Προς το περιεχόμενο

Το στέκι των Micro Four Thirds (MFT - M4/3)


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, imr είπε

Περιμενω την παραλαβή για εντυπωσεις

    Αξιόλογη μηχανή , αρκεί να αφιερώσεις χρόνο για το μενού ώστε να την φέρεις στα μέτρα σου . Σχετικά μικρή διάρκεια μπαταρίας , όχι κάτι τρομακτικό αν βγάζεις μόνον φωτογραφίες .

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 minutes ago, babisskg said:

    Αξιόλογη μηχανή , αρκεί να αφιερώσεις χρόνο για το μενού ώστε να την φέρεις στα μέτρα σου . Σχετικά μικρή διάρκεια μπαταρίας , όχι κάτι τρομακτικό αν βγάζεις μόνον φωτογραφίες .

   

 Θα την δοκιμάσω καμία εβδομάδα να δω τι παιζει και θα πάει για δώρο στη μητέρα μου που θέλει να αρχίσει να ασχολείται με φωτογραφία. 

Ένας λόγος που την επέλεξα είναι ότι διάβασα ότι έχουν απλοποιήσει πολύ το μενού στην mkiii 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, imr είπε

 Θα την δοκιμάσω καμία εβδομάδα να δω τι παιζει και θα πάει για δώρο στη μητέρα μου που θέλει να αρχίσει να ασχολείται με φωτογραφία. 

Ένας λόγος που την επέλεξα είναι ότι διάβασα ότι έχουν απλοποιήσει πολύ το μενού στην mkiii 

Οι Olympus έχουν μεν δύσκολο μενού (όπως και οι Sony), αλλά αν βάλεις αυτά που χρησιμοποιείς στο γρήγορο μενού του μετά δεν θα ξανασχοληθείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, imr είπε

Πήρα την omd 10, όχι την 5. 

Σε αγγελίες εδώ ίσως έβρισκα και λίγο φτηνότερες,( η στην ίδια τιμή με το κιτ φακο) αλλά επέλεξα το mpb για την εγγύηση που δινει

 

Και πάλι, πολύ καλά την πήρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.fotodesmos.gr/V210020BE000?search=om-5

800 ευρώ για την ΟΜ-5 ακούγεται καλό deal. Στα υπόλοιπα μαγαζιά είναι στα 1.000 (για την ώρα). 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα

εχω έναν φακο Nikon 35 f1.8. Υπάρχει ανταπτορας ώστε να τον χρησιμοποιήσω σε μηχανή Olympus EM10.III? 
Εάν ναι, θα έχει κάποιους περιορισμούς (π.χ. θα παρω λιγότερα mp); Θα είναι σαν 70αρης λόγω 4/3 της μηχανής;

Στην Nikon (crop) που τον χρησιμοποιώ είναι περίπου 50αρης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Καλημέρα

εχω έναν φακο Nikon 35 f1.8. Υπάρχει ανταπτορας ώστε να τον χρησιμοποιήσω σε μηχανή Olympus EM10.III? 
Εάν ναι, θα έχει κάποιους περιορισμούς (π.χ. θα παρω λιγότερα mp); Θα είναι σαν 70αρης λόγω 4/3 της μηχανής;

Στην Nikon (crop) που τον χρησιμοποιώ είναι περίπου 50αρης. 

    Είναι ξεκάθαρο το επί 2 crop ενός 4/3 αισθητήρα και ο 35αρης θα μεταφραστεί σε 70αρη . ΟΜΩΣ ...... ο 35αρης της Nikon δεν έχει εξωτερικό δαχτυλίδι διαφράγματος , οπότε θα δουλεύει με τέρμα ανοιχτό το διάφραγμα δλδ στην ουσία θα έχετε έλεγχο μόνο στην ταχύτητα του σώματος , η οποία επειδή είναι μικρή ( 1/4000 ) δεν θα μπορέσει να βοηθήσει την κατάσταση . 

   Η συγκεκριμένη λύση θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος τραβούσε με πολύ λίγο φώς . Δεν βλέπω το όφελος πίσω από την αγορά ενός αντάπτορας για τον συγκεκριμένο φακό παρά μόνον αν έχετε παλιότερους φακούς της Nikon με δαχτυλίδι διαφράγματος . 

  Ένας crop επί 2 αισθητήρας έχει ενδιαφέρον όταν χρειαστούμε μεγάλη εστιακή απόσταση πχ 600mm και πιο πάνω , οπότε κουμπώνοντας έναν 400αρη prime  επάνω σε τέτοιο σώμα με αντάπτορα , αποκτάμε 800mm , τα οποία σε άλλη περίπτωση θα έπρεπε να ακουμπήσουμε αρκετά χρήματα για να αγοράσουμε έναν αντίστοιχο native φακό . Φυσικά για το τελικό αποτέλεσμα σε επίπεδο ποιότητας εικόνας τεχνικά , δεν είναι βέβαιο ότι θα πάρουμε το ποθητό , παρά μόνον με post processing κι' αν ......... εναλλακτικά εναν φθηνό ζουμ 70 - 300 πάντα με ξεχωριστό δαχτυλίδι διαφράγματος , που θα μας δώσει αντίστοιχα κάτι σε 140 - 600 . 

   Θα έλεγα πως φακοί κάτω από 50mm πραγματικής εστιακής απόστασης δεν παρουσιάζουν τεχνικό ενδιαφέρον για συνδυαστική χρήση με mft σώματα .

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αναλυτικότατη κιόλας! 
Δεν θα μπορούσα να αλλάξω το διάφραγμα από τη μηχανή; Το εξωτερικό δακτυλίδι διαφράγματος το χρησιμοποιούμε όταν θελουμε να εστιάσουμε κάπου αλλού από την αυτόματη εστίαση της μηχανής, έτσι δεν είναι;


Άλλο θέμα:

Τι προτείνετε για αντικατάσταση του Olympus pancake 14-42 f3.5-5.6? Κάποιον all around πιο ποιοτικό zoom φακο θα ήθελα. Μήπως Panasonic 12-32;

Εκτός τον 14-42 έχω και τον zoom 40-150 (όχι PRO).

Επεξ/σία από Trustworthy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αναλυτικότατη κιόλας! 
Δεν θα μπορούσα να αλλάξω το διάφραγμα από τη μηχανή; Το εξωτερικό δακτυλίδι διαφράγματος το χρησιμοποιούμε όταν θελουμε να εστιάσουμε κάπου αλλού από την αυτόματη εστίαση της μηχανής, έτσι δεν είναι;


Άλλο θέμα:

Τι προτείνετε για αντικατάσταση του Olympus pancake 14-42 f3.5-5.6? Κάποιον all around πιο ποιοτικό zoom φακο θα ήθελα. Μήπως Panasonic 12-32;

Εκτός τον 14-42 έχω και τον zoom 40-150 (όχι PRO).

      Το εξωτερικό δαχτυλίδι διαφράγματος και όχι εστίασης , έχει σχεδόν εξαφανιστεί στους νεότερους φακούς , κάτι που δεν αφήνει τον έλεγχο του παρά μόνον μέσα από το σώμα . Η όποια αλλαγή λοιπόν από f/τάδε έως ....... είναι αδύνατον να γίνει χειροκίνητα . Αυτό αφήνει τον φακό με το διάφραγμα του στο μέγιστο , όποιο είναι αυτό ανά περίπτωση δλδ στον 35αρη της Nikon θα είναι μόνιμα στο f/1.8 χωρίς δυνατότητα αλλαγής αν χρησιμοποιηθεί με αντάπτορα επάνω σε mft σώμα . Αν επρόκειτο για παλιότερο φακό , που είχε εξωτερικό δαχτυλίδι , κάποιος θα μπορούσε να αλλάξει εξωτερικά το διάφραγμα στον φακό , ενώ στην συνέχεια θα είχε τον έλεγχο της ταχύτητας μέσω του σώματος . Κάτι τέτοιο δεν θα γίνει στον 35αρη , οπότε με διάφραγμα μόνιμα στο f/1.8 , σε συνθήκες ημέρας θα υπερφωτιστεί το σύμπαν ........ μία κατάσταση που θα μπορούσε να σωθεί ανεβάζοντας ταχύτητα πάνω όμως από το μέγιστο του 1/4000 που φτάνει το σώμα αυτής της μηχανής , θα χρειαζόταν ίσως και περισσότερο από 1/8000 ........ άλλες λύσεις δεν συνιστώνται όπως να περιοριστεί το φως με χρήση φίλτρου ND , αφού μιά τέτοια μετατροπή δεν έχει ενδιαφέρον ......... ούτε ακόμη και να πειραματίζεται κανείς με τρόπους αξιοποίησης ενός τέτοιου συνδυασμού . 

  Ο συγκεκριμένος φακός δεν έχει κανένα νόημα να χρησιμοποιηθεί επάνω σε τέτοιο σώμα , εκτός κι' αν κάποιος τραβάει σε πολύ σκοτεινες συνθηκες , νύχτα , χαράματα κλπ ........ εκεί και μόνον ίσως βγάλει κάποιο αποτέλεσμα .

  Αν η mark iii , έχει ταχύτητα 1/8000 , δεν θυμάμαι , αλλά και πάλι δεν βρίσκω νόημα σε τέτοιο συνδυασμό . Θα προτιμουσα να διώξω τον φακό αν έφυγα από DSLR και να αγοράσω έναν native mft , με τον οποίο αν μη τι άλλο δεν θα τυρανιέμαι διότι τα δοκίμασα κάτι τέτοια από παλιά ........ ΔΕΝ ....... 

  Από την προσωπική μου εμπειρία , αν επρόκειτο να δουλέψω άλλους φακούς επάνω σε τέτοιο σώμα , θα προτιμούσα κάποιους συγκεκριμένους και όχι πολλούς m42 , έναν δύο το πολύ κι' όχι ότι νάναι ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Ωραία! Κατάλαβα, δεν έχει κανένα νόημα ένας τέτοιος φακός σε σώμα 4/3.

Στο θέμα αντικατάστασης του 14-42 τι κάνουμε; 

   Ποιός 14 - 42 είναι και ποιός ο λόγος να αντικατασταθεί αφού άνετα μπορεί να αποτελέσει την back up λύση . Από εκεί και πέρα για κάτι παρόμοιο θα έβλεπα τον 12 - 40 f/4 σαν κάτι πιο ποιοτικό , κάπου στο 500αρικο μεταχειρισμένος .

   Έχει να κάνει περισσότερο με την ανάπτυξη της ματιάς σας πρωτίστως . Οι λύσεις λίγο απ' όλα , θέλω κι' απ' αυτό κι' από εκείνο το σε ότι αφορά το εύρος των εστιακών αποστάσεων δεν είναι πρόσφορες ούτε τεχνικά , ούτε και οικονομικά . Κάποιος μπορεί να επιζήσει και μόνο με έναν και μοναδικό φακό , αν θέλει φυσικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Trustworthy είπε

Ωραία! Κατάλαβα, δεν έχει κανένα νόημα ένας τέτοιος φακός σε σώμα 4/3.

Στο θέμα αντικατάστασης του 14-42 τι κάνουμε; 

Εγώ θα πήγαινα σε κάποιον σουπερζουμ στην θέση σου και θα καταργούσα τον απλό 40-150mm

Έναν 12-100μμ f/4 πχ. Κορυφή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο περιπου 1 μηνα αναμονης με το mpb τελικα εφτασε το πληρες σετ για την omd em10 mk3

Απο χτες εχω αρχισει να την δουλευω και εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!

Ειναι απλα απιστευτη μηχανη, ιδανικο μεγεθος και ταχυτατη!

Ειναι μηχανη που σε κανει να θελεις να την πιασεις στα χερια σου και να βγαλεις φωτογραφιες. 

 

Ψαχνω λιγο τα color profiles καθως ιδανικα θελω να την πετυχω να εχει soc jpeg οσο καλυτερα γινεται

 

(η μηχανη παει για δωρο, αλλα με εχει ηδη ψησει να παρω και για μενα)

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, imr είπε

Μετα απο περιπου 1 μηνα αναμονης με το mpb τελικα εφτασε το πληρες σετ για την omd em10 mk3

Απο χτες εχω αρχισει να την δουλευω και εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!

Ειναι απλα απιστευτη μηχανη, ιδανικο μεγεθος και ταχυτατη!

Ειναι μηχανη που σε κανει να θελεις να την πιασεις στα χερια σου και να βγαλεις φωτογραφιες. 

 

Ψαχνω λιγο τα color profiles καθως ιδανικα θελω να την πετυχω να εχει soc jpeg οσο καλυτερα γινεται

 

(η μηχανη παει για δωρο, αλλα με εχει ηδη ψησει να παρω και για μενα)

 

    Καλορίζικη και καλές λήψεις 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν και έχω δηλώσει φαν των APS-C συστημάτων, τελευταία σκόνταψα πάνω στην Panasonic DMC-G7 και με γοήτευσε η αλήθεια είναι.
Πολύ όμορφη, αισθητά πιο μικρή και με το μισό βάρος από την τωρινή μου, 4k βίντεο δίχως θέματα υπερθέρμανσης, μπρος και πίσω ροδέλες κτλ κτλ, την σκέφτομαι ζευγάρι με τον Olympus 12-40mm f/2.8 Pro M.Zuiko και διαολίζομαι...
Η D7200 μου από την άλλη, μου κλείνει το διάφραγμα και λέει που πααα ρε Καραμήτρο που σε τρώει η τσέπη σου στα καλά καθούμενα και δίχως πραγματική ανάγκη ξεφραγκιάσματος...
Έτσι από περιέργεια, έχει κανείς την G7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...