm-f-4-0-5-6-R-Standard-Zoom-gia-Micro-Four-Thirds-MFT-Mount-Black.html

Δεν ξέρω σε πιο άλλο σύστημα μπορεί κάποιος να πάρει φακό ζουμ με autofocus που φτάνει σε 300mm αντίστοιχο εστιακό μήκος των FF, κάτω απο 200 ευρώ.
 

159 ευρώ ειχα πάρει καινούριο από Ελλάδα (τον είχαν βάλει όλοι οι επίσημοι τόσο) σε προσφορά 70-300 af-p dx VR Nikon F. (105-450 σε FF)

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

159 ευρώ ειχα πάρει καινούριο από Ελλάδα (τον είχαν βάλει όλοι οι επίσημοι τόσο) σε προσφορά 70-300 af-p dx VR Nikon F. (105-450 σε FF)

Σήμερα βρε Νικο! Σημερινές τιμές! 
Με σημερινές τιμές που όλα έχουν πάρει πάνω τουλάχιστον 30%
Τι μου συγκρίνεις 5 -6 χρόνια πριν; Προ Κορονοϊού και πολέμων και παγκοσμίων κρίσεων. Οταν ακόμη υπήρχαν κομπακτ μηχανές και οι φώτο απο κινητά ήταν για γέλια.
Τότε αγόραζες d3500 με 2 κιτ φακούς στα 349 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...