Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δεν έκανα λάθος με το lens hood και είχα παραγγείλει για τον φακό που έχω.

Κάτι άλλο για το οποίο αναρωτιέμαι είναι αν το η διάμετρος του φακού παίζει ρόλο στην ποιότητα της φωτογραφίας π.χ στο φως που μπαίνει μέσα στην κάμερα.

Οι φακοί που έχω έχουν διάμετρο 58 , 67 , 72, 77 ,υπάρχουν σημαντικές διαφορές , δεν επηρεάζουν τη φωτογραφία;

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Τελικά δεν έκανα λάθος με το lens hood και είχα παραγγείλει για τον φακό που έχω.

Κάτι άλλο για το οποίο αναρωτιέμαι είναι αν το η διάμετρος του φακού παίζει ρόλο στην ποιότητα της φωτογραφίας π.χ στο φως που μπαίνει μέσα στην κάμερα.

Οι φακοί που έχω έχουν διάμετρο 58 , 67 , 72, 77 ,υπάρχουν σημαντικές διαφορές , δεν επηρεάζουν τη φωτογραφία;

    Η ποιότητα έχει να κάνει και με την ποιότητα του φωτός εξωτερικά ( sic ) πχ μολυσμένη ατμόσφαιρα σε αστικό περιβάλλον . Αλλά και με την ποιότητα των υαλικών ( επεξεργασία ) που έχει μέσα του ο φακός , την κατηγορία του αισθητήρα .......... 

   

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greekgreek είπε

Οι φακοί που έχω έχουν διάμετρο 58 , 67 , 72, 77 ,υπάρχουν σημαντικές διαφορές , δεν επηρεάζουν τη φωτογραφία;

Η διάμετρος, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ο αριθμός και η ποιότητα των κρυστάλλων στο εσωτερικό. Πολλοί πανάκριβοι φακοί με φοβερή ποιότητα, έχουν μικρή διάμετρο , όπως της leica. Ο 35mm f/1.4 της leica, είναι φακός που λένε όλοι ότι είναι τέλειος, κάνει 5 χιλιάρικα και έχει διάμετρο 46mm. Έχει και φακό που κάνει 10 χιλιάρικα με ίδια διάμετρο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

H Sigma θα βγάλει τον Δεκέμβριο 18-55 f/2.8 σταθερό για X mount (τιμή νομίζω διάβασα κάπου $550). Είχα τον αντίστοιχο για Canon κάποτε και μου άρεσε πολύ.

https://www.sigma-global.com/en/news/2022/11/14/19300/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cubilone είπε

H Sigma θα βγάλει τον Δεκέμβριο 18-55 f/2.8 σταθερό για X mount (τιμή νομίζω διάβασα κάπου $550). Είχα τον αντίστοιχο για Canon κάποτε και μου άρεσε πολύ.

https://www.sigma-global.com/en/news/2022/11/14/19300/

 

Ναι φαίνεται πολύ ωραίος αλλά συγκριτικά με τον εξαιρετικό XF 18-55mm f/2.8-4.0 δεν έχει σταθεροποίηση αν κάποιος χρησιμοποιεί σώμα που δεν έχει δική του, δεν έχει δαχτυλίδι για το διάφραγμα (έστω και αυτό του 18-55 που γυρνάει συνεχώς) και το βασικότερο το ζουμ είναι ανάποδο. 

Ωστόσο, έχει μια βασική στεγανοποίηση και φυσικά το σταθερό διάφραγμα στα υπέρ. Νομίζω πως είναι μια καλή εναλλακτική για όσους έχουν τους φθηνότερους kit  xc 16-50mm και xc 15-45mm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα σήμερα να πάρω από την acs, το Lens Hood για τον 55-250mm που παρήγγειλα από Ελλάδα.

Μου λένε έχεις και άλλο δέμα , τελικά ήταν το Hoya CPL για τον 18-135 ,που παρήγγειλα από το ebay.

Πρώτη φορά μου έρχεται από δέμα από το ebay ,με acs.

Είχε βροχερό καιρό σήμερα δεν μπόρεσα να βγάλω φώτο ,ίσως μπορέσω αύριο.

Δεν ξέρω με τη συννεφιά αν Lens Hood και φίλτρο CPL, αν χρειάζονται ,πέρα από την προστασία του φακού.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Πήγα σήμερα να πάρω από την acs, το Lens Hood για τον 55-250mm που παρήγγειλα από Ελλάδα.

Μου λένε έχεις και άλλο δέμα , τελικά ήταν το Hoya CPL για τον 18-135 ,που παρήγγειλα από το ebay.

Πρώτη φορά μου έρχεται από δέμα από το ebay ,με acs.

Είχε βροχερό καιρό σήμερα δεν μπόρεσα να βγάλω φώτο ,ίσως μπορέσω αύριο.

Δεν ξέρω με τη συννεφιά αν Lens Hood και φίλτρο CPL, αν χρειάζονται ,πέρα από την προστασία του φακού.

 

    Ως ένα βαθμό ναι , ρίξε μιά ματιά αν μπορείς να γυρίζεις εύκολα με το χέρι το φίλτρο έχοντας το lens hood επάνω . Γυρίζεις δεξιόστροφα , αλλιώς μπορεί να ξεβιδώσεις άθελά σου το φίλτρο και να πέσει κάτω !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χρόνια πολλά!

Βλέπω το Lens Hood και ανάποδα να το έχεις, δεν μπορείς να ξεβιδώσεις το φίλτρο CPL.

Πρέπει να βγάλεις το Lens Hood για να ξεβιδώσεις το φίλτρο CPL.

Κάτι που πρόσεξα προχτές ,όταν έβγαλα την κάμερα από την τσάντα ,την είχα σε άλλο χώρο, είχε υγρασία μπροστά στον φακό.

Σήμερα ξεκίνησα γύρω στις 10 το πρωί  με την κάμερα ,όταν έβγαλα το καπάκι του φακού είχε πάλι πολύ υγρασία μπροστά στον φακό.

Έπρεπε να το καθορίσω δυο, τρεις φορές για να φύγει.

Υπάρχει περίπτωση η υγρασία να περάσει και εσωτερικά στον φακό ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Χρόνια πολλά!

Βλέπω το Lens Hood και ανάποδα να το έχεις, δεν μπορείς να ξεβιδώσεις το φίλτρο CPL.

Πρέπει να βγάλεις το Lens Hood για να ξεβιδώσεις το φίλτρο CPL.

Κάτι που πρόσεξα προχτές ,όταν έβγαλα την κάμερα από την τσάντα ,την είχα σε άλλο χώρο, είχε υγρασία μπροστά στον φακό.

Σήμερα ξεκίνησα γύρω στις 10 το πρωί  με την κάμερα ,όταν έβγαλα το καπάκι του φακού είχε πάλι πολύ υγρασία μπροστά στον φακό.

Έπρεπε να το καθορίσω δυο, τρεις φορές για να φύγει.

Υπάρχει περίπτωση η υγρασία να περάσει και εσωτερικά στον φακό ;

 

     Φυσικά θα περάσει . Που βρισκόταν η τσάντα και εμφανίστηκε υγρασία στον φακό ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαζε στην τσάντα μέσα silica αυτά τα φακελάκια με τα μπιλακια που τραβάνε την υγρασία. Εγώ τέτοια ειχα ανέκαθεν στη φωτογραφική μου τσάντα.

Κάτι άλλο που θυμάμαι να διάβαζα όταν ξεκίνησα τη φωτογραφία που είναι πως αν πχ είσαι έξω στους 5 βαθμούς και φωτογραφίζεις ή σε υγρασία ή σε ψιλόβροχο αλλά σε διαφορετικο περιβάλλον με μεγάλη διαφορά στις συνθήκες από εκεί που αποθηκεύεις την κάμερα (σπίτι σου) τότε καλό είναι να μην κάνεις απότομες αλλαγές και να πάει σιγά σιγά η κάμερα από το κρύο στη ζέστη κλπ κλπ. Κατάλαβες τι θέλω να πω. Πχ άμα τραβάς έξω στους 5 και μετά μέσα στη τσάντα τη βάλεις και στο αμάξι έχεις 26 υποτίθεται ότι μπορεί να σου παρουσιαστούν τέτοια φαινόμενα με υγρασία κλπ 

Κάτι τέτοια βρες και πάρε: https://www.vaza.gr/nea-proionta/fakelakia-silica-gel-prostasia-ygrasia.html

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Βαζε στην τσάντα μέσα silica αυτά τα φακελάκια με τα μπιλακια που τραβάνε την υγρασία. Εγώ τέτοια ειχα ανέκαθεν στη φωτογραφική μου τσάντα.

👍

28 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Κάτι άλλο που θυμάμαι να διάβαζα όταν ξεκίνησα τη φωτογραφία που είναι πως αν πχ είσαι έξω στους 5 βαθμούς και φωτογραφίζεις ή σε υγρασία ή σε ψιλόβροχο αλλά σε διαφορετικο περιβάλλον με μεγάλη διαφορά στις συνθήκες από εκεί που αποθηκεύεις την κάμερα (σπίτι σου) τότε καλό είναι να μην κάνεις απότομες αλλαγές και να πάει σιγά σιγά η κάμερα από το κρύο στη ζέστη κλπ κλπ. Κατάλαβες τι θέλω να πω. Πχ άμα τραβάς έξω στους 5 και μετά μέσα στη τσάντα τη βάλεις και στο αμάξι έχεις 26 υποτίθεται ότι μπορεί να σου παρουσιαστούν τέτοια φαινόμενα με υγρασία κλπ 

Ναι το έπαθα πρώτη φορά τον Μάρτη που πέρασε. Είχε υγρασία έξω και μπήκα σε δωμάτιο με καλοριφέρ και τζάκι και μέσα σε 1-2 λεπτά είχε θολώσει πάρα πολύ ο φακός οπότε πήγα και τα άφησα όλα στον πάνω όροφο που δεν είχαν ανοίξει θέρμανση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Φυσικά θα περάσει . Που βρισκόταν η τσάντα και εμφανίστηκε υγρασία στον φακό ?

Την πρώτη φορά την είχα σε διαμέρισμα που δεν έχει θέρμανση και την πήγα εκεί που κάθομαι.

Σήμερα την είχα στο αυτοκίνητο .

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Την πρώτη φορά την είχα σε διαμέρισμα που δεν έχει θέρμανση και την πήγα εκεί που κάθομαι.

Σήμερα την είχα στο αυτοκίνητο .

   Μα κι' εμένα , έχω μηχανή δεύτερη στην τσάντα , η οποία μπαινοβγαίνει από αυτοκίνητο σε σπίτι και άλλα διάφορα ενδιαμεσα . Καμμία φορά δεν εμφανίστηκε υγρασία σε φακό . Πρέπει να ήταν πολύ μεγάλη η διαφορά θερμοκρασίας μέσα έξω και απορώ πως βρέθηκε τόσο μεγάλη διαφορά . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Μα κι' εμένα , έχω μηχανή δεύτερη στην τσάντα , η οποία μπαινοβγαίνει από αυτοκίνητο σε σπίτι και άλλα διάφορα ενδιαμεσα . Καμμία φορά δεν εμφανίστηκε υγρασία σε φακό . Πρέπει να ήταν πολύ μεγάλη η διαφορά θερμοκρασίας μέσα έξω και απορώ πως βρέθηκε τόσο μεγάλη διαφορά . 

Και εμένα μου κάνει εντύπωση.

Σήμερα στο αυτοκίνητο ,ήταν όλη το βράδυ σε αυτή τη θερμοκρασία, το αυτοκίνητο δεν πρόλαβε να ανεβάσει θερμοκρασία , στα 500 μέτρα πιο πέρα σταμάτησα και έβγαλα τη μηχανή.

Κάτι παίζει ρόλο , δεν ξέρω τι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Και εμένα μου κάνει εντύπωση.

Σήμερα στο αυτοκίνητο ,ήταν όλη το βράδυ σε αυτή τη θερμοκρασία, το αυτοκίνητο δεν πρόλαβε να ανεβάσει θερμοκρασία , στα 500 μέτρα πιο πέρα σταμάτησα και έβγαλα τη μηχανή.

Κάτι παίζει ρόλο , δεν ξέρω τι.

    Θέλεις να πείς μήπως πως όλο το βράδυ έμεινε η τσάντα μέσα στο αυτοκίνητο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...