Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Αυτά που περιγράφεις τα έχουμε κάνει ήδη ..... λεφτά πάμε να σε γλυτώσουμε ...... αλλά εσύ εκεί ...... 

Οπότε δεν νομίζω ότι έχει νόημα να δαπανά κανείς χρόνο για να γράφει οποιαδήποτε συμβουλή. Οι ερωτήσεις αυτές καθεαυτές, δεν έχουν καν νόημα. Γιατί οι όποιες απαντήσεις γράφονται τσάμπα. Όσοι ρωτούν , συνήθως έχουν προαποφασίσει τι θα κάνουν . Είναι βέβαια πάντως ότι δεν λαμβάνουν υπόψη καμία απάντηση . Οπότε οι ερωτήσεις δεν νόημα και οι απαντήσεις είναι δαπάνη χρόνου και περιττή φθορα πληκτρολογίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Αυτά που περιγράφεις τα έχουμε κάνει ήδη ..... λεφτά πάμε να σε γλυτώσουμε ...... αλλά εσύ εκεί ...... βρήκες πανάκια ..... 😂😂😂 ........ καμμιά φωτογραφία να ανεβάσεις ...... 

Τι εννοείς , να ανεβάσω φωτογραφία που λέω ότι έχει και πανάκι ή φωτογραφία γενικώς ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekgreek είπε

Τι εννοείς , να ανεβάσω φωτογραφία που λέω ότι έχει και πανάκι ή φωτογραφία γενικώς ;

    Μίλησα για φωτογραφίες σας γενικά που τραβήξατε με τον νέο σας φακό σε κάποιο φωτογραφικό περίπατο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2022 στις 12:59 ΜΜ, babisskg είπε

    Οικονομία κλίμακας στο φυσητηράκι ....... το στυλό κακώς ...... ακύρωσε το αν προλαβαίνεις ..... αλλιώς θα έρθω μέχρις εκεί και θα σε περιλάβω ...... 😂😂😂 ........... 

Τελικά με πήρανε τηλέφωνο από το κατάστημα που τα παρήγγειλα και μου είπαν δεν έχουν το Υγρό Καθαρισμού Optical Wonder Fluid , οπότε τους είπα να ακυρώσουν όλη την παραγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Τελικά με πήρανε τηλέφωνο από το κατάστημα που τα παρήγγειλα και μου είπαν δεν έχουν το Υγρό Καθαρισμού Optical Wonder Fluid , οπότε τους είπα να ακυρώσουν όλη την παραγγελία.

    Πάνε σε ένα κατάστημα τύπου Πλανητάριο κλπ . Έχουν απ' όλα διότι κι' αυτοί ασχολούνται με τζάμια . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτά που παρήγγειλα στο eshop του Πλανητάριο είδα να τα έχει για την καθαριότητα των τηλεσκοπίων /φακών.

Απλά τα βρήκα και τα παρήγγειλα από αλλού.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή έχω πέρα από τον κιτ φακό , δυο Sigma ,τον Sigma 17-70mm και τον Sigma 17-50mm.

Παντού διάβαζα ότι ο 17-50mm ,είναι ο καλύτερος Crop της Sigma, εμένα μου φαίνεται καλύτερος ο Sigma 17-70mm.

Δείχνει λίγο καλύτερα τα χρώματα ,πιο ελαφρύς ,αλλά με μεγαλύτερο εστιακό μήκος .

Αυτό που διάβαζα είναι ότι ο 17-50mm έχει λίγο μεγαλύτερη ευκρίνεια , αυτό ίσως να ισχύει.

Κοιτάζω αν υπάρχει τίποτα άλλο ,που δεν παίρνω υπόψιν.

Το κοιτάζω για να δω πιο θα κρατήσω και ποιον θα βγάλω σε αγγελία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greekgreek είπε

Αυτή τη στιγμή έχω πέρα από τον κιτ φακό , δυο Sigma ,τον Sigma 17-70mm και τον Sigma 17-50mm.

Παντού διάβαζα ότι ο 17-50mm ,είναι ο καλύτερος Crop της Sigma, εμένα μου φαίνεται καλύτερος ο Sigma 17-70mm.

Δείχνει λίγο καλύτερα τα χρώματα ,πιο ελαφρύς ,αλλά με μεγαλύτερο εστιακό μήκος .

Αυτό που διάβαζα είναι ότι ο 17-50mm έχει λίγο μεγαλύτερη ευκρίνεια , αυτό ίσως να ισχύει.

Κοιτάζω αν υπάρχει τίποτα άλλο ,που δεν παίρνω υπόψιν.

Το κοιτάζω για να δω πιο θα κρατήσω και ποιον θα βγάλω σε αγγελία .

   Δεν με βόλεψε ποτέ το συγκεκριμένο εστιακό εύρος σε ζουμ , παρά μόνον για να υπάρχει ένας τέτοιος για την κακιά την ώρα . Ουσιαστικά ποτέ δεν με βόλεψαν οι ζουμ , παρά μόνον γιατί δεν υπήρχαν οι πόροι για κάτι άλλο σε prime . Κάνοντας φυσικά την ανάγκη φιλότιμο , θα προτιμούσα κάτι σε 10 - 20 παρά τις λύσεις εκεί γύρω στο 18 - 55 που οι άλλοι το λένε 17 - 50 για να ξεχωρίσουν κλπ . Αυτό το 18 - 55 δεν με βόλεψε ποτέ ( εμένα ) ούτε στο ένα άκρο , ούτε στο άλλο . Θα προτιμούσα έναν σκέτο 50αρη , τον οποίο βρίσκω πιο ουσιαστικό . Ομοίως έναν 200αρη , 300αρη και πάει λέγοντας . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω κάποιους 105άρηδες macro, αυτοί μπορούν να λειτουργήσουν σαν telephoto;

Γιατί σε κάποιους βλέπω τους χαρακτηρίζουν macro/telephoto και κάποιους όχι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Βλέπω κάποιους 105άρηδες macro, αυτοί μπορούν να λειτουργήσουν σαν telephoto;

Γιατί σε κάποιους βλέπω τους χαρακτηρίζουν macro/telephoto και κάποιους όχι .

    Επάνω σε crop σώμα φυσικά , όμως πρέπει να κατασταλάξεις ποιών φακών η γωνία θέασης σε ενδιαφέρει περισσότερο κι' αυτό δεν γίνεται από την μιά μέρα στην άλλη . Όχι πως είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο η ότι θα χάσουν άλλες προοπτικές το ενδιαφέρον τους για σένα .

   Κυρίως μέσα από συνεχή εξάσκηση , μαθήματα , θα προέλθει .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, greekgreek είπε

Βλέπω κάποιους 105άρηδες macro, αυτοί μπορούν να λειτουργήσουν σαν telephoto;

Γιατί σε κάποιους βλέπω τους χαρακτηρίζουν macro/telephoto και κάποιους όχι .

Αυτό που προτείνω πάντα σε όσους ξεκινάνε την ενασχόληση με την φωτογραφία, είναι να πάρουν έναν σούπερζουμ φακό. Έναν 18-150mm πχ. Για να δουν σε ποια μήκη τους αρέσει να δουλεύουν ώστε αργότερα όταν πάρουν καλύτερους φακούς να επιλέξουν αυτά.

Κάποτε σε αγορές νέων μηχανών έδιναν κιτ έναν 18-55  και έναν 70-200 ή 50-200. Εξίσου καλές επιλογές για να βγάλει κάποιος άκρη που θέλει να κινηθεί.

Οι 105 μάκρο είναι πολύ καλοί φακοί για μάκρο φωτογραφία, για product φωτογραφία και μπορούν να ντουμπλάρουν και για φωτογραφία πορτραίτου. Παρόλα αυτά δεν θα σου ικανοποιήσουν την ανάγκη για telephoto. Δεν ξέρω κάποιον με 105mm φακό να θεωρεί πως έχει telephoto φακό ή να είναι ικανοποιημένος για χρήση telephoto. 

Επίσης έχω διακρίνει το εξής. Σε όποιον zoom telephoto έχει πέσει στα χέρια μου, συνήθως θα τον χρησιμοποιώ τέρμα κάτω για ευρύ κάδρο και τέρμα πάνω για telephoto. Πχ είχα έναν 40 -150 στην olympus και τον δούλευα ή στα 40mm (αν βαριόμουν να βγάλω τον πιο κοντινό) ή τέρμα στα 150mm. Σε Ef-m που είχα τον 18-150 τον δούλευα ή 18  έως 35mm ή τέρμα στα 150mm

Και πάντα τα 150 (σε κροπ και στις δύο περιπτώσεις) μου φαινόντουσαν πολύ λίγα!

Τώρα δεν μιλάω καν για telephoto αν δεν ξεπερνάει τα 600 σε FF ή τα ανάλογα σε crop.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ,πολλές φορές, δεν δούλεψε το auto focus, αυτό είναι θέμα φακού ,μηχανής ή συνθηκών;

Μου το έχει κάνει και στους τρεις φακούς που δοκίμασα , λογικά δεν είναι θέμα φακών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Σήμερα ,πολλές φορές, δεν δούλεψε το auto focus, αυτό είναι θέμα φακού ,μηχανής ή συνθηκών;

Μου το έχει κάνει και στους τρεις φακούς που δοκίμασα , λογικά δεν είναι θέμα φακών.

    Τι θα πει δεν δούλεψε το autofocus ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Δεν έβγαζε φωτογραφίες κάποιες φορές, εστίαζε αλλά δεν έβγαζε φωτογραφίες.

      Αν κατάλαβα καλά ........ στην ουσία δεν εστίαζε καθόλου με επακόλουθο να μην αφήνει να πατήσετε το shutter button ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...