Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Το πιο σωστό είναι ,έκανε προσπάθεια να εστιάσει και δεν το κατάφερνε.

    Ο μηχανισμός autofocus του σώματος δεν εστιάζει κάποια η κάποιες στιγμές , κάτι που δεν έχει να κάνει σε τίποτε με τον φακό , ο οποίος είναι άμοιρος ευθυνών για την υπόθεση . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου διάβασα για ένα φακό που έχω ,ότι έχει αρκετό chromatic aberration.

Μπορούμε να δούμε (τι τιμή έχει) το chromatic aberration που έχουν οι φωτο ;

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Κάπου διάβασα για ένα φακό που έχω ,ότι έχει αρκετό chromatic aberration.

Μπορούμε να δούμε (τι τιμή έχει) το chromatic aberration που έχουν οι φωτο ;

Αν βγάζεις raw διορθώνεται από πολλά προγράμματα. Συνήθως με ένα κλικ. Μπορείς να ενεργοποιήσεις αυτόματη διόρθωση και από τη φωτογραφική στα jpg . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για φακούς...έτσι κουβέντα να γίνεται...εντελώς για εγκυκλοπαιδικούς λόγους....😎

 

Με ποιούς 2-3 φακούς φακούς θα πλαισιώνατε μια D850 για γενική επαγγελματική χρήση, μέχρι τα 120 ή 150mm;

Μόνος περιορισμός, όχι εξειδικευμένους  super tele ή ακριβούς macro. 

Και ίδια ερώτηση για K1-Mark II και για 5D IV

 

Απαντάτε για όποιο μοντέλο θέλετε ή γνωρίζετε. Θετική θα ήταν και μια γενική επιχειρηματολογία για τις επιλογές σας

Δικό σας 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, highpriest είπε

Μιας και μιλάμε για φακούς...έτσι κουβέντα να γίνεται...εντελώς για εγκυκλοπαιδικούς λόγους....😎

 

Με ποιούς 2-3 φακούς φακούς θα πλαισιώνατε μια D850 για γενική επαγγελματική χρήση, μέχρι τα 120 ή 150mm;

Μόνος περιορισμός, όχι εξειδικευμένους  super tele ή ακριβούς macro. 

Και ίδια ερώτηση για K1-Mark II και για 5D IV

 

Απαντάτε για όποιο μοντέλο θέλετε ή γνωρίζετε. Θετική θα ήταν και μια γενική επιχειρηματολογία για τις επιλογές σας

Δικό σας 🙂

     Είναι τελείως διαφορετικές οι ανάγκες μας σε φακούς . Παρόλαυτα θα έβαζα οπωσδήποτε έναν 50 f/1.8 e - series επάνω στην Nikon , μαύρο η με ασημένιο δαχτυλίδι μία η άλλη . Εξαιρετικός κάτω από όλες τις συνθήκες . Ομοίως έναν 70 - 210 σειράς D , αλλά και τον σκέτο , ενώ σίγουρα θα έβαζα και έναν 100αρη Tokina καθώς και έναν 11 - 20κατι ....... όμως αυτές δεν είναι οι ανάγκες ενός επαγγελματία , ο οποίος χρειάζεται σίγουρα έναν Nikkor 24 - 70 f/2.8 VR για πολλές εργασίες . Ταχύτατος σε εστίαση .

  Στις άλλες δύο μηχανές οι επιλογές μου θα ήταν αντίστοιχες για ερασιτεχνική χρήση όπου οι flange distance των Pentax ( ειδικά ) αλλά και της Canon αφήνουν πολύ περισσότερα περιθώρια .

  Για επαγγελματική χρήση , νομίζω πως ένας 50αρης μαζί με έναν midrange τύπου 24 - 70 φτάνουν και περισσεύουν . Ο δεύτερος καλύπτει άνετα τις ανάγκες πορτραίτου , ενώ θα έβλεπα και έναν γύρω στα 100mm . Επαγγελματικά δεν βλέπω την ανάγκη για τηλεφακό . 

  Όμως ας μιλήσει καλύτερα ένας πραγματικός επαγγελματίας αφού είναι μέσα στα πράγματα και γνωρίζει από πρώτο χέρι . 

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, highpriest είπε

😎
Με ποιούς 2-3 φακούς φακούς θα πλαισιώνατε μια D850 για γενική επαγγελματική χρήση, μέχρι τα 120 ή 150mm;

 

Μόνος περιορισμός, όχι εξειδικευμένους  super tele ή ακριβούς macro. 

Και ίδια ερώτηση για K1-Mark II και για 5D IV🙂

Πολύ γενική ερώτηση, 3 ζουμ φακοι που τα κάνουν όλα είναι ,ένας ευρυγώνιος 16-30, ένας mid range 24-70 και τέλος ένας τηλεφακός 70-200. Με ότι γενικό και να ασχολείσαι στη φωτογραφία μπορείς με αυτούς του 3 φακούς να το κάνεις. Αυτή μπορείς να τη θεωρήσεις και επαγγελματική προσέγγιση.

Τώρα μια διαφορετική προσέγγιση θα ήταν 3 prime φακοί, συνήθως για ξεκίνημα προτιμούν 35mm , 50mm και 85mm.

Η δική μου προσέγγιση σε prime είναι λίγο διαφορετική και θα πρότεινα 24mm,35mm και 90/100mm (συνήθως είναι και macro) . Δεν μου αρέσουν τα 50mm πιστεύω ότι με τα 35mm μπορείς να κάνεις τη δουλειά του 50αρη συν κάποια έξτρα. Αντί του 50mm βάζω έναν στα 24mm γιατί μου αρέσει το εστιακό μήκος ιδιαίτερα σε κλειστούς χώρους το θεωρώ ιδανικό. Τέλος για μικρό τηλεφακό αντικαθιστω τα 85mm με έναν 90/100 macro μιας και σε επιδόσεις/χρήματα είναι πολύ κοντά και μου δίνουν επιπλέον την δυνατότητα για macro. 

Όλα αυτά πολύ γενικά , το τι βολεύει και εκφράζει τον καθένα είναι διαφορετικό.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για επαγγελματική χρήση δεν ξέρω, θα γράψω για τη δική μου χρήση.

Σήμερα παρέλαβα τον canon 18-135mm ef-s usm, θεωρούσα ότι τα 135mm ικανοποιούν τις ανάγκες μου, ίσως το 200σάρι χρειάζεται για κάποιον που θέλει λίγο tele zoom.Τον πήρα γιατί ήταν καινούριος με εγγύηση ,στην τιμή μεταχειρισμένου.

Οπότε ένας 70-200 ή 50-250 καλύπτει τις ανάγκες για tele zoom.

 

Στη συνέχεια ο 17-70 καλύπτει τα μεσαία μεγέθη .

Από τους δυο αυτούς μπορεί να λειτουργεί κάποιος ως marco.

Κάτι που δεν έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι ότι κάποιοι γράφουν και marco με παρόμοια χαρακτηριστικά και κάποιοι όχι .

Ο 17-70 γράφει marco και μερικές φώτο που έβγαλα τα πήγε καλά.Αντίθετα ο 18-135 δεν γράφει και μια δοκιμή που έκανα δεν τα πήγε καλά.

 

Τέλος βλέπω χρειάζεται και ένας fisheye (όταν το είδα πρώτη γραμμένο , σκέφτηκα ,τι είναι αυτό)

Τέτοιο δεν έχω ,είναι στα προσεχή σχέδια .

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2022 στις 11:04 ΜΜ, greekgreek είπε

Αυτή τη στιγμή έχω πέρα από τον κιτ φακό , δυο Sigma ,τον Sigma 17-70mm και τον Sigma 17-50mm.

Τώρα σου λείπει και ένας Sigma 17-60 και είσαι κομπλέ! 😁

Στις 25/10/2022 στις 11:04 ΜΜ, greekgreek είπε

Παντού διάβαζα ότι ο 17-50mm ,είναι ο καλύτερος Crop της Sigma, εμένα μου φαίνεται καλύτερος ο Sigma 17-70mm.

Αυτό ήταν το δικό μου διλημμα πριν πάρω τον 17-70. Απογοητευμένος από την ποιότητα εικόνας άλλων superzoom, ήθελα ένα γενικής χρήσης ταξιδιωτικό φακό και αποφάσισα ότι η ποιότητα εικόνας είναι για μένα πολύ σημαντικότερη από το εστιακό εύρος. Αυτό που με βοήθησε να διαλέξω είναι το review που έχουν εδώ:

https://www.opticallimits.com/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/822-sigma1770284os

https://www.opticallimits.com/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/838-sigma175028os

...όπου καθώς είδα ο 17-50 δεν υπερέχει στην ποιότητα εικόνας, (εκτός ίσως ελάχιστων σεναρίων), και από την άλλη ο 17-70 παρουσιάζει πιό ομοιογενή κλιμάκωση της ποιότητας όσο πάμε από το κέντρο στην περιφέρεια του κάδρου.

 

17 ώρες πριν, greekgreek είπε

Σήμερα παρέλαβα τον canon 18-135mm ef-s usm, θεωρούσα ότι τα 135mm ικανοποιούν τις ανάγκες μου,

Με το καλό ο φακός. Είναι αρκετά οξύς, για αυτό το εστιακό εύρος. Και ακόμα έχει ακαριαία εστίαση. Κυριολεκτικά. Τον έχει η σύντροφος πάνω σε μια 800D.

17 ώρες πριν, greekgreek είπε

Οπότε ένας 70-200 ή 50-250 καλύπτει τις ανάγκες για tele zoom

Οι 70-200 συνήθως είναι ακριβοί φακοί με μεγάλα διαφράγματα. Όπως και να έχει είναι και οι δύο προτιμώτεροι από έναν superzoom. O 50-250 είναι και πολύ compact γι' αυτά που προσφέρει. Πολύ καλός επίσης και ο Canon 70-300 USM. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Τώρα σου λείπει και ένας Sigma 17-60 και είσαι κομπλέ! 😁

Αυτό ήταν το δικό μου διλημμα πριν πάρω τον 17-70. Απογοητευμένος από την ποιότητα εικόνας άλλων superzoom, ήθελα ένα γενικής χρήσης ταξιδιωτικό φακό και αποφάσισα ότι η ποιότητα εικόνας είναι για μένα πολύ σημαντικότερη από το εστιακό εύρος. Αυτό που με βοήθησε να διαλέξω είναι το review που έχουν εδώ:

https://www.opticallimits.com/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/822-sigma1770284os

https://www.opticallimits.com/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/838-sigma175028os

...όπου καθώς είδα ο 17-50 δεν υπερέχει στην ποιότητα εικόνας, (εκτός ίσως ελάχιστων σεναρίων), και από την άλλη ο 17-70 παρουσιάζει πιό ομοιογενή κλιμάκωση της ποιότητας όσο πάμε από το κέντρο στην περιφέρεια του κάδρου.

 

Με το καλό ο φακός. Είναι αρκετά οξύς, για αυτό το εστιακό εύρος. Και ακόμα έχει ακαριαία εστίαση. Κυριολεκτικά. Τον έχει η σύντροφος πάνω σε μια 800D.

Οι 70-200 συνήθως είναι ακριβοί φακοί με μεγάλα διαφράγματα. Όπως και να έχει είναι και οι δύο προτιμώτεροι από έναν superzoom. O 50-250 είναι και πολύ compact γι' αυτά που προσφέρει. Πολύ καλός επίσης και ο Canon 70-300 USM. 

Ναι οι Sigma 17-70mm και Sigma 17-50mm είναι παρόμοιοι φακοί , για τον Sigma 17-50mm διάβασα πολύ καλές κριτικές και τον βρήκα φτηνά και στη συνάντηση που κανόνισα είδα ότι είναι σαν καινούριος , για αυτό τον πήρα.

Αυτά τα δυο review είχα διαβάσει και εγώ, βρήκα και μερικά άλλα .

Κάτι που βρήκα τελευταία και είναι χρήσιμο:

https://www.dpreview.com/reviews/lens-compare?lensId=sigma_17-70_2p8-4&cameraId=canon_eos7d&version=0&fl=24&av=4&view=mtf-ca

 

Τον canon 18-135mm  τον δοκίμασα για πρώτη φορά εκτεταμένα σήμερα.

Έχει βγάλει κάποιες πολύ καλές φώτο και μερικές μέτριες.

Στις κριτικές οι μισοί λένε ότι έχει μέτρια ποιότητα εικόνας και οι άλλοι μισοί πολύ καλή.

Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται.

 

Τον Canon 70-300 USM τον είχα υπόψιν και έψαξα μήπως τον βρω σε καλή τιμή ,αλλά δεν τον βρήκα.

Είναι ο μόνο άλλος φακός ,εκτός του canon 18-135mm, με nano usm.

Υπάρχουν ακόμη 4-5 φακοί σε canon rf , με nano usm.

 

Σήμερα είδα ότι στο κρύσταλλο του Sigma 17-70mm έχει μια γρατζουνιά , δεν ήμουν προσεκτικός και πολλές φορές ήμουν άτσαλος , μάλλον έγινε χωρίς να το καταλάβω .

Στις φώτο δεν βλέπω να φαίνεται κάτι.

 

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Τον canon 18-135mm  τον δοκίμασα για πρώτη φορά εκτεταμένα σήμερα.

Έχει βγάλει κάποιες πολύ καλές φώτο και μερικές μέτριες.

Στις κριτικές οι μισοί λένε ότι έχει μέτρια ποιότητα εικόνας και οι άλλοι μισοί πολύ καλή.

Εδώ , όπως με όλους τους φακούς, έχουν βγάλει αριστουργήματα. Για τις γρατζουνιές, το έχω ξαναγράψει . Θα γίνουν πάντα , αν η πρώτη κίνηση που κάνουμε όταν πέσει στα χέρια μας ένας φακός, δεν είναι να βιδώσουμε ένα φίλτρο μπροστά για προστασία. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι το lens hood για τον canon 18-135mm είναι διαφορετικό για τους stm και usm.

Εγώ παρήγγειλα EW-73Β από το ebay (το οποίο είναι για τον  stm), αλλά βλέπω ότι η canon δίνει το EW-73D ότι κάνει για τον usm.

Περίμενα φακοί που έχουν την ίδια διάμετρο αλλά είναι διαφορετικοί να μην ταιριάζουν οι lens hood, αλλά όχι σχεδόν στους ίδιους φακούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Βλέπω ότι το lens hood για τον canon 18-135mm είναι διαφορετικό για τους stm και usm.

Εγώ παρήγγειλα EW-73Β από το ebay (το οποίο είναι για τον  stm), αλλά βλέπω ότι η canon δίνει το EW-73D ότι κάνει για τον usm.

Περίμενα φακοί που έχουν την ίδια διάμετρο αλλά είναι διαφορετικοί να μην ταιριάζουν οι lens hood, αλλά όχι σχεδόν στους ίδιους φακούς.

     Μην τρελαίνεσαι με τα lens hood , όχι περισσότερο από ότι χρειάζεται . Κυκλοφορούν και after market , πολύ πιο οικονομικά . Για να μην κοπανίσεις το μπροστινό μέρος του φακού σε άσχετο σημείο , καλά είναι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρήγγειλα κάποιο γνήσιο lens hood , μου φαίνονται πολλά τα χρήματα για ένα κομμάτι πλαστικό.

Να πω την αλήθεια και εγώ κατά πρώτον για αυτή τη χρησιμότητα το θέλω και ύστερα αν βοηθάει με τον ήλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...