Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Αν και έχω δηλώσει φαν των APS-C συστημάτων, τελευταία σκόνταψα πάνω στην Panasonic DMC-G7 και με γοήτευσε η αλήθεια είναι.
Πολύ όμορφη, αισθητά πιο μικρή και με το μισό βάρος από την τωρινή μου, 4k βίντεο δίχως θέματα υπερθέρμανσης, μπρος και πίσω ροδέλες κτλ κτλ, την σκέφτομαι ζευγάρι με τον Olympus 12-40mm f/2.8 Pro M.Zuiko και διαολίζομαι...
Η D7200 μου από την άλλη, μου κλείνει το διάφραγμα και λέει που πααα ρε Καραμήτρο που σε τρώει η τσέπη σου στα καλά καθούμενα και δίχως πραγματική ανάγκη ξεφραγκιάσματος...
Έτσι από περιέργεια, έχει κανείς την G7;

Την έχω δουλέψει λίγο. Πολύ καλή με επαγγελματικά features σε πολλά σημεία, αλλά με ένα βασικό μειονέκτημα. Δεν έχει σταθεροποίηση στο σώμα. Ενα απο τα βασικά ατού των Μ4/3 μηχανών δηλαδή, απουσιάζει.
Ακόμα, επειδη αναφέρθηκες σε βιντεο, έχει επίσης το μειονέκτημα του contrast detect autofocus, σε σχέση με τις αντίστοιχες olympus πχ. Κάτι που για φωτογραφίες δεν παίζει ρόλο, αλλά σε βιντεο θα το εκτιμήσεις αφάνταστα αν έχει phase detect af.

Καλή μηχανή λοιπόν, αλλά υπάρχουν και καλύτερες στο mount και την κατηγορία.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, highpriest είπε

Την έχω δουλέψει λίγο. Πολύ καλή με επαγγελματικά features σε πολλά σημεία, αλλά με ένα βασικό μειονέκτημα. Δεν έχει σταθεροποίηση στο σώμα. Ενα απο τα βασικά ατού των Μ4/3 μηχανών δηλαδή, απουσιάζει.
Ακόμα, επειδη αναφέρθηκες σε βιντεο, έχει επίσης το μειονέκτημα του contrast detect autofocus, σε σχέση με τις αντίστοιχες olympus πχ. Κάτι που για φωτογραφίες δεν παίζει ρόλο, αλλά σε βιντεο θα το εκτιμήσεις αφάνταστα.

Καλή μηχανή λοιπόν, αλλά υπάρχουν και καλύτερες στο mount και την κατηγορία.

Πράγματι γνωρίζω για την έλλειψη σταθεροποίησης αλλά το βρήκα τόσο όμορφο σώμα που το χάζευα.

Οι Olympus από την άλλη, αισθητικά δεν μου αρέσουν καθόλου.

Σίγουρα έχει τα μειονεκτήματα της η G7 αλλά με έκανε να λοξοκοιτάξω προς το mft σύστημα... 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Πράγματι γνωρίζω για την έλλειψη σταθεροποίησης αλλά το βρήκα τόσο όμορφο σώμα που το χάζευα.

Οι Olympus από την άλλη, αισθητικά δεν μου αρέσουν καθόλου.

Σίγουρα έχει τα μειονεκτήματα της η G7 αλλά με έκανε να λοξοκοιτάξω προς το mft σύστημα... 👍

Σε μεταχειρισμένες Panasonic, για εμένα αυτή την στιγμή μόνο δύο σώματα είναι VFM. Δίνεις λίγα και παίρνεις...τα πάντα!
G9 πρώτης γενιάς που θα την βρεις 500-700 ευρώ και GX9 που θα την βρεις 350-500 ευρώ 
Η μια πιο επαγγελματική, ή αλλη για πιο compact καταστάσεις, αλλά και οι δύο full packed με τρελά features. 

Ομολογώ μου λείπει η G9 μου. ΜΗΧΑΝΑΡΑ!
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ομολογώ μου λείπει η G9 μου. ΜΗΧΑΝΑΡΑ!
 

Συμφωνώ, απλά αν έκανα ποτέ το τεράστιο βήμα να αφήσω πίσω το aps-c προς χάριν του mft, θα ήταν μόνο για πιο συμπαγές σώμα και η G9 δεν μου το προσφέρει αυτό.

Ενδιαφέρουσα η GX9. Παραπέμπει σε compact.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2024 στις 9:33 ΜΜ, udroxoos είπε

Αν και έχω δηλώσει φαν των APS-C συστημάτων, τελευταία σκόνταψα πάνω στην Panasonic DMC-G7 και με γοήτευσε η αλήθεια είναι.
Πολύ όμορφη, αισθητά πιο μικρή και με το μισό βάρος από την τωρινή μου

Είναι βέβαια πιο μικρή από τη Nikon D7200 αλλά όχι τόσο μικρή. Τέτοιο μέγεθος είναι τυπικό για πολλές APS-C κάμερες όπως η Nikon D5600.

Στις 3/1/2024 στις 11:49 ΜΜ, udroxoos είπε

Ενδιαφέρουσα η GX9. Παραπέμπει σε compact.

Αυτή μάλιστα. Δικαιώνει περισσότερο τη λογική του m43.

Στις 3/1/2024 στις 11:14 ΜΜ, udroxoos είπε

Οι Olympus από την άλλη, αισθητικά δεν μου αρέσουν καθόλου.

 

Τι συγκεκριμένα δε σου αρέσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Τι συγκεκριμένα δε σου αρέσει;

Σχεδιαστικά για παράδειγμα δεν μου αρέσει η πυραμίδα που καταλήγει στο hot shoe. Παραπέμπει σε ρετρό σχεδίαση και hipster που δεν είναι του γούστου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/01/2024 at 23:32, highpriest said:

Σε μεταχειρισμένες Panasonic, για εμένα αυτή την στιγμή μόνο δύο σώματα είναι VFM. Δίνεις λίγα και παίρνεις...τα πάντα!
G9 πρώτης γενιάς που θα την βρεις 500-700 ευρώ και GX9 που θα την βρεις 350-500 ευρώ 
Η μια πιο επαγγελματική, ή αλλη για πιο compact καταστάσεις, αλλά και οι δύο full packed με τρελά features. 

Ομολογώ μου λείπει η G9 μου. ΜΗΧΑΝΑΡΑ!
 

Ειδικά GX9 είναι και από τα τελευταία πολύ καλά σώματα rangefinder... Εξαιρετικά υποεκτιμημένη μηχανή (ας όψεται το marketing της Panasonic...)

Επεξ/σία από Yannis1976
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πάρω ως δεδομένες τις φήμες για την νέα ΟΜ-1ii, νομίζω πως πλέον η G9ii θα είναι ο βασιλιάς των Μ4/3 μηχανών.

https://www.43rumors.com/om-digital-big-announcement-on-january-30-new-om-1ii-9-18mm-mark-ii-and-150-600mm-lens-coming/
 

Let’s get into the details of this starting from a disappointment: The OM-1II will use the same OM-1 sensor and processing engine. The real changes will be:

  1. Rebranded as OM SYSTEMS (as you know the OM-1 still has the Olympus name on it).
  2. Double the internal buffer memory
  3. 14bit raw for High resolution mode
  4. human AI recognition
  5. better focusing system


Πρακτικά η ΟΜ systems κάνει το ίδιο που έκανε με την ΟΜ-5. Ένα ανούσιο λιφτινγκ που μεταξύ μας απο την στιγμή που μένει όλο το hardware ίδιο, θα μπορούσαμε να μην μιλάμε για νέα έκδοση, αλλά για νέο firmware.
 

Σε άλλα νέα όμως ο 150-600 ακούγεται πολύ δυνατή προσθήκη (αν είναι ειδικά φτιαγμένος για Μ4/3 σύστημα και όχι κάτι υπάρχον τρίτης μάρκας rebranded)

Μιλάμε για αντίστοιχο FF 300-1200mm, που μονο κάτι bridge με αισθητήρες στο μέγεθος φακής έχουν.
Οι χομπίστες πλέον θα έχουν σοβαρό όπλο για μεγάλες αποστάσεις.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, θέλω να πάρω μια 2η μηχανή για backup και για χρήση παράλληλα με την κυρία. Αυτό που είναι βασικό για εμενα είναι να είναι m43 και να τραβάει σε 2160p50 χωρις περιορισμο στη διαρκεια, κυρία χρήση είναι βιντεοσκοπηση συναυλιών. Σαν κυρία έχω την panasonic gh5s. Έχω σκεφτεί να πάρω την g9ii να την κάνω πρώτη και να έχω σαν 2η την gh5s, αλλά πρώτων δεν εχει ερθει ακομα Ελλαδα και επισης η τιμη της ειναι ακομα τσουχτερή. Τι προτείνετε? Θα προτιμήσω να πάω σε μεταχειρισμένη για να μην ξεφύγω σε budget.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tromster είπε

Καλησπέρα, θέλω να πάρω μια 2η μηχανή για backup και για χρήση παράλληλα με την κυρία. Αυτό που είναι βασικό για εμενα είναι να είναι m43 και να τραβάει σε 2160p50 χωρις περιορισμο στη διαρκεια, κυρία χρήση είναι βιντεοσκοπηση συναυλιών. Σαν κυρία έχω την panasonic gh5s. Έχω σκεφτεί να πάρω την g9ii να την κάνω πρώτη και να έχω σαν 2η την gh5s, αλλά πρώτων δεν εχει ερθει ακομα Ελλαδα και επισης η τιμη της ειναι ακομα τσουχτερή. Τι προτείνετε? Θα προτιμήσω να πάω σε μεταχειρισμένη για να μην ξεφύγω σε budget.

Απαντάω εδώ αυτό που σε έγραψα και σε διπλανό χώρο για να υπάρχει και για κάποιον άλλο πιθανώς ενδιαφερόμενο
 

Αναφορά σε κείμενο

Είχα την G9 μέχρι πρόσφατα και θα συμφωνήσω πως οι δυνατότητες που έχει είναι τεράστιες στον τομέα του βιντεο.
Επίσης πως οι περισσότεροι την είχαμε για φωτογραφία, αλλιώς θα αγοράζαμε εξαρχής μια GH5

Παρόλα αυτά, και μιας και έχει ήδη Panasonic μηχανή, θα έλεγα ή να πάει σε G9ii κι ας τσούζει οικονομικά ή να πάει σε κάποια Olympus.
Κι αυτό για το PDAF και μόνο. Είναι ωραίο και πιο επαγγελματικό το manual focusing αλλά πραγματικά υπάρχουν στιγμές που έχεις ένα θέμα, πρέπει να κάνει φόκους στο μάτι του και να κολλήσει εκεί, και αυτό δεν το δίνει καμία Panasonic πλην της νεας G9ii

Αν πάλι δουλεύει αποκλειστικά και μόνο manual focus ή έχει μάθει την GH5s τόσο καλά που το contrast detect AF δεν τον προβληματίζει, τότε η G9 πρώτης γενιάς είναι μια εξαιρετική επιλογή. Βεβαια έχει κόφτη στα 29:59 λεπτά, αλλά σαν δεύτερη αυτό μάλλον δεν είναι πρόβλημα.

Υ.Γ Εγώ πάντως την G9ii δεν την έχω δει ακόμη πουθενά στην Ελλάδα, ενώ ρώτησα και σε δύο καταστήματα για το πότε θα έχουν και σε τι τιμή θα είναι. Οποιος γνωρίζει περισσότερα ας ενημερώσει.

Κι επειδή ρώτησες και ποια olympus, θεωρώ πως το πιο VFM μοντέλο αυτή την στιγμή για αυτά που θέλεις είναι η E-M1iii σαν μεταχειρισμένη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Απαντάω εδώ αυτό που σε έγραψα και σε διπλανό χώρο για να υπάρχει και για κάποιον άλλο πιθανώς ενδιαφερόμενο
 

Κι επειδή ρώτησες και ποια olympus, θεωρώ πως το πιο VFM μοντέλο αυτή την στιγμή για αυτά που θέλεις είναι η E-M1iii σαν μεταχειρισμένη

Σε ευχαριστώ πολύ, η e-m1 iii δεν έχει κόφτη σε διάρκεια βίντεο και εχει pdaf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, tromster είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, η e-m1 iii δεν έχει κόφτη σε διάρκεια βίντεο και εχει pdaf?

Για κόφτη δεν γνωρίζω. Θα σου απαντήσει κάποιος που την έχει για πιο σίγουρα
PDAF έχει, αλλά σε video mode χάνει το eye af που έχει στις φώτο. Δουλεύει  μόνο με face detection

 

 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Για κόφτη δεν γνωρίζω. Θα σου απαντήσει κάποιος που την έχει για πιο σίγουρα
PDAF έχει, αλλά σε video mode χάνει το eye af που έχει στις φώτο. Δουλεύει  μόνο με face detection

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς έχει κόφτη 29λεπτα και δεν γράφει 2160p50 αλλά μέχρι 30fps 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tromster είπε

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς έχει κόφτη 29λεπτα και δεν γράφει 2160p50 αλλά μέχρι 30fps 

Τοτε ή πας σε G9ii (αν την βρεις κάπου, επειδή δεν μας τα λένε καλά στην εδώ αντιπροσωπεία) ή βρίσκεις κάποια παρόμοια με την δική σου.

Η G9 τραβάει στα fps που θες και στην ανάλυση που θες, αλλά έχει κοφτη στα 29:59 επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...