Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, highpriest είπε

Τοτε ή πας σε G9ii (αν την βρεις κάπου, επειδή δεν μας τα λένε καλά στην εδώ αντιπροσωπεία) ή βρίσκεις κάποια παρόμοια με την δική σου.

Η G9 τραβάει στα fps που θες και στην ανάλυση που θες, αλλά έχει κοφτη στα 29:59 επίσης

Δυστυχώς είναι μονόδρομος η g9ii αλλά μονο με κιάλια θα την βλέπουμε στην Ελλάδα. Η g9 στα 2160p50 διάβασα στο σαιτ ότι έχει κόφτη στα 10 λεπτά. Ο κοφτης στα 29:59 είναι για 1080p50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρειάζεσαι στα αλήθεια 2160p 50fps; Ή απλά το θεωρείς καλό να υπάρχουν για να είναι και future proof;
Ρωτάω επειδή έτσι περιορίζεις τις επιλογές σου σε 2-3 πανάκριβα μοντέλα. 

Αν το χρειάζεσαι οκ, το καταλαβαίνω. Αλλά αν δεν το χρειάζεσαι μην κολλάς στα specs απλά για να υπάρχουν.
Θα μου πεις τώρα, αν τραβάς με την GH5s σε τέτοια ανάλυση, δεν θέλεις να αλλάζεις αναλύσεις. 
Δύσκολη η περίπτωση σου. Με την έννοια πως δεν είναι απλά ακριβή, αλλά  η G9ii ακόμη να κάνει την εμφάνιση της στην χώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, highpriest είπε

Χρειάζεσαι στα αλήθεια 2160p 50fps; Ή απλά το θεωρείς καλό να υπάρχουν για να είναι και future proof;
Ρωτάω επειδή έτσι περιορίζεις τις επιλογές σου σε 2-3 πανάκριβα μοντέλα. 

Αν το χρειάζεσαι οκ, το καταλαβαίνω. Αλλά αν δεν το χρειάζεσαι μην κολλάς στα specs απλά για να υπάρχουν.
Θα μου πεις τώρα, αν τραβάς με την GH5s σε τέτοια ανάλυση, δεν θέλεις να αλλάζεις αναλύσεις. 
Δύσκολη η περίπτωση σου. Με την έννοια πως δεν είναι απλά ακριβή, αλλά  η G9ii ακόμη να κάνει την εμφάνιση της στην χώρα.

 

Κοίτα στα 50 fps η κίνηση είναι πολύ ομαλή έχει μεγάλη διαφορά με τα 25fps, και επειδή θα έχω 2 πλάνα και θα τα μιξαρω θα κάνει μεγάλη αντίθεση. Το μόνο που έχω σκεφτεί σαν εναλλακτική φτηνή λύση είναι μεταχειρισμένη μια gh5 ή gh5ii. Αυο με την g9ii είναι απίστευτο είναι τραγική η ελληνική αντιπροσωπεία. Πάντως πιστεύω όταν με το καλό έρθει η τιμη θα είναι γύρω στα 2000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tromster είπε

Κοίτα στα 50 fps η κίνηση είναι πολύ ομαλή έχει μεγάλη διαφορά με τα 25fps, και επειδή θα έχω 2 πλάνα και θα τα μιξαρω θα κάνει μεγάλη αντίθεση. Το μόνο που έχω σκεφτεί σαν εναλλακτική φτηνή λύση είναι μεταχειρισμένη μια gh5 ή gh5ii. Αυο με την g9ii είναι απίστευτο είναι τραγική η ελληνική αντιπροσωπεία. Πάντως πιστεύω όταν με το καλό έρθει η τιμη θα είναι γύρω στα 2000. 

Τότε πας για μια ακόμη Gh5 ή Gh5s ή και GH6 που έχει πέσει πολύ η τιμή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Τότε πας για μια ακόμη Gh5 ή Gh5s ή και GH6 που έχει πέσει πολύ η τιμή της.

Gh5s μεταχειρισμένη δεν βρίσκω ούτε και gh6. Καινούργιες βρίσκω μόνο την gh6 αλλά είναι πάνω από 1500, τώρα αν είναι να φτάσω τόσα ίσως αξίζει να κάνω υπέρβαση με την g9ii που έχει και pdaf, αλλά με άγνωστο ποτέ θα έρθει και τι τιμή. Καταλαβαίνεις τι δίλημμα έχω. Αν τώρα πάω σε gh5 μεταχειρισμένη θα την βρω κοντά στα 600 δεν θα χρειαστώ τπτ από παρελκόμενα αφού είναι ίδια με την gh5s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tromster είπε

Gh5s μεταχειρισμένη δεν βρίσκω ούτε και gh6. Καινούργιες βρίσκω μόνο την gh6 αλλά είναι πάνω από 1500, τώρα αν είναι να φτάσω τόσα ίσως αξίζει να κάνω υπέρβαση με την g9ii που έχει και pdaf, αλλά με άγνωστο ποτέ θα έρθει και τι τιμή. Καταλαβαίνεις τι δίλημμα έχω. Αν τώρα πάω σε gh5 μεταχειρισμένη θα την βρω κοντά στα 600 δεν θα χρειαστώ τπτ από παρελκόμενα αφού είναι ίδια με την gh5s.

Μπες mpb. Εχει πολύ πράγμα. Με 500-600 ευρώ παίρνεις GH5 και έχεις και εγγύηση 6 μήνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, highpriest είπε

Μπες mpb. Εχει πολύ πράγμα. Με 500-600 ευρώ παίρνεις GH5 και έχεις και εγγύηση 6 μήνες

     Μην ξεχνάτε ότι το mpb.com προσφέρει πλέον 2ετή και 3ετή εγγύηση με αντίστοιχες τιμές 6 η 7 ευρώ χοντρικά . Ισχύει και η 6μηνη δική τους . 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις δύο νέες προσθήκες στην εγχώρια αγορά, το σύστημα ελπίζει σε καλές πωλήσεις.
Εμαθα πως ήδη έχουν πουληθει κάποιες Panasonic G9ii με τιμή 1950 ευρώ για το σώμα και σε προσφορά με κάποιον καλό φακό γίνεται και ένα γενναίο ψαλίδι στην τιμή του φακού.

Αναμένουμε και την OM1ii που έρχεται σε λίγες μέρες και ήδη η εδώ αντιπροσωπεία ανακοίνωσε προσφορές


2024-02-09113600.png.3880270fd92e4bdd1b5bd8ce0cac0e5c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέφτει βλέπω γερό σκότωμα για να προωθηθούν. 
Φαντάζομαι, είδαν οι εισαγωγείς ότι αλλιώς δεν θα δουν πωλήσεις ούτε με το κιάλι, ιδίως για τη ΟΜ-1 version1.1..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, LongTom είπε

Πέφτει βλέπω γερό σκότωμα για να προωθηθούν. 
Φαντάζομαι, είδαν οι εισαγωγείς ότι αλλιώς δεν θα δουν πωλήσεις ούτε με το κιάλι, ιδίως για τη ΟΜ-1 version1.1..

 

Εγώ ακόμη και έτσι το βλέπω δύσκολο το πράγμα. 
Αντε με 500 cashback θα πάρει κάποιος ένα απο τα παραπάνω σετ σε τιμή 3000 ευρώ (για την ΟΜ1+firmware)
Αντε για την G9ii λίγο καλύτερα τα πράγματα μιας και το σετάκι με έναν καλό φακό θα παίξει 2500-2600 ευρώ (πχ τον Leica 12-60mm)

Νομίζω πως πλέον απευθύνονται σε εξειδικευμένους χρήστες (wildlife, macro κλπ) ή σε χρήστες που θέλουν να έχουν επιλογές αγοράς πολλών, οικονομικών και διαφορετικών φακών (κάτι για το οποίο φημίζεται το Μ4/3 σύστημα)

Αλλιώς για έναν μέσο χρήστη που θέλει καλή ποιότητα φωτογραφίας, με 2000 ευρώ παίρνει άνετα μια FF και έναν γρήγορο ζουμ, τύπου 24-120mm f/4 ή κάτι παρόμοιο, και τα κάνει όλα

Θυμάμαι την G9 πρώτης γενιάς να πέφτει με τον κιτ γύρω στα 1300 ευρώ μετά τον πρώτο χρόνο και να μένει εκει. 
Τότε που οι FF ήταν αρκετά πιο ακριβές σαν σύνολα. 

Τώρα οι τιμές ισοσκελίστηκαν σε μεγάλο βαθμό. Δύσκολο το κομμάτι της αγοράς για τις Μ4/3
Video (για επαγγελματίες) και οικονομικό συγκριτικά wildlife και macro (για ανήσυχους ερασιτέχνες) ίσως κρατήσουν το σύστημα δυνατό.

Εκτός και αν κατεβάσουν αισθητά τιμές και απευθυνθούν διαφορετικά στους καταναλωτές. Εκει έχει ψωμί στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, highpriest είπε

Νομίζω πως πλέον απευθύνονται σε εξειδικευμένους χρήστες (wildlife, macro κλπ) ή σε χρήστες που θέλουν να έχουν επιλογές αγοράς πολλών, οικονομικών και διαφορετικών φακών (κάτι για το οποίο φημίζεται το Μ4/3 σύστημα)

Πράγμα που είναι και το πιο σημαντικό (οι φακοί). 

9 λεπτά πριν, highpriest είπε


Αλλιώς για έναν μέσο χρήστη που θέλει καλή ποιότητα φωτογραφίας, με 2000 ευρώ παίρνει άνετα μια FF και έναν γρήγορο ζουμ, τύπου 24-120mm f/4 ή κάτι παρόμοιο, και τα κάνει όλα

Και μετά όταν ανοίξει η όρεξη για κάτι διαφορετικό θα ρωτάει στα φόρουμ ποιες οικονομικές λύσεις υπάρχουν για ευρυγώνιο και θα παίρνει προτάσεις τύπου pergear, ή τι να πάρει για τηλεφακό και να παίρνει προτάσεις για crop φακούς των χαντακομενων από την κλασική τριάδα aps-c συστημάτων και να τη δουλεύει σε crop mode. 

 

Όχι πως έχω κάποια διάθεση υπεράσπισης του m4/3, ούτε και οι τιμές των σωμάτων είναι λογικές απλώς δε συμφωνώ με αυτή τη σύγκριση. 

9 λεπτά πριν, highpriest είπε

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pifilos είπε

Πράγμα που είναι και το πιο σημαντικό (οι φακοί). 

Και μετά όταν ανοίξει η όρεξη για κάτι διαφορετικό θα ρωτάει στα φόρουμ ποιες οικονομικές λύσεις υπάρχουν για ευρυγώνιο και θα παίρνει προτάσεις τύπου pergear, ή τι να πάρει για τηλεφακό και να παίρνει προτάσεις για crop φακούς των χαντακομενων από την κλασική τριάδα aps-c συστημάτων και να τη δουλεύει σε crop mode. 

 

Όχι πως έχω κάποια διάθεση υπεράσπισης του m4/3, ούτε και οι τιμές των σωμάτων είναι λογικές απλώς δε συμφωνώ με αυτή τη σύγκριση. 

 

Δυσκολη κατάσταση όταν ανοιγει η όρεξη. Γι αυτό έγραψα οι μεν για πιο εξειδικευμένους χρήστες και οι δε για πιο casual.

Άσε που αν ανοίξει η όρεξη,  δεν είναι μόνο οι φακοί. Ούτε τα entry level ff σώματα θα είναι αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pifilos είπε

Πράγμα που είναι και το πιο σημαντικό (οι φακοί). 

Και μετά όταν ανοίξει η όρεξη για κάτι διαφορετικό θα ρωτάει στα φόρουμ ποιες οικονομικές λύσεις υπάρχουν για ευρυγώνιο και θα παίρνει προτάσεις τύπου pergear, ή τι να πάρει για τηλεφακό και να παίρνει προτάσεις για crop φακούς των χαντακομενων από την κλασική τριάδα aps-c συστημάτων και να τη δουλεύει σε crop mode. 

 

Όχι πως έχω κάποια διάθεση υπεράσπισης του m4/3, ούτε και οι τιμές των σωμάτων είναι λογικές απλώς δε συμφωνώ με αυτή τη σύγκριση. 

 

    Εσύ τέτοιες λέξεις όπως Pergear που τις έμαθες ......... 🤣🤣🤣 ....... όλη η δουλειά είναι στους φακούς κι' ευτυχώς που έχει γίνει ευρέως πλέον κατανοητό ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Εσύ τέτοιες λέξεις όπως Pergear που τις έμαθες ......... 🤣🤣🤣 ....... όλη η δουλειά είναι στους φακούς κι' ευτυχώς που έχει γίνει ευρέως πλέον κατανοητό ....... 

Πατώντας cheaper alternatives to Viltrox lenses for Z mount 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, pifilos είπε

Πατώντας cheaper alternatives to Viltrox lenses for Z mount 😁

Δεν ξέρω για τους pergear, αλλά οι Viltrox έχουν πολύ καλή ποιότητα εικόνας και πολύ καλή τιμή.
Δεν χαντακώνει δηλαδή κάποιος την μηχανή του βάζοντας Viltrox. Δείγματα πραγματικής χρήσης που τυχαίνει και βλέπω πολύ συχνά (έχει φίλος 2 τέτοιους φακούς) , θα ελεγα πως είναι αξιοπρόσεκτα για φακούς τέτοιας τιμής (σε τεχνικό επίπεδο μιλώντας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...