Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, babisskg είπε

    Θέλεις να πείς μήπως πως όλο το βράδυ έμεινε η τσάντα μέσα στο αυτοκίνητο ?

Ναι.

Εδώ και δυο μέρες είμαι στη Μηχανιώνα.

Την άφησα στο αυτοκίνητο ,δεν ξέρω αν είναι κακό αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Ναι.

Εδώ και δυο μέρες είμαι στη Μηχανιώνα.

Την άφησα στο αυτοκίνητο ,δεν ξέρω αν είναι κακό αυτό.

    Καλό δεν είναι σίγουρα , ειδικά στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης , ακόμη περισσότερο στην περιοχή της Μηχανιώνας . Αν είναι στάνταρ κατάσταση να μένει η τσάντα μέσα στο αυτοκίνητο πρέπει να αλλάξει , είτε χειμώνα , είτε καλοκαίρι . Είναι το ίδιο κακό . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ευχάριστο γεγονός της μέρας είναι τελικά ο sigma 17-70mm δεν έχει χτύπημα στο γυαλί.

Το είχα κάνει πολλές φορές με το πανάκι και δεν έφευγε με τίποτα, οπότε είπα κάπου το χτύπησα.

Σήμερα το έκανα πάλι πολλές φορές με άλλο πανάκι ,κάποια στιγμή άρχισε κάτι να αλλάζει και το συνέχισα μέχρι που έφυγε εντελώς.

 

Και μια που ήρθε η κουβέντα για πανάκια ,έχω πάρει τέσσερα ,τα δυο ήταν σε σετ .

Ένα στο αυτοκίνητο είπα, ένα σπίτι , ένα στο μπουφάν και το χειρότερο για τα γυαλιά.

Ποια είναι από τα παρακάτω από το καλύτερο στο χειρότερο.

JJC CL-C1

Tianya Cleaning Cloth

Camgloss Microfibre Cloth

ΠΑΝΙ Optical Wonder Cloth

 

 

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Και μια που ήρθε η κουβέντα για πανάκια ,έχω πάρει τέσσερα ,τα δυο ήταν σε σετ .

Ένα στο αυτοκίνητο είπα, ένα σπίτι , ένα στο μπουφάν και το χειρότερο για τα γυαλιά.

Ποια είναι από τα παρακάτω από το καλύτερο στο χειρότερο.

JJC CL-C1

Tianya Cleaning Cloth

Camgloss Microfibre Cloth

ΠΑΝΙ Optical Wonder Cloth

 

 

Δεν νομίζω ότι έχουν και τεράστια διαφορά στην ποιότητα και απλό πανάκι από κάποια γυαλιά οράσεως ή ηλίου κάνουν μια χαρά δουλειά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekgreek είπε

Το ευχάριστο γεγονός της μέρας είναι τελικά ο sigma 17-70mm δεν έχει χτύπημα στο γυαλί.

Το είχα κάνει πολλές φορές με το πανάκι και δεν έφευγε με τίποτα, οπότε είπα κάπου το χτύπησα.

Σήμερα το έκανα πάλι πολλές φορές με άλλο πανάκι ,κάποια στιγμή άρχισε κάτι να αλλάζει και το συνέχισα μέχρι που έφυγε εντελώς.

 

Και μια που ήρθε η κουβέντα για πανάκια ,έχω πάρει τέσσερα ,τα δυο ήταν σε σετ .

Ένα στο αυτοκίνητο είπα, ένα σπίτι , ένα στο μπουφάν και το χειρότερο για τα γυαλιά.

Ποια είναι από τα παρακάτω από το καλύτερο στο χειρότερο.

JJC CL-C1

Tianya Cleaning Cloth

Camgloss Microfibre Cloth

ΠΑΝΙ Optical Wonder Cloth

 

 

Εγώ πάντως με δύο τρία που έχω δοκιμάσει είτε δικά μου είτε φίλων είδα πως αφήνει μια θολούρα στον φακό και πλέον τους κάνω με καθαρή βαβμακερή μπλούζα (έχω μια δυο παλιές τυπου polo για αυτή τη δουλειά). Το ίδιο κάνω και με τα γυαλιά οράσεως. Οτιδήποτε άλλο αφήνει μια αχνή στάμπα πάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα χρησιμοποίησα το Camgloss Microfibre Cloth για τα γυαλιά .

Έχει εντελώς άλλη αίσθηση,από τα άλλα τρία πανάκια , είναι πολύ πιο "σκληρό" και δείχνει ακατάλληλο για φακό .

Μου φάνηκε ποιοτικό και το παρήγγειλα ,από την αρχή δεν μου άρεσε η αίσθηση που σε άφηνε ,όταν το έπιασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Σήμερα χρησιμοποίησα το Camgloss Microfibre Cloth για τα γυαλιά .

Έχει εντελώς άλλη αίσθηση,από τα άλλα τρία πανάκια , είναι πολύ πιο "σκληρό" και δείχνει ακατάλληλο για φακό .

Μου φάνηκε ποιοτικό και το παρήγγειλα ,από την αρχή δεν μου άρεσε η αίσθηση που σε άφηνε ,όταν το έπιασα.

 

Δοκίμασε αυτά !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Δοκίμασε αυτά !

Πήρα σετ της JJC και είδα έχει αυτά τα μαντηλάκια , δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.

Από το σετ το πανάκι έχω χρησιμοποιήσει και το τσαντάκι μεταφοράς.

Αρκετά καλό σετ βγήκε ,από τα 22 ευρώ το είχαν κατεβάσει όταν το πήρα στα 12 ευρώ.

 

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekgreek είπε

Πήρα σετ της JJC και είδα έχει αυτά τα μαντηλάκια , δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.

Από το σετ το πανάκι έχω χρησιμοποιήσει και το τσαντάκι μεταφοράς.

Αρκετά καλό σετ βγήκε ,από τα 22 ευρώ το είχαν κατεβάσει όταν το πήρα στα 12 ευρώ.

 

Αν βρεις και Lens Paper ακόμα καλύτερα....
SPI_1459.JPG.05cccb697b44f7e6dd14111279fa3b1c.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2022 στις 5:28 ΜΜ, pifilos είπε

Εγώ πάντως με δύο τρία που έχω δοκιμάσει είτε δικά μου είτε φίλων είδα πως αφήνει μια θολούρα στον φακό και πλέον τους κάνω με καθαρή βαβμακερή μπλούζα (έχω μια δυο παλιές τυπου polo για αυτή τη δουλειά). Το ίδιο κάνω και με τα γυαλιά οράσεως. Οτιδήποτε άλλο αφήνει μια αχνή στάμπα πάνω. 

Σήμερα το διαπίστωσα και εγώ ,αφήνει με τα πανάκια ένα θάμπωμα που όμως φεύγει μετά από λίγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Σήμερα το διαπίστωσα και εγώ ,αφήνει με τα πανάκια ένα θάμπωμα που όμως φεύγει μετά από λίγο.

 

Έχω και εγώ ένα το οποίο το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για σταγόνες νερού πάνω στον φακό και τίποτα άλλο όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού. Γενικά δεν έχω μείνει με κάποιο ευχαριστημένος πέραν του παραπάνω που έγραψα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προχτές στον Υδροβιότοπο Γαλλικού Ποταμού δοκίμασα δυο φακούς(Canon EF-S 18-135mm USM ,Sigma 17-70mm DC Macro OS HSM).

Το είχα ξανακάνει , αλλά είπα μήπως δεν πρόσεξα κάποια πράματα.

Τους δοκίμασα στην ίδια κάμερα και είχαν παρόμοια iso, ταχύτητα κλείστρου κ.τ.λ

Ποια θεωρείται αποδίδει καλύτερα τα χρώματα;

IMG-4089.jpg

IMG-4101.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βάλει σε αγγελία ένα φακό και κάποιος μου ζήτησε s/n του φακού.

Τι μπορεί να δει κάποιος από το s/n ; πέρα από το μοντέλο , το οποίο φαίνεται στις φώτο.

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Έχω βάλει σε αγγελία ένα φακό και κάποιος μου ζήτησε s/n του φακού.

Τι μπορεί να δει κάποιος από το s/n ; πέρα από το μοντέλο , το οποίο φαίνεται στις φώτο.

    Μπορεί να ψάχνει αν είναι προϊόν απαλλοτρίωσης ....... μεταξύ άλλων .............. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...