Προς το περιεχόμενο

Περί φακών ...


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κόλπο είναι ένα. Μην περιμένεις να καθαρίσεις το φακό σου όταν τον δεις βρώμικο. Κάθε φορά που τον χρησιμοποιείς, όταν γυρίζεις σπίτι να τον φυσάς λίγο και μετά με ένα πανάκι οπτικών να τον καθαρίζεις με κυκλικές απαλές κινήσεις ξεκινώντας από το κέντρο προς τις άκρες. Το κάνω χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Είναι πραγματικά υπόθεση λεπτού.
Για πολλά χρόνια χρησιμοποιούσα αντί για πανάκι αυτό αλλά και το πανάκι μια χαρά είναι.
Στην περίπτωση που πέσει κάτι στον φακό και δεν βγαίνει με απλό πανάκι, π.χ το ακούμπησες με τα χέρια σου και έχει λιπαρό στίγμα εγώ εμπιστεύομαι τα χνώτα μου περισσότερο από όποιο άλλο υγρό στην αγορά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

  

   Φυσικά δεν ξεχνάμε πως υπάρχουν όρια ανάμεσα στην χρήση και την υπερβολή , όπου δεν θα κάτσω να σκάσω για το αν φοράει φίλτρο προστασίας ένας τσουβαλέν τεριλέν πλύνε βάλε 18 - 55 και να κάτσω να τρώω τα σωθικά μου αν φοράει η όχι φίλτρο προστασίας κλπ .

 

  

Τα UV φιλτρα για εμένα δεν είναι απλά υπερβολή . Είναι άκυρα στους σημερινούς φακούς. (Προσωπική άποψη)

Όπως είπες, σε έναν φτηνό φακό πλύνε-βάλε 18-55 δεν θα βάλεις για προστασία, επειδή κλάιν. Μεταχειρισμένοι έχουν όσο ένα φίλτρο!

Μήπως όμως θα βάλεις σε έναν f/1.2 pro φακό που κάνει κανα χιλιάρικο ή παραπάνω; Τότε τι το πήρες το ξυράφι; Για να το θολώσεις με τζαμάκι μπροστά και να πάρεις ποιότητα εικόνας κιτ φακού;

Θεωρω πως φίλτρο χρειάζεται να βάζουμε όταν θέλουμε συγκεκριμένο εφέ, που δεν μπορούμε να το πάρουμε με άλλον τρόπο. Polarized και nd κυρίως. Και όχι αυτά τα φτηνιάρικα του δεκάρικου. Αν βάλεις φίλτρο θα πρέπει να πάρεις κάτι που δεν θα ρίχνει την οπτική ποιότητα του φακού σου. 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, highpriest είπε

Τα UV φιλτρα για εμένα δεν είναι απλά υπερβολή . Είναι άκυρα στους σημερινούς φακούς. (Προσωπική άποψη)

Όπως είπες, σε έναν φτηνό φακό πλύνε-βάλε 18-55 δεν θα βάλεις για προστασία, επειδή κλάιν. Μεταχειρισμένοι έχουν όσο ένα φίλτρο!

Μήπως όμως θα βάλεις σε έναν f/1.2 pro φακό που κάνει κανα χιλιάρικο ή παραπάνω; Τότε τι το πήρες το ξυράφι; Για να το θολώσεις με τζαμάκι μπροστά και να πάρεις ποιότητα εικόνας κιτ φακού;

Θεωρω πως φίλτρο χρειάζεται να βάζουμε όταν θέλουμε συγκεκριμένο εφέ, που δεν μπορούμε να το πάρουμε με άλλον τρόπο. Polarized και nd κυρίως. Και όχι αυτά τα φτηνιάρικα του δεκάρικου. Αν βάλεις φίλτρο θα πρέπει να πάρεις κάτι που δεν θα ρίχνει την οπτική ποιότητα του φακού σου. 

     Δεν έχεις πολλούς φίλους να σου φτύνουν για καλορίζικα τον φακό ....... 🤣🤣🤣 ....... καλά κάνεις , δε λέω ...... από μακριά κι' αγαπημένοι ....... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, babisskg είπε

χωρίς να ξεχνάμε πως " κόβει" από την καθαρότητα του φακού , ακόμη μπορεί να βγάλει και flares εκεί που δεν υπήρχε λόγος . 

Καλής ποιότητας φίλτρο , δεν χαλάει την ποιότητα φακού. Και όταν λέμε καλής, εννοούμε το φθηνότερο hoya των 25€ σε μικρές διαμέτρους .Μην πω και φθηνότερα. Δεν θες να κάνουμε τυφλά τεστ ! Ούτε flares και ghosts θα βγάλει ένα φίλτρο εύκολα , αν δεν θες να το κάνει . Φακοί της δεκαετίας του 1970 , έβγαζαν flares βέβαια και στο σεληνόφως και χωρίς να το θες. Και τωρινοί κάποιοι αν είναι φάτσα στον ήλιο θα βγάλουν και χωρίς φίλτρο . Μην είμαστε υπερβολικοί . Σε φακό των 250€ , μάλλον αξίζει να βάλουμε ένα φίλτρο των 20€ με 25€ . Για να μην τον κλαίμε. Το παρασολέηγ επίσης αξίζει να το έχουμε πάντα. Και για προστασία αλλά όχι μόνο . Αυτό κόβει τα flares και σε αρχαίους φακούς. Αρκεί να είναι κατάλληλο , να μην βάζουμε παρασολέηγ για τηλεφακό σε ευρυγώνιο . 

Από βρεγμένα μαντηλάκια θα έλεγα να μέντε μακρυά. Αν έχουν μείνει καιρό ,  έχει εξατμιστεί το υγρό και γρατζουνάνε. Να λείπουν. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που έκανα μια εξόρμηση και ετοιμαζόμουν για φώτο, είπα να κοιτάξω τον φακό για σκόνη και είδα ότι ο Sigma 17-50mm ,που πήρα προχτές μεταχειρισμένο έχει πάνω στον φακό UV φίλτρο .

Από ότι είδα για μάρκα έγραφε Braun .

Από φίλτρα οι περισσότεροι γράφουν για Hoya , η Braun ,βλέποντας τιμές στο skroutz, είναι από τις υποδεέστερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Σήμερα που έκανα μια εξόρμηση και ετοιμαζόμουν για φώτο, είπα να κοιτάξω τον φακό για σκόνη και είδα ότι ο Sigma 17-50mm ,που πήρα προχτές μεταχειρισμένο έχει πάνω στον φακό UV φίλτρο .

Από ότι είδα για μάρκα έγραφε Braun .

Από φίλτρα οι περισσότεροι γράφουν για Hoya , η Braun ,βλέποντας τιμές στο skroutz, είναι από τις υποδεέστερες;

Δεν την έχω ακούσει την Braun αλλά είδα μόλις ότι είναι σε τιμές κάτω του 10άρικου οπότε μάλλον δε θα το χρησιμοποιούσα. Hoya παίρνουν οι περισσότεροι γιατί είναι τα πιο φθηνά - καλά σε απόδοση οπότε είναι value for money. Οι παλαιότεροι στον χώρο λένε καλά λόγια για τα B+W, Tiffen, Nisi, Kase γενικά εταιρείες που υπάρχουν χρόνια. Οι πιο "νέοι" λένε καλά λόγια για εταιρείες που είναι σχετικά καινούργιες αλλά έχουν αποκτήσει καλή φήμη - PolarPro, Breakthrough Photography και άλλες. Όλες οι παραπάνω μου φαίνονται αρκετά ακριβές για τη λίγη χρήση που θα τους κάνω. Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο UV (και μάλλον ούτε πρόκεται) οπότε δεν έχω άποψη για αυτά. Για τα υπόλοιπα φίλτρα (ND, CPL αν είδες και τον οδηγό που υπάρχει εδώ στο φόρουμ όπως είπε και ο Highpriest) προτίμησα την Irix επειδή 1) βγάζει και φακούς οπότε εκτιμώ πως έχουν μια ιδέα παραπάνω, 2) είναι πάρα πολύ καλά (εγώ τουλάχιστον δε βλέπω κάποια διαφορά είτε είναι στον φακό είτε όχι) χωρίς να κοστίζουν μια περιουσία. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι κακό το braun . Το 67mm UV κάνει 18.70€ και αυτός που τα πουλάει στην ελλάδα είναι και εισαγωγέας , οπότε γενικά πουλάει σε καλές τιμές . Αυτή τη στιγμή έχω ένα σαν αυτό το braun στο λινκ που έβαλα παραπάνω και μπορώ να κάνω συγκριτικές δοκιμές στον canon 24-105mm f/4-7.1 IS STM, να δειτε ότι δεν ρίχνει την ποιότητα . 

 

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Τι λέτε για  αυτό το πακετάκι , που έχει τρία διαφορετικά φίλτρα  μαζί:

Αν ο φακός σου είναι αυτός , βλέπω ότι παίρνει 77mm φίλτρο . Εγώ θα έλεγα για προστασία, είναι εντάξει αυτό που φοράει επάνω .Κάνε και μόνος σου μερικές δοκιμές, βγάλε το ίδιο θέμα με ίδιες ρυθμίσεις με το φίλτρο και χωρίς να δεις αν χαλάει την ποιότητα φωτογραφίας το φίλτρο . Οπότε μην πάρει πακέτο με 3 φίλτρα, που κάνει 71€ όπως βλέπω για τα 77mm . Αναλύουμε πολύ ζητήμα που δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία. Φωτογραφίες κοίτα να βγάζεις. Μετά το uv για προστασία , πιο χρήσιμο είναι το cpl , που σου βγάζει ωραίους ουρανούς όταν έχει σύννεφα έξω μέρα και κόβει αντανακλάσεις σε νερά. Το nd , είναι πιο εξεζητημένο  ,για μακράς έκθεσης, άστο για αργότερα. Μπορεί να θες ρυθμιζόμενο και όχι σταθερό αν αποφασίσεις να βγάλεις τέτοιες φωτογραφίες. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cpl για τα 77mm της Hoya το βλέπω στα 50€ , για αυτό λέω για το πακετάκι.

 

Είχα βγάλει κάποιες φώτο με το φίλτρο χτες στο ίδιο μέρος ,σήμερα έβγαλα χωρίς φίλτρο.

Κοιτάζω να δω αν έχουν διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekgreek είπε

Το cpl για τα 77mm της Hoya το βλέπω στα 50€ , για αυτό λέω για το πακετάκι.

Πάρε braun με 27€ ή αν δεν βαριέσαι να περιμενεις λίγο ένα κινέζικο από ebay , πχ 313671202450 . 'Εχω μπόλικα, κάνουν τη δουλειά που θέλουμε. 

Με δεδομένο ότι βγάζεις φωτογραφίες όπως κι εγώ για χόμπι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτώντας τις φώτο που έβγαλα τις προηγούμενες μέρες με το φίλτρο και τις φώτο που έβγαλα σήμερα χωρίς το φίλτρο , νομίζω αυτές με το φίλτρο έχουν χειρότερη αντίθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρήγγειλα για αρχή Υγρό Καθαρισμού Optical Wonder Fluid που έχει και καλό πανάκι και το Levenhuk Καθαριστικό Στυλό Φακών.

Φυσητηράκι θα πάρω πιο μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekgreek είπε

Τελικά παρήγγειλα για αρχή Υγρό Καθαρισμού Optical Wonder Fluid που έχει και καλό πανάκι και το Levenhuk Καθαριστικό Στυλό Φακών.

Φυσητηράκι θα πάρω πιο μετά.

    Οικονομία κλίμακας στο φυσητηράκι ....... το στυλό κακώς ...... ακύρωσε το αν προλαβαίνεις ..... αλλιώς θα έρθω μέχρις εκεί και θα σε περιλάβω ...... 😂😂😂 ........... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Οικονομία κλίμακας στο φυσητηράκι ....... το στυλό κακώς ...... ακύρωσε το αν προλαβαίνεις ..... αλλιώς θα έρθω μέχρις εκεί και θα σε περιλάβω ...... 😂😂😂 ........... 

Χα χα!

Απλά τα βρήκα στο ίδιο κατάστημα , φυσητηράκι θα πάρω από αλλού ,όπου βολέψει και βρω να πάρω και άλλα πράγματα που τα χρειάζομαι.

Στα σετ είδα ,που έγραψα πιο πάνω, είχε πιο απλά πανάκια , για αυτό είπα να τα πάρω μεμονωμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Χα χα!

Απλά τα βρήκα στο ίδιο κατάστημα , φυσητηράκι θα πάρω από αλλού ,όπου βολέψει και βρω να πάρω και άλλα πράγματα που τα χρειάζομαι.

Στα σετ είδα ,που έγραψα πιο πάνω, είχε πιο απλά πανάκια , για αυτό είπα να τα πάρω μεμονωμένα.

    Αυτά που περιγράφεις τα έχουμε κάνει ήδη ..... λεφτά πάμε να σε γλυτώσουμε ...... αλλά εσύ εκεί ...... βρήκες πανάκια ..... 😂😂😂 ........ καμμιά φωτογραφία να ανεβάσεις ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...